niedziela, 05 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Nie zna się na leczeniu zębów.Potrafi tylko uszkodzić zęby.Ostrzegam wszystkich.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Wiesz co ja sam zgłoszę to do prokuratury. Nie wiem kim jest ta kobieta, ale ty przeginasz Milena. Mam nadzieję że polskie prawo przewiduje kary za przemoc, i naruszanie dóbr osobistych w internecie. Ktoś musi wyrwać chwasta dla przykładu.
Jeśli ta kobieta zrobiła ci krzywdę to możesz ją pozwać. Rozpisywanie się o ludziach bez wyroku sądu to przestępstwo. Mam nadzieję że będziesz pierwsza ze skopaną dupą gówniaro.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Wiesz co ja sam zgłoszę to do prokuratury. Nie wiem kim jest ta kobieta, ale ty przeginasz Milena. Mam nadzieję że polskie prawo przewiduje kary za przemoc, i naruszanie dóbr osobistych w internecie. Ktoś musi wyrwać chwasta dla przykładu.
Jeśli ta kobieta zrobiła ci krzywdę to możesz ją pozwać. Rozpisywanie się o ludziach bez wyroku sądu to przestępstwo. Mam nadzieję że będziesz pierwsza ze skopaną dupą gówniaro.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Dobrze że pisze, po to jest forum aby pisać, ponadto Krist Off zgłoszenie do prokuratury musi wnieść osoba poszkodowana czyli w tym wypadku ta dentystka....Dziewczyna napisała swoje zdanie i dobrze że podzieliła sie
a Ty jak nie masz zajęcia to pogrzeb se w dupie a jak jesteś taki dobry i uczynny to możesz mi pogrzebać a nie tracić czas i latać po prokuratorach

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

1. Ta cała milena to przykład mściwości, głupoty i kretynizmu.
2. Autorka tego tematu straciła dwa zęby podczas bujki z koleżanką po fachu. Pobiły się o klienta- pijany chłopak płacił pijanym k....m, ale wszyscy byli tak pijani, że pogubili się w rachunkach.
3. milena szuka winnych - oczywiście dentystki- za swoją traumę wynikłą z powodu jej profesji.
4. Szkoda czasu na dyskusję z takimś czymś.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

ktisto off, jak jesteś taki gorliwy to wejdz na strony: dobrylekarz.pl, znanylekarz.pl i na kilka innych podobnych, tam będziesz mógł straszyć prokuraturą większą liczbę osob, będą mieli z kogo się pośmiać cieniasie...
P.S. a do tej dentystki na pewno nie pojdę, dzięki za ostrzeżenie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Krist OFF teraz to ona cie moze podac do sadu bo ja obraziles (wyzwales)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Prawda jest taka, że Milena naruszyła dobra osobiste pani doktor. Nike nie ma prawa bezkarnie w ten sposób mówić o drugiej osobie i to jeszcze bezczelnie ukrywając się i licząc na anonimowość. Powiadomię panią doktor w rozmowie telefonicznej o całym zajściu. Ci którzy bronią Mileny to ignoranci, prawdopodobnie sympatycy PiSu - bo tylko Ci posługują się takim językiem i rzucają oskarżenia pod adresem innych - mądrzejszych od siebie jak Zbysiu Z pod adresem Dr. G, za co teraz penie zapłaci sporą kwotę. Tacy jak wy - obrońcy takich jak Milena, nie posiadają też świadomości prawnej i elementarnych zasad etycznych, nie mówiąc już o kręgosłupie moralnym. Hańba wam !!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

bardzo łatwo chłonie się złe wieści. za wypisywane tu kalumnie, nawet ktoś ci dziękuje, bez weryfikowania informacji. to b. źle świadczy o moich rodakach. W ten sposób pogrążymy się w chaosie społecznym.
Mileno, za to co wyczyniasz tu nieprzerwanie od 24.10.2010 możesz ponieść surowe konsekwencje i przez kilka następnych lat (być może) nie będzie Cię stać nawet na sznurowadła. Swoją energię skieruj raczej na własną edukację. zostań dentystą. zobacz jaki to łatwy i przyjemny zawód.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Słabiutka ta "dentystka" partaczka.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

A Ty jesteś porąbaną idiotką bez zajęcia.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

^^^^^

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Zabraniam ci odświeżać te tematy!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milena chyba chora jest



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

AKTUALIZACJA.^^^^

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

odswieżenie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Morde se odśwież

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milena idiotka , schizofreniczka , żeby cie wszystkie zęby bolały do końca życia , nawet ten ostatni który zostanie ,
PS. a tak się zapytam z czystej ciekawości, od czego popsuły ci się zęby ? stary zrobił sobie otwieracz do browarów z twojej ziapy ???

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Stary tarł buraki jej zębami

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

stary zdzierał tynk ze ścian jej zębami a zima robi za skrobaczkę do szyb ,
podobno na targach rolniczych jej szczeka była wystawiona jako czochradło dla krów

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

: mistrz123 (---.adsl.inetia.pl i MR.Y (82.139.165.---) ŻYCZĘ WAM PSY/PSIARY CHAMY ŻEBY WYPADŁY WAM WSZYSTKIE ŻÓŁTE ZDARTE KŁY KŁAKI OSRANE PADALCE WON.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

mieszkasz na broniaka?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milena. po twojej dość obszernej wypowiedzi mogę stwierdzić ze:
1 jesteś skończoną idiotką , debilem , bezmózgim pokemonem
2 twój poziom wykształcenia skończył się na szkole podstawowej
lub nadal trwa
3 nie potrafisz odpowiadać sensownie na zadane ci pytania
4 twój dość intensywnie pracujący mozg pozwala ci tylko na wypowiedzi które są bełkotem nie zrozumiałym dla innych forumowiczów
nie dyskutuje z debilami, wiec Milena nie odpisuj

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

MR.Y ŻYCZĘ CI WIELKIEGO BÓLU ZĘBÓW I ŻEBY CI ONE WSZYSTKIE WYPADŁY TO TAKIE SZCZERE ŻYCZENIA DLA CIEBIE.MAM NADZIEJĘ,ŻE SIĘ PRZYDADZĄ TOBIE,KŁY I TAK CI WYPADNĄ MASZ TO JAK W BANKU.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milenka , tyle perwersji w tobie, skad ona sie wziela?



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

szczebiotka Ada Ada to nie wypada!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

az sie "najgorsza" wkurzy i cie pozwie do sądu i wtedy bedzie ble

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Hahahaha strachy na lachy czubki!Wsadźcie sobie te wasze bzdury między jaja cioty i idiotki.A obrońcy partaczki i sama zainteresowana śmiechu warte te wasze zagrywki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Funkcjonariusze niebawem do ciebie zapukają, nie zdziw się.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Wydaje ci się, że ostrzegłaś, więc zamilknij wreszcie, kurwicho moralne!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Jesteś lencia żałosna i monotematyczna.Mam nadzieję,że ta pani złoży na ciebie skargę do prokuratury i wtedy odechce ci się szczeniackich wybryków.



Apeluję też do admina,moderatora tego forum.Jak długo ktoś o nicku Milena_ będzie zakładać bezkarnie tego typu posty.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Droga Pani Mileno + inni !
Pozwoli Pani , że się przedstawię :) Nazywam się Zbigniew Ch. i jestem mężem szykanowanej przez Panią dentystki. Otóż zgodnie z "przepowiednią: , pacjent zakomunikował żonie , iż od 24.X.2010 pojawiają się na forum oszczerstwa kierowane pod jej adresem.
Oświadczam, że sprawą zajmuje się w tej chwili odpowiedni organ Państwa. Wszystkie Pani wpisy są udokumentowane.. Pani Nick oraz kilka innych zostały już zidentyfikowane z osobami, którym wydawało się, że w wulgarny sposób mogą zniszczyć profesjonaliście: 12 lat studiów i 20 lat pracy zawodowej, uznanie w środowisku lekarskim i społeczności lokalnej. Zapewniam Panią, że zadanie Panią przerosło. To była Pani życiowa pomyłka. Mam nadzieję , że konsekwencje, które poniosą internauci wpłyną na zachowanie na tego typu forach osób trzecich. Pani Mileno i + do zobaczenia wkrótce.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Brawo!!! W końcu, bo to już chore być zaczęło. Milenko - wstydź się! Takie sprawy to załatwia się w gabinecie jako reklamacja a nie oszczerstwami na forum publicznym.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

I co Milena głupia cipo, dalej będziesz tak odświeżać? ahahahahahha

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

łał dzieciaki wasza fantazja nieźle funkcjonuje.Zanućcie sobie FANTAZJA FANTAZJA BO FANTAZJA JEST OD TEGO ŻEBY BAWIĆ SIĘ ŻEBY BAWIĆ SIĘ NA CAŁEGO...TO DLA WAS.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Umiesz tylko spamować głupia gnojówo

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

A przypał i tak będziesz miała bo właśnie dzwonię na policję, a uwierz mi, że są na to paragrafy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

tak tak dzwoń, a później matka będzie musiała wysokie rachunki płacić za telefon hehehe

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Czytam Pani Mileno, że nie do końca zrozumiała Pani swoją sytuację. Oświecę Panią osobiście w stosownym miejscu. Zaręczam , że humor i arogancja opuści Panią na długie lata. Zawsze dotrzymuję słowa. Proszę tylko o odrobinę wiary i cierpliwości.
Zbigniew Choromański

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Świetnie, w końcu może Milena doświadczy znaczenia słowa ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Dziękuję " mistrzowi 123 " za głos prospołeczny . Niestety, poszkodowana czekała na takowy 1,5 miesiąca. Nikt wcześniej nie odważył się zareagować na tak ewidentną krzywdę. Polecam "Zbrodnię i Karę " Dostojewskiego. Dużo niestety zmieniło się w moralności rodaków. Przykre.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

jestem ciekaw zakończenia tej sprawy, mam nadzieje ze to będzie surowa nauczka dla założycielki tematu jak i przestroga dla innych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Pozwolę sobie oświecić Pana w temacie. Max. wyrok to 3 lata. Sąd jest w Polsce niezawisły, a wyroki biskupie niezbadane.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

I bardzo dobrze. Tą smarkulę trzeba nauczyć pokory.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

zaraz pęknę ze śmiechu, na jej miejscu byłbym spokojny... jeśli udowodni że dentystka spartoliła robotę, narażając ją na straty finansowe i uszczerbek na zdrowiu to każdy sąd przyzna jej rację że chciała ostrzec w dobrej wierze innych, niesiona swoimi doświadczeniami. I pomijając tą sprawę, to za obrazę słowną w tym kraju się nie wsadza do więzienia na szczęście a i wyroki w zawieszeniu są rzadkością, a kwoty odszkodowań są śmieszne, w końcu to nie usa, więc bez podniet...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Sz. P. Mileno
Oczekuję na podjęcie polemiki, a w szczególności o fakty. Czym to zawiniła Pani owa dentystka. Nie można namierzyć Pani w ewidencji pacjentów. Cóż wywołało w Pani takie wzburzenie? Proszę o szczegółową wypowiedź. Być może na taką szczerość już nigdy nie będzie Pani stać, a i forum będzie ograniczone do kilku metrów kwadratowych.
Zbigniew Choromański

P.s. Proszę zwrócić uwagę na nagłą zmianę - jak z myśliwego można stać się zwierzyną.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

nie strasz chłopie... "Czym to zawiniła Pani owa dentystka" to twoja żona w końcu czy jak? hehehe w ewidencji nie można namierzyć bo pewnie tak ta ewidencja jest prowadzona...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

a ja proszę o informacje jak sprawa skończyła się - link do wyroku itp

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Donaldzie
I o to właśnie chodzi. Jeśli ktoś jest winien, powiien ponieść karę. Pani Milenie sugeruję zrbienie zdjęcia pantomograficznego na ul. Sikorskiego 165. Donaldzie, Pan pęknie ze śmiechu. Pani Milena z wywołaniem uśmiechu może mieć jednak kłopot.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Gdzie jest teraz Pani Milena? Brakuje mi tu i teraz Pani arogancji. Proszę o konsekwencję. Codzienne wylewanie pomyj. Przecież jeszcze przed chwilą P. E Szostakowska-Choromańska była najgorszą dentystką. Coś się zmieniło? Pani Mileno! Pozdrawiam.

tki

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

za podszywanie się to też jakies paragrafy są hehehe

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

W pierwszej chwili ucieszyłem się, że ktos zrobi porządek z Mileną, ale im więcej wypowiedzi Pana (na forum kolegi) tki się ukazuje na forum, tym bliższy jestem przekonania, że to tylko jakaś prowokacja. Obym się mylił.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

:) 100mario - 100%

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

:) Donald - 100% racji

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milenko jestem z Tobą!!!
Ludzie forum jest po to aby dziewczyna napisała swoje zdanie !!! Teraz wiem że już napewno nie skorzystam z usług jakiejś tam baby ...
A tki kłopoty to możesz mieć teraz Ty ""mężuniu dentystki" , bo skończy sie liczenie banknotów....
A tak na marginesie to myślę że tki to nie mężunio a raczej sama pani doktor.... Bo skąd ta niby bulwersacja całą sprawą???
To oczywiste mniej banknotów.... hahahaahhahahaahahah
ROBOTE TRZEBA DOBRZE ROBIĆ I SZACUNECZEK DLA KLIENTA!!!
MILENKO POPIERAM CIĘ !
A TY tki kim kolwiek jesteś - Panią doktor... Mężem Pani doktor... Alfonsem Pani doktor ... czy jakim kolwiek dupolizem Pani doktor.... zajmij sie człowieku sobą i przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia, bo tak wnikłeś lub wnikłaś w tę sprawę że chyba przegapisz święta
POWODZENIA !!! Milenka nie przejmuj sie partactwem i tymi liczącymi banknoty HWDP ;)
POWODZONKA

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Nie popieram Mileny, uważam jest osobą z problemami emocjonalnymi, co zresztą udowadniała tu wielokrotnie, a to, co tu prezentuje to brak odpowiedzialności.
Uważam, że powinna odpowiadać za swoje słowa, które nie mają nic wspólnego z krytyką, obawiam się jednak, że tego mogę się nie doczekać...
... a szkoda.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

tki i jak tam "Zbyniu" wyszczekałeś się już?Psycha ci siadła.

100mario jeszcze ty dalej masz coś do powiedzenia.Krytykę to ty potrafisz prezentować.Nie odpisuj,bo nie czytam twoich bzdur.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

odświeżam odświeżam odświeżam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA



[edytuj]Grzyby jadalne
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

Borowik szlachetny, jeden z jadalnych grzybówGrzyby jadalne – grzyby o różnej przynależności systematycznej produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu, nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane tylko ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki, boczniaki).

Grzyby zawierają niewiele substancji odżywczych, ale cenione są ze względu na ich własności smakowe. Spożywa się je bezpośrednio (duszone, smażone, gotowane w postaci zupy) lub marynowane. Można je także suszyć i solić. Nawet jadalne gatunki grzybów, nieodpowiednio lub zbyt długo przechowywane, mogą być szkodliwe, to samo dotyczy zbyt starych lub "robaczywych" (opanowanych przez larwy owadów) owocników.

Potrawy przyrządzane z wykorzystaniem grzybów jadalnych:

zupa grzybowa (np. krem z borowików)
sos grzybowy
sałatka grzybowa
grzyby marynowane
uszka
krokiety grzybowe
pierogi
Grzyby jadalne niejednokrotnie łatwo jest pomylić z bardzo podobnymi grzybami niejadalnymi lub wręcz trującymi (często śmiertelnie!), toteż należy się nauczyć dobrze je rozpoznawać, w czym pomocne są liczne opracowania wydawane w formie atlasów.

