poniedziałek, 20 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Wada ukryta w zakupionym samochodzie

Proszę o rady w poniższej sprawie: kupiłam auto w komisie, w którym po tygodniu wysiadł silnik (mechanik stwierdził że była to wada ukryta) - czy mam prawo do jakichkolwiek roszczeń? Albo chociażby odstąpienia od umowy? (tu pojawia się problem, bo samochód jest na raty)
Zamiast umowy kupna sprzedazy, dostalam tylko fakturę VAT. Mimo tego samochod jest juz zarejestrowany.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

oczywiście.... pod warunkiem, że tą "wadę ukrytą" potwierdzi rzeczoznawca. W przypadku takiej, komisant ma obowiązek usunąc wadę - czyli naprawić silnik lub zwrócić cenę sprzedaży łącznie z kosztami towarzyszącymi (czyli kosztem zarejestrowania, wszystkimi prowzjami i kosztami związanymi z kredytem).




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

Poczytaj:
http://www.eporady24.pl/wady_ukryte_w_zakupionym_samochodzie,pytania,4,54,499.html
http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=3180

Religia jest jak płciowy męski organ: jest całkiem w porządku, gdy ktoś go ma i jest z niego dumny, ale jeśli ktoś wyciąga go na zewnątrz i macha nam przed nosem, to już mamy pewien problem.



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

A o jaki komis chodzi, niech ludzie wiedzą bo nie chce chować wszystkich do jednego worka, ale to co się dzieje w tych komisach to przegęcie.Nie które auta wyglądają jakby wcale nie były używane.Ludzie uważajcie bo dla nich liczy się tylko aby klient kupił i wyjechał za bramę.

człowiek lasu

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

czy komuś udało się zerwać w taki sposób umowę?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

po pierwsze i tak masz 10 dni na odstapienie od umowy bez podania przyczyny.po drugie ewidentna wina komisu.napewno musieli wiedziec o wadzie silnika bo takiej wady nie da sie ukryc na dluzsza mete.

Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi Obcych.Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Marze o swiecie bez granic. Musze... ja nic nie musze.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

martuchnam od kiedy to masz niby 10 dni na odstapienie od umowy bez podania przyczyny? Mozesz mi podac przepis?

Fikcja tak jak napisal DoPrze, jesli wade potwierdzi rzeczoznawca to mozesz sie domagac usuniecia wady, jesli bedzie to niemozliwe, to odpowiedniego obnizenia ceny lub odstapienia od umowy (wraz ze zwrotem kosztow).




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

poczytaj troche przepisy.zawsze jest mozliwosc odstapienia od umowy w ciagu 10 dni bez podania przyczyny.niewazne co bylo kupione.

Jestem jaka jestem! Nie dbam o opinie ludzi mi Obcych.Milcze, kiedy cierpie. Zamykam drzwi, kiedy chce byc sama. Zawsze sie smieje. Marze o swiecie bez granic. Musze... ja nic nie musze.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

Chyba wlasnie sama musisz troche poczytac, bo widze, ze od 2002 roku do nich nie zagladalas...
Mozliwosc odstapienia od umowy jest tylko w przypadku sprzedazy poza lokalem, czyli np. przez internet.




Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

poczytaj tu:

Kilku podstawowych porad związanych z dochodzeniem roszczeń w przypadku zakupu auta używanego, u którego stwierdziliśmy wystąpienie wady, o której przed zakupem nie wiedzieliśmy, udziela radca prawny Dariusz Ciastoń*.

Wbrew utrwalonemu wśród konsumentów przekonaniu, w obowiązującym stanie prawnym nie istnieje uprawnienie do zwrotu zakupionego towaru (dotyczy to także samochodów) bez uzasadnionych przyczyn, związanych z właściwościami zakupionego przedmiotu. Zakres uprawnień kupującego ukształtowany jest inaczej dla umów konsumenckich, inaczej zaś dla pozostałych.

Przy sprzedaży konsumenckiej (sprzedawca jest przedsiębiorcą, nabywca kupuje dla celów nie związanych z działalnością gospodarczą) - w przypadku ujawnienia niezgodności towaru z umową podstawowym uprawnieniem kupującego jest żądanie usunięcia owej niezgodności przez nieodpłatną naprawę lub wymianę na nowy, chyba że naprawa lub wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Ponieważ w przypadku auta używanego wymiana na nowy nie będzie wchodzić w grę, pozostaje nam żądanie naprawy. Dopiero jej niewykonanie przez sprzedawcę "w czasie odpowiednim" (przyjmuje się tu zwykle okres 2 - 3 tygodni, z uwzględnieniem ewentualnie czasu potrzebnego np. na sprowadzenie jakichś szczególnie trudno osiągalnych części) bądź też stwierdzenie, że naprawa stwarzałaby nadmierne niedogodności dla kupującego, uprawniają tego ostatniego do żądania odpowiedniego obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy (za zwrotem pojazdu oraz zapłaconej ceny). Prawo odstąpienia nie przysługuje jednak, jeżeli niezgodność towaru z umową nie jest istotna (z pewnością nie będzie można "zwrócić" zakupionego samochodu np. z powodu nie działającego akumulatora);

