sobota, 04 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Ważna informacja

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać 31 marca 2013 roku.

Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października".


REKLAMA Czytaj dalej





W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Obecnie rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie.

Jak wynika z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com, rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają również Białoruś, Naddniestrze (region autonomiczny Republiki Mołdawii) i Rosja.

W USA, Kanadzie i Meksyku, czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała. W Afryce czas letni stosują Maroko i Namibia.

W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu, Syrii i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi im. Arego Sternfelda, pionierami we wdrożeniu zmiany czasu byli Niemcy.

"Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 r., przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej" - czytamy na stronie Planetarium.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku.
(msz)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

Żartujesz. Ksiądz na kazaniu mówił, że trzeba zegarki przyspieszyć o godzinę.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

Odkryła Amerykę!!!!!!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

Fanka Bocianka zaslugujesz na Jobla ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

Lepiej by było przyśpieszyć, najgorsze jest jednak to że kolejna noc nie przespana będzie . Można by nastawić budzik na 3.00 ale jak ktoś go nie ma to problem i jeszcze pozostaje ryzyko że pomimo tego można budzika nie usłyszeć i zaspać.Więc muszę czuwać do godz 3 najwyżej się w niedzielę dużej pośpi tym bardziej że będziemy i tak teraz spać przecież o godzinę dłużej tak że warto jednak tą jedną noc poświęcić dla celów wyższych.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

"... do celów wyższych."
co masz na myśli? Bociany podglądać będziesz?
ja też do 3 godz. siedzę, żeby zegarki poprzestawiać! a mam ich oooo...! albo i więcej!
a to jeszcze 4 i pół godz.!
"poszczelała" bym ale amo mi się skończyło!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

:)
Ja sięm na czesie znaam :)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

a nie marudzisz czasami?
mój stary jak marudzić zaczyna, to go przed dom na ławkę wystawiam.
idę zobaczyć czy go nie zasypało!
zegarki mi musi pomóc poprzestawiać!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

Nie noooo !!!!!
Ja to spoko !!!!!!!!!!!!!!!!!:):)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

no maruda! lubić Cię zaczynam!
mój stary na ławce to olbrzym! a Ty taki mały się wydajesz!
pod pachę z tej ławki bym Cię wzięła i do domu przyniosła.
gbur pyskować mi zaczął, walonkie zciągłam i bez łeb go walłam
do dodom go przyciągłam ale teraz buta nowego idę szukać bo gdzieś w krzakach się zapodział, a widać, ze śniegi straszne idą!
a i zegary przestawiać zaraz trzeba będzie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

wróciła ja.
but się znalaz.
zmoknieta troche jestem, ale teraz już nie pada.
budze starego, bo zegarów dużo i przestawiać trzeba zaraz.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ważna informacja

no przestawiła ja już wszystkie.
ten mój stary to poleciał!
z komody na zień postawił 3 a z segmenta na komode 2 a te z zieni 3 na segment i spać sie położył.
no to ja te 2 na zień, a te 3 na komode, a te 2 z zieni na segment.
umenczyła sie ja ale poprzestawiała wszystke.
pózno juz to zalegam bo dzisiaj o 20 wstać musze!
Wszystkim miłośnikom zmiany czasu dłuuuuuugiej nocy życzę!
Na wiosnę i tak nam godzinę zabiorą!
Dobranoc!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org