poniedziałek, 17 czerwca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
osiedla szeregówek

Budowa bloku komunalnego w Łomży, na 40 mieszkań kosztowała Urząd Miasta ok 6,5mln zł, czy nie lepiej było by w to miejsce wybudować osiedle szeregówek, np czworaków o powierzchni ok 100-120m2? Koszt budowy jednego mieszkania (40-55m2) to ponad 160 tys zł, koszt budowy szeregówki (100-120m2) wacha się od 90 do 120 tys zł. Grunty na których mogło by się zmieścić ok 40 szeregówek to ok 1,7ha, za ok 600 tyś zł (wg aktualnych cen na obrzerzach miasta). Wystarczy poprowadzić drogę i chodniki (z polbruku to ok 300-450tys zł), uzbroić teren w potrzebne media (ok 300tys zł). Za pozostałe środki można wybudować około 50 domków szeregowych z działką o powierzchni 3,5 ara. Znalazłem artykuł o Miejscowości na Śląsku która zainteresowała się podobnym rządowym programem. http://wiadomosci.o2.pl/?s=512&t=8111
przeczytajcie i oceńcie, może warto taki program wprowadzić w Łomży?

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Tak ale to blok komunalny, żeby mieszkać po pańsku to trzeba mieć kasę, tych mieszkań komunalnych to wcale nie powinni budować! jak komuna była zła to teraz ci co nie mają gdzie to powinni mieszkać tak jak w kapitalizmie,sami tego chcieli. A jak mieszkają to widać na filmach , między innymi.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

W temacie bardziej chodziło mi o wspomaganie młodych, tak jak w zamieszczonym linku. Macie może jakieś szersze informacje na temat tego projektu rządowego który ma na celu wspieranie młodych po przez budowanie właśnie takich osiedli?

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

", koszt budowy szeregówki (100-120m2) waha się od 90 do 120 tys zł. "

Takie ceny dzisiaj są nie do osiągnięcia. Licz koszt rzędu 2tys zł za metr, a i to ciężko będzie Ci się w nim zmieścić.

"Grunty na których mogło by się zmieścić ok 40 szeregówek to ok 1,7ha, za ok 600 tyś zł (wg aktualnych cen na obrzerzach miasta)"

Pokaż mi gdzie za tyle kupisz taką działkę w Łomży, bądź okolicy, z możliwością budowy...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Spójrz na strony dotyczące projektów domów jednorodzinnych lub szeregówek, tam cena za 1m2 domu w stanie surowym zamkniętym to ok 850-900zł, z tym że tam są domy ful wypas. Ceny gruntów miejskich które jeszcze nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego wahają się właśnie w tych granicach. Oczywiście ceny gruntów które są już objęte tym planem są dużo wyższe (z tego co wiem ok 60-100zł za metr2). Oczywiście UM mogło by wykupić ziemie która jeszcze nie jest objęta tym planem lub w jakiś inny sposób rozwiązać ten problem, myślę że UM ma wiele możliwości w tej kwestji.

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

"Spójrz na strony dotyczące projektów domów jednorodzinnych lub szeregówek, tam cena za 1m2 domu w stanie surowym zamkniętym to ok 850-900zł, z tym że tam są domy ful wypas"

Na tych stronach to można różne rzeczy znaleźć. Te 850-900zł to utrzymuję się na tych stronach już bardzo długi okres czasu, a zobacz jak przez ostatni rok zdrożały ceny materiałów budowlanych, robocizna, itp itd.

"Oczywiście UM mogło by wykupić ziemie która jeszcze nie jest objęta tym planem lub w jakiś inny sposób rozwiązać ten problem, myślę że UM ma wiele możliwości w tej kwestji."

Patrząc na to z drugiej strony, to czemu UM ma za pieniądze pochodzące z moich podatków fundować komuś działkę, na preferencyjnych warunkach?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Niewątpliwie ceny znacznie poszły w górę, ale to nie zmienia faktu że średni koszt budowy 1 metra2 budynku jednorodzinnego/ szeregówki jest dużo niższy niż średni koszt budowy mieszkania w bloku.

"Patrząc na to z drugiej strony, to czemu UM ma za pieniądze pochodzące z moich podatków fundować komuś działkę, na preferencyjnych warunkach?"

Wiesz, w sumie to nie są tylko Twoje pieniądze, na pewno Ty też w dużym stopniu korzystasz z funduszy pochodzących z UM w postaci korzystania z dróg, chodników itd. Można było by dla takich "młodych rodzin" wprowadzić pewne zasady według których mieli by "dostać" ten dom, np pierwsza wpłata w wysokości 10-20% wartości budynku, oraz czynsz taki aby byli w stanie w ciągu kilkunastu lat spłacić to inwestycje. Dodatkowym kryterium było by np. wykształcenie, dochód na jednego członka rodziny oraz ilość dzieci.
Ten projekt niewątpliwie znacznie ułatwił by start młodym rodzinom w życie. Prawdopodobnie wielu młodych ludzi właśnie dzięki temu pozostało by w naszym pięknym mieście. Załóżmy że na początku coroczny budżet na te inwestycje był by rzędu 1-2% z budżetu Miasta, tj ok 2,5mln zł + jakieś pieniądze z województwa + kasa ze Skarbu Państwa przeznaczona na ten projekt. Dzięki temu rocznie około 30-35 rodzin mogło by skorzystać z tego programu.
Oczywiście są to tylko moje własne marzenia, a rzeczywistość jest jak zwykle inna :P ale warto pomarzyć :)

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Damian
Porównójesz pięść do oka.
Podajesz cenę 1 metra w szeregówce i piszesz, że do tego dochodzi grunt, drogi, przyłącza itd. Dodaj jeszcze, że za piwnice też się płaci po cenie metra.
Porównujesz ją do ceny metra mieszkania, który zawiera koszty piwnic, dróg, przyłączy itd.
Różnica w kosztach na pewno jest, ale kto wie czy nie na korzyść mieszkania?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Porównajcie również koszt ogrzania 1 m2 , koszty remontów, wywóz śmieci, do budowy prawdopodobnie konieczne okazałoby sie zawiązanie spółdzielni, opłacenie projektów indywidualnych i kilkunastu inżynierów nadzoru bud. co się nie opłaca - lepiej w spółdzielni zatrudnić jednego nadzorcę a wcześniej 2 projektantów z zespołem. Wtedy jednak dochodzą koszty utrzymania spółdzielni. Osobna sprawa to metraż, który młodej rodzinie tak naprawdę w przypadku 150 m2 szeregówki nie zawsze jest na starcie niezbędny.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

moje obserwacje___dlaczego w UK czy USA dominuje niskie budownictwo????Wszyscy się zmieszcza! wiezowce w centrum a w innych miastach gdzie nie gdzie! Mieszkasz na 80-120 m2 masz garaz , podworko , wejscie z gankiem i ogrodkiem , ponadto NIKT!!! nie zaglada tobie w okna ,do garnka itp. -----------------------------------------------------w POSCE wszyscy skupieni jak sledzie , parking na ktorym odbywaja się dantejskie sceny, jak chcesz miec miejsce musisz obstawic się papierami ,żes prawie umierajacy ----to my placimy podatej gruntowy ale Z TEGO NIE KORZYSTAMY. Spoldzielnia -walka z wiatrakami albo sadzic sie do usranej smierci. NAJWYZSZA PORA NA ZMIANY -----POLACY NIE DURNIE!!!!!!!!!!!!!

bagrmosen

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

ja też bym wolał mieszkać w szeregówce z ogródkiem niż w tym zasranym kwadracie z pojebanymi sąsiadami za ścianami



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

No i właśnie o to chodzi. Tylko w Polsce jest tak że stoi blok na bloku - stary komunistyczny schemat. Bardzo ładnie wyglądają te osiedla domków i szeregówek na zachodzie, pewnie też fajnie się tam mieszka. Dobrym przykładem w naszym mieście są tzw „Baranowo”, osiedle Medyk i kilka osiedli na Piaskach. Na pewno szczególnie te dwa pierwsze osiedla zamieszkują ludzie zamożni, domy są solidne i ładnie wykończone. Według mnie młodym rodzinom na początek wystarczył by domek nieduży 90-110m2. Słyszałem też o tanich technikach budowy domów, szczególnie osiedli gdzie każdy budynek ma podobny schemat. Może warto było by zainteresować się ww projektem rządowym i podsunąć pomysł naszym włodarzom?

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

"Dobrym przykładem w naszym mieście są tzw „Baranowo”, osiedle Medyk"

Nie są dobrym przykładem, bo jak sam zauważyłeś mieszkają tam ludzie zamożni, nie postawisz domów o takim standardzie za kwotę proponowaną przez Ciebie. A tak swoja drogą to ja osobiście wolałbym duże mieszkanie w bloku, niż dom na tzw "Baranowie" (pierwszy raz słyszę, te określenie, ale trafnie podsumowuję to osiedle ;-)


"kilka osiedli na Piaskach"

W okolicach ulicy Piaski w Łomży to mamy chyba tylko os. Maria, które jest doskonałym przykładem, jak takich osiedli nie należy projektowac. Każdy dom inny, tylko nieliczne mają jakie takie działki, kłopoty z dojazdem, parkowaniem, (prywatnie moim faworytem jest jeden mieszkańców tego osiedla, który wykupił(?) kawałek drogi, ogrodził go i nawet coś tam poposadzał)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

