Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 maja 2024 napisz DONOS@

PIRol domaga się przywrócenia wcześniejszych emerytur rolniczych

- Domagamy się podjęcia inicjatywy zmiany przepisów, które umożliwią rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn – czytamy w pierwszym zdaniu stanowisko podjętego przez Walne Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej. Władze PIRol podkreślają, że politycy obniżając wiek emerytalny pracownikom, nie przywrócili rolnikom możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Z dniem l stycznia 2018 r. rolnicy utracili prawo do wcześniejszych emerytur.

- Według Rządu niewłaściwe jest preferencyjne traktowanie tylko jednej grupy społecznej. Jednak naszym zdaniem takie podejście nie uwzględnia specyfiki pracy w tym zawodzie – przekonują członkowie władz PIRol. - Prowadzenie gospodarstwa rolnego to bardzo ciężka fizyczna praca w trudnych warunkach. Duże zapylenia, kontakt ze środkami ochrony roślin, nawozami chemicznymi, obsługa maszyn i urządzeń rolniczych, obsługa zwierząt gospodarskich czy narażenie na skrajne warunki atmosferyczne, to tylko cześć obrazu warunków pracy rolnika. To także praca wymagająca wielu wyrzeczeń: brak dni wolnych, urlopów i wielu innych przywilejów pracowniczych, które gwarantuje kodeks pracy, jak chociażby świadczeń chorobowych (rolnik otrzymuje świadczenie chorobowe w wysokości 10 zł za dzień tylko w przypadku gdy choroba trwa dłużej niż 30 dni). Niejednokrotnie mimo złego stanu zdrowia nie ma kto zastąpić rolnika w pracy, a tej szczególnie przy obsłudze zwierząt nie można przełożyć.
W przyjętym przez Walne Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej stanowisku czytamy także, że  brak możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, będzie miał także wpływ na konkurencyjność polskiego rolnictwa, bo gospodarstwa będą przejmować osoby coraz starsze. 
- Obecna sytuacja na rynkach światowych wymaga innowacyjnego podejścia, otwartości na nowe technologie i metody prowadzenia gospodarstw. Daje to przewagę ludziom młodym, aktywnym, gotowym do zmian – napisali podkreślając, że polityka państwa powinna zatem zmierzać do ułatwiania przejmowania gospodarstw przez młodych rolników.
Władze PIRol zwracają także uwagę, że brak możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników od 2018 r. spowoduje, że następcy oczekując na emeryturę rodziców nie będą mogli skorzystać z działań dla „młodych rolników” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw. Może to natomiast spowodować, że wiele młodych osób opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co w dalszej perspektywie doprowadzi do wyludnienia obszarów wiejskich, tak powszechnego w krajach UE - 15.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę