Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Muzyczne talenty makroregionu

Główne zdjęcie
Nauczyciele odbierają nagrody w imieniu uczniów

Saksofonista Aleksander Zaorski z Giżycka, oboistka Oliwia Hanna Gosk z Białegostoku i puzonista Stanisław Dołgań z Olsztyna zwyciężyli w III Makroregionalnych Spotkaniach Instrumentów Dętych odbywających się w weekend w Łomży. Dobrze zaprezentowali się też reprezentanci organizującej ten największy tego typu konkurs w regionie północno-wschodnim, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, zdobywając w bardzo silnej konkurencji sześć nagród i wyróżnień.

Nauczyciele odbierają nagrody w imieniu uczniów
Nauczyciele odbierają nagrody w imieniu uczniów

Organizowane co dwa lata w Łomży makroregionalne spotkania młodych trębaczy, klarnecistów, puzonistów, saksofonistów, oboistów, waltornistów i flecistów mają popularyzować grę na instrumentach dętych wśród młodzieży oraz podnosić jej poziom, dzięki konkursowej konfrontacji.
W tym roku o cenne nagrody w trzech kategoriach wiekowych rywalizowało 87. muzyków z 15 miast, a oceniało ich jury w składzie: Zdzisław Stolarczyk, Maryla Limanowska, Krzysztof Langman i Bogdan Ocieszak. 
– Jeśli chodzi o poziom, to jest tendencja rosnąca – ocenia przewodniczący, prof. Zdzisław Stolarczyk z Akademii Muzycznej w Krakowie. – Cel tego konkursu jest zresztą taki, żeby poziom umiejętności uczniów był coraz wyższy i ten makroregionalny konkurs go spełnia, więc bardzo nas cieszy, że ta idea przynosi efekty!
Potwierdza to ilość nagród i wyróżnień, bowiem w tym roku jury przyznało ich aż 47.
Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie szkół muzycznych z Łomży, Kolna i Zambrowa. W pierwszej kategorii wiekowej wyróżnienie zdobył klarnecista Mateusz Jarzyło z  PSM I i II st. w Łomży-filia w Kolnie, uczeń Piotra Dąbrowskiego.     W grupie drugiej, trzecim miejscem podzielili się uczniowie PSM I i II st. w Łomży, klarnecista Igor Podstolski, uczeń Wiesława Wasika oraz grający na saxhornie altowym podopieczny Waldemara Borusiewicza, Norbert Surel. Uczennicą Waldemara Borusiewicza jest też wyróżniona Dominika Serafin (trąbka), w ten sam sposób jury doceniło także umiejętności Magdy Przestrzelskiej, uczennicy puzonisty Jana Boćniewicza.
W kategorii trzeciej również nie brakowało laureatów, a wśród zdobywców drugiego miejsca byli:
sakofonistka Weronika Kalupa, uczennica Krzysztofa Witkowskiego i Państwowej Szkoły Muzycznej I st.  im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie oraz trębacz Julian Małs, ćwiczący w łomżyńskiej PSM pod kierunkiem Waldemara Borusiewicza. 
– Cieszę się z tego, że te dzieci chcą grać, a w dodatku grają już na takim poziomie, który daje im nagrody! – ocenia Waldemar Borusiewicz. – Julian Małs zdobył drugie miejsce w najbardziej obsadzonej trzeciej kategorii najstarszych, a jest to już laureat ogólnopolskich konkursów. Norbert Surel: to jest już jego druga nagroda w tym konkursie, bo poprzednio był trzeci, a teraz awansował na drugie miejsce, w dodatku w wyższej kategorii. Był to też pierwszy konkurs Dominiki Serafin i od razu wyróżnienie, w tak silnej drugiej kategorii, a uczy się grać na trąbce dopiero trzeci rok.
Jeżeli chodzi o blachę (instrumenty dęte blaszane – red.) to nasza szkoła jest jedną z wiodących szkół w naszym makroregionie – myślę też, że będziemy mieli coraz więcej uczniów grających na takim poziomie, a już teraz naszych uczniów możemy śmiało wysyłać na konkursy w całej Polsce!
– Mamy satysfakcję zarówno ze względów organizacyjnych, że ponownie udało się nam przygotować tak dużą, ogólnopolską imprezę oraz dlatego, że naszym uczniom tak dobrze poszło w tak silnej konkurencji – ocenia Mirosław Korona, dyrektor PSM w Łomży. – Jury było tu bezstronne, gdyż miało przed sobą tylko wykaz nazwisk, oceniano tylko umiejętności i poziom gry. Zainteresowanie konkursem jest duże, a to wahnięcie w ilości osób (dwa lata temu wzięło w nim udział ponad 100 osób – red.) jest spowodowane olbrzymią ilością imprez. Część uczestników prosto stąd pojechała na inny konkurs, tak, że nawet nie wracali do domu. A ponieważ poziom konkursu rośnie w porównaniu z poprzednią edycją, jest dobrze, bo to motywuje młodych do pracy, chętniej wtedy ćwiczą i być może tego bakcyla muzyki łykną na stałe?

Wojciech Chamryk
Fot: PSM Łomża/Mirosława Wasik


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę