sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Sukcesy łomżyńskich drużyn w badmintonie

Dobre występy zaliczyły drużyny „łomżyńskich” szkół w białostockich finałach. W finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w badmintonie drugie miejsce zajęli chłopcy z SP w Kupiskach, a dziewczęta z tej szkoły trzecie. Z kolei Finale Wojewódzkim w Badmintonie Igrzysk Dzieci trzecie miejsce zajęli chłopcy z SP nr 5, a dziewczęta z SP w Szczepankowie czwarte.

Bardzo dobrze zaprezentowała się młodzież w rozgrywanych 7 listopada w Białymstoku  Finałach w Badmintonie Drużynowym Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zespół chłopców ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kupiskach po zaciętym pojedynku zdobył 2 miejsce i tym samym chłopcy zostali Wicemistrzami Województwa Podlaskiego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Badmintonie. Z kolei dziewczęta z Kupisk w tym samym turnieju zajęły zaszczytne 3 miejsce. Zespoły wystąpiły w następujących składach: Maja Kołota, Olga Lemańska, Maja Niksa, Jakub Pawelczyk, Maciej Zysk i Piotr Kania. Oba zespoły trenuje  Adam Wszeborowski, nauczyciel wychowania fizycznego. Obie drużyny wywalczyły prawo startu w finale ogólnopolskim.

Dzień wcześniej, czyli 6 listopada 2023 r. odbył się Finał Wojewódzki w Badmintonie Igrzysk Dzieci. Tu chłopcy  ze Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Stanisława Staszica prowadzeni przez Radosława Jemielitego zajęli 3 miejsce. W tej samej rywalizacji dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Szczepankowie im. Polskich Dzieci Sybiru, trenujące pod okiem Wojciecha Klimaszewskiego zajęły 4 miejsce.

- Zawodnicy z drużyny muszą wygrać 3 mecze – wyjaśnia Wojciech Klimaszewski. - Aby stanąć na podium mistrzowskim, trzeba się napracować podczas rozgrywek. W drużynowych szrankach wyglądało to następująco: zawodnicy grali dwa mecze z przeciwnikami jeden na jednego i jeden mecz w deblach. Zależnie od wyników (np. 3 : 0 lub 2 : 1) wyłaniano zwycięzcę bądź kontynuowano następne mecze: singla, żeby jedna z drużyn zdobyła 3 punkty wiktorii. Pojedyncza rozgrywka toczy się do zdobycia przez któregoś z zawodników 11 punktów, co zajmuje zwykle około 10 minut, zależnie od poziomu zawodniczego i szczęścia w grze – tłumaczy nauczyciel wychowania fizycznego.

5 miejsce w Białegostoku zajęła Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, opiekun – Karol Bikowski oraz Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie, opiekun – Piotr Wasik.