czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Poprzednia wiadomość  |  Następna wiadomość 
Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja

Wywolalem temat wiec odpowiadam,
1. encepence pisze cyt : MPCE Białystok ma ok pomysł tylko trzeba się zastanowić czy warto uzależniać się od gazu którego ceny są bardzo zmienne.
Czy ktosc w Lomzy zastanawial sie nad budowa biogazowni przy oczyszczalni sciekow wykorzystujac scieki komunalne.
W Polsce funkcjonuje ponad 2800 biologicznych oczyszczalni ścieków komunalnych i przemysłowych. W każdym z tych obiektów powstają nadmierne osady ściekowe jako następstwo prowadzonych procesów oczyszczania ścieków stanowiące doskonały surowiec do produkcji biogazu. Osady z oczyszczalni komunalnych zazwyczaj nie zawierają metali ciężkich i substancji toksycznych, a duża zawartość substancji organicznych daje szerokie możliwości ich beztlenowej obróbki. Z osadów ściekowych, w zależności od rodzaju osadu, można uzyskać od 310 do nawet 740 dm3/kg s.m. org. biogazu. Wartość opałowa uzyskanego biogazu zależy od zawartości metanu i waha się w granicach 16,7–23 MJ/m3.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) wydał 107 koncesji na biogazownie, z czego ponad 1/3 stanowiły obiekty wybudowane przy oczyszczalniach ścieków[1]. Szacuje się, że w biogazowniach zasilanych osadami ściekowymi produkowana jest ponad połowa energii elektrycznej i 83% ciepła wytwarzanego we wszystkich biogazowniach w kraju, co stanowi produkcję roczną na poziomie 140 GWh i 290 GWh[2].
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, można zauważyć wzrost wytwarzanych osadów ściekowych, co wynika przede wszystkim z budowy nowych oczyszczalni ścieków opartych na technologii osadu czynnego. Natomiast same osady ściekowe przerabiane są nadal metodami tradycyjnymi opartymi na procesach zagęszczania, stabilizacji i odwadniania. Stwarza to duże możliwości do produkcji biogazu poprzez przeprowadzenie beztlenowej stabilizacji produkowanego w oczyszczalniach biologicznych osadu nadmiernego.
Osad otrzymany po fermentacji można stosować w rolnictwie, w drogownictwie i do rekultywacji terenów zdegradowanych. Osad musi odpowiadać jakości określonej w odpowiednich rozporządzeniach Ministra Środowiska (z 1 sierpnia 2002 r.). Ze względów sanitarnych mogą być stosowane osady, które nie zawierają bakterii z rodzaju Salmonella..
Istniejące mechanizmy wsparcia finansowego pozwalają na zwiększenie opłacalności nowych inwestycji i modernizację już istniejących, które wykorzystują osady. Założeniem wszystkich dostępnych programów pomocowych jest dążenie do wykorzystania energetycznego jak największej ilości osadów ściekowych, które stanowią doskonałe źródło biomasy. Okres programowania 2007–2013 stwarza wiele możliwości finansowania projektów energetycznych związanych również z budową biogazowni zasilanych osadami ściekowymi.
Problem gazu moglby byc rozwiazany a korzysci bylby obopolne dla odbiorcow i MPCE.

2. Jerzy K. Kmicic pisze cyt : Jarku...

o co tu chodzi o PRYWATYZACJĘ, czy o MODERNIZACJĘ?

Jeśli chodzi o prywatyzację, to mówię NIE!!! Nie można prywatyzować komunalnego monopolisty! Będzie to możliwe po zaistnieniu konkurenta.
odp: Prywatyzowac MPCE , ale tylko przez GPW,nie tracac nad Spolka kontroli, tak zrobily wieksze miasta . Prywatyzacja zwiazana jest z pozyskaniem srodkow na modernizacje Spolki , np . wprowadzenie nowej technologii , produkcji energii elektrycznej. Przy prywatyzacji nalezy rowniez pamietac co pisal Prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat cyt:
Tak, dotyczy to głównie dużych miast, będących uprzednio właścicielami firm energetycznych, w szczególności tam, gdzie dokonano prywatyzacji przedsiębiorstw ciepłowniczych zarówno wytwórczych, jak i dystrybucyjnych. Czasami mogło być przy tym i tak, że osoby uczestniczące w procesach prywatyzacyjnych, po zakończeniu swojej misji jako przedstawiciele organu właścicielskiego, znajdowały ambitną pracę u nowego właściciela i znowu musiały (muszą) wykazywać się aktywnością, szczególnie w lansowaniu pomysłów lub projektów, które wcześniej nie były dostrzegane
I tak np. prowincja Quebec w Kanadzie ma jedno wielkie przedsiębiorstwo Hydro Quebec, produkcja energii elektrycznej z wodnych spiętrzeń, dające tej prowincji czysty zysk ca 30 mld dol. rocznie . Idzie on w całości do budżetu na społeczną służbę zdrowia, na szkolnictwo, itd. Dlatego też państwowe przedsiębiorstwa francuskie, niemieckie i szwedzkie kupiły w Polsce: telekomunikację, ciepłownie dystrybucję energii elektrycznej, żeby zyskami z Polski wspomagać budżet Francji, Niemiec i Szwecji.
O co wtym wszystki chodzi, bierzmy przyklad z innych, jak nie mamy swoich pomyslow na rozwoj Miasta Lomza. Tak na poczatku dzialaly firmy Koreanskie jak: Samsung, czy tez wzrost gospodarczy Chin. A kopiowane innych pomyslow moga dac : tania energie dla odbiorcow i nowe miejsca pracy. Moim marzeniem jest aby Miasto jak glowny udzialowiec byl producentem energii elektrycznej , jak w prowincja Quebec w Kanadzie.
Czy dzis nalezy inwestowac w bulwary nad Narwia, ktore poza wzgledow estetycznych nie dadza zadnych korzysci w przyszlosci dla Miasta. Czy przez ta inwestycje przyjdzie do nas wymarzona międzynarodowa trasa tranzytowa Via Baltica , choc klamka juz dawno zapadla. Bialystok juz w 2005 roku zaczol tworzyc ,Podlaskie Centrum Rolno-Twarowe S.A. ktore
zlokalizowane jest na obszarze o powierzchni ponad 10,0 ha. Posiada 3 hale o łącznej powierzchni 26.000 mkw. Jedna z tych hal o powierzchni 7.700 mkw. została zmodernizowana i spełnia obecnie rolę nowoczesnego kompleksu handlowego do sprzedaży artykułów rolno spożywczych. Ile ta inwestycja dala miejsc pracy dla mieszkancow Bialegostoku.
Pozdrawiam rowniez Pana z Fundacji Ocalenie , ktory twierdzi , ze w Lomzy nic sie nie da zrobic , poza kawiarnia Obywatelska , gdzie mozna bedzie wypic kawe i porozmawiac o przyszlosci Miasta , ale w tym wszystkim to chyba tylko Fundacja moze byc zarobiona.

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor  Data
 MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 14-04-12 21:10 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 14-04-12 22:52 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 15-04-12 00:57 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
encepence 15-04-12 01:27 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
santreo 15-04-12 01:48 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
precz_z_wiatrakami 15-04-12 08:52 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
rzepicha 15-04-12 10:33 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
Jerzy K. Kmicic 15-04-12 13:50 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 15-04-12 19:30 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 15-04-12 22:59 
 Re: MPEC w Łomży a prywatyzacja   
jarekducha 17-04-12 21:12 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org