Nie sprecyzowałem tego, chodziło mi bardziej o samą idee oraz architekturę przestrzenną takich osiedli, tzn wszystkie działki o mniej więcej takich samych powierzchniach, domki też takie same lub przynajmniej podstawowe elementy bardzo podobne.
http://www.um.lomza.pl/foto/060309135356.jpg
tutaj znalazłem dobry przykład tego (chyba na osiedlu Maria lub Piaski- nie jestem pewien) - oczywiście domy mogły być nieco mniejsze (ok100m2), niekoniecznie podpiwniczone (aby zmniejszyć koszt). Napewno na takim osiedlu mieszka się dużo lepiej niż w kwadracie na blokowisku.
Bardzo podoba mi się schemat Amerykański, tzn obszar przed domem nie jest ogrodzony, lub jest niski płotek ewentualnie żywopłot. Trawnik jest jak zawsze elegancko przystrzyżony itd. Strefa prywatności zaczyna się za domem gdzie od 3 stron jest ogrodzony płotem lub żywopłotem.
hehe, troche poniosły mnie marzenia, może niezbyt realne jeśli chodzi o Polskie warunki :)

Łomża- OSTATNI BASTION PÓŁNOCNEGO MAZOWSZA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

To jest realne, jednak nie jest tanie. TBS nie załatwi takiej przestrzeni architektonicznej ( w takim standardzie) Jednak życzę Ci żebyś spełnił swoje marzenie. Wtedy nasze otoczenie zwiększy trochę wartość estetyczną.
MariaII została puszczona swobodnemu budowaniu mimo, ze początkowo było to kilka typów "klocków" ustawionych regularnie z wyczuciem estetyki. Jednak jak zwykle polska przewrotnośc pokazała, że odwrotnie niz na cmentarzu, przed domem kazdy chce mieć co innego :-)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

nemo przepraszam ale po usadowieniu sie w Wielkiej Brytanii twoje kalkulacje legną w gruzach!!!NAPEWNO NIE JEST DROGO ,, JESLI POLACY WYNAJMUJA DOMY I ICH UTRZYMUJA! Dlaczego nie mozna w Polsce??!!napewno zaraz mnie zaatakujesz , ze mieszkaja po 5-10-20-30 osób w takim domu - NIEPRAWDA!!!!!!!!!!!!!Osobiscie mamy taka kanadyjkę w Birmingham -- jest nas troje kazdy ma swoja sypialnie , na dole jadalnia ,kuchnia salon ,podworko ,garaz > DLACZEGO TAK NIE MOZNA W POLSCE??!!

bagrmosen

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: osiedla szeregówek

"nemo przepraszam ale po usadowieniu sie w Wielkiej Brytanii twoje kalkulacje legną w gruzach!!!NAPEWNO NIE JEST DROGO ,, JESLI POLACY WYNAJMUJA DOMY I ICH UTRZYMUJA! Dlaczego nie mozna w Polsce??!!napewno zaraz mnie zaatakujesz , ze mieszkaja po 5-10-20-30 osób w takim domu - NIEPRAWDA!!!!!!!!!!!!!Osobiscie mamy taka kanadyjkę w Birmingham -- jest nas troje kazdy ma swoja sypialnie , na dole jadalnia ,kuchnia salon ,podworko ,garaz > DLACZEGO TAK NIE MOZNA W POLSCE??!!"

Nie bardzo rozumiem, czemu kierujesz to do mnie, ale jeśli już to odpowiem. Po pierwsze chyba nie zrozumiałas o czy tu rozmawiamy. Rozmawiamy tu o BUDOWIE domu, a nie jego WYNAJMIE, to są dwie różne rzeczy. Wynająć dom w Łomży możesz już nawet za kilkaset złotych+koszty utrzymania. Przy trzech osobach koszt na osobę nie przekroczt Ci 500zł na jedną.
Po drugie bierzemy pod uwagę POLSKIE pensje, a nie pensje w GB
Po trzecie zobacz sobie np. jaki klimat panuję w GB, a jaki w Polsce, w Polsce zimy z mrozami przekraczającym -20C nie należą do rzadkości (chociażby ta zeszłoroczna) a przekłada to się zarówno na koszt budowy domu, jak i jego późniejsze utrzymanie.

Ps. Może przeczytaj swój post kilka razy przed wysłaniem, bo te niechlujne przecinki, te wszystkie ??? !!!! nie ułatwiają zrozumienia tego co napisałaś.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org