Przy sprzedaży innej niż konsumencka (sprzedawca nie jest przedsiębiorcą lub kupujemy "na firmę") - obowiązują reguły kodeksowe, w myśl których "kolejność" realizacji uprawnień kupującego z tytułu wad rzeczy jest odmienna: co do zasady może on żądać obniżenia ceny lub od umowy odstąpić, chyba że sprzedawca niezwłocznie wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo niezwłocznie wady usunie. To ostatnie ograniczenie nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniana przez sprzedawcę lub naprawiana, chyba że wady nie są istotne.

Podstawowym obowiązkiem kupującego, chcącego dochodzić swych roszczeń, jest zachowanie tzw. aktów staranności w zakresie zawiadomienia sprzedawcy o ujawnionych wadach czy niezgodnościach z umową. Zawiadomienie to winno nastąpić w określonych przepisami terminach, których nie zachowanie skutkuje utratą uprawnień przez kupującego. Terminy te są następujące:
- przy sprzedaży konsumenckiej: 2 miesiące od stwierdzenia niezgodności towaru z umową (do zachowania terminu wystarczy wysłanie zawiadomienia pocztą przed jego upływem);
- w pozostałych przypadkach: 1 miesiąc od wykrycia wady, a ponieważ przy zakupie samochodu przyjęte jest niezwłoczne zbadanie jego właściwości przez kupującego - także 1 miesiąc po upływie czasu, w którym przy zachowaniu należytej staranności mógł wadę wykryć. Jeszcze bardziej rygorystyczne zasady obowiązują dla umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami (transakcja "firma - firma") - tu rzecz należy zbadać niezwłocznie i także niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę o wykrytej wadzie. Odmiennie niż w przypadku umów konsumenckich, dla oceny zachowania terminu miarodajna będzie w tym przypadku data dojścia zawiadomienia do sprzedawcy (a nie data stempla pocztowego).

Kolejnym krokiem będzie sformułowanie naszych żądań wobec sprzedawcy (naprawa, obniżenie ceny, w ostateczności odstąpienie od umowy) - z uwzględnieniem omówionych wyżej zasad. W braku dobrowolnego ich zaspokojenia przez sprzedawcę pozostaje droga sądowa; konsumenci w sporze z profesjonalnym sprzedawcą mogą ponadto skorzystać z pomocy powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów.

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

Czy ktoś wie jak ma sie sprawa w przypadku 2 właścicieli? Kto np. może wyslac zawiadomienie do sprzedawcy o niezgodnosci towaru z umowa-własciciel, wspolwlasciciel czy obaj podpisani?

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

Fikcja, napisz w jakim komisie nabyłas auto ?
Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

o ile wiem 10 dni na odstapienie od umowy bez podania przyczyny obowiazuje tylko dla umow zawartych poza lokalem.


dziwne ze nie masz umowy powinnas byla costam podpisac, w standardowej umowie kupna sprzedazy samochodu sprzedajacy podpisuje sie pod punktem mowiacym o tym, ze samochod nie posiada ukrytych wad.

jesli nie masz umowy to trzeba zalozyc ze uzyta zostala wlasnie ta standardowa umowa. (chyba)

rzeczoznawca musi stwierdzic o ukrytej wadzie i umowa staje sie niewazna a komis musi zwrocic pieniadze jesli nie dobrowolnie to otworz sprawe cywilna.



moim zdaniem nie mozna tu winic komisu bo przeciez skoro wada byla ukryta to i wlasciciel komisu nie mogl jej przejrzec,

natomiast to wlasnie on jest zobowiazany do naprawienia szkody tudziez zwrotu kasy, a czy on sam odzyska te pieniadze od wczesniejszego wlasciciela to nie wiem (pewnie predzej niz ty od wlasciciela komisu).

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Wada ukryta w zakupionym samochodzie

a moze i tak byc ze ktos sie boi grata rozwalonego sprzedac osobiscie to stawia w komis :)

nobo kto w dobie internetu by oddawal pare tysi dla komisu jak moze sam sprzedac...

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org