sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
13.12.1981

Kto pamieta i sie podzieli informacjami jak ten dzien wygladal w Łomży? Ja pamietam niewiele bylem zbyt mlody :/



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

dzien jak co dzien tylko inna partia byla u steru

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

Nie żyłem w tamtych czasach, wiec nie mogę napisać jak tego dnia było, ale wiele czytałem, oglądałem filmów o wprowadzeniu i o samym przebiegu stanu wojennego oraz również słyszałem z ust ludzi, którzy to przeżyli głosy za i przeciw wprowadzeniu stanu wojennego. Różnie stan wojenny jest odbierany przez społeczeństwo, osoby za uzasadniają to tym, że możliwa była interwencja wojsk sowieckich i stan wojenny był antidotum na to. Ja akurat ze względu na swoje poglądy jestem przeciw tej decyzji (nie jest udokumentowane rzekome interwencje militarne sowietów w Polsce). Warto też powiedzieć, że gen.Jaruzelski został odznaczony krzyżem zasługi przez Sowietów, czyli odpowiedź sama nasuwa się na język, że ten człowiek był pionkiem Moskwy. Warto także przypomnieć, że w tym okresie zginęło wiele ludzi m.in. Ks.Popiełuszko, górnicy z kopalni 'Wujek' i wiele wiele innych, ale także dużo ludzi straciło swój cały dorobek życia,a krzywdy wyrządzone przez komunistów nie są tak łatwe i nie pójdą łatwo w zapomnienie...
13.XII - PAMIĘTAMY!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

robek ,zapytaj tych co mieli dosyć kolejek braku węgla czy nawet chleba z powodu strajków i nieróbstwa solidarności.Zapytaj dlaczego upadła bawełna ,dlaczego jest takie bezrobocie w Łomzy i wtedy pomyśl.Żeby nie stan wojenny byłoby jeszcze więcej ofiar a tak jedna ze stron została spacyfikowana a ci co ten stan wywołali oddali władze pokojowo.Sowieci nie dawali zadnych krzyzy u nich takie odznaczenie wogóle nie istnieje.Daja medale z gwiazdami....A sowieckie odznaczenia maja prawie wszyscy którzy byli w wojsku w czasie wojny zapytaj tych co jeszcze zyja.Ucz się historii bo to o czym piszesz to zakłamanie które ci w głowę włozyli ci którym to pasuje.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

Z jednym sie z Tobą zgodzę, że popełniłem błąd oczywiście w Rosji nie ma odznaczeń w postaci krzyża tylko są ordery a więc Jaruzelski dostał order Lenina czyli najwyższe odznaczenie niegdyś w ZSRR. A co do mojej wiedzy o historii może nie jest tak bardzo bogata ale myślę, że jest podstawowa i ja nie fałszuję tutaj historii w swojej wypowiedzi poprostu mamy różne spojrzenie na stan wojenny i myślę, że dwie skrajne wizję. Proszę podaj mi UDOKUMENTOWANE rzekoma interwencje wojsk sowieckich i piszesz, że jedna ze stron została spacyfikowana to człowieku zrozum, że Ci ludzie walczyli o Twoją wolność, że teraz możesz polemizować ze mną na forum publicznym o stanie wojennym! Pomyśl 2 razy zanim coś napiszesz bo najgorsze są takie teksty, wyrażasz 0 szacunku dla tych ludzi którzy walczyli z komunizmem, a popierasz ludzi którzy ich pacyfikowali - z twojej wypowiedzi tak wynika...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

Haha straszna komuna była sb stal w kościele nagrywał kazanie księdza kazanie a po upadku komuny stoi i przed ołtarzem i gorliwie się modli:))))

Komuna to była w NRD i w Rumuni...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

Złota Gwiazda Bohatera nigdy nie była samodzielnym odznaczeniem. Te gwiazdy po prostu wizualizują osoby o nadanym im tytule honorowym:”Bohatera ZSSR”.
Orderem numer 1 pod koniec lat 80-tych, był order Lenina, numerem 2 – Order Rewolucji Październikowej, numerem 3 – Order Czerwonego Sztandaru i tak dalej.
Order Chwały/Sławy został ustanowiony w 1943. Order Czerwonego Sztandaru został ustanowiony w 1924.
Order Wojny Narodowej (Ojczyznianej) tak naprawdę był nadawany tylko zasłużonym. Ale w roku 1985 z okazji 40 rocznicy zwycięstwa tymi orderami 1 i 2 klasy zostali odznaczeni wszyscy kombatanci i weterani. Razem to ponad milion orderow 1 klasy i 2,5 mln drugiej.Dlatego order mocno stracił na wartości. To co sprzedają na allegro w większości są to odznaczenia z 1985r, tyle że numery są dorobione.
Order Zwycięstwa też był wyłączony z systemu odznaczeń, bo zbyt mało osób go otrzymało. Podczas wojny było tylko 19 nadań. Tylko dla dowódców najwyższego szczebla. W tym Stalin, Żukow i jeszcze jeden marszałek byli udekorowani dwa razy. Później głowa komitetu centralnego partii komunistycznej ZSSR też dostał taki order, ale po jego śmierci nagroda została cofnięta.
Moim zdaniem Order Zwycięstwa jest najpiękniejszy.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

kazik:
"... mieli dosyć kolejek braku węgla czy nawet chleba z powodu strajków i nieróbstwa solidarności."

to nie pracownicy kopaln i piekarn strajkowali tylko ta solidarnosc??????????????????????????????????
i to znaczy ze wczesniej to ta solidarnosc wszystko wytwarzala a jak zaczela strajkowac to nagle wszystkiego zabraklo???????????????????????
a krowy byly w solidarnosci i przestaly dawac mleko.
kury tez wstapily i przestaly znosic jajka.

"Żeby nie stan wojenny byłoby jeszcze więcej ofiar."

bo solidarnosc miala juz gotowe listy ludzi do zabicia. zapomiales napisac ze do czolgow mieli przywiazywac dzieci zolnierzy LWP!
ucz sie robek historii od kazika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_______________________________________

... & vice versa!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

goostav porównaj sobie Pražská jar .1956-os forradalom ze stanem wojennym i zauważysz różnice.....

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

Żeby nie stan wojenny nie byłoby teraz tylu tzw. "kombatantów" wystarczyło ze sie przespał na styropianie i teraz domaga się od państwa kasy.

A dziś członek Solidarności pluje sobie w brodę dla tego że nie o taką Polskie walczył jako mamy w tej chwili...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: 13.12.1981

to akurat prawda.
ale dlatego obrady 'okraglego stolu' trwaly tak dlugo. bo trzeba bylo ustalic jak podzielic to co bylo do dzielenia. jeszcze raz ludzmi zagraly osoby. ale one od razu wiedzialy o co walcza. a wlasciwie po co posylaja do walki innych pokazujac im cele. iluzoryczne jak sie okazalo.
__________________________________________

... & vice versa!

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org