piątek, 03 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

26 grudnia, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, a centrum Łomża wygląda jak śmietnik.
Ulice Mickiewicza i Sikorskiego w okolicach Dworca PKS i targowiska toną w śmieciach?
W Łomży nie ma służby sprzątających? Jeśli są, to kto jest ich zwierzchnikiem?
Jeśli nie ma to kto odpowiada za czystość ulicy Sikorskiego, dworca PKS i targowiska? Kto powinien egzekwować utrzymanie czystości?

Łomża dzięki tym śmieciom może śmiało pretendować o tytuł najbrzydszego miasta Polski.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

no chyba ludzie co to wyrzucaja, nie?!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Ludzie, którzy wyrzucają odpowiadają tylko, jeśli zostaną zatrzymani na uczynku. Wiem, że właściciel posesji musi dbać za czystość chodnika obok:
http://www.nieruchomoscipomorze.com.pl/index.php?event=combo&parent_id=7&menu_id=2&press_id=178

Właściciele są zobowiązani sprzątać chodniki wzdłuż ich działek. Jeśli nie dopełnią tej czynności, a przechodnie poniosą wskutek tego szkodę, będą musieli ją naprawić. Dotyczy to wszystkich posesji bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania.
...
Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zmianami) mówi, że właściciele muszą dbać o czystość i porządek nie
tylko na chodnikach. Powinni przede wszystkim wyposażyć nieruchomości w urządzenia służące gromadzeniu odpadów komunalnych (śmietniki, zsypy, szamba) oraz utrzymywać je w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym.
...
Ustawa z 1996 r. przewiduje, że sprzątaniem chodników może się zająć gmina. Mieszkańcy muszą wyrazić na to zgodę w referendum gminnym. Oznacza to jednak, że właściciele będą płacić za wykonywanie przejętych obowiązków.

Jeśli właściciele nieruchomości uchylają się od obowiązku utrzymywania czystości i porządku, grozi im kara grzywny, którą wymierza się wedle procedury obowiązującej przy ściganiu wykroczeń.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może też wydać decyzję nakazującą właścicielowi wykonanie obowiązków wynikających z ustawy z 1996 r., w tym uprzątania chodników z lodu, błota i śniegu.
...
Właściciela obciąża odpowiedzialność cywilna za skutki wypadków spowodowanych brakiem dbałości o chodnik. Jeśli ktoś pośliznął się na nieuprzątniętym lodzie i złamał rękę, skręcił nogę, upadł i doznał dotkliwych potłuczeń, może ona być znacznie dotkliwsza niż grzywna.
...
Ofiara takiego wypadku może zażądać od właściciela zwrotu wszelkich wydatków na leczenie, zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, renty w razie utraty zdrowia lub kalectwa, pokrycia innych strat, np. utraconych zarobków. Jeśli jednak właściciel czy zarządca zaangażowany przez właściciela lub wspólnotę mieszkaniową powierzył wykonywanie usług, w tym sprzątanie chodnika, przedsiębiorcy prowadzącemu odpowiednią firmę, on będzie odpowiadać za takie szkody. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 5 sierpnia 2005 r. (sygn. II CK 595/04). Takie osoby są też z reguły ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej.


Tak więc jak wygląda to na ulicy Sikorskiego. Czy za czystość chodnika odpowiadają mieszkańcy domów sąsiadujących z nim, czy Gmina lub Miasto?

W przypadku Dworca PKS czy Targowicy z pewnością za czystość odpowiada właściciel.

Powyższy link mówi, że można żądać odszkodowania jeśli się na takim chodniku złamię nogę, ale już jeśli tylko sprawia bul estetyczny to już nie?

Po prostu zastanawiam się kogo można zaskarżyć.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

jak ci tak to przeszkadza zakładaj pomarańczową kamizelkę bierz taczkę i łopatę i jedziesz z koksem drugiego dnia świąt;))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

A ja pytam gdzie Straż MIejska??

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Darck napisał

:"Powyższy link mówi, że można żądać odszkodowania jeśli się na takim chodniku złamię nogę, ale już jeśli tylko sprawia bul estetyczny to już nie?"

Chyba myślenie i chodzenie do szkoły sprawiało ci BÓL!!!:))))

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Janusz kos:
Wolę, aby inni się za sprzątanie zabrali lub przynajmniej finansowo Cierpieli. Ja sprzątam przed swym mieszkaniem. (Polska być trudna mowa. Na serio)

@zlikwidować_straż_miejską1:
Co tam z tą strażą? Jakiś paragraf, że oni mają coś z tym wspólnego może znasz?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Ludzie sprzątający też mają święta. Jak Ci przeszkadza, to idź i zbierz te śmieci. W nocy wiało, więc pewnie i śmieci przywiało.

___________________________________________________________

Nie ma miłości, są ciężarówki ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Kto za to odpowiada? Wg ci, którzy śmiecą. Nie ma problemu, centrum jest objęte monitoringiem wizyjnym, można zlokalizować sprawców. Mandat wynosi od 50 do 500 zł plus koszty uprzątnięcia.
Wesołych i radosnych, trwających Świąt Bożego Narodzenia.

„ Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
Nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
Ani prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Większość już tam była, a te co przywiało są z Targu Miejskiego. Jak nie potrafili go posprzątać tak aby nie rozwiewało, to nie powinni go otwierać. Wszystko da się załatwić i nie trzeba wymówek typu "Jest brudno bo są święta"

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Mniejszy: Czy sugerujesz, że odpowiada za to straż miejska, (jak myślę oni monitoring obsługują) która nie egzekwuje kar za wyrzucanie śmieci? Kto jest w takim razie zwierzchnikiem Straży Miejskiej?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Śmieci na ulicach to problem każdego miasta, a odpowiedzialność za nie ponosi niedojrzała część społeczeństwa i jego tok rozumowania: "wspólne czyli niczyje". W okolicach dworca winę za taki stan rzeczy ponosi również miasto - od dworca "w dół" Sikorskiego nie ma kompletnie żadnych śmietników, choć pewnie gdyby nawet były to niektórzy i tak wyrzucali by śmieci obok kosza...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Ahh: Winę ponosi miasto. A kto dokładniej? Kogo można zaskarżyć, prezydenta? Na pewno jest koś niżej kto odpowiada za chodniki.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Miało być ...Wg mnie ci, którzy....
@ Darck
Niczego nie sugeruję, ale wielokroć widać, jak "użytkownicy" terenów publicznych nawet nie próbują trafić przysłowiowym śmieciem do kosza, śmietnika czy innego pojemnika to tego przeznaczonego. Następnie sami święcie się oburzają (uogólniam, nie chodzi mi o Ciebie, poważnie) jak w koło jest brudno. Z drugiej strony, ciekawa byłaby taka "lekcja" niektórym śmieciogubom, no nie:-).
A na wiatr nie ma siły. Myślę, że jutro nie będzie śladu po tym dziadostwia ( mam taką nadzieję).

„ Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
Nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
Ani prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Chyba nikt nie oczekuje, że w Święta będzie jeździć ekipa z oczyszczania miasta i sprzątać po motłochu. Motłoch się napije, i uważa, że świat jest jego. Gdzie je tam i załatwia potrzeby.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Chyba Ci się nudzi , że zajmujesz się takimi rzeczami ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Dajcie ludziom odpocząć posprzątają po świętach. Jeszcze nikomu brud nie zaszkodził, a na pewno nie w takim stopniu. Darck, a ty z jakiej wsi do nas przyjechałeś, że u ciebie tak czysto. Nawet nie wiesz jak ci ludzie ciężko pracują wiec zamknij japę cwaniaczku. Bo nie jeden taki cwaniak usiadł na kutasach! A jak masz taką wielką ochotę żeby Miasto Łomża było czyste to idź i posprzątaj honor ci z dupy nie spadnie.

P.S. Ci co najwięcej gadają najmniej robią!!!

?)@.)%.!(*(.?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

HAHAHAHAH

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Kool-Aid: Bez urazy, to nic osobistego, jeśli twoją pracą jest sprzątanie ulic, to nie twoja wina, że ci akurat nie kazali tej posprzątać.

@wyw: Przejedź się po świecie, zdobądź perspektyw, wyjedź chociaż z powiatu, a zobaczysz, ze taki śmietnik to coś normalnego tylko tu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Kool-Aid itp: Zacząłeś wypowiedź dosyć przyzwoicie, potem zszedłeś na poziom 12-latka. Czy Wy nie rozumiecie, że tutaj nikt nie oczekuje posprzątania tego w święta? Widzicie, żeby ktoś miał tu pretensje do pracowników służb odpowiedzialnych za sprzątanie, że jest nie posprzątane? Autor zapytał o jednostkę organizacyjną odpowiedzialną za dany problem, a nie o to dlaczego w wigilie o 17, gdy wszyscy siadają do stołu, nie było tam pracowników. Jeżeli ktoś tego nie zrozumiał to ma poważne problemy z rozumieniem tekstu czytanego.

@Darck:

Czy Ty oby na pewno sam kiedykolwiek wyjeżdżałeś poza ten powiat? Chyba nie skoro tak uparcie twierdzisz, że "taki śmietnik to coś normalnego tylko tu". Takie bajdurzenie jest chyba gorsze od problemów z rozumieniem tekstu czytanego, bo oznacza, że możesz niedowidzieć. Śmieci walają się po każdym dosłownie mieście. Nie wiem gdzie Ty jeździsz jeżeli dostrzegasz je tylko tu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

A ja właśnie wróciłem z "przeglądu" centrum. Na prawdę nie ma o co szat drzeć ani kopii kruszyć. Aż się zdziwiłem :-)

„ Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
Nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
Ani prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

prowokujecie abym zdjęcia wrzucał :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Wyjedz do Stanów to zobaczysz jak tam czysto. W najlepszym kraju świata jak to niektórzy myślą, szczury, syf, brud obok krawężników poupychane śmieci lub też w UK lisy zapieprzają po osiedlach i rozrzucając śmieci. Sry za ta wypowiedz poprzednia ale nerwy puszczają. Europejczyku!

?)@.)%.!(*(.?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Chyba mu się nudzi ...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

@Kool-Aid: byłem we wspomnianych, swoje zdanie podtrzymuję.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

kto odpowiada? my! Ty, ja, on, ona, my, wy. A kto to nadąży sprzątać po kapryśnych ludziach,którzy rzucają gdzie stoją??!!

a po nocy przychodzi dzień
a po burzy spokój

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Śmieci na ulicach miasta - kto za to odpowiada?

Nie tam czysto gdzie sprzątają tylko tam gdzie nie smiecą

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org