sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
WANTED

Czy ktoś orientuje się , w której części cmentarza przy Kopernika znajduje się grób Ignacego Bernatowicz ( XIX w.) ? Proszę o info !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

ja biore złoto jakby co:)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Wiem, że na cmentarzu przy ul. Kopernika pochowany jest Feliks Bernatowicz, ale Ignacy? Nie słyszałam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Do : kiwi . Ignacy był tym bratem , u którego Feliks spędził w Łomży ostatnie miesiące życia. Ignacy był w owym czasie również przyjacielem księcia A. Czartoryskiego , w Łomży zaś pełnił funkcję sędziego sądu poprawczego.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Wiem, że to rodzina.
Pisząc "nie słyszałam" miałam na myśli miejsce pochówku Ignacego.
Widać Feliks, chociaż przyjezdny, bardziej "zapisał się" w Łomży niż Ignacy. Nawet ulica jest nazwana jego imieniem. Może dlatego(?), że pisarza kojarzy więcej ludzi niż sędziego łomżyńskiego trybunału.

Jeśli to dla Ciebie ważne poproś o pomoc kogoś z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Działa w mieście dość prężnie.

Pozdrawiam.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Posiadam spis wszystkich nagrobków z tego cmentarza i niestety ale nie znalazłem w nim Ignacego Bernatowicza. Są jedynie Józef i Feliks. Jesteś pewien że Ignacy spoczywa na tym właśnie cmentarzu?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Do kiwi : Tak to chyba jest. Feliks (zm. 5/7 .09.1836) był bardzo znany jako że był wziętym pisaraem. Jak zapewne pamiętasz, oprócz utworów : "Nałęcz...", "Powieści z podań ...", "Nierozsądne śluby"-pierwszy europejski romans psychologiczny, "Powódż" napisał również utwór, którego akcja toczy się w Łomży podczas pierwszych wojen szwedzkich . To jego "Pojatę" znaleziono pod poduszką umierającego A. Mickiewicza .
Dzięki za zainteresowanie. Będę szukał dalej. Pozdr.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

:)
cezar1- mi kogos przypomina, zawsze mialam trudnosci by go zrozumiec'
elokwentny CI

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Tutaj masz akt zgonu Ignacego : http://picasaweb.google.com/kristof.ziecina/USAZgonyDeaths#5321069118283666978

a tutaj może znajdziesz więcej informacji o Ignacym z tym że trzeba kartka po kartce poszukać jego imienia i nazwiska : http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=13337&from=&from=generalsearch&dirids=1&lang=pl

i ponawiam pytanie: czy wiesz na pewno ,że spoczywa on na tym że cmentarzu?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Do: Norbert : Tak. Z tego, co wiadomo, ten grób ma się znajdować gdzieś niedaleko kaplicy Śmiarowskich od tego zabytku w lewo , gdzieś obok zdewastowanego grobu powstańca z 1863. Dzięki za namiary. Pozdrawiam !

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Do : NorbertFilip .
A może wiesz, w jaki sposób dotrzeć do szerszych informacji na temat sytuacji rodzinnej Feliksa ? Natknąłem się na lakoniczną wzmiankę , że jego wnuk Aleksander (1855 - 1920) był lekarzem wojskowym . Więcej nic - nawet w jednej z bibliotek amerykańskich, gdzie przwechował się jedyny oryginalny egzemplarz " Nałęcza" (Lwów, Ossolineum, 1848) . Pozdr.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

a po co ci to potrzebne? chcesz go odkopywac czy jak?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Jedyne informacje jakie o Ignacym znalazłem to takie że był sędzią kryminalnym w Łomży. Znalazłem też taki artykuł : http://www.lomza.friko.pl/ciekawostki/ludzie_bernatowicz.htm i w nim jest też wzmianka o tym jak się opiekował Feliksem po tym jak ten był w szpitalu. Ogólnie jest to artykuł o Feliksie ale przeczytaj bo są tam też małe wzmianki o sytuacji rodzinnej. Niestety za wiele tego nie jest. A swoją drogą szkoda że tak mało o Ignacym jest bo teraz to i ja się zaciekawiłem jego życiem hehe noi dziwię się że nie ma jego grobu w spisie cmentarza bo jakby nie patrzył był sędzią a niektórych sędziów nazwiska widnieją w spisie nagrobków hmmm. Btw będę szukał jeszcze jakichś informacji o Ignacym więc jeśli takowe znajdę to napewno dam Ci znać. Przewertowałem też wszelakie książki o Łomży i jedyna wzmianka o Ignacym to właśnie taka że był sędzią i tyle :/ i jeszcze mam pytanie: po co Ci informacje i Ignacym a raczej o jego grobie? pytam z czystej ciekawości :)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: WANTED

Do : małpa@ .
Tak.I posadzić na drzewie . Obok Ciebie. Pozdr.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org