Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nagrodzona łomżyńska wystawa o bursztynie

Główne zdjęcie
Jerzy Jastrzębski (fot. B. Deptuła)

Ekspozycję „Bursztyn w dorzeczu Narwi” Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży uhonorowano pierwszą nagrodą w kategorii „Wystawa” w „Konkursie na najciekawsze muzealne wydarzenie roku 2015 w regionie podlaskim”. – Jestem zadowolony z tej nagrody, ale też i zaskoczony – mówi dr Jerzy Jastrzębski, twórca wystawy i dyrektor muzeum. – Kiedyś dostałem już w tym konkursie nagrodę za publikację dotyczącą bursztynu (książka „Bursztyn w dorzeczu Narwi” wydana w 2005 roku – red.), ale ta wystawa jest zupełnie czymś innym i ta nagroda bardzo nas wszystkich cieszy! Wręczenie nagród miało miejsce w poniedziałek 16 maja w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży podczas obchodów „Dnia Muzealnika”.

Nagrodzona wystawa bursztynu
Nagrodzona wystawa bursztynu

Wystawę stałą „Bursztyn w dorzeczu Narwi” otwarto w Muzeum Północno-Mazowieckim w grudniu ubiegłego roku. Jest to kontynuacja pierwszej w Polsce wystawy bursztynu zainicjowanej przez Adama Chętnika w 1950 roku, istniejącej z przerwami do roku 2006. Wzbogacona kolejnymi eksponatami i pokazami multimedialnymi  najsłynniejsza wystawa łomżyńskiej placówki w nowej siedzibie zyskała odpowiednie warunki ekspozycyjne, ciesząc się rekordowym zainteresowaniem zwiedzających, zwłaszcza w czasie tegorocznej Nocy Muzeów.  
– To wystawa dotycząca bursztynu regionalnego, przedmiotów z niego wytwarzanego na tym terenie i tradycji wiążących się z Kurpiowszczyzną – zauważa dyr. Jastrzębski. – Dopełnia ją obecnie wystawa czasowa „Bursztyn Polska i świat”, bo zależało nam, żeby po tej przerwie pokazać, że bursztyn w Łomży jest i mamy się czym pochwalić, bo jest to ważny zbiór regionalny – bardzo specyficzny, związany z tradycją ludową i rzadko występujący na muzealnej mapie Polski. 
Doceniło to jury 14. edycji konkursu organizowanego przez Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich, wybierając łomżyńską wystawę do głównej nagrody spośród ośmiu zgłoszonych.
– Kiedy gratulowano nam nagrody słyszałem wielokrotnie, że niezwykle ważne jest to, iż jest to wystawa stała, która może być oglądana nie tylko przez mieszkańców Łomży, ale też innych regionów kraju czy nawet spoza Polski – mówi Jerzy Jastrzębski. – To nie jest tylko moja zasługa - 
miałem pomysł na zrobienie tej wystawy i byłem autorem scenariusza, ale realizowaliśmy ją wspólnie z Przemysławem Adamowskim, Antonim Mieczkowskim i przygotowującym prezentacje multimedialne Piotrem Golonko oraz oczywiście grupą realizatorów, pracowników muzeum.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 14 zgłoszeń, jury przyznało cztery nagrody i trzy wyróżnienia.
W kategorii „Wydarzenie pozawystawiennicze” pierwszą nagrodę otrzymało widowisko historyczne „Obława Augustowska. Lipiec 1945” Muzeum Okręgowego w Suwałkach, wśród  „Wydawnictw” przyznano dwie równorzędne nagrody: publikacji zespołowej „Obiekty obrzędowe pucharów dzwonowatych z Supraśla. Złożenie darów – przejęcie terenu czy integracja kulturowa?” oraz Marcinowi Kozińskiemu, autorowi „Słowo historii. Fotoeseje”. Wyróżniono też dwie wystawy: „Aleksander Wels. Wyprawa w przeszłość” Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku oraz „Ola z ulicy Krzywej w Suwałkach. Opowieść o Aleksandrze Piłsudskiej ze Szczerbińskich” Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

Wojciech Chamryk

Nagrodzona wystawa bursztynu


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę