czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Komornik

Mam pytanie. Zarabiam najniższą krajową. Czy w tym przypadku komornik ma prawo zająć jakiekolwiek pieniądze z mojego wynagrodzenia ?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Owszem. Ma prawo. Nie całość, ale jakiś tam procent. Jeśli dobrze pamiętam jest to maksymalnie 50% wynagrodzenia, aczkolwiek nie jestem pewien. Tego już trzeba by było się dowiedzieć.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Pewnie, że ma . Zwolnij się lepiej i na c zarno , przynajnmniej całą wypłatę dostaniesz :D

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Z każdego źródła dochodu komornik ma prawo zająć 60% wynagrodzenia,nawet jeśli jest to najniższa krajowa.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

dogadaj się z pracodawcą i rób na czarno. Niech Ci da najniższą + połowę składek.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Nie wprowadzajcie człowieka w błąd. Zakładam że masz umowę o pracę. W tym przypadku komornik nie ma prawa zająć Twojego wynagrodzenia. Jeżeli zarobisz choć jedną złotówkę powyżej najniższej krajowej, wówczas komornik wszczyna postępowanie i może zająć 50 % wynagrodzenia w przypadku postępowania niealimentacyjnego a 60 % w przypadku alimentacyjnego. Jeżeli chodzi o umowę zlecenia komornik ma prawo zająć 100 % wynagrodzenia. Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

A może zarabiasz płacę minimalną?
To nie to samo co najniższa krajowa. Najniższa krajowa jest większa od płacy minimalnej, która do grudnia 2012 wynosiła brutto 1500zł. Od minimalnej komornik nic nie ściągnie!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Jeśli jednak masz zaległości alimentacyjne nie chroni Cię fakt, że zarabiasz minimalną. W tym wypadku ściągnie.
Nie można ściągnąć należności np wobec banków, od niespłaconych kredytów.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

jasne zwolnij się, pracuj na czarno, bież kasę pod stołem, a Twoje dzieci niech przymierają głodem.... żenujące!!!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Komornik

Kwotę wolną od zajęcia komorniczego reguluje art. 87(1) kodeksu pracy


Art. 87(1).

§ 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

2) 75% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

3) 90% wynagrodzenia określonego w pkt 1 - przy potrącaniu kar pieniężnych przewidzianych w art. 108.

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

......................

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org