środa, 05 czerwca 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Mazowsze a Podlasie

Witam wprawdzie województwo Podlaskie obejmuje takie regiony geograficzne jak: Suwalszczyzna, Podlasie, ale również Mazowsze czy też północne skrawki Lubelszczyzny.
Jednak jeśli bierzemy pod uwagę podział chistoryczny pomiędzy Mazowszem a Podlasiem. To według wielu autorów przedstawia się on następująco: Mazowsze, główne miasta: Grajewo, Kolno, Ostrołęka, Łomża, Zambrów, Ostrów maz., Różan, Pułtusk i dalej w kierunku południowym.
Podlasie: Mońki, Knyszyn, Białystok, Hajnówka, Bielsk podl., Wysokie maz., Ciechanowiec, Siemiatycze. Mnie najbardziej nurtuje granica wschodnia pomiędzy Mazowszem a Podlasiem, czy faktycznie Wysokie maz. lub tez Ciechanowiec to już Podlasie czy jeszcze kresy Mazowsza. Jak myślicie gdzie przebiega ta granica, czy jest ona oczywista czy raczej umowna?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

chistoryczny ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Granica jest oczywista. Wysokie Mazowieckie - miejscowość dziś o liczbie mieszkańców niespęłna 9.000 osób, zupełnie przypadkowa siedziba powiatu, powstała z dwóch wsi: Wysokie oraz Mazowieckie, położonych po dwu stronach tam płynącej rzeczki. Ta mieścina z powodów kulturowych, historycznych i gwarowych należy już do Podlasia (podlasze> podlasie > "pod Lachami"; czyli teren zacofany w porównaniu z ziemią lechicką, czyli polską.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Zdaje się, że część zachodnia Ciechanowca to jeszcze Mazowsze, po drugiej stronie Nurca - Podlasie.
Tu jest mapka historycznego Mazowsza: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mazowsze.png&filetimestamp=20050630110437.
Szkoda, że nie zaznaczono na niej niektórych miast.

Je n'sais pas ou je vais, oh ca je l'ai jamais bien su. Mais si jamais je le savais, je crois bien que je n'irais plus...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

To prawda, ale ta klasyfikacja stała się ze względów oczywistych zmieniła się w czasach konfederacji barskiej, szczególnie po tym kiedy Kazimierz Pułaski w dniu 3. listopada 1771 r. usiłował stosując metody terrorystyczne zrealizować zamach na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na szczęście nieudany. Po tym wyczynie musiał emigrować do Ameryki. W Polsce zaszły zaś duże zmiany polityczne i kulturowe.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Co ciekawe, chyba niewielu zdaje sobie sprawę, że Ostrołęka również była częścią ziemi łomżyńskiej, a sama ziemia łomżyńska była największą ziemią Mazowsza. Z kolei wiele miejscowości niedaleko Łomży (choćby Drozdowo) należało do ziemi wiskiej.

Czy ktoś natomiast może mi coś napisać o północnych granicach Mazowsza? Bo znalazłam informację, że np. Tykocin i Goniądz były Mazowszem, tylko później przeszły w ręce Wielkiego księstwa Litewskiego, ale to niby ziemie rdzennie mazowieckie. Nie wiem, co o tym myśleć...

Je n'sais pas ou je vais, oh ca je l'ai jamais bien su. Mais si jamais je le savais, je crois bien que je n'irais plus...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

W początkach polskiej państwowości było to pogranicze Mazowsza z Rusią, a później Polski i Litwy. W rywalizacji o te tereny największą aktywność wykazali książęta mazowieccy którym w okresie od X do XIII wieku udało się stworzyć na tym terenie organizację grodową i przyporządkować te ziemie. Dzisiejsi mieszkańcy tej ziemi to właśnie potomkowie drobnej szlachty mazowieckiej, która osiedliła tu za czasów Księstwa Mazowieckiego.

Mazowieckim osadnikom zawdzięcza się powstanie pierwszych osad na tych terenach. Jedną z nich była osada Wysokie. W dokumencie z 1239 roku znajdującym się w archiwum diecezjalnym w Płocku, który tyczy się kasztelanii święckiej jest wymieniona osada Vysoke (Wysokie). Nazwa Wysokie jest pochodzenia topograficznego i wiąże się z rzeźbą terenu. Pierwotnie osadę wzniesiono na prawej stronie rzeki Brok na wysoczyźnie która w tej okolicy wznosi się ok. 150 m n.p.m. Jest to osada dawnej ziemi drohickiej leżącej w kasztelanii święckiej, której ślady pozostały do dziś w postaci grodziska w Święcku Strumiany. Zostało zniszczone w XIII i XIV w. (wikipedia). To tyle jeśli chodzi o Wysokie Mazowieckie - jantar5555

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Wizna - ostatni bastion polnocno-wschodniego mazowsza

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Znalazłem taką mapę myślę że jest interesująca:
http://www.masterpage.com.pl/resource/polandmaps/regionslarge.jpg

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Mazowsze a Podlasie

Fajna mapka ;) I takie moim zdaniem powinny być województwa ;) A nie Łomżę do Białego dali i za każdym razem jak jest jakiś podział funduszy, remonty czy coś innego nasze miasto dostaje same ochłapy...

___________________________________________________________
-->>SMSy<<--

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org