Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Cześć waszej pamięci - Żołnierze Wyklęci

Około 130 - 150 osób - znacząco mniej niż w latach poprzednich - wzięło udział w zorganizowanym po raz czwarty w Łomży Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę wieczorem w deszczu Marsz przeszedł od Katedry pod Szkołę Muzyczną, gdzie znajdują się pomniki żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przed tym drugim odbył się Apel Poległych. Nie było oficjalnych delegacji władz, wojska ani parlamentarzystów...

Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łomży odbywają się od 2014 roku. Organizują go działacze kilku niezależnych od władz miasta organizacji na czele z Łomżyńskim Klubem Myśli Patriotycznej. Uczestnicy marszu z biało-czerwonymi przepaski z napisami AK i NSZ na rękach nieśli plakaty ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego: m.in.: mjr. Jana Tabortowskiego, ps. „Bruzda”, por. Stanisława Grabowskiego ps. „Wiarus”, por. Kazimierza Żebrowskiego ps. „Bąk”, por. Stanisława Marchewki ps. „Ryba”, kpt. Kazimierza Kamieńskiego ps. „Huzar” czy kpt. Stanisława Cieślewskiego ps. „Lipiec”.  
W tym roku szli stosunkowo szybko, co jakiś czas głośno skandując hasła: „cześć i chwała bohaterom”, „armia wyklęta - Łomża o was pamięta” czy „chwała bohaterom”. 
Za zwyczaj Marsz kończył się przed pomnikiem „Pamięci więźniów politycznych zamęczonych i pomordowanych w latach 1939 – 1956”, w pobliżu urzędu wojewódzkiego. W tym roku tu tylko przystanął na kilka minut, by delegacje mogły złożyć kwiaty i zapalić znicze. Po chwili uczestnicy Marszu poszli dalej ul. Kopernika do Alei Legionów przed budynek Szkoły Muzycznej, gdzie jesienią odsłonięto pomnik – krzyż żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. To tu odbył się Apel Poległych i dośpiewano hymn. 
W tym roku w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, wojska czy parlamentarzyści. Wśród „zwykłych” uczestników był jedynie Wiesław Grzymała, przewodniczący Rady Miejskiej.

zobacz: Krzysztof Sychowicz: Podziemie antykomunistyczne na Ziemi Łomżyńskiej w latach 1944-1957

Fot. Krzysztof Mierzejewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę