piątek, 10 maja 2024 napisz DONOS@
Forum ogólne

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Zaloguj   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
Ingarden na Forum

Szczęść Boże, Forumyśliciele!

Fenomenolog Roman Ingarden w "Książeczce o człowieku" zamieścił esej pt. "O dyskusji". Abstrahując od metafizycznych przekonań Forumniaków, z których część wierzy, a mniejsza połowa (nie)wierzy, warto poglądy filozofa poddać ocenie Wierzących w Kulturę i Ateistów Słowa.

"Ironiczne i wręcz prześmiewcze" sformułowania ex definitione nie są dosłownie i grubiańsko podane, ponieważ ordynarne, wulgarne, agresywne i obraźliwe określenia, wyrażenia, zwroty czy frazy niwelują intelektualną przestrzeń, w której może swobodnie poruszać się Wolna Myśl. Wolna, czyli nieskurczona, niezamknięta jak ślimak dotknięty chirurgicznym skalpelem.

Bliższy jestem ekstrawertycznym chłopcom, którzy apelują o Wolność Tego Forum, niż introwertycznym krytykom Naszