sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wygrali Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc

Sebastian Rosiński zajął I miejsce z wynikiem 105 kilogramów w kategorii wagowej 67, 5 kg i w grupie wiekowej 18 - 19 lat. Uczeń łomżyńskiej „Wety” zatriumfował w Siedlcach w niedzielę na zawodach Federacji XPC-RAW. - Naszą Łomżę również godnie reprezentował wychowanek Bursy Szkolnej nr 2 Jakub Kotomski, który zdobył I miejsce w kategorii wagowej 100 kg z wynikiem 130 kg w grupie wiekowej 16-17 lat – cieszy się opiekun zawodników Zbigniew Turowski, kulturysta z rekordami, nauczyciel wychowania fizycznego i wychowawca w bursie przy ulicy Stacha Konwy.

Obaj zawodnicy są uczniami Technikum Weterynaryjnego i mieszkańcami BS2, z tym, że Sebastian wygrał mistrzostwo szkoły, a Jakub – mistrzostwo bursy, i dlatego reprezentowali na Mistrzostwach Polski dwie różne placówki.

- Sebastian ma bardzo małą wagę, więc wyciskanie sztangi większych ciężarów pozwala mu zdobyć dużo punktów – tłumaczy reguły Zbigniew Turowski. - Z kolei Jakub jest dużo cięższy, zatem zdobywa mniej punktów, mimo że wycisnął znacznie większy ciężar leżąc.

Obaj zwycięzcy trenują na siłowni w podziemiach bursy od 4-ech lat, 4 razy w tygodniu po około godzinie, oraz stosują dietę wysokobiałkowo-węglowodanową. Mają znakomitego trenera i świetny wzór do naśladowania: 3-krotnego mistrza świata w trójboju siłowym (najlepszy wynik w kategorii do 90 kg to 785 kg) oraz rekordzistę świata w przysiadzie – 332 , 5 kg w kat. wagowej do 90 kg). Zbigniew Turowski sam trenuje od 1984 r. Pracę w bursie zaczął w 1990 r. gdzie stworzył siłownię. Wspomina z rozbawieniem, że pierwsze sztangi to były puszki po marmoladzie, zalewane betonem.

Reprezentanci Polski na Pucharze Świata
W Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Sebastian Rosiński  w kategorii open do lat 19 zajął 2. miejsce z wynikiem 80, 11 punktu. Tym samym podopieczny Zbigniewa Turowskiego wywalczył nominację do udziału w Pucharze Świata w listopadzie 2023 r. w Siedlcach. Natomiast w kategorii open do lat 19 Jakub Kotomski zajął dobre 3. miejsce, zdobywając 73, 54 punktu.

- Tym wynikiem Jakub wywalczył sobie również powołanie do kadry Polski na udział w Pucharze Świata w Siedlcach – z uznaniem mówi o zawodnikach z „Wety” i Bursy Szkolnej nr 2 trener, dziękując za pomoc Paniom dyrektor, bo wyjazd na zawody Federacji XPC-RAW był możliwy dzięki wsparciu finansowemu od: Bogumiły Olbryś z ZSWiO nr 7 oraz Izabeli Chojnowskiej z Bursy Szkolnej nr 2.