czwartek, 09 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Tykocin i okolice

Czy któryś z szanownych forumowiczów był w tych okolicach? Czy warto tam jechać na małą wycieczkę we dwoje? :) A może są inne lepsze miejsca? Interesują mnie miejsca malowniczo położone, gdzie jest spokój :) mieszczące się w trójkącie Białystok - Szczuczyn - Łomża.
Aha, chwilowo nie mam samochodu, więc musi być połączenie PKS, ew. PKP, ale w okolicach Łomży pociąg to burżujstwo... :P

--
Samotność to emocjonalna trzeźwość.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

byłem tam:) no jest piękny kościółek i pomnik....i chyba jeszcze zamek lub jakiś pałacyk...niejestem pewien...ale kiedy ja byłem(jakieś 2-3 lata temu) to akurat był w remoncie



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

warto, zwłaszcza w pierwszą niedziele miesiąca na rynek staroci w Kiermuzach



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

To nie pałacyk, a budowany od podstaw zamek, który niegdyś tam stał.
Oprócz tych miejsc o których wspomniano, można zajść do synagogi. Wejście jest płatne, ale tylko 5 zł (chyba).



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

Ja ostatnio byłem, ale mało pamiętam ;) klimat był spoko heheh..

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

Chyba w Kiermusach.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

Piekne miejsce, polecam.
Do zwiedzenia:
Wielka synagoga, najcześciej z niezwykle ciekawymi wystawami czasowymi.
Do zwiedzania muzeum obol synagogi, stała ekspozycja jeżewskiego starożytnkia, Zygmunta Glogera, częś eksponatów była wystawiana w Łomży w 1898 roku!, stała ekspozycja dawnej apteki i ciekawe wystawy czasowe. Oczywiscie równiez ekspozycje poświęcone żydowskim mieszkańom Tiktin stetl ( tak się to chyba pisze).
W podziemiach ( wejście "od tyłu" można skosztować specjałów kuchni żydowskiej - ceny przystępne, jedzonko niezłe - polecam.
Niedaleko synagogi - dom w którym urodził się ojciec dumy Białoegostoku L.Zamenhoffa.
Nad Narwia malowniczo położony alumnat. Itd itp.
Tykocin jest jednym z najbardzuiej godnych polecenia miejsc w guberni łomżyńskiej. Godny polecenia jest również jako miasto graniczne między Mazowszem i Litwą, a póżniej między Królestwem Polskim a Rosją. Tykocin blisko 80 lat był największym miastem powiatu Wysokomazowieckiego. Upadek miasta rozpoczął się wraz z wcieleniem go do powiatu białostockiego.

(........)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

I ten upadek dotyczy wielu innych miast, które znalazły się w kiedyś woj. białostockim, a obecnie w tzw. podlaskim.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

Dzięki za opinie. Czyli zostaje Tykocin. Kwestia teraz omówienia trasy. Jak tam się dostać PKS-em z Łomży w niedzielę? Jeśli pogoda dopisze oczywiście.

--
Samotność to emocjonalna trzeźwość.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Tykocin i okolice

Szczerze mówiąc, dowiedziałem się o tym mieście przez przypadek. Znajomy powiedział mi, że Tykocin to urokliwe miasteczko położone w województwie podlaskim. Słynie przede wszystkim z pięknego zabytkowego centrum, które przyciąga turystów z całej Polski i zagranicy. I mnie udało się znaleźć tykocin zdjęcia, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Urzeka uliczkami, kolorowymi kamieniczkami, ciszą i klimatem tego miejsca. Tykocin to także ważne miejsce dla historii Polski, gdyż znajduje się tu jedna z najstarszych synagog w kraju.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org