Do najbardziej cenionych i popularnych grzybów jadalnych należą: borowiki, podgrzybki i koźlarze, rydze, pieprzniki, czubajki, gąski i opieńki, a także rosnące pod ziemią trufle. Nie wolno zbierać grzybów chronionych prawnie (zobacz: grzyby chronione).

Między różnymi kręgami kulturowymi występują różnice w uznawaniu grzybów za jadalne. Pewne społeczeństwa (np. z Europy Południowej i Wschodniej, Chin) są określane jako mykofiliczne, podczas gdy inne (np. z Europy Zachodniej) jako mykofobiczne[1]. W kulturach mykofobicznych jedzone są jedynie nieliczne gatunki grzybów, często przede wszystkim pochodzące z uprawy. W pewnych kuchniach regionalnych stosowane są sposoby na neutralizowanie trujących właściwości niektórych gatunków. W związku z tym gatunki uznane za trujące w jednym kraju, są wykorzystywane w innych (np. piestrzenica kasztanowata we współczesnej kuchni polskiej jest uważana za trującą, podczas gdy po odpowiedniej obróbce stosowana jest w niektórych krajach Europy Wschodniej i Ameryki[1]).

Wśród rosnących w Polsce ok. 5 tysięcy gatunków grzybów owocnikowych jest bardzo wiele gatunków grzybów nadających się do spożycia. W praktyce jednak zbierane są tylko nieliczne gatunki, te o największych wartościach smakowych i znane rzeszom grzybiarzy. Wiele grzybów jest jadalnych, ale nie mają praktycznej wartości, gdyż albo są niesmaczne, albo bardzo małe, czy też występują bardzo rzadko. U niektórych gatunków jadalne są tylko młode owocniki. Niektóre grzyby jadalne są dopiero po ugotowaniu lub usmażeniu, w stanie surowym są trujące.

Spis treści [ukryj]
1 Listy gatunków grzybów jadalnych
1.1 Lista Ministerstwa Zdrowia RP
1.2 Lista Gumińskiej i Wojewody
1.3 Lista FAO
2 Zobacz też
3 Przypisy

Listy gatunków grzybów jadalnych [edytuj]
Publikowane przez różnych autorów listy gatunków jadalnych mogą się różnić w zależności od celów (popularne listy o charakterze poradnikowym mogą nie zawierać gatunków chronionych, rzadkich, łatwych do pomylenia lub jadalnych tylko po specjalnej obróbce, podczas gdy listy specjalistyczne mogą zawierać również gatunki jadalne tylko warunkowo, trujące w typowym użyciu), kompletności danych czy wręcz preferencji autorów. Wiele gatunków jadalnych w pewnych społeczeństwach jest uznane za niejadalne w innych. Niektóre listy mogą zawierać również gatunki, które są spożywane w celach medycznych lub odurzających – nierzadko trujące. Oprócz list poradnikowych lub specjalistycznych mogą również istnieć listy publikowane przez władze, np. Ministerstwo Zdrowia.

Lista Ministerstwa Zdrowia RP [edytuj]
Załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2008 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz.U. 2008 nr 218 poz. 1399) zawiera grzyby zarówno rosnące dziko na terenie Polski, jak i uprawiane lub importowane[2].:

borowik szlachetny (prawdziwek wszystkie odmiany) (Boletus edulis Bull ex Fr.)
koźlarz babka (wszystkie odmiany) (Leccinum scabrum (Bull) S. F. Gray.)
koźlarz grabowy (Leccinum griseum (Quel.) Sing.)
koźlarz czerwony (wszystkie odmiany) (Leccinum aurantiacum (Bull.) S. F. Gray)
maślak pstry (Suillus variegatus (Swartz) O. Kuntze)
maślak sitarz (Suillus bovinus (L. ex Fr.) O. Kuntze)
maślak ziarnisty (Suillus granulatus (L.) O. Kuntze)
maślak zwyczajny (Suillus luteus (L.) S. F. Gray)
maślak żółty (Suillus grevillei (Klotzsch) Sing. Klotzsch)
piaskowiec kasztanowaty (Gyroporus castaneus (Bull.) Quel)
piaskowiec modrzak (Gyroporus cyanescens (Bull.) Quel)
podgrzybek brunatny (Xerocomus badius (Fr.) Kuhn ex Gilb)
podgrzybek zajączek (Xerocomus subtomentosus (L.) Quel)
podgrzybek złotawy (Xerocomus chrysenteron (Bull.) Quel)
czubajka kania (Macrolepiota procera (Soop.) Sing)
gąska zielonka (Tricholoma flavovirens (Pers.) Lund ex Nannf)
kolczak obłączasty (Hydnum repandum L.)
lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides (L.) Pers)
lejkówka wonna (Clitocybe odora (Bull.) Kummer)
mleczaj rydz (Lactarius deliciosus Fr)
mleczaj smaczny (Lactarius volemus Fr)
opieńki (Armillaria mellea sensu lato (Vahl. in. Fl. Dan.) P. Karst., syn. Armillaria (Fr.: Fr) Staude, syn. Armillaria mellea comple, tylko młode owocniki)
pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus (Lange) Sing. Imbach, z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieczarka lśniąca (Agaricus silvaticus Schaeff., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieczarka ogrodowa (Agaricus hortensis (Cooke) Pil., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieczarka polna (Agaricus campestris (L.) Fr., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieczarka szlachetna (Agaricus bitorquis (Quel) Sacc., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieczarka zaroślowa (Agaricus silvicola (Vitt.) Sacc., z wyjątkiem zbyt młodych egzemplarzy ze stanu naturalnego, których blaszki jeszcze nie poróżowiały)
pieprznik jadalny (kurka) (Cantharellus cibarius Fr)
płachetka kołpakowa (Rozites caperata (Pers. ex Fr.) P. Karst)
twardzioszek przydrożny (Marasmius oreades (Bolt.) Fr)
boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus (Jacq.) Kummer)
twardziak (Shii-take) (Lentinus edodes (Berck.) Singer, syn. Lentinula edodes (Berk.), Pegler)
łuskwiak nameko (Pholiota nameko (T. Ito) S. Ito et Imai syn. Collybia nameko T. Ito Pholiota gultinosa Kawam. Kuehneromyces nameko (t. Ito) S. Ito)
łuszczak zmienny (Kuehneromyces mutabilis (Schaff.) Sing. Et Smith syn. Pholiota mutabilis (Fr.) Kummer, pochodzący wyłącznie z uprawy)
pochwiak pochwiasty (Volvariella volvacea (Bull. Ex Fr.) Sing. Syn. Volvaria volvacea (Bull.) Sacc)
trufla letnia (Tuber aestivum Vitt)
trufla zimowa (Tuber brumale Pico & Vitt)
trufla czarnozarodnikowa (Tuber melanosporum Vitt)
trzęsak morszczynowaty (Tremella fuciformis Berk.)
ucho bzowe (Hirneola auricula-judae (Bull. ex St. Amans) Berk. Syn. Auricularia auricula-judae (Bull.) West. Auricularia auricula (L. ex Hooker) Underwood)
uszak gęstowłosy, „grzyby mun” (Auricularia polytricha (Mont.) Sacc. Syn. Hirneola polytricha Mont.
Lista Gumińskiej i Wojewody [edytuj]
W polskim środowisku zbieraczy grzybów funkcjonuje dłuższa lista gatunków grzybów jadalnych, zgodna z publikacją Barbary Gumińskiej i Władysława Wojewody[3]:

naziemek owczy, jako bielaczek owczy (Albatrellus ovinus)
naziemek pozrastany, jako bielaczek pozrastany (Albatrellus confluens)
boczniak ostrygowaty (Pleurotus ostreatus)
borowik brzozowy (Boletus betulicosa)
borowik ceglastopory (Boletus erythropus)
borowik czerwonawy, jako podgrzybek czerwonawy (Xerocomus rubellus)
borowik kasztanowy, jako podgrzybek brunatny (Xerocomus badius)
borowik omglony (Boletus pulverulentus)
borowik płowy (Boletus impolitus)
borowik przyczepkowy (Boletus appendiculatus)
borowik sosnowy (Boletus pinicola)
borowik szlachetny (Boletus edulis)
borowik usiatkowany (Boletus reticulatus)
borowik zajęczy, jako podgrzybek zajączek (Xerocomus subtomentosus)
borowik złotawy, jako podgrzybek złotawy (Xerocomus chrysenteron)
buławka obcięta (Clavariadelphus truncatus)
Coprinellus micaceus, jako czernidłak błyszczący (Coprinus micaceus)
czasznica olbrzymia, jako purchawica olbrzymia (Langermannia gigantea)
czubajka kania (Macrolepiota procera)
długotrzonka popielata (Macroscyphus macropus)
dwupierścieniak cesarski (Catathelasma imperiale)
dzieżka pomarańczowa (Aleuria aurantia)
galaretek kolczasty (Pseudohydnum gelatinosum)
gałęziak groniasty (Ramaria botrytis)
gąska niekształtna (Tricholoma portentosum)
gąska zielonka (Tricholoma flavovirens)
gąsówka dwubarwna (Lepista saeva)
gąsówka naga (Lepista nuda)
gołąbek błotny (Russula paludosa)
gołąbek cukrówka (Russula alutacea)
gołąbek grynszpanowy (Russula aeruginea)
gołąbek wyborny, gołąbek jadalny (Russula vesca)
gołąbek jasnożółty (Russula flava)
gołąbek kunowy (Russula mustelina)
gołąbek lazurowy (Russula azurea)
gołąbek modrożółty (Russula cyanoxantha)
gołąbek oliwkowy (Russula olivacea)
gołąbek płowiejący (Russula decolorans)
gołąbek podpalany (Russula adusta)
gołąbek różowotrzonowy (Russula roseipes)
gołąbek słodkawy (Russula integra)
gołąbek smaczny (Russula delica)
gołąbek śliczny (Russula rosacea)
gołąbek widlasty (Russula heterophyla)
gołąbek winnoczerwony (Russula vinosa)
gołąbek winny (Russula xerampelina)
gołąbek zielonawy (Russula virescens)
gołąbek złotawy (Russula aurata)
goździeniec gliniasty (Clavaria argillacea)
goździeńczyk grzebieniasty (Clavaria cristata)
goździeńczyk pomarszczony (Clavulina rugosa)
goździeńczyk popielaty (Clavaria cinerea)
grzybiec purpurowozarodnikowy (Porphyrellus porphyrosporus)
klejek lepki (Gomphidius rutilus)
klejówka świerkowa, jako klejówka kleista (Gomphidius glutinosus)
kolczak obłączasty (Hydnum repandum)
kopułek łąkowy (Camarophyllus pratensis)
kopułek śnieżny (Camarophyllus niveus)
koźlarz babka (Leccinum scabrum)
koźlarz białawy (Leccinum holopus)
koźlarz czerwony (Leccinum aurantiacum)
koźlarz dębowy (Leccinum quercinum)
koźlarz grabowy (Leccinum griseum)
koźlarz pomarańczowy (Leccinum versipelle)
koźlarz sosnowy (Leccinum vulpinum)
koźlarz świerkowy (Leccinum piceinum)
koźlarz topolowy (Leccinum duriusculum)
kumulatka obszarpana, jako czubajka czerwieniejąca (Macrolepiota rhacodes)
kurzawka czerniejąca (Bovista nigrescens)
kurzawka ołowiana (Bovista plumbea)
lakówka ametystowa (Laccaria amethystina)
lakówka pospolita (Laccaria laccaria)
lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides)
lejkówka buławotrzonowa (Clitocybe claviceps)
lejkówka lejkowata (Clitocybe gibba)
lejkówka śnieżysta, jako białokrowiak śnieżysty (Leucopaxillus candidus)
lejkówka wonna (Clitocybe odora)
łopatnica żółtawa (Spathularia flavida)
łuskowiec jeleni (Pluteus atricapillus)
łuszczak zmienny (Kuehneromyces mutabilis)
majówka wiosenna (Calocybe gambosa)
maślak dęty, jako borowiec dęty (Boletinus cavipes)
maślak lepki (Suillus viscidus)
maślak pstry (Suillus variegatus)
maślak sitarz (Suillus bovinus)
maślak ziarnisty (Suillus granulatus)
maślak zwyczajny (Suillus luteus)
maślak żółtawy (Suillus flavidus)
maślak żółty (Suillus flavus)
maślanka łagodna (Hypholoma capnoides)
mitrówka półwolna (Mitrophora semilibera)
mleczaj czerwieniejący (Lactarius sanguifluus)
mleczaj późnojesienny (Lactarius salmonicolor)
mleczaj kamforowy (Lactarius camphoratus)
mleczaj rydz (Lactarius deliciosus)
mleczaj smaczny (Lactarius volemus)
mleczaj świerkowy (Lactarius deterrimus)
mleczaj zmienny (Lactarius semisanguifluus)
muchomor cesarski (Amanita caesarea)
muchomor czerwieniejący, jako muchomor czerwonawy (Amanita rubescens)
muchomor mglejarka (Amanita vaginata)
muchomor oliwkowy (Amanita battarae)
muchomor rdzawobrązowy (Amanita fulva)
muchomor szyszkowaty (Amanita strobiliformis)
muchomor twardawy (Amanita spissa)
naparstniczka stożkowata (Verpa conica)
opieńka miodowa (Armillaria mellea)
opieńka nietrwała (Armillaria tabascens)
ozorek dębowy (Fistulina hepatica)
piaskowiec kasztanowaty (Gyroporus castaneus)
piaskowiec modrzak (Gyroporus cyanescens)
pieczarka kosmkowata (Agaricus placomyces)
pieczarka leśna (Agaricus silvaticus)
pieczarka ogrodowa (Agaricus hortensis)
pieczarka okazała (Agaricus augustus)
pieczarka polowa (Agaricus arvensis)
pieczarka polna, jako pieczarka szlachetna (Agaricus campestris)
pieczarka zaroślowa (Agaricus silvicola)
pieniążek dębowy (Collybia dryophila)
pieniążek maślany (Collybia butyracea)
pieniążek pozrastany (Collybia confluens)
pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius)
pieprznik szary (Cantharellus cinereus)
pieprznik trąbkowy (Cantharellus tubaeformis)
piestrak jadalny (Choiromyces meandriformis)
piestrzenica infułowata (Gyromitra infula)
piestrzyca kędzierzawa (Helvella crispa)
piestrzyca zatokowa (Helvella lacunosa)
płachetka kołpakowata (Pholiota caperata)
płomiennica zimowa, jako zimówka aksamitnotrzonowa (Flamullina velutipes)
płomykówka galaretowata (Tremiscus helvelloides)
podblaszek gromadny (Lyophyllum decastes)
podblaszek przydymiony (Lyophyllum fumosum)
podblaszek zrosły (Lyophyllum connatum)
przyczepka falista (Rhizina undulata)
Pseudoboletus parasiticus, jako podgrzybek pasożytniczy (Xerocomus parasiticus)
purchaweczka spłaszczona (Vascellum pratense)
purchawka chropowata (Lycoperdon perlatum)
purchawka oczkowata, jako czasznica oczkowata (Calvatia utriformis)
purchawka workowata, jako czasznica workowata (Calvatia excipuliformis)
sadówka podsadka (Clitopilus prunulus)
sarniak dachówkowaty (Sarcodon imbricatus)
siatkolist maczugowaty (Gomphus clavatus)
smardz jadalny (Morchella esculenta)
smardzówka czeska (Ptychoverpa bohemica)
soplówka gałęzista (Hericium clathroides)
szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa)
szmaciak krótkotrzonowy (Sparassis brevipes)
szyszkowiec łuskowaty (Strobilomyces floccopus)
trufla letnia (Tuber aestivum)
truflica kasztanowata (Hydnotrya tulasnei)
twardówka muszlowata (Lentinellus cochleatus)
twardzioszek przydrożny (Marasmius oreades)
uszak bzowy, jako ucho bzowe (Hirneola auricula-judae)
uchówka ośla (Otidea onotica)
wilgotnica karminowa (Hygrocybe punicea)
wilgotnica łąkowa (Hygrocybe pratensis)
wilgotnica śnieżna (Hygrocybe virginea)
wodnicha biała (Hygropgorus eburneus)
wodnicha brunatnobiała (Hygrophorus latitabundus)
wodnicha gołąbkowa (Hygrophorus russula)
wodnicha grubopierścieniowa (Hygrophorus gliocyclus)
wodnicha jasnożółta (Hygrophorus hypothejus)
wodnicha modrzewiowa (Hygrophorus pudorinus)
zasłonak kleisty (Cortinarius mucosus)
zasłonak lisi (Cortinarius fulgens)
zasłonak nijaki (Cortinarius varius)
zębiak sinawy (Gyrodon lividus)
żagiew łuskowata (Polyporus squamosus)


Lista FAO [edytuj]
Obszerną listę gatunków o zastosowaniu spożywczym zebrano w pracy Erica Boi sporządzonej dla FAO[1]. Lista ta jest kompilacją różnych danych, nie zawsze spójnych i kompletnych (przykładowo: dla Polski podane jest zaledwie 14 gatunków, a dane dla Rosji dotyczą głównie Syberii i Rosyjskiego Dalekiego Wschodu). Oprócz grzybów we współczesnym, restrykcyjnym ujęciu, zawiera organizmy grzybopodobne. W niektórych przypadkach taksony określone są z dokładnością do odmiany, podczas gdy w innych jedynie do rodzaju. Zawarto zarówno taksony o zastosowaniu spożywczym, jak również pseudoalimentacyjnym, w tym grzyby halucynogenne i lecznicze, które mogą być trujące. Spis taksonów zebranych w tej pracy wraz z krajami, w których są używane przedstawia poniższa lista:

Actinogyra muehlenbergii – Kanada
Afroboletus costatisporus – Malawi, Senegal, Zambia
Afroboletus luteolus – Burundi, Malawi, Mozambik
Agaricus abruptibulbus – Hongkong
Agaricus amboensis – Somalia
Agaricus arvensis – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Grecja, Hiszpania, Meksyk, Stany Zjednoczone, Ukraina
Agaricus augustus – Chiny (z Hongkongiem), Meksyk, Pakistan, Stany Zjednoczone
Agaricus benesii – Stany Zjednoczone
Agaricus bernardii – Stany Zjednoczone
Agaricus bingensis – Malawi, Uganda
Agaricus bisporus – Armenia, Benin, Chiny (z Hongkongiem), Maroko, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Agaricus bisporus var. albidus – Meksyk
Agaricus bisporus var. bisporus – Meksyk
Agaricus bitorquis – Chiny, Meksyk, Nepal, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Agaricus blazei – Brazylia, Chiny
Agaricus bulbillosus – Benin
Agaricus campestris – Armenia, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Egipt, Ghana, Grecja, Gwatemala, Indie, Jordania, Kanada, Kenia, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Słowenia, Somalia, Stany Zjednoczone, Tanzania, Turcja, Ukraina
Agaricus comtulus – Hongkong, Meksyk
Agaricus croceolutescens – Malawi
Agaricus cupreobrunneus – Stany Zjednoczone
Agaricus endoxanthus – Malawi
Agaricus erythrotrichus – Demokratyczna Republika Konga
Agaricus essettei – Meksyk
Agaricus fuscofibrillosus – Meksyk, Stany Zjednoczone
Agaricus fuscovelatus – Stany Zjednoczone
Agaricus gennadii – Chiny
Agaricus goossensiae – Benin, Demokratyczna Republika Konga, Ghana
Agaricus impudicus – Meksyk
Agaricus lilaceps – Stany Zjednoczone
Agaricus macrosporus – Ukraina
Agaricus micromegethus – Hongkong
Agaricus nivescens – Demokratyczna Republika Konga
Agaricus pattersonae – Stany Zjednoczone
Agaricus perobscurus – Stany Zjednoczone
Agaricus placomyces – Hongkong, Meksyk, Pakistan, Rosja, Ukraina
Agaricus purpurellus – Hongkong
Agaricus rodmani – Egipt, Pakistan
Agaricus rubellus – Hongkong
Agaricus semotus – Hongkong
Agaricus silvaticus – Armenia, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Kanada, Kostaryka, Meksyk, Pakistan, Rosja, Ukraina
Agaricus silvicola – Chiny (z Hongkongiem), Madagaskar, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja
Agaricus sp. – Filipiny
Agaricus squamuliferus var. caroli – Meksyk
Agaricus subedulis – Republika Środkowoafrykańska
Agaricus subperonatus – Meksyk
Agaricus subrufescens – Nepal
Agaricus subrutilescens – Meksyk, Stany Zjednoczone
Agaricus volvatulus – Benin, Demokratyczna Republika Konga
Agrocybe aegerita – Gwatemala, Hiszpania
Agrocybe broadwayi – Nigeria
Agrocybe cylindracea – Chiny
Agrocybe dura – Hongkong
Agrocybe farinacea – Hongkong
Agrocybe howeana – Benin
Agrocybe paludosa – Hongkong
Agrocybe pediades – Hongkong
Agrocybe praecox – Hongkong
Agrocybe salicacicola – Chiny
Agrocybe vervacti – Meksyk
Albatrellus confluens – Bułgaria, Chiny
Albatrellus ovinus – Bułgaria, Meksyk
Albatrellus sp. – Bhutan
Aleuria aurantia – Chiny, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone
Amanita aff. rubescens – Benin
Amanita argentea – Bułgaria
Amanita aurea – Demokratyczna Republika Konga, Zimbabwe
Amanita bingensis – Malawi
Amanita caesarea – Bułgaria, Chiny, Grecja, Gwatemala, Hiszpania, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Słowenia, Turcja, Ukraina
Amanita caesarea f. sp. ‘’americana – Meksyk
Amanita caesareoides – Rosja
Amanita calopus – Malawi
Amanita calyptrata – Stany Zjednoczone
Amanita calyptratoides – Meksyk
Amanita calyptroderma – Gwatemala, Meksyk
Amanita ceciliae – Meksyk
Amanita chepangiana – Nepal
Amanita constricta – Stany Zjednoczone
Amanita craseoderma – Benin
Amanita crassiconus – Benin, Senegal
Amanita crocea – Meksyk, Rosja
Amanita excelsa – RPA, Ukraina
Amanita flammeola – Malawi, Zambia
Amanita flavivolva – Meksyk
Amanita flavoconia – Meksyk
Amanita flavorubescens – Meksyk
Amanita foetidissima – RPA
Amanita fulva – Bułgaria, Chiny, Malawi, Meksyk
Amanita gemmata – Kostaryka, Meksyk
Amanita goosensiae – Demokratyczna Republika Konga, Malawi
Amanita hemibapha – Gwatemala, Laos, Malawi, Mozambik, Nepal, Senegal
Amanita hovae – Madagaskar
Amanita inaurata – Kostaryka, Meksyk
Amanita loosii – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Zimbabwe
Amanita masasiensis – Benin
Amanita muscaria – Kanada, Kostaryka, Malawi, Meksyk, Rosja, RPA
Amanita pachycolea – Stany Zjednoczone
Amanita perphaea – Gujana
Amanita ponderosa – Hiszpania
Amanita porphyria – Ukraina
Amanita praeclara – Malawi
Amanita rhodophylla – Malawi
Amanita robusta – Demokratyczna Republika Konga, Madagaskar, Malawi
Amanita rubescens – Bułgaria, Burundi, Chiny (z Hongkongiem), Gwatemala, Kostaryka, Malawi, Meksyk, RPA, Senegal, Słowenia, Ukraina
Amanita strobilaceovolvata – Benin
Amanita subviscosa – Benin
Amanita tanzanica – Tanzania
Amanita tuza – Meksyk
Amanita umbonata – Meksyk
Amanita vaginata – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Indie, Kostaryka, Malawi, Meksyk, Nepal, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Amanita velosa – Stany Zjednoczone
Amanita virgineoides – Hongkong, Laos
Amanita xanthodermus – Ukraina
Amanita xanthogala – Benin
Amanita zambiana – Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Tanzania, Zambia, Zimbabwe
Amanitina manginiana – Wietnam
Amanitopsis pudica – Demokratyczna Republika Konga
Amanitopsis vaginata – Bułgaria, Laos, Madagaskar
Amanitopsis vaginata var. alba – Bułgaria
Amanitopsis vaginata var. plumbea – Bułgaria
Amanitopsis vaginata var. umbrinolutea – Bułgaria
Amauroderma nigrum – Hongkong
Amauroderma rude – Hongkong
Anthurus pentulus – Madagaskar
Arachnion album – Meksyk
Armillaria distans – Kongo
Armillaria heimii – Madagaskar
Armillaria luteovirens – Meksyk
Armillaria mellea – Armenia, Białoruś, Bułgaria, Chile, Chiny (z Hongkongiem), Gwatemala, Hiszpania, Kanada, Kirgistan, Kostaryka, Meksyk, Mozambik, Nepal, Nigeria, Pakistan, Polska, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Tanzania, Turcja, Uganda, Ukraina
Armillaria ostoyae – Kanada, Meksyk
Armillaria ponderosa – Stany Zjednoczone
Armillaria sp. – Laos
Armillaria tabescens – Chiny, Kostaryka, Meksyk
Armillariella elegans – Madagaskar
Aseroë sp. – Madagaskar
Aspropaxillus lepistoides – Kostaryka
Astraeus hygrometricus – Hongkong, Indie
Astraeus sp. – Nepal
Astrosporina asterospora – Ukraina
Auricularia auricula-judae – Chile, Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Indonezja, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Mozambik, Nepal, Nigeria, Polska, Rosja
Auricularia cornea – Benin
Auricularia delicata – Demokratyczna Republika Konga, Gwatemala, Hongkong, Indie, Malawi, Meksyk, Nepal, Peru, Tanzania
Auricularia fuscosuccinea – Brazylia, Hongkong, Meksyk, Peru, Tanzania
Auricularia mesenterica – Meksyk, Nepal
Auricularia polytricha – Chile, Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Meksyk, Nepal, Rosja, Tanzania
Auricularia sp. – Fidżi, Ghana, Tajlandia
Auricularia tenuis – Demokratyczna Republika Konga
Bankera fuligineoalba – Chiny
Battarrea phalloides – Stany Zjednoczone
Battarrea stevenii – Namibia
Boletellus ananas – Meksyk
Boletellus betula – Meksyk
Boletellus russellii – Chiny, Meksyk
Boletinus asiaticus – Rosja
Boletinus lakei – Meksyk
Boletinus pinetorum – Chiny
Boletus aereus – Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Stany Zjednoczone
Boletus aestivalis – Hiszpania, Jordania, Meksyk, Słowenia
Boletus appendiculatus – Stany Zjednoczone, Ukraina
Boletus atkinsonii – Meksyk
Boletus aurantiacus – Ukraina
Boletus barrowsii – Meksyk
Boletus bicoloroides – Meksyk
Boletus bouriqueti – Madagaskar
Boletus calopus – Rosja, Ukraina
Boletus citrifragrans – Chiny
Boletus colossus – Madagaskar
Boletus edulis – Białoruś, Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Hiszpania, Indie, Kanada, Maroko, Meksyk, Mozambik, Nepal, Peru, Polska, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Boletus elegans – Bułgaria, Ukraina
Boletus emodensis – Hongkong
Boletus erythropus – Bułgaria, Jordania, Meksyk, Rosja, Słowenia, Ukraina
Boletus erythropus var. novoguineensis – Papua-Nowa Gwinea
Boletus felleus – Meksyk
Boletus frostii – Meksyk
Boletus griseus – Hongkong
Boletus impolitus – Ukraina
Boletus loyo – Chile
Boletus luridiformis – Meksyk
Boletus luridus – Bułgaria, Meksyk, Nepal, Rosja, Ukraina
Boletus michoacanus – Meksyk
Boletus nigroviolaceus – Papua-Nowa Gwinea
Boletus pinicola – Hiszpania, Meksyk
Boletus pinophilus – Meksyk
Boletus pseudoloosii – Benin
Boletus regius – Bułgaria, Hiszpania, Meksyk, Rosja, Ukraina
Boletus reticulatus – Hiszpania, Meksyk
Boletus rubellus – Ukraina
Boletus scaber – Bułgaria, Ukraina
Boletus sp. – Australia, Benin, Grecja, Jugosławia (była)
Boletus speciosus – Chiny (z Hongkongiem)
Boletus subtomentosus – Bułgaria, Ukraina
Boletus truncatus – Stany Zjednoczone
Boletus variegatus – Ukraina
Boletus variipes – Meksyk
Boletus violaceofuscus – Chiny
Boletus vitellinus – Nepal
Boletus zelleri – Stany Zjednoczone
Bondarzewia berkeleyi – Demokratyczna Republika Konga
Bondarzewia montana – Papua-Nowa Gwinea
Bovista apedicellata – Indie
Bovista gigantea – Indie
Bovista pila – Stany Zjednoczone
Bovista plumbea – Hongkong, Kirgistan, Rosja, Stany Zjednoczone
Bovista plumbea var. ovalispora – Meksyk
Bovistella sinensis – Hongkong
Buchwaldoboletus spectabilis – Rosja
Calocera cornea – Hongkong
Calocera viscosa – Bhutan, Hongkong
Calocybe gambosa – Armenia, Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Rosja, Słowenia
Calocybe indica – Indie
Calocybe leucocephala – Hongkong
Calvatia caelata – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Kirgistan
Calvatia craniiformis – Hongkong, Stany Zjednoczone
Calvatia cyathiformis – Hongkong, Indie, Meksyk, Nigeria, Stany Zjednoczone
Calvatia excipuliformis – Ghana, Rosja
Calvatia lilacina – Chiny (z Hongkongiem)
Calvatia subtomentosa – Benin
Calvatia utriformis – Bułgaria, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Camarophyllus niveus – Rosja
Camarophyllus pratensis – Bułgaria, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone
Camarophyllus subpratensis – Demokratyczna Republika Konga
Camarophyllus virgineus – Hongkong
Cantharellula umbonata – Meksyk
Cantharellus cibarius – Armenia, Białoruś, Bhutan, Bułgaria, Chiny, Demokratyczna Republika Konga, Grecja, Gwatemala, Hiszpania, Indie, Jordania, Jugosławia (była), Kanada, Kirgistan, Kostaryka, Madagaskar, Malawi, Maroko, Meksyk, Mozambik, Nepal, Pakistan, Polska, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Turcja, Ukraina, Zambia, Zimbabwe
Cantharellus cibarius var. defibulatus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus cibarius var. latifolius – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus cinereus – Hongkong
Cantharellus cinnabarinus – Hongkong
Cantharellus congolensis – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Senegal, Tanzania, Zimbabwe
Cantharellus cornucopioides var. cornucopioides – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus cornucopioides var. parvisporus – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus cyanescens – Burundi
Cantharellus cyanoxanthus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Madagaskar
Cantharellus densifolius – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Mozambik, Zambia
Cantharellus eucalyptorum – Madagaskar
Cantharellus floccosus – Indie, Rosja
Cantharellus floridulus – Benin, Ghana
Cantharellus formosus – Kanada
Cantharellus ignicolor – Gwatemala
Cantharellus incarnatus – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus infundibuliformis – Bułgaria, Kanada
Cantharellus isabellinus – Tanzania
Cantharellus longisporus – Malawi, Mozambik, Zambia
Cantharellus luteocomus – Laos
Cantharellus luteopunctatus – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus lutescens – Hiszpania
Cantharellus madagascariensis – Madagaskar
Cantharellus miniatescens – Demokratyczna Republika Konga, Zambia, Zimbabwe
Cantharellus minor – Tajlandia
Cantharellus odoratus – Gwatemala, Meksyk, Nepal
Cantharellus platyphyllus – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania
Cantharellus pseudocibarius – Burundi, Kamerun, Mozambik, Zambia
Cantharellus pseudofriesii – Demokratyczna Republika Konga, Senegal
Cantharellus ruber – Burundi, Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus rufopunctatus – Demokratyczna Republika Konga
Cantharellus rufopunctatus var. ochraceus – Burundi
Cantharellus sp. – Gabon, Papua-Nowa Gwinea
Cantharellus splendens – Burundi
Cantharellus subalbidus – Kanada, Nepal, Stany Zjednoczone
Cantharellus subcibarius – Nepal
Cantharellus symoensii – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Mozambik, Tanzania, Zimbabwe
Cantharellus tenuis – Malawi
Cantharellus tubiformis – Bułgaria, Hiszpania, Meksyk, Nepal, Stany Zjednoczone
Catathelasma ventricosum – Chiny, Gwatemala, Rosja
Cerrena unicolor – Hongkong
Cetraria islandica – Kanada
Cetrariastrum sp. – Indie
Chalciporus piperatus – Meksyk, Rosja, Ukraina
Chlorophyllum cf. molybdites – Benin, Kongo, Madagaskar
Chlorophyllum madagascariense – Madagaskar
Chlorophyllum molybdites – Meksyk, Nigeria
Choiromyces aboriginum – Australia
Chroogomphus jamaicensis – Meksyk
Chroogomphus rutilus – Bułgaria, Chiny, Meksyk, Rosja, Turcja
Chroogomphus vinicolor – Meksyk, Stany Zjednoczone
Cladina stellaris – Kanada
Clathrus madagascariensis – Madagaskar
Clavaria albiramea – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Malawi
Clavaria aurea – Indie
Clavaria miniata – Madagaskar
Clavaria purpurea – Chiny, Rosja
Clavaria vermicularis – Hongkong, Meksyk, Nepal
Clavariadelphus cokeri – Meksyk
Clavariadelphus pistillaris – Bułgaria, Meksyk, Rosja
Clavariadelphus sachalinensis – Rosja
Clavariadelphus truncatus – Meksyk, Rosja
Clavariadelphus unicolor – Meksyk
Clavicorona pyxidata – Hongkong, Meksyk
Clavulina amethystina – Rosja
Clavulina cinerea – Gwatemala, Meksyk, Nepal
Clavulina cristata – Hongkong, Meksyk, Nepal, Rosja
Clavulina rugosa – Meksyk
Clavulinopsis fusiformis – Nepal
Clavulinopsis helvola – Hongkong
Clavulinopsis miyabeana – Hongkong
Climacocystis borealis – Meksyk
Clitocybe aurantiaca – Ukraina
Clitocybe clavipes – Chiny (z Hongkongiem), Meksyk, Ukraina
Clitocybe fragrans – Hongkong
Clitocybe geotropa – Bułgaria, Chiny, Hiszpania
Clitocybe gibba – Bułgaria, Meksyk
Clitocybe hypocalamus – Indonezja
Clitocybe infundibuliformis – Bułgaria, Rosja
Clitocybe nebularis – Bułgaria, Chile, Chiny, Hiszpania, Meksyk, Rosja, Ukraina
Clitocybe odora – Bułgaria, Meksyk, Rosja
Clitocybe olearia – Ukraina
Clitocybe rivulosa – Ukraina
Clitocybe s.l. sp. – Benin, Indie
Clitocybe squamulosa – Meksyk
Clitocybe suaveolens – Meksyk, Rosja
Clitocybula sp. – Benin
Clitopilus prunulus – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Collybia acervata – Hongkong, Laos, Meksyk
Collybia anombe – Kongo
Collybia attenuata – Republika Środkowoafrykańska
Collybia aurea – Burundi
Collybia butyracea – Hongkong, Meksyk, Nepal, Ukraina
Collybia confluens – Hongkong, Malawi, Meksyk
Collybia contorta – Rosja
Collybia distorta – Kostaryka
Collybia dryophila – Kostaryka, Hongkong, Malawi, Meksyk, Rosja
Collybia familia – Kostaryka
Collybia oronga – Kongo
Collybia piperata – Demokratyczna Republika Konga
Collybia platyphylla – Kostaryka
Collybia polyphylla – Meksyk
Collybia pseudocalopus – Brazylia
Collybia radicata – Chiny
Collybia sp. – Egipt, Indie
Collybia subpruinosa – Brazylia
Collybia tamatavae – Madagaskar
Cookeina sulcipes – Demokratyczna Republika Konga, Meksyk
Cookeina tricholoma – Meksyk
Coprinus acuminatus – Indie
Coprinus africanus – Nigeria
Coprinus atramentarius – Bułgaria, Chile, Chiny, Indie, Kirgistan, Rosja
Coprinus castaneus – Mauritius
Coprinus cinereus – Chiny, Tanzania
Coprinus comatus – Bułgaria, Chile, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Indie, Kirgistan, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Coprinus disseminatus – Laos, Malawi
Coprinus micaceus – Chiny (z Hongkongiem), Ghana, Mozambik, Rosja, Ukraina
Coprinus plicatilis – Hongkong
Coprinus radians – Hongkong
Coprinus sp. – Bhutan, Burkina Faso, Grecja
Coprinus sterquilinus – Hongkong, Kenia
Corditubera bovonei – Demokratyczna Republika Konga
Cordyceps militaris – Chiny
Cordyceps sinensis – Chiny, Nepal
Cortinarius alboviolaceus – Rosja
Cortinarius armeniacus – Rosja
Cortinarius armillatus – Rosja
Cortinarius claricolor var. turmalis – Chiny
Cortinarius collinitus – Chiny, Rosja
Cortinarius crassus – Ukraina
Cortinarius elatior – Chiny
Cortinarius glaucopus – Meksyk, Rosja
Cortinarius largus – Madagaskar
Cortinarius mucosus – Ukraina
Cortinarius multiformis – Ukraina
Cortinarius orichalceus – Rosja
Cortinarius praestans – Bułgaria, Chiny, Gwatemala
Cortinarius prasinus – Rosja
Cortinarius purpurascens – Chiny, Kostaryka
Cortinarius rufo-olivaceus – Chiny
Cortinarius sp. – Papua-Nowa Gwinea
Cortinarius variecolor – Turcja
Cortinarius varius – Ukraina
Cotylidia aurantiaca – Demokratyczna Republika Konga
Craterellus aureus – Demokratyczna Republika Konga, Hongkong
Craterellus beninensis – Benin
Craterellus cornucopioides – Benin, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Jugosławia (była), Kanada, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja
Craterellus fallax – Meksyk
Crepidotus applanatus – Hongkong
Crepidotus mollis – Hongkong, Nepal
Cronartium conigenum – Meksyk
Cryptoporus volvatus – Chiny
Cyathus limbatus – Indie
Cyathus stercoreus – Hongkong, Madagaskar
Cymatoderma dendriticum – Malawi
Cymatoderma elegans subsp. infundibuliforme – Demokratyczna Republika Konga
Cystoderma amianthinum – Hongkong
Cystoderma terrei – Hongkong
Cyttaria berteroi – Chile
Cyttaria darwinii – Chile
Cyttaria espinosae – Chile
Cyttaria gunnii – Australia
Cyttaria hariotii – Argentyna, Chile
Cyttaria hookeri – Chile
Cyttaria johowii – Chile
Dacrymyces palmatus – Hongkong
Dacryopinax spathularia – Hongkong
Daldinia concentrica – Benin, Ghana, Indie, Meksyk
Daldinia sp. – Gabon
Dictyophora duplicata – Hongkong
Dictyophora echinovolvata – Chiny
Dictyophora indusiata f. lutea – Hongkong
Dictyophora multicolor – Hongkong
Endophallus yunnanensis – Chiny
Engleromyces goetzei – Kenia
Enteridium lycoperdon – Meksyk
Entoloma abortivum – Meksyk
Entoloma argyropus – Tanzania
Entoloma bloxamii – Stany Zjednoczone
Entoloma clypeatum – Jordania, Meksyk, Ukraina
Entoloma madidum – Stany Zjednoczone
Entoloma microcarpum – Indie
Entoloma rhodopolium – Ukraina
Evernia mesomorpha – Kanada
Favolus alveolarius – Meksyk, Peru
Favolus brasiliensis – Brazylia, Meksyk, Peru
Favolus brunneolus – Brazylia
Favolus striatulus – Brazylia
Favolus tesselatus – Brazylia
Fibroporia vaillantii – Nepal
Fistulina hepatica – Australia, Bułgaria, Chile, Chiny, Kostaryka, Nepal, Turcja
Flammulina velutipes – Bułgaria, Chile, Chiny (z Hongkongiem), Kirgistan, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Floccularia albolanaripes – Stany Zjednoczone
Fomes fomentarius – Chiny (z Hongkongiem), Rosja
Fomitopsis pinicola – Kanada, Meksyk
Fomitopsis ulmaria – Hongkong
Fuligo septica – Meksyk
Galiella javanica – Madagaskar
Ganoderma applanatum – Chiny (z Hongkongiem), Nepal
Ganoderma capense – Hongkong
Ganoderma curtisii – Republika Środkowoafrykańska
Ganoderma lobatum – Hongkong, Meksyk
Ganoderma lucidum – Chiny (z Hongkongiem), Ghana, Indie, Laos, Madagaskar
Ganoderma sinense – Chiny (z Hongkongiem)
Ganoderma sp. – Filipiny
Ganoderma tenue – Hongkong
Ganoderma tropicum – Hongkong
Ganoderma tsugae – Chiny (z Hongkongiem)
Gastrodia elata – Chiny
Gautieria mexicana – Meksyk
Geastrum fimbriatum – Indie, Madagaskar
Geastrum saccatum – Meksyk
Geastrum sp. – Nepal, Stany Zjednoczone
Geastrum triplex – Hongkong, Indie, Meksyk
Geopora sp. – Indie
Gerronema sp. – Benin
Gloeoporus conchoides – Brazylia
Gomphidius glutinosus – Bułgaria, Meksyk, Ukraina
Gomphidius maculatus – Rosja
Gomphidius purpurascens – Rosja
Gomphus clavatus – Bułgaria, Hongkong, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone
Gomphus floccosus – Bhutan, Meksyk
Gomphus kauffmanii – Meksyk
Goossensia cibarioides – Demokratyczna Republika Konga
Grifola frondosa – Chiny (z Hongkongiem), Nepal, Papua-Nowa Gwinea
Gymnopilus earlei – Brazylia
Gymnopilus hispidellus – Brazylia
Gymnopilus sp. – Demokratyczna Republika Konga
Gymnopilus spectabilis – Urugwaj
Gymnopus luxurians – Benin
Gyrodon intermedius – Senegal
Gyrodon lividus – Hongkong, Ukraina
Gyrodon merulioides – Meksyk
Gyromitra ambigua – Rosja
Gyromitra antartica – Chile
Gyromitra esculenta – Białoruś, Bułgaria, Chile, Kanada, Kirgistan, Ukraina
Gyromitra infula – Meksyk
Gyromitra ussuriensis – Rosja
Gyroporus castaneus – Bułgaria, Hongkong, Malawi, Meksyk, Ukraina
Gyroporus cyanescens – Bułgaria, Ukraina
Hebeloma fastibile – Meksyk
Hebeloma mesophaeum – Meksyk
Hebeloma termitaria – Benin
Helvella acetabulum – Meksyk
Helvella crispa – Bułgaria, Gwatemala, Meksyk, Rosja
Helvella elastica – Meksyk
Helvella infula – Meksyk
Helvella lacunosa – Bułgaria, Gwatemala, Kostaryka, Meksyk, RPA, Stany Zjednoczone, Turcja
Helvella leucomelaena – Hiszpania
Helvella monachella – Hiszpania
Helvella sp. – Indie
Hericium abietis – Kanada, Stany Zjednoczone
Hericium caput-ursi – Meksyk
Hericium clathroides – Chiny, Nepal
Hericium coralloides – Chiny, Meksyk, Nepal, RPA, Turcja
Hericium erinaceum – Chiny (z Hongkongiem), Kanada, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Rosja, Stany Zjednoczone
Hericium flagellum – Nepal
Hericium laciniatum – Nepal
Hericium ramosum – Chiny, Stany Zjednoczone
Hexagonia apiaria – Hongkong
Hirschioporus abietinum – Hongkong
Hirschioporus fuscoviolaceum – Hongkong
Hohenbuehelia petaloides – Hongkong, Meksyk
Hydnopolyporus fimbriatus – Meksyk
Hydnopolyporus palmatus – Brazylia, Meksyk
Hydnotrya tulasnei – Rosja
Hydnum ranceo-foetidum – Nepal
Hydnum repandum – Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Kanada, Meksyk, Nepal, Rosja, Stany Zjednoczone
Hydnum repandum – Hiszpania, Turcja, Ukraina
Hydnum rufescens – Hiszpania
Hydnum umbilicatum – Kostaryka, Stany Zjednoczone
Hygrocybe cantharellus – Hongkong, Laos, Rosja
Hygrocybe coccinea – Rosja
Hygrocybe conica – Laos, Rosja
Hygrocybe laeta – Rosja
Hygrocybe nigrescens – Meksyk
Hygrocybe obrussea – Rosja
Hygrocybe psittacina – Rosja
Hygrocybe punicea – Bułgaria, Laos, Rosja
Hygrocybe unguinosa – Rosja
Hygrophoropsis aurantiaca – Hongkong, Meksyk, Wybrzeże Kości Słoniowej
Hygrophoropsis mangenotii – Wybrzeże Kości Słoniowej
Hygrophorus agathosmus – Rosja
Hygrophorus arbustivus – Chiny
Hygrophorus camarophyllus – Rosja
Hygrophorus chrysodon – Meksyk, Rosja, Turcja
Hygrophorus eburneus – Bułgaria, Hiszpania, Hongkong, Rosja
Hygrophorus hypothejus – Ukraina
Hygrophorus latitabundus – Hiszpania
Hygrophorus limacinus – Hiszpania, Rosja
Hygrophorus lucorum – Rosja
Hygrophorus niveus – Meksyk
Hygrophorus olivaceoalbus – Hiszpania, Rosja
Hygrophorus penarius – Kostaryka
Hygrophorus pudorinus – Rosja
Hygrophorus purpurascens – Meksyk
Hygrophorus russula – Bhutan, Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Hiszpania, Meksyk, Rosja
Hypholoma capnoides – Ukraina
Hypholoma epixanthum – Ukraina
Hypholoma wambensis – Demokratyczna Republika Konga
Hypomyces lactifluorum – Gwatemala, Kanada, Meksyk
Hypomyces macrosporus – Meksyk
Hypsizygus marmoreus – Chiny (z Hongkongiem)
Hypsizygus tessulatus – Stany Zjednoczone
Inocybe gbadjii – Benin
Inocybe sp. – Madagaskar, Malawi, Papua-Nowa Gwinea
Inocybe squamata – Benin
Inocybe tulearensis – Madagaskar
Inonotus hispidus – Nepal
Inonotus obliquus – Kanada, Rosja
Ischnoderma resinosum – Hongkong, Kanada
Kobayasia nipponica – Hongkong
Kuehneromyces mutabilis – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Rosja, Tanzania, Ukraina
Laccaria amethystea – Gwatemala, Hongkong, Laos, Papua-Nowa Gwinea
Laccaria amethysteo-occidentalis – Stany Zjednoczone
Laccaria amethystina – Bułgaria, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Rosja
Laccaria bicolor – Gwatemala, Meksyk
Laccaria edulis – Madagaskar
Laccaria farinacea – Meksyk
Laccaria laccata – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Gwatemala, Kanada, Kostaryka, Laos, Meksyk, Nepal, Rosja, Turcja, Ukraina
Laccaria proxima – Meksyk
Laccaria scrobiculatus – Meksyk
Laccocephalum mylittae – Chiny
Lacrymaria velutina – Hongkong, Kostaryka
Lactarius acris – Ukraina
Lactarius akahatsu – Chiny (z Hongkongiem)
Lactarius angustus – Demokratyczna Republika Konga
Lactarius baliophaeus – Benin
Lactarius camphoratus – Chiny
Lactarius carbonicola – Meksyk
Lactarius chrysorrheus – Rosja
Lactarius congolensis – Demokratyczna Republika Konga
Lactarius controversus – Rosja, Ukraina
Lactarius corrugis – Gwatemala
Lactarius deliciosus – Armenia, Białoruś, Bułgaria, Chile, Chiny (z Hongkongiem), Grecja, Gwatemala, Hiszpania, Jordania, Kanada, Kirgistan, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Polska, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina, Urugwaj
Lactarius densifolius – Benin
Lactarius deterrimus – Indie
Lactarius edulis – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga
Lactarius flammans – Benin
Lactarius flavidulus – Rosja
Lactarius glyciosmus – Ukraina
Lactarius gymnocarpoides – Benin, Malawi
Lactarius gymnocarpus – Senegal, Tanzania, Zambia
Lactarius hatsudake – Bhutan, Chiny (z Hongkongiem)
Lactarius helvus – Ukraina
Lactarius hygrophoroides – Hongkong
Lactarius indigo – Gwatemala, Kostaryka, Meksyk
Lactarius insulsus – Rosja, Ukraina
Lactarius inversus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga
Lactarius japonicus – Rosja
Lactarius kabansus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Zambia, Zimbabwe
Lactarius latifolius – Benin, Demokratyczna Republika Konga
Lactarius lignyotus – Ukraina
Lactarius luteopus – Benin
Lactarius mitissimus – Kostaryka
Lactarius necator – Białoruś, Rosja, Ukraina
Lactarius pallidus – Ukraina
Lactarius pelliculatus – Tanzania
Lactarius pelliculatus f. pallidus – Demokratyczna Republika Konga
Lactarius phlebophyllus – Tanzania
Lactarius piperatus – Bhutan, Bułgaria, Malawi, Meksyk, Nepal, Rosja, Turcja, Ukraina, Zambia
Lactarius porninsis – Ukraina
Lactarius princeps – Indie
Lactarius pseudogymnocarpus – Benin
Lactarius pseudovolemus – Demokratyczna Republika Konga
Lactarius pubescens – Rosja
Lactarius pumilus – Benin
Lactarius pyrogalus – Rosja
Lactarius quietus – Chiny, Ukraina
Lactarius repraesentaneus – Rosja, Ukraina
Lactarius resimus – Rosja, Ukraina
Lactarius rubidus – Stany Zjednoczone
Lactarius rubrilacteus – Gwatemala, Stany Zjednoczone
Lactarius rubroviolascens – Madagaskar, Tanzania
Lactarius rufus – Rosja, Ukraina
Lactarius salmonicolor – Gwatemala, Meksyk, Turcja
Lactarius sanguifluus – Chiny, Hiszpania, Meksyk, Ukraina
Lactarius saponaceous – Benin
Lactarius scrobiculatus – Meksyk, Rosja, Ukraina
Lactarius semisanguifluus – Ukraina
Lactarius sesemotani – Demokratyczna Republika Konga
Lactarius sp. – Papua-Nowa Gwinea
Lactarius subdulcis – Meksyk, Ukraina
Lactarius subindigo – Chiny
Lactarius tenellus – Benin
Lactarius torminosus – Białoruś, Bułgaria, Rosja, Ukraina
Lactarius trivialis – Rosja
Lactarius uvidus – Rosja, Ukraina
Lactarius vellereus – Bułgaria, Kostaryka, Malawi, Meksyk, Rosja
Lactarius vietus – Ukraina
Lactarius violascens – Ukraina
Lactarius volemoides – Benin
Lactarius volemus – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Laos, Meksyk, Nepal, Rosja, Turcja, Ukraina
Lactarius yazooensis – Meksyk
Lactarius zonarius – Ukraina
Lactocollybia aequatorialis – Brazylia
Laetiporus sulphureus – Bułgaria, Chiny, Kanada, Kirgistan, Meksyk, Nepal, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Urugwaj
Langermannia gigantea – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Indie, Kanada, Meksyk, Rosja, Ukraina
Lanopila nipponica – Hongkong
Laricifomes officinalis – Chiny
Leccinum aurantiacum – Białoruś, Bułgaria, Hiszpania, Meksyk, Rosja
Leccinum chromapes – Meksyk, Rosja
Leccinum extremiorientale – Laos, Rosja
Leccinum griseum – Polska, Słowenia
Leccinum lepidum – Hiszpania
Leccinum manzanitae – Stany Zjednoczone
Leccinum oxydabile – Rosja
Leccinum rugosiceps – Meksyk
Leccinum scabrum – Białoruś, Bułgaria, Chiny, Kirgistan, Polska, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone
Leccinum testaceoscabrum – Rosja, Słowenia
Lentinellus cochleatus – Hongkong
Lentinula boryana – Meksyk
Lentinula edodes – Chiny (z Hongkongiem), Indie, Nepal, Tajlandia
Lentinula lateritia – Papua-Nowa Gwinea
Lentinus araucariae – Papua-Nowa Gwinea, Republika Środkowoafrykańska
Lentinus berteri – Madagaskar
Lentinus brunneofloccosus – Republika Środkowoafrykańska
Lentinus cladopus – Malawi, Zambia
Lentinus conchatus – Meksyk, Peru
Lentinus crinitus – Brazylia, Demokratyczna Republika Konga
Lentinus glabratus – Brazylia
Lentinus javanicus – Chiny
Lentinus praerigidus – Tajlandia
Lentinus prolifer – Uganda
Lentinus sajor-caju – Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Indie, Tanzania
Lentinus sp. – Benin, Etiopia
Lentinus squarrosulus – Benin, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Mozambik
Lentinus strigosus – Brazylia, Hongkong, Laos
Lentinus subnudus – Indie, Nigeria
Lentinus tigrinus – Hongkong
Lentinus tuber-regium – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Ghana, Madagaskar, Nigeria, Tanzania
Lentinus velutinus – Benin, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Nigeria
Lenzites elegans – Demokratyczna Republika Konga, Tanzania
Lenzites palisoti – Madagaskar
Lepiota aspera – Hongkong, Madagaskar, Meksyk
Lepiota clypeolaria – Hongkong, Meksyk
Lepiota discipes – Kamerun
Lepiota grassei – Gwinea
Lepiota henningsii – Demokratyczna Republika Konga
Lepiota imerinensis – Madagaskar
Lepiota lilacea – Ukraina
Lepiota madagascariensis – Madagaskar
Lepiota madirokelensis – Madagaskar
Lepiota mastoidea – Indie
Lepiota rabarijanonae – Madagaskar
Lepiota roseoalba – Madagaskar
Lepiota ventriosospora – Hongkong
Lepista caespitosa – Chiny
Lepista caffrorum – Malawi, RPA
Lepista dinahouna – Benin
Lepista glaucocana – Rosja
Lepista irina – Chiny, Meksyk, Ukraina
Lepista luscina – Chiny
Lepista nuda – Armenia, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Jordania, Kanada, Kirgistan, Meksyk, Stany Zjednoczone, Ukraina
Lepista personata – Armenia, Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Kostaryka, Meksyk
Lepista sordida – Chiny (z Hongkongiem)
Lepista sp. – Benin
Leucoagaricus bisporus – Demokratyczna Republika Konga
Leucoagaricus bresadolae – Benin
Leucoagaricus hortensis – Boliwia
Leucoagaricus leucothites – Mozambik, Rosja, Stany Zjednoczone, Tanzania
Leucoagaricus pudicus – Hongkong
Leucoagaricus rhodocephalus – Tanzania
Leucoagaricus sp. – Benin
Leucoagaricus sp. nov.? – Benin
Leucocoprinus badhamii – Madagaskar
Leucocoprinus cepaestipes – Hongkong
Leucocoprinus cheimonoceps – Brazylia
Leucocoprinus discoideus – Demokratyczna Republika Konga
Leucocoprinus gandour – Kongo
Leucocoprinus imerinensis – Madagaskar
Leucocoprinus nanianae – Madagaskar
Leucocoprinus tanetensis – Madagaskar
Leucocortinarius bulbiger – Rosja
Leucopaxillus candidus – Hiszpania
Leucopaxillus giganteus – Chiny, Kostaryka, Ukraina
Leucopaxillus lepistoides – Hiszpania
Lignosus sacer – Kenia, Republika Środkowoafrykańska, Tanzania
Limacella glioderma – Hongkong
Limacella illinita – Rosja
Limacella sp. – Indie
Lobaria sp. – Chiny
Lycoperdon asperum – Hongkong
Lycoperdon caelatum – Bułgaria
Lycoperdon candidum – Meksyk
Lycoperdon endotephrum – Madagaskar
Lycoperdon gemmatum – Bułgaria, Kirgistan
Lycoperdon marginatum – Meksyk
Lycoperdon oblongisporum – Meksyk
Lycoperdon peckii – Meksyk
Lycoperdon perlatum – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Kanada, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Lycoperdon pusillum – Hongkong, Indie
Lycoperdon pyriforme – Bhutan, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Indie, Kirgistan, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone
Lycoperdon rimulatum – Meksyk
Lycoperdon sp. – Benin, Nepal, Zimbabwe
Lycoperdon spadiceum – Hongkong
Lycoperdon umbrinum – Meksyk
Lycoperdon umbrinum var. floccosum – Meksyk
Lyophyllum aggregatum – Kostaryka
Lyophyllum connatum – Rosja
Lyophyllum decastes – Chiny, Jordania, Meksyk, Rosja, Ukraina
Lyophyllum fumosum – Bhutan, Hongkong
Lyophyllum ovisporum – Meksyk
Lyophyllum sp. – Laos
Lyophyllum sykosporum – Chiny
Lyophyllum ulmarium – Hongkong, Rosja
Lysurus mokusin – Hongkong
Lysurus periphragmoides – Madagaskar
Macrocybe gigantea – Indie
Macrocybe lobayensis – Benin, Hongkong, Indie, Malawi, Nigeria
Macrocybe spectabilis – Burundi, Madagaskar, Mauritius
Macrolepiota africana – Demokratyczna Republika Konga, Republika Środkowoafrykańska
Macrolepiota dolichaula – Kenia, Malawi
Macrolepiota excoriata – Armenia, Kirgistan, Madagaskar, Ukraina
Macrolepiota excoriata var. rubescens – Madagaskar
Macrolepiota gracilenta – Kostaryka
Macrolepiota gracilenta var. goossensiae – Demokratyczna Republika Konga
Macrolepiota procera – Angola, Armenia, Bułgaria, Chile, Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Ghana, Hiszpania, Indie, Kostaryka, Laos, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Nepal, Pakistan, Polska, Rosja, Słowenia, Tanzania, Turcja, Ukraina, Zambia
Macrolepiota procera var. vezo – Madagaskar
Macrolepiota prominens – Demokratyczna Republika Konga
Macrolepiota puellaris – Rosja
Macrolepiota rhacodes – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Kanada, Słowenia, RPA, Stany Zjednoczone
Macrolepiota sp. – Grecja
Macrolepiota zeyheri – Demokratyczna Republika Konga
Macropodia macropus – Meksyk
Marasmiellus ramealis – Hongkong
Marasmius albogriseus – Meksyk
Marasmius alliaceus – Ukraina
Marasmius androsaceus – Chiny
Marasmius arborescens – Demokratyczna Republika Konga
Marasmius becolacongoli – Benin
Marasmius buzungolo – Demokratyczna Republika Konga
Marasmius caryophylleus – Bułgaria
Marasmius cohaerens – Hongkong
Marasmius crinis-equi – Hongkong
Marasmius grandisetulosus – Demokratyczna Republika Konga
Marasmius heinemannianus – Benin
Marasmius hungo – Kamerun
Marasmius maximus – Hongkong
Marasmius oreades – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Kanada, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Marasmius personatus – Hongkong
Marasmius piperodora – Demokratyczna Republika Konga
Marasmius prasiosmus – Ukraina
Marasmius purpureostriatus – Hongkong
Marasmius scorodonius – Bułgaria, Rosja, Ukraina
Marasmius sp. – Benin, Indie, Indonezja
Megacollybia platyphylla – Hongkong
Melanoleuca alboflavida – Hongkong
Melanoleuca brevipes – Rosja
Melanoleuca evenosa – Meksyk
Melanoleuca grammopodia – Kostaryka, Meksyk, Rosja
Melanoleuca melaleuca – Hongkong, Meksyk
Meripilus giganteus – Nepal
Merulius incarnatus – Meksyk
Microporus affinis – Papua-Nowa Gwinea
Microporus sanguineus – Madagaskar
Microporus xanthopus – Indie
Micropsalliota brunneosperma – Malawi, Mozambik
Morchella angusticeps – Indie, Meksyk, Pakistan
Morchella conica – Botswana, Bułgaria, Chile, Kirgistan, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Turcja
Morchella conica var. rigida – Chiny
Morchella costata – Meksyk
Morchella crassipes – Chiny, Meksyk, Turcja
Morchella deliciosa – Chiny, Nepal, Stany Zjednoczone, Turcja
Morchella elata – Argentyna, Chiny, Kanada, Meksyk, Nepal, Turcja
Morchella esculenta – Białoruś, Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Hiszpania, Indie, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Pakistan, Rosja, Słowenia, Turcja, Ukraina
Morchella esculenta var. rotunda – Chiny, Kostaryka, Turcja
Morchella esculenta var. umbrina – Chiny
Morchella esculenta var. vulgaris – Chiny, Nepal
Morchella intermedia – Argentyna, Kirgistan, Madagaskar
Morchella smithiana – Nepal
Morchella sp. – Afganistan, Maroko
Morganella subincarnata – Stany Zjednoczone
Mutinus bambusinus – Madagaskar
Mycena aschi – Kamerun
Mycena bipindiensis – Kamerun
Mycena flavescens – Ghana
Mycena pura – Hongkong, Kostaryka, Meksyk
Mycenastrum corium – Indie
Mycoclelandia bulundari – Australia
Myriosclerotinia caricis-ampullaceae – Kanada
Neoclitocybe byssiseda – Brazylia
Neolentinus adhaerens – Chiny
Neolentinus lepideus – Chiny (z Hongkongiem), Meksyk
Neolentinus ponderosus – Meksyk
Nothopanus hygrophanus – Benin, Demokratyczna Republika Konga
Octaviania ivoryana – Benin
Omphalia lapidescens – Chiny
Ossicaulis lignatilis – Hongkong
Otidea onotica – Rosja
Oudemansiella brunneomarginata – Rosja
Oudemansiella canarii – Demokratyczna Republika Konga, Meksyk, Papua-Nowa Gwinea
Oudemansiella mucida – Chiny (z Hongkongiem), Rosja
Oudemansiella sp. – Laos
Paecilomyces sinensis – Chiny
Panaeolus cyanescens – Kostaryka
Panellus serotinus – Chiny (z Hongkongiem), Rosja
Panellus stipticus – Hongkong
Panus crinitus – Meksyk
Panus flavus – Nigeria
Parmelia austrosinensis – Arabia Saudyjska
Parmelia sulcata – Kanada
Parmotrema sp. – Indie
Paxillus atrotomentosus – Kirgistan, Ukraina
Paxillus involutus – Rosja, Ukraina
Paxina acetabulum – Meksyk
Peltigera canina – Indie
Perenniporia mundula – Malawi
Peziza badia – Meksyk
Peziza vesiculosa – Demokratyczna Republika Konga
Phaeolepiota aurea – Chiny, Rosja
Phaeolus manihotis – Madagaskar
Phallus armeniacus – Madagaskar
Phallus aurantiacus – Nigeria
Phallus fragrans – Chiny
Phallus impudicus – Chiny (z Hongkongiem), Indie, Madagaskar
Phallus indusiatus – Demokratyczna Republika Konga
Phallus rubicundus – Hongkong
Phallus tenuis – Hongkong
Phellinus baumii – Chiny
Phellinus conchatus – Hongkong
Phellinus igniarius – Hongkong, Rosja
Phellinus rimosus – Australia
Phellinus sp. – Tanzania
Phellorinia inquinans – Indie
Phlebopus bruchii – Argentyna
Phlebopus colossus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Ghana, Madagaskar, Malawi, Mozambik
Phlebopus sudanicus – Benin, Burkina Faso, Kenia, Kongo, Malawi, Republika Środkowoafrykańska, Senegal
Pholiota adiposa – Chiny
Pholiota aurivella – Chiny, Rosja
Pholiota austrospumosa – Papua-Nowa Gwinea
Pholiota bicolor – Brazylia
Pholiota edulis – Chile
Pholiota flammans – Hongkong
Pholiota highlandensis – Hongkong
Pholiota lenta – Meksyk
Pholiota nameko – Chiny (z Hongkongiem), Nepal
Pholiota squarrosa – Chiny, Ukraina
Phylloporus rhodoxanthus – Hongkong
Pisolithus tinctorius – Australia, Hongkong
Pleurocybella porrigens – Hongkong, Kanada
Pleurotus abalonus – Chiny
Pleurotus circinatus – Nepal
Pleurotus citrinopileatus – Chiny (z Hongkongiem), Rosja
Pleurotus concavus – Brazylia, Peru
Pleurotus cornucopiae – Chiny (z Hongkongiem), Meksyk, Nepal, Turcja
Pleurotus corticatus – Hongkong
Pleurotus cystidiosus – Benin, Burundi, Hongkong, Tajlandia
Pleurotus dactylophorus – Madagaskar
Pleurotus djamor – Benin, Demokratyczna Republika Konga, Meksyk, Papua-Nowa Gwinea, Tanzania
Pleurotus dryinus – Meksyk, Nepal
Pleurotus eryngii – Armenia, Hiszpania, Indie, Jordania, Kirgistan, Turcja
Pleurotus eryngii var. ferulae – Chiny, Izrael
Pleurotus flexilis – Hongkong
Pleurotus floridanus – Chiny
Pleurotus fossulatus – Indie
Pleurotus levis – Meksyk
Pleurotus nebrodensis – Hiszpania
Pleurotus nepalensis – Nepal
Pleurotus ostreatoroseus – Meksyk
Pleurotus ostreatus – Armenia, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Grecja, Indie, Kanada, Kirgistan, Kostaryka, Maroko, Meksyk, Nepal, Peru, Polska, Rosja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Pleurotus ostreatus f. salignus – Bułgaria
Pleurotus ostreatus var. columbinus – Bułgaria
Pleurotus ostreatus var. magnificus – Nepal
Pleurotus pulmonarius – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Nepal
Pleurotus rhodophyllus – Hongkong
Pleurotus roseopilatus – Peru
Pleurotus salignus – Kostaryka
Pleurotus sapidus – Chiny
Pleurotus smithii – Meksyk
Pleurotus sp. – Benin, Filipiny, Gwatemala
Pleurotus spodoleucus – Hongkong
Pleurotus squarrosulus – Nigeria
Plicaria badia – Rosja
Pluteus aurantiorugosus – Meksyk
Pluteus cervinus – Bułgaria, Kostaryka, Meksyk, Nepal, Peru, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Pluteus cervinus var. ealaensis – Demokratyczna Republika Konga
Pluteus coccineus – Rosja
Pluteus leoninus – Hongkong
Pluteus pellitus – Hongkong
Pluteus subcervinus – Ghana
Pluteus tricuspidatus – Hongkong
Podabrella microcarpa – Indie
Podaxis pistillaris – Afganistan, Indie, Pakistan
Podaxon termitophilus – Madagaskar
Podoscypha nitidula – Indie
Pogonomyces hydnoides – Meksyk
Polyozellus multiplex – Chiny, Kanada
Polyporus alveolaris – Hongkong
Polyporus aquosus – Brazylia
Polyporus arcularius – Hongkong, Nepal, Papua-Nowa Gwinea, Peru
Polyporus badius – Nepal
Polyporus blanchetianus – Papua-Nowa Gwinea
Polyporus brasiliensis – Malawi
Polyporus brumalis – Nepal
Polyporus croceoleucus – Madagaskar
Polyporus elegans – Hongkong
Polyporus eucalyptorum – Australia
Polyporus grammocephalus – Indonezja
Polyporus indigenus – Brazylia
Polyporus moluccensis – Malawi, Tanzania, Zambia
Polyporus mylittae – Australia
Polyporus sanguineus – Peru
Polyporus sapurema – Brazylia
Polyporus sp. – Benin, Filipiny
Polyporus squamosus – Bułgaria, Chiny, Kirgistan, Rosja, Turcja
Polyporus stipitarius – Brazylia
Polyporus tenuiculus – Papua-Nowa Gwinea
Polyporus tricholoma – Brazylia
Polyporus tubaeformis – Chiny
Polyporus umbellatus – Chiny (z Hongkongiem)
Polystictus sp. – Madagaskar, Senegal
Polystictus unicolor – Chiny
Porphyrellus atrobrunneus – Rosja
Porphyrellus pseudoscaber – Rosja, Ukraina
Psathyrella atroumbonata – Malawi, Nigeria
Psathyrella candolleana – Chiny (z Hongkongiem), Malawi, Mozambik
Psathyrella piluliformis – Hongkong
Psathyrella rugocephala – Hongkong
Psathyrella sp. – Benin, Ghana
Psathyrella spadicea – Demokratyczna Republika Konga, Meksyk
Psathyrella tuberculata – Benin
Pseudocraterellus laeticolor – Demokratyczna Republika Konga
Pseudohydnum gelatinosum – Bułgaria, Chiny, Mauritius, Meksyk, Rosja
Psiloboletinus lariceti – Rosja
Psilocybe aztecorum – Kostaryka
Psilocybe cubensis – Kostaryka
Psilocybe merdaria – Kenia
Psilocybe mexicana – Kostaryka
Psilocybe semilanceata – RPA
Psilocybe zapotecorum – Meksyk
Ptychoverpa bohemica – Bułgaria, Chiny, Kanada, Kirgistan, Rosja
Pulveroboletus aberrans – Malawi
Pulveroboletus ravenelii – Hongkong
Pycnoporus cinnabarinus – Hongkong, Nepal
Pycnoporus coccineus – Hongkong, Laos
Pycnoporus sanguineus – Australia, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Meksyk, Papua-Nowa Gwinea
Pycnoporus sp. – Gabon
Ramalina ecklonii – Meksyk
Ramalina sp. – Chiny
Ramaria apiculata – Hongkong
Ramaria araiospora – Gwatemala
Ramaria aurea – Bułgaria, Meksyk, Nepal, Rosja
Ramaria bonii – Meksyk
Ramaria botrytis – Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Meksyk, Nepal
Ramaria botrytoides – Meksyk, Rosja
Ramaria cystidiophora – Meksyk
Ramaria fistulosa – Papua-Nowa Gwinea
Ramaria flava – Bułgaria, Gwatemala, Kirgistan, Meksyk, Nepal, Rosja
Ramaria flavobrunnescens – Chiny, Meksyk
Ramaria flavobrunnescens var. aurea – Indie
Ramaria flavobrunnescens var. formosoides – Indie
Ramaria flavobrunnescens var. typica – Indie
Ramaria formosa – Nepal
Ramaria fuscobrunnea – Nepal
Ramaria mairei – Bułgaria, Ukraina
Ramaria obtusissima – Chiny, Indie, Nepal
Ramaria ochracea – Demokratyczna Republika Konga
Ramaria pulcherrima – Rosja
Ramaria rosella – Meksyk
Ramaria rubiginosa – Meksyk
Ramaria rubripermanens – Meksyk
Ramaria sandaracina – Indie
Ramaria sanguinea – Indie, Meksyk
Ramaria sp. – Bhutan, Grecja, Laos
Ramaria stricta – Chiny, Madagaskar, Meksyk
Ramaria subaurantiaca – Chile
Ramaria subbotrytis – Indie
Rhizopogon luteolus – Nepal, Turcja, Urugwaj
Rhizopogon piceus – Chiny
Rhizopogon roseolus – Rosja, Turcja
Rhizopogon rubescens – Chiny (z Hongkongiem), Turcja
Rhizopogon sp. – Meksyk
Rhodocybe truncata – Hiszpania
Rhodophyllus aprilis – Kostaryka, Rosja
Rhodophyllus clypeatus – Chiny, Meksyk, Rosja
Rhodophyllus crassipes – Chiny
Rozites caperatus – Bułgaria, Chiny, Meksyk, Polska, Rosja, Ukraina
Rubinoboletus luteopurpureus – Malawi
Rubinoboletus roseo-albus – Benin
Russula aciculocystis – Meksyk
Russula adusta – Rosja, Ukraina
Russula aeruginea – Hongkong, Kirgistan, Rosja, Tajlandia, Ukraina
Russula aff. virescens – Benin
Russula afronigricans – Malawi
Russula albonigra – Rosja
Russula alutacea – Bułgaria, Chiny, Meksyk, Rosja, Ukraina
Russula amaendum – Papua-Nowa Gwinea
Russula atropurpurea – Kostaryka, Ukraina
Russula atrovirens – Demokratyczna Republika Konga
Russula aurata – Rosja, Ukraina
Russula badia – Ukraina
Russula brevipes – Meksyk
Russula brunneoviolacea – Ukraina
Russula caerulea – Ukraina
Russula cellulata – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Zimbabwe
Russula cellulata var. nigra – Benin
Russula chamaeleontina – Kostaryka
Russula chloroides – Nepal
Russula ciliata – Tanzania
Russula claroflava – Ukraina
Russula compressa – Benin, Tanzania
Russula congoana – Benin, Tanzania
Russula consobrina – Rosja
Russula crustosa – Hongkong
Russula cyanoxantha – Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Kostaryka, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Polska, Rosja, Słowenia, Ukraina
Russula cyclosperma – Demokratyczna Republika Konga
Russula decolorans – Ukraina
Russula delica – Chiny (z Hongkongiem), Gwatemala, Indie, Kirgistan, Malawi, Meksyk, Nepal, Rosja, Tajlandia, Turcja, Ukraina
Russula densifolia – Indie, Laos, Meksyk, Tajlandia
Russula depallens – Chiny
Russula diffusa var. diffusa – Demokratyczna Republika Konga
Russula eburneoareolata – Papua-Nowa Gwinea
Russula emetica – Bułgaria, Hongkong, Meksyk, Rosja, Ukraina
Russula erythropus – Kostaryka
Russula farinipes – Ukraina
Russula fellea – Ukraina
Russula firmula – Ukraina
Russula flava – Rosja
Russula foetens – Hongkong, Rosja, Senegal, Tajlandia, Ukraina
Russula fragilis – Rosja
Russula grisea – Benin
Russula heimii – Tanzania
Russula heterophylla – Tajlandia, Ukraina
Russula hiemisilvae – Demokratyczna Republika Konga, Tanzania
Russula integra – Ukraina
Russula lepida – Kostaryka, Meksyk, Tajlandia, Ukraina
Russula liberiensis – Tanzania
Russula lilacea – Hongkong
Russula lutea – Meksyk
Russula macropoda – Meksyk
Russula maculata – Ukraina
Russula madagassensis – Madagaskar
Russula mariae – Meksyk
Russula meleagris – Benin
Russula melliolens – Ukraina
Russula mexicana – Meksyk
Russula minutula – Kostaryka
Russula mustelina – Ukraina
Russula nigricans – Meksyk, Nepal, Tajlandia, Ukraina
Russula nitida – Kirgistan
Russula ochroleuca – Malawi, Ukraina
Russula oleifera – Benin
Russula olivacea – Bułgaria, Meksyk
Russula olivascens – Kirgistan, Rosja
Russula ornaticeps – Meksyk
Russula paludosa – Ukraina
Russula pectinata – Senegal, Ukraina
Russula pectinatoides – Rosja
Russula phaeocephala – Burundi, Tanzania
Russula pseudoamaendum – Papua-Nowa Gwinea
Russula pseudopurpurea – Benin
Russula pseudostriatoviridis – Demokratyczna Republika Konga
Russula punctata – Rosja
Russula queletii – Meksyk
Russula romagnesiana – Meksyk
Russula rosacea – Kirgistan
Russula rosea – Malawi, Ukraina
Russula roseoalba – Demokratyczna Republika Konga
Russula roseostriata – Demokratyczna Republika Konga
Russula rubra – Chiny
Russula rubroalba – Meksyk
Russula sanguinea – Hongkong, Tajlandia, Ukraina
Russula sardonia – Kirgistan, Ukraina
Russula schizoderma – Malawi
Russula senecis – Hongkong
Russula sese – Demokratyczna Republika Konga
Russula sesenagula – Demokratyczna Republika Konga
Russula sp. – Indonezja, Laos, Wybrzeże Kości Słoniowej
Russula striatoviridis – Demokratyczna Republika Konga
Russula sublaevis – Tanzania
Russula tanzaniae – Tanzania
Russula testacea – Benin
Russula vesca – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Meksyk, Rosja, Ukraina
Russula violeipes – Tajlandia
Russula virescens – Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Laos, Nepal, Rosja, Tajlandia, Ukraina
Russula viscida – Kostaryka
Russula xerampelina – Bułgaria, Kanada, Meksyk, Rosja, Ukraina
Sarcodon aspratus – Chiny
Sarcodon imbricatus – Bułgaria, Chiny, Kirgistan, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Sarcodon lobatus – Rosja
Sarcoscypha coccinea – Hongkong, Meksyk, Rosja
Sarcosphaera eximia – Meksyk
Schizophyllum brevilamellatum – Peru
Schizophyllum commune – Benin, Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Ghana, Gwatemala, Indie, Laos, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Mozambik, Nigeria, Peru, Republika Środkowoafrykańska, Zambia
Schizophyllum fasciatum – Meksyk
Scleroderma aurantiacum – Ukraina
Scleroderma bovista – Hongkong
Scleroderma bovonei – Demokratyczna Republika Konga
Scleroderma citrinum – Bułgaria, Hongkong
Scleroderma citrinum – Hongkong, Kirgistan, Nepal
Scleroderma polyrhizum – Hongkong
Scleroderma radicans – Indie
Scleroderma sp. – Chiny, Indonezja
Scleroderma texense – Nepal
Scleroderma verrucosum – Hongkong, Indie
Scutiger ovinus – Bułgaria, Rosja, Ukraina
Secotium himalaicum – Nepal
Secotium sp. – Australia
Shiraia bambusicola – Chiny
Sparassis crispa – Chiny, Indie, Kanada, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Sporisorium cruentum – Chiny
Stereopsis hiscens – Malawi
Strobilomyces confusus – Hongkong, Meksyk
Strobilomyces coturnix – Madagaskar
Strobilomyces floccopus – Meksyk, Rosja, Ukraina
Strobilomyces sp. – Madagaskar
Strobilomyces strobilaceus – Hongkong
Strobilomyces velutipes – Papua-Nowa Gwinea
Stropharia coronilla – Hongkong, Meksyk
Stropharia rugosoannulata – Hongkong, Rosja
Stropharia semiglobata – Hongkong
Suillus abietinus – Rosja
Suillus acidus – Meksyk
Suillus americanus – Hongkong, Meksyk, Rosja
Suillus bellinii – Hiszpania
Suillus bovinus – Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Rosja, Turcja, Ukraina
Suillus brevipes – Hongkong, Meksyk, Stany Zjednoczone
Suillus cavipes – Kanada, Meksyk, Rosja, Ukraina
Suillus granulatus – Armenia, Bułgaria, Chiny (z Hongkongiem), Hiszpania, Izrael, Laos, Madagaskar, Malawi, Meksyk, Rosja, RPA, Tanzania, Ukraina, Urugwaj, Zambia
Suillus grevillei – Bułgaria, Chiny, Rosja, Turcja
Suillus hirtellus – Meksyk
Suillus lactifluus – Hongkong
Suillus luteus – Argentyna, Armenia, Białoruś, Bułgaria, Burundi, Chile, Chiny, Hiszpania, Malawi, Meksyk, Rosja, Turcja
Suillus pictus – Bhutan, Rosja
Suillus placidus – Rosja
Suillus plorans – Rosja
Suillus pseudobrevipes – Meksyk
Suillus pungens – Stany Zjednoczone
Suillus subluteus – Hongkong, Rosja
Suillus tomentosus – Hongkong, Meksyk, Stany Zjednoczone
Suillus variegatus – Hiszpania, Rosja
Suillus viscidus – Rosja
Tephrocybe atrata – Meksyk
Terfezia arenaria – Hiszpania
Terfezia boudieri – Botswana, Turcja
Terfezia claveryi – Arabia Saudyjska, Hiszpania, Irak
Terfezia decaryi – Madagaskar
Terfezia leonis – Maroko
Terfezia leptoderma – Hiszpania
Terfezia pfeilii – Botswana, Namibia
Termitomyces albuminosus – Chiny (z Hongkongiem), Indie, Indonezja, Malezja, Singapur
Termitomyces aurantiacus – Benin, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Tajlandia, Tanzania, Uganda
Termitomyces clypeatus – Benin, Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Indie, Malawi, Malezja, Mozambik, Nigeria, Pakistan, Republika Środkowoafrykańska, Tajlandia, Zambia, Zimbabwe
Termitomyces cylindricus – Chiny
Termitomyces entolomoides – Demokratyczna Republika Konga, Malezja
Termitomyces eurhizus – Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Kenia, Malawi, Malezja, Mozambik, Nepal, Pakistan, Sri Lanka, Tanzania, Uganda, Zambia
Termitomyces fulginosus – Benin
Termitomyces globulus – Demokratyczna Republika Konga, Nigeria, Tajlandia
Termitomyces heimii – Chiny, Indie, Malezja, Pakistan
Termitomyces letestui – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Tanzania, Uganda
Termitomyces mammiformis – Demokratyczna Republika Konga, Nigeria
Termitomyces medius – Benin, Zambia
Termitomyces microcarpus – Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Filipiny, Indie, Malawi, Malezja, Mozambik, Nigeria, Pakistan, Sri Lanka, Tanzania, Uganda, Zambia
Termitomyces radicatus – Indie, Pakistan
Termitomyces robustus – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Nigeria, Uganda
Termitomyces schimperi – Benin, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Mozambik, Namibia, Republika Środkowoafrykańska, Zambia, Zimbabwe
Termitomyces singidensis – Tanzania
Termitomyces sp. – Angola, Ghana, Laos, Lesoto, Mozambik
Termitomyces striatus – Benin, Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Filiiny, Indie, Kamerun, Kenia, Malawi, Malezja, Nigeria, Pakistan, RPA, Sierra Leone, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej
Termitomyces striatus var. aurantiacus – Demokratyczna Republika Konga
Termitomyces titanicus – Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Malawi, Zambia
Termitomyces umkowaanii – Namibia
Thamnolia vermicularis – Chiny
Thelephora ganbajun – Chiny
Thelephora paraguayensis – Meksyk
Tirmania nivea – Algieria, Arabia Saudyjska, Irak, Kuwejt, Libia, Maroko, Tunezja
Tirmania pinoyi – Algieria, Irak, Kuwejt, Libia
Trametes albida – Hongkong
Trametes cubensis – Brazylia
Trametes hirsuta – Hongkong, Nepal
Trametes ochracea – Brazylia
Trametes orientalis – Hongkong
Trametes pubescens – Hongkong
Trametes robiniophila – Chiny
Trametes sanguinea – Chiny
Trametes suaveolens – Kanada
Trametes versicolor – Chiny (z Hongkongiem), Laos, Meksyk
Tremella aurantia – Chiny
Tremella concrescens – Meksyk
Tremella foliacea – Chiny
Tremella fuciformis – Chiny (z Hongkongiem)
Tremella lutescens – Chiny
Tremella mesenterica – Chiny, Nepal
Tremella reticulata – Gwatemala
Tremellodendron schweinitzii – Meksyk
Tremiscus helvelloides – Rosja
Trichaptum trichomallum – Brazylia
Tricholoma atrosquamosum – Rosja
Tricholoma bakamatsutake – Chiny
Tricholoma caligatum – Chiny, Kanada, Maroko
Tricholoma equestre – Hiszpania, Polska
Tricholoma flavovirens – Białoruś, Bułgaria, Chiny, Gwatemala, Meksyk, Stany Zjednoczone, Ukraina
Tricholoma fulvum – Rosja
Tricholoma goniospermum – Hiszpania
Tricholoma imbricatum – Hongkong, Ukraina
Tricholoma magnivelare – Chiny, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone
Tricholoma matsutake – Bhutan, Chiny, KRL-D
Tricholoma mauritianum – Mauritius
Tricholoma mongolicum – Chiny
Tricholoma nauseosum – Algieria, Maroko
Tricholoma orirubens – Rosja
Tricholoma pessundatum – Hongkong
Tricholoma populinum – Stany Zjednoczone, Turcja, Ukraina
Tricholoma portentosum – Białoruś, Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Kirgistan, Rosja, Słowenia, Ukraina
Tricholoma quercicola – Chiny
Tricholoma robustum – Ukraina
Tricholoma rutilans – Hongkong
Tricholoma saponaceum – Chiny, Ukraina
Tricholoma scabrum – Madagaskar
Tricholoma sejunctum – Chiny, Meksyk
Tricholoma sp. – Uganda
Tricholoma sulphureum – Indie, Urugwaj
Tricholoma terreum – Bułgaria, Chiny, Hiszpania, Rosja, Turcja, Ukraina
Tricholoma ustaloides – Meksyk
Tricholoma vaccinum – Meksyk
Tricholomopsis decora – Rosja
Tricholomopsis rutilans – Bułgaria, Rosja, Ukraina
Trogia infundibuliformis – Demokratyczna Republika Konga, Malawi
Trogia sp. – Gwatemala, Papua-Nowa Gwinea
Tuber aestivum – Chiny, Hiszpania, Turcja, Ukraina
Tuber borchii – Turcja
Tuber brumale – Chiny, Hiszpania
Tuber indicum – Chiny
Tuber melanosporum – Chiny, Hiszpania
Tuber oligospermum – Maroko
Tuber rufum – Chiny
Tuber sinosum – Chiny
Tuber sp. – Indie
Tubosaeta brunneosetosa – Malawi, Senegal
Tulostoma brumale – Stany Zjednoczone
Tylopilus ballouii – Hongkong
Tylopilus felleus – Meksyk, Ukraina
Tylopilus sp. – Benin
Tyromyces sulphureus – Chiny
Umbilicaria esculenta – Chiny
Usnea hirta – Kanada
Usnea sp. – Chiny
Ustilago maydis – Meksyk
Vanderbylia ungulata – Zambia
Vascellum curtisii – Meksyk
Vascellum intermedium – Meksyk
Vascellum pratense – Malawi, Meksyk
Vascellum qudenii – Meksyk
Verpa conica – Bułgaria
Volvariella bakeri – Kostaryka, Peru
Volvariella bombycina – Chiny (z Hongkongiem), Demokratyczna Republika Konga, Kostaryka, Meksyk, Tanzania, Ukraina
Volvariella diplasia – Indie
Volvariella earlei – Benin
Volvariella esculenta – Chiny, Madagaskar, Nigeria
Volvariella parvispora – Demokratyczna Republika Konga
Volvariella speciosa – Chile, Hongkong, Izrael, Kostaryka, Rosja, Stany Zjednoczone
Volvariella speciosa var. gloiocephala – Hongkong
Volvariella terastria – Indie
Volvariella volvacea – Benin, Chiny (z Hongkongiem), Ghana, Indie, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Meksyk, Nepal, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Reunion, Tajlandia, Tanzania
Wolfiporia extensa – Chiny (z Hongkongiem)
Wynnella silvicola – Chiny
Xanthoconium separans – Meksyk
Xerocomus badius – Bułgaria, Meksyk, Polska, Rosja, Słowenia, Turcja, Ukraina
Xerocomus chrysenteron – Bułgaria, Hongkong, Madagaskar, Meksyk, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina
Xerocomus pallidosporus – Demokratyczna Republika Konga, Malawi
Xerocomus parasiticus – Ukraina
Xerocomus rubellus – Rosja
Xerocomus soyeri – Malawi
Xerocomus spadiceus – Meksyk
Xerocomus subtomentosus – Białoruś, Bułgaria, Polska, Rosja, Słowenia
Xerocomus versicolor – Madagaskar
Xeromphalina campanella – Hongkong, Meksyk
Xerula radicata – Hongkong, Kostaryka, Malawi, Nepal
Xylaria papyrifera – Republika Środkowoafrykańska
Xylaria polymorpha – Hongkong, Indie

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Grzyby trujące
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Grzyby trujące - funkcjonalna (nie będąca taksonem) grupa grzybów, zwłaszcza kapeluszowych, zawierających substancje trujące w ilościach toksycznych dla ludzi.

U młodych osobników niektórych gatunków grzybów, czy po obróbce termicznej owocników zawartość czynnika toksycznego jest na tyle niewielka, że nadają się do spożycia. Z tego względu zwykle wyróżnia się gatunki bezwzględnie i fakultatywnie trujące.

Dalszy podział grzybów trujących dzieli je na 7 grup biorąc pod uwagę działanie na człowieka:

Nr gr. Charakter działania Typowe objawy Najważniejsze toksyny Przykłady gatunków grzybów
1 cytotoksyczne opóźnione działanie - skrajnie do kilku dni; cytotoksyczne uszkodzenie nerek, wątroby, O.U.N, ból brzucha, torsje, b. silna biegunka amanityna, fallotoksyna, orellanina muchomor sromotnikowy i podgatunki, hełmówka obrzeżona, niektóre czubajki, zasłonak rudy
2 ośrodkowe opóźnione działanie - kilka godzin; uszkodzenie nerek i wątroby (rzadko ze śpiączką wątrobową), zaburzenia koordynacji i świadomości, konwulsje, ból brzucha, torsje, silna biegunka (czasem z krwią) gyromitryna piestrzenica kasztanowata
3 blokowanie przemian etanolu tylko po wypiciu alkoholu: pobudzenie, lęk, metaliczny smak w ustach, wymioty kopryna czernidłaki
4 obwodowe zwężenie źrenic, ślinotok, biegunka, torsje, bradykardia, spadek ciśnienia tętniczego muskaryna strzępiak ceglasty, czerwony i in.; lejkówka odbielona; borowik grubotrzonawy, ponury i szatański
5 quasi-atropinowe naprzemienne pobudzenie i senność, biegunka, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, brak koordynacji ruchu, zaburzenia widzenia i omamy muscymol, kwas ibotenowy, muskaryna muchomor czerwony
6 halucynogenne halucynacje, uczucie błogostanu lub psychoza, wymioty; zobacz grzyby halucynogenne psylocybina, psylocyna łysiczki (np łysiczka lancetowata)
7 gastrotoksyczne nudności, biegunka, wymioty i in. szereg trucizn niektóre borowiki, pieczarki, mleczaje, tęgoskóry, gąski, olszówki i in.
8 podobne do zatruć muchomorami biegunka, zaparcia, wymioty fascykulole maślanka wiązkowa

Lista gatunków grzybów trujących [1] [edytuj]
Grzyby śmiertelnie lub silnie trujące
gąska tygrysowata (Tricholoma pardinum)
muchomor czerwony (Amanita muscaria)
muchomor jadowity (Amanita virosa)
muchomor królewski (Amanita regalis)
muchomor plamisty (Amanita panterina)
muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides)
pieczarka żółtawa (Agaricus xanthodermus)
piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta)
piestrzenica olbrzymia (Gyromitra gigas)
strzępiak ceglasty (Inocybe patouillardii)
strzępiak gwiaździstozarodnikowy (Inocybe asterospora)
strzępiak strzępiasty (Inocybe fastigiata)
tęgoskór brodawkowany (Scleroderma verrucosum)
wieruszka zatokowata (Entoloma sinuatum)
zasłonak rudy (Cortinarius orellanus)
Grzyby średnio lub słabo trujące
borowik szatański (Boletus satanas) - bardzo rzadki w Polsce (tylko 2 stanowiska)
borowik purpurowy (Boletus rhodoxantus)
krowiak podwinięty (Paxillus involutus) - szkodliwy, dawniej uważany za jadalny
łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata) - trujący, o silnych właściwościach psychoaktywnych
tęgoskór pospolity (Scleroderma citrinum)
Grzyby słabiej trujące, trujące w pewnych tylko okolicznościach lub podejrzane o trujące własności
borowik ceglastopory (Boletus erythroporus) – jadalny, ale niedogotowany lub niedosmażony jest trujący !
borowik grubotrzonowy (Boletus calopus)
buławinka czerwona (Claviceps purpurea) – zarodniki trujące
czernidłak pospolity (Coprinus atramentarius) – trujący w połączeniu z alkoholem
gałęziak strojny (Ramaria formosa) - trujący
gąska oddzielona (Tricholoma sejunctum) – u niektórych ludzi może wywołać zatrucia
gąska rózgowata (Tricholoma virgatum) – lekko trująca
gąska siarkowa (Tricholoma sulphureum) – lekko trująca
gąsówka mglista (Lepista nebularis) – nietrująca, ale u niektórych ludzi może wywołać dolegliwości żołądkowe
gołąbek cukrówka (Russula alutacea) – jadalny, ale surowy jest szkodliwy
gołąbek przydrożny (Russula sardonia) – lekko trujący
gołąbek Queleta (Russula queleti) – lekko trujący
goryczak żółciowy (Tylopilus felleus) – niejadalny, przez niektórych uważany za trujący
koronica ozdobna (Sarcosphaera crassa) – trująca w stanie surowym
kruchaweczka omszona (Psathyrella velutina) – prawdopodobnie trująca
maślanka wiązkowa (Hypholoma fasciculare) - trująca
muchomor cytrynowy (Amanita citrina) – lekko trujący
muchomor narcyzowy (Amanita gemmata) – lekko trujący
muchomor porfirowy (Amanita porphyria) - słabo trujący
opieńka miodowa (Armillariella mellea) – doskonały grzyb jadalny, ale dla niektórych ludzi surowe owocniki są szkodliwe (wodę po gotowaniu należy odlać !)
pieczarka płaska (Agaricus placomyces) - trująca
skórzak cynamonowy (Dermocybe cinnamomea) – prawdopodobnie trujący
skórzak krwisty (Dermocybe sanguinea) – prawdopodobnie trujący
wieruszka pogięta (Entoloma rhodopolium) - trująca
wilgotnica stożkowata (Hygrocybe conica) – prawdopodobnie trująca
zasłonak brodaty (Cortinarius varius) – lekko trujący
zasłonak odwinięty (Cortinarius armillatus) – prawdopodobnie trujący
Nie jest to jeszcze pełna lista gatunków grzybów szkodliwych dla człowieka. W specjalistycznej literaturze opisane są przypadki zatruć jeszcze innymi gatunkami grzybów, zdarzające się w określonych okolicznościach. Zbierać należy tylko dobrze nam znane grzyby jadalne. Niektóre grzyby trujące są podobne do niektórych grzybów jadalnych (np. śmiertelnie trujący muchomor jadowity mylony bywa z pieczarkami). W przypadku najmniejszych wątpliwości należy zrezygnować ze zbierania takich grzybów

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA


Poradnik młodego grzybiarza
Zdjęcia grzybów na tej stronie pochodzą z encyklopedii Wikipedia
pl.wikipedia.org
Las jest domem dla zwierząt. Uszanuj ich dom!
Człowiek niestety nie rozumie praw, które rządzą lasem
i dlatego często niszczy las.

Budowa grzyba
Gdy jesteś w lesie, zachowaj ciszę.
NIE ZAŚMIECAJ LASU!
Nie zostawiaj śmieci w lesie.
Swoje śmieci zabierz ze sobą i wyrzuć do najbliższego kosza na śmieci.
Nie niszcz grzybów trujących!
One są pożywieniem dla zwierząt leśnych.
Nie niszcz starych grzybów!
Te stare i brzydkie grzyby rozsiewają zarodniki, z których wyrosną nowe grzybki.
Nie zbieraj grzybów z blaszkami pod kapeluszem!
Wśród nich są gatunki śmiertelnie trujące.
Nie zbieraj młodych grzybów.
Młode grzyby nie mają jeszcze wykształconych cech charakterystycznych dla swojego gatunku i łatwo je pomylić.

UWAGA!
GRZYBY JADALNE TE GRZYBY MOŻNA POMYLIĆ GRZYBY TRUJĄCE

Gołąbek zielonawy
Russula virescens
jadalny

Więcej zdjęć
Gołąbek zielonawy jest często mylony
z muchomorem sromotnikowym (muchomorem zielonawym).
Muchomor sromotnikowy jest najsilniej trującym grzybem występującym w Polsce!
Muchomor sromotnikowy to nie sromotnik! Często w mediach tego muchomora nazywa się sromotnikiem, ale jest to błąd. Prawdziwy sromotnik to zupełnie inny grzyb. Zobacz
Muchomor sromotnikowy
Amanita phalloides
śmiertelnie trujący!

Więcej zdjęć
Czubajka kania
Macrolepiota procera
jadalny

Więcej zdjęć Istnieją białe odmiany muchomora sromotnikowego.
Czubajka kania bywa mylona z muchomorem sromotnikowym,
głównie z jego białymi odmianami.

Podobny do czubajki kani jest także muchomor cytrynowy. Muchomor cytrynowy
Amanita citrina
trujący!

Więcej zdjęć

Pieczarka polowa
Agaricus arvensis
jadalny

Więcej zdjęć Młode pieczarki są mylone z muchomorem jadowitym.
Muchomor jadowity jest śmiertelnie trujący!
Muchomor jadowity
Amanita virosa
śmiertelnie trujący!

Więcej zdjęć

Opieńka miodowa
Armillaria mellea
jadalny

Więcej zdjęć Opieńkę miodową można pomylić z trującą maślanką wiązkową
Maślanka wiązkowa dawniej była nazywana łysiczką trującą.
Opieńki zbiera się od września do listopada.
Najlepsze są młode opieńki - i tu jest problem, bo właśnie młode grzyby najłatwiej pomylić.
Maślanka wiązkowa
Hypholoma fasciculare
trujący!

Więcej zdjęć
Drzewa iglaste

Świerk

Modrzew

Sosna

Jodła
RADY DLA ZBIERAJĄCYCH
Tekst: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bochni
Należy zbierać i spożywać grzyby, co do których mamy absolutną pewność, że są gatunkami jadalnymi. Jeśli mamy wątpliwości, spytajmy osób bardziej doświadczonych lub sięgnijmy po altas z grzybami jadalnymi.
Przy małej znajomości grzybów najlepiej nie zbierać okazów z blaszkami pod kapeluszem, wśród nich są gatunki śmiertelnie trujące.
Wśród ofiar zatruć grzybami są również doświadczeni zbieracze grzybów. Zachowaj ostrożność.
Nie ma prostego sposobu poza atlasem na odróżnienie grzyba jadalnego od podobnego trującego. Rozróżnianie gatunków jadalnych od trujących na podstawie smaku jest niebezpieczne, np. Muchomor sromotnikowy zwany "leśną śmiercią" ma słodki i przyjemny smak.
Nie należy zbierać grzybów młodych nie mających wykształconych owocników. Trudno wówczas rozpoznać gatunek i łatwo się pomylić w jego ocenie.
W lesie zwracajmy uwagę na dzieci, chętnie biorą one do buzi barwne owocniki grzybów, np. Muchumora.

CO ROBIĆ W SYTUACJI ZATRUCIA?
Jeżeli po spożyciu grzybów zauważymy objawy zatrucia,
powinniśmy natychmiast wezwać lekarza a najlepiej udać się do szpitala.
Objawy zatrucia :
bóle brzucha , bóle nadbrzusza;
uporczywe wymioty, biegunka, silne pragnienie;
skurcze mięśni, drgawki, zaburzenia pracy serca i układu krążenia;
stany podniecenia, odurzenia, zamroczenie, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, śpiączka , silnie rozszerzone źrenice.
Zanim przybędzie lekarz należy:
Wypróżnić żołądek poprzez wywołanie wymiotów i podanie osolonej wody,
nie wolno podawać mleka ani alkoholu!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

burczymucha (---.28.12.40.threembb.co.uk)
Nie próbuj zakłócić tematu swoimi osranymi grzybami.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

mucha jak siedzi na gównie to zawsze burczy-czyli jest to burczymucha

br1



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

grzybki to powazna sprawa

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Nagły ból w klatce piersiowej, związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego kwalifikuje się obecnie jako tzw. ostry zespół wieńcowy, który to odpowiadać może jednemu z poniższych stanów klinicznych:

- dławicy piersiowa niestabilnej
- zawałowi mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST
- zawałowi mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

burczymucha.Co ty wyjeżdżasz ze sprawami sercowymi.To nie ma związku z tematem.
Pomyśl chwilę a potem napisz .Nigdy odwrotnie.

br1



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Nić dentystyczna – rodzaj nici wykonanej ze splecionych włókien nylonowych (lub innych materiałów syntetycznych, jak np. teflon czy polietylen).

Nić dentystyczna jest używana w celu usuwania resztek pożywienia oraz płytki nazębnej z powierzchni zębów. Nić umieszcza się w przestrzeni między zębami a następnie przesuwa po powierzchni zębów aż od ich nasady (tj. dziąseł). Ruch taki powtarza się 3-4 razy dla każdej czyszczonej powierzchni. Należy wykonywać tylko ruchy góra-dół, gdzie oba końce nici pociągane są równocześnie przez obie ręce. Nie wolno natomiast wykonywać ruchów prawo-lewo czy też przód-tył (podobnych do przeciągania smyczka po strunach skrzypiec), w których końce nici pociągane są na przemian przez prawą i lewą dłoń

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Dzięki burczymucha, bo mnie coś kłuje ostro w klatce, ale to pewnie i tak od winstrolu.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Zniszczyła ząb już nie jednej osobie.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

A co ty taka poinformowana, statystyki prowadzisz??



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

milena to galerianka.kup mi spodnie zrobie ci l....

kot składa się z sierści oraz dwóch łap przednich do rozpędzania się i dwóch tylnych do hamowania

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

moj kolega jej kupil i mu obslinila bo nie ma zebow

kot składa się z sierści oraz dwóch łap przednich do rozpędzania się i dwóch tylnych do hamowania

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

kaligulik (---.elomza.pl) koniec.teraz po tym co napisałeś odpowiesz przed sądem obowiązuje cię paragraf 7 ustęp 5 ustawa 4 prawa karnego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

>Autor: Milena_ (178.56.6.---)
>Data: 11-12-10 19:49

>kaligulik (---.elomza.pl) koniec.teraz po tym co napisałeś odpowiesz przed sądem obowiązuje cię paragraf 7 >ustęp 5 ustawa 4 prawa karnego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

>Autor: Milena_ (178.56.6.---)
>Data: 11-12-10 19:49

>kaligulik (---.elomza.pl) koniec.teraz po tym co napisałeś odpowiesz przed sądem obowiązuje cię paragraf 7 >ustęp 5 ustawa 4 prawa karnego.


buhahahaha,hahaha dobre lencia uśmiałam się.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Śmiać mi się chce z was wszystkich.. totalne barany :|

...

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

milena ten paragraf zwin w rurke i sobie w wsadz, w dowolne miejsce.dla lepszego efektu zwin go na kiju od szczotki.

kot składa się z sierści oraz dwóch łap przednich do rozpędzania się i dwóch tylnych do hamowania

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Milena pisała to co czuła. To Wy ją obrażacie i wyzywacie. To jest forum i nie we wszystko musimy wierzyć. Jeśli ktoś uważa że jest najlepsza może też to napisać....Pozdrawiam wszystkich których bolą zęby i boleć będą do rana bo w Łomży niema w nocy pomocy stomatologicznej......TO JEST SKANDAL...!!!!!!!!!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

więcej wykrzykników to może ktoś usłyszy

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

odświeżam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

SKANDAL ... SKANDAL... SKANDAL... - 200 000 obywateli Łomży i okolic bez opieki stomatologicznej w nocy...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! - To boli.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

f
f

f
ff

f
ffffffff;

;;;;;
;
;;

;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;;;
;;
;
;
;
;
;
;
;
;ppp
p
p
pppppppp
jj

j

j

jjjjjj
jj
j
jj
j
j
jj
j
jjj
jj
jj
jjj
j
j
jjfgfhfghgfhf


gthg
htht
thttttthhhh
h
hh
h
hhhhh

h
h
h
h

h
hh

h
hh

h
h
h
hh
h

h
h
h
h
h
h
h
hh
h
h
hh
h
hh

h
hhh
h
hhh
h


h
h
h
h

h

;;

;;
;
;;
;
;

ll
l
l
l
l
l

ll

ll

l
l
l
l
ll
l

ll
l
l
l
l

ll
l
l
l
l

ll
l
l
l
l
l

l
l
ll
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l

l
ll
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l

ll
l

ll

ll
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ol
o
o
oo
o
o
ooo
ooooll\l
l

l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l

l
l
ll
ll
l

lkl

\
ll
l

l
l
l
l
l
l
l
ll

l
l
l
l
ll
l

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
l

ll
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll

ll

ll

l
l
l
l
ll

l
l
ll

ll
l

ll

l
l
ll
l
l
l
l

ll

l
l
l
l
l
ll

l
l
l
l
l
l
ll
l


ll
l

llkk
k
kk

kk

kk
k

kk
k
k

kk
k

kk
k
k
k
k

k
kk
k
k
k
k
k
k
k
k
k
kk
k
k
k
kkk
k
kkkk
h
h
h


hhh
ththth
t
h
thththt
h
h
h
h
hhh
h
h
h
hl
ll

ll
l
l

ll

l
l
ll
l
l

l
l
ll

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l

l
l
l
l
l
l
l
lklk


l
l
l
l
l
lkk

l
l
l
ll
l

l







ll

l
l
l
l
l
l
l
ll

l
l
l
l
l
ll

l
ll

l
l
l
l







l
l

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l

l
ll

ll

l
l
l
l
l
l
ll

l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll
l

l
l
l
l
l
l
l
ll

l
l
ll
l

l
l
l
k
k

k
k
k
k
k
k

k

k
k

k










kk









k
kk
k
k

k
kk
ll
l

ll
l
l
l
l

ll
l
l

ll
l
lll
l
ll
l
l
l

ll
l
l
l
ll
l
ll
l
l
llll
llll
llll
l
l

llllllooo

o
o
oo
oooooo
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o

o
oo
oo
o
o
o
oo
o
o
o
o
o
oooo
o
oo
o
o
o
o
oooooo
o
o
o
ooooooooo;;
;;;;;
;
;;;
;;
;
;;;;
;;

;;''''
'
'
'
'
'
'

''''
'
'
'
'
'
'
'
'
''
'
'
'
'
'
''
'
'
'
'
'
'''
;


;;
;
;;
l
l
lll
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
g
g
g
g

g
g

gg
g
g

g
g
g
g
g
g

g
g
g
g
g
g
g

g
g

g
g
gg
g

lll
ll
l
l
l
l

l
l
l
l
l
ll

ll

l
l
l
l
ll

l
l
ll
ll
l
l
llllll

l
ll
l
ll
l
ll
l

ll

ll

l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
ll
l
l
ll
lllll
;;
;
;
;;
;
;
;;
;

;;

;
;;;;
;;
;
;;;;;;;;
;;;;;
;
;
;;;;;;;;;


gg
gg
g

g
g
gg


gggg
gg

ggg

g
g
gg

gg
g
g
g
ll
l
l
l
l
l


ll

l
ll
l
l
l
l

ll
l
l
l
l
l

ll

l
l
ll

l
l
lll

l
l
l
ll
l

l
l
ll

ll

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
l
l

l
l
l
l

l
l
l
ll
l

l
l
l
l
ll
l

l
l
l
ll
l

l
l
l
ll
l

l
l
l
l
l
l
l
ll
ll

l
lll

l
l
ll
l
l
l
l
lll
l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
ll
l
l
l
ll
l
l
ll
l
l?//////////?/??////////?

;;
;
;
;
;

;;

;;;

;
;;


;;

;;

;
;;
;

;
;
;
;
;
;
;
;;

;;

;;

;
;;

;;
;
;
;

;
;
;
;;;;;;;;;;;;;;;
;

;;
;

;
;;

;
;;
;
;

;;
;
;

;;

;;

;
;
;
;
;ll

ll

llll

lll

l
l
ll

l
l
ll
l
l
ll
ll
lll

ll

l
l
l
l
ll

l
ll

l
l
ll

l
l
l
ll

l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
l
lkkkkj
j

jj

jj
j
j
j
jj
j

j
j

j
j
j
j
j
j
j

j
j
j
jj
j

j
jj
j
j
j
j
j
j
j
j
j
j
j
j
j
j

j

i
i
i
i


y
jy

yt

ht

g
g
g
g

g
g
g
g
g
gg
g
g

g
gg
g
g
g
g
ggg
gg
g
g
g
g
g
g
g
gg
g
g
g
g
g
g

g
g
g
g
ggg
gg
g

g
g
gg
g
g
gg
h
h
h
h
h
h
h

hh

h
h
h
h
h
h
h
h
h

h
h
h
hh
h
h
h

h
h
h
h
h
h
j

j
j
jj
j
j
j
j

j
j
j
j
j
j
j
jj

j
j
j
k

k
k
k
k
k
k
k
k
kjjjj








wonnnnnnnnnnnn

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

burczymucha ty bałwanie,czubie.Żadna ciebie nie chce to siedzisz i wypisujesz bzdury na forum jeleniu WON.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: NAJGORSZA DENTYSTKA E.SZOSTAKOWSKA-CHOROMAŃSKA

Ząb to nie serce - można go wyrwać - tylko nie w nocy , chyba że u kowala bo najbliższy dentysta w Białymstoku.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org