Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Zaczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalny w Polsce

- Jak spędzić dzień przed egzaminem...? Wszystko zależy od osobowości, temperamentu i psychiki gimnazjalisty – mówi Grażyna Klimuszko, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, która zorganizowała trzydniowy maraton sprawdzianów: we wtorek historia, wos i język polski, w środę część matematyczno-przyrodnicza, a w czwartek język obcy dla 630 uczniów klas trzecich w Łomży, 530 w powiecie łomżyńskim i 11 262 w województwie podlaskim. - Formuła egzaminu gimnazjalnego nie zmieniła się od 2012 r. Warto odpocząć psychicznie, by w ciągu trzech dni udowodnić, jak opanowało się wiadomości i umiejętności przez trzy lata nauki w gimnazjum.

Egzamin gimnazjalny zostanie przeprowadzony w całym kraju od 21. do 23. kwietnia. - Każdego dnia egzamin rozpoczyna się o godz. 9. rano – przypomina wicedyrektor Klimuszko. - We wtorek historia i wiedza o społeczeństwie przez 60 minut, potem przerwa i od godziny 11. przez półtorej godziny język polski. W środę najpierw egzamin z zakresu przedmiotów przyrodniczych: geografia, fizyka, chemia oraz biologia, natomiast po przerwie – 90 minut z zakresu matematyki. W czwartek uczniowie przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i / lub na poziomie rozszerzonym. W Łomży jest to głównie język angielski. Na poziomie podstawowym zdają uczniowie, którzy naukę języka obcego rozpoczęli w gimnazjum; na poziomie rozszerzonym – jeśli mieli ten język już w szkole podstawowej albo rodzice deklarują za dziecko chęć zdawania. Uczniowie z zaświadczeniem z poradni psychologicznej, np. o dysleksji, mają 20–30 minut więcej.
Wicedyrektor OKE ma nadzieję, że znakomita większość gimnazjalistów przez trzy lata edukacji zdobyła wiedzę z różnych dziedzin i opanowała umiejętności posługiwania się informacjami na tyle, żeby móc osiągnąć dobry wynik. - Myślę, że mamy dobrych nauczycieli, którzy przygotowali odpowiednio wychowanków do egzaminu – ocenia na podstawie dotychczasowych doświadczeń wicedyrektor OKE. - Egzaminatorzy będą osobiście sprawdzać tylko te arkusze, w których znajdują się zadania otwarte: z polskiego, matematyki, języka obcego na poziomie rozszerzonym. Wszystkie pozostałe arkusze testowe z innych przedmiotów, mówiąc przenośnie, sprawdzą komputery. Testy zostaną zeskanowane, skany wczytane i porównane z tzw. maskami, jakie otrzymaliśmy z CKE. W całym kraju wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 19. czerwca. Zaświadczenia o wyniku małej matury gimnazjaliści otrzymają w czasie zakończenia roku szkolnego razem ze świadectwem.
- Już teraz życzę wszystkim uczniom z Łomży satysfakcji z osiągniętych wyników – podsumowuje Grażyna Klimuszko z OKE. - Życzę w czasie pisania egzaminu gotowości umysłu, wytrwałości w rozwiązywaniu zadań, intensywnej świadomości ducha, aby umysł mógł się otworzyć na pokonanie trudności w kojarzeniu i myśleniu. Życzę łomżyńskim gimnazjalistom, żeby zadania egzaminacyjne z tych trzech dni ich „małej matury” okazały się dziecinnie proste i żeby żadne nie było za trudne.

Egzamin nie zawsze oznacza wolne
Z dniami wolnymi, jakie przysługują z mocy rozporządzenia ministra edukacji uczniom klas 1. i 2. gimnazjów, konkretne placówki w Łomży postąpią różnie. Na przykład, w PG nr 6 będą mieli jak co dzień lekcje, bowiem chodzą do szkoły w gmachu I LO, który zostanie zamknięty na czas matur. Jeżeli teraz dostaliby wolne, mogliby nie wyrobić się z realizacją materiału nauczania. W PG nr 8 pierwszacy będą mieli wolne, zaś drugacy – tylko częściowo, ponieważ po egzaminie trzeciaków we wtorek i w środę zasiądą w ich ławkach, by pisać półtoragodzinne egzaminy próbne z polskiego i z matematyki od pierwszej do wpół do drugiej. Nauczyciele „Drugiego” chcą dać uczniom okazję sprawdzenia się i poczucia atmosfery egzaminu. W PG nr 1 klasy pierwsze i drugie mają pełen luz.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę