Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Za dużo wolności” w UE?

Traktat lizboński to „najpełniejszy wymiar korzeni intelektualnych Europy” – mówiła prof. Jadwiga Staniszkis podczas wykładu w ramach Uniwersytetu Otwartego PWSIiP w Łomży. Dokument, którego celem było usprawnienie funkcjonowania instytucji europejskich wynegocjowano w 2007 roku. Traktat w sferze władzy próbuje regulować nie tylko element decyzyjny, ale także to jak do tej decyzji dochodzi, jednak - w ocenie profesor Staniszkis - już dziś jest martwy. Idealistycznych założeń nie udało się wcielić w życie, bo „konstrukcja jest zbyt subtelna” i „skomplikowana” i daje „być może za dużo wolności”.

Prof. dr hab. Jadwiga Staniszkis, to wybitna polska socjolog i politolog, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Jest też pierwszym wykładowcą Uniwersytetu Otwartego, który w październiku ruszył przy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. 
To wykłady na które może przyjść każdy „bez względu na wiek, wykształcenie czy poglądy”. Drugiego wykładu otwartego profesor Staniszkis słuchało około stu osób – w większości studentów PWSIiP, ale na sali były też osoby spoza uczelni. 
Wykład w całości poświęcony Traktatowi lizbońskiemu, który miał reformować Unię Europejską i określać relacje jej władz po poszerzeniu wspólnoty do 27 państw. W ocenie profesor Staniszkis traktat to „najpełniejszy wymiar korzeni intelektualnych Europy” bo opiera się on o myśli czwórki wielkich europejskich filozofów. Z Arystotelesa wzięto traktowanie UE jako całości - „pole, w którym są różne systemy wartości”. Od św. Augustyna zasadę refleksyjności czyli, że należy obserwować przemianę własnego myślenia. Jest też wpływ Mikołaja z Kuzy - tożsamość i integracja rozumiana nie jako ujednolicanie struktur, ale standardy minimalne, wzięte z różnych systemów wartości. Jest tam też instytucjonalizacja tego, co u Kanta było nazwane rozumem praktycznym. Uznając zaś, że wszystkie systemy są równoprawne odrzuca się prawo naturalne i zwiększa rolę sumienia jednostki, która musi się zastanowić jak postępować. 
- Unia Europejska nie jest amoralna. Tam jest ilość możliwości i uświadomienie, że ktoś może stawiać na czele wolność, inny godność osoby ludzkiej – mówiła profesor podkreślając, że „to nie jest zafiksowany kodeks, ale proces”, dwóch poziomów norm, tego teoretycznego i tego, który praktycznie każde państwo realizuje u siebie. Istotną rolę w kształtowaniu tego procesu odgrywa Europejski Trybunał Sprawiedliwości. 

Traktatu lizbońskiego w ocenie profesor Staniszkis nie udało się wcielić w życie i już się nie uda, bo jego słabością jest brak rozwiązań na moment kryzysu – takich, które są np. w USA, gdzie w trudnych momentach pełnię władzy przejmuje prezydent. Kryzys europejski nadszedł bardzo szybko – najpierw był to kryzys ekonomiczny, a później imigracyjno-terrorystyczny, który jeszcze bardziej może zmienić europejską wspólnotę. 
- W ramach traktatu lizbońskiego zaczęła się odradzać hierarchia państw najsilniejszych, a mniejsze nie protestowały, bo (wreszcie) wiedziały, kto jest na czubku władzy – mówiła profesor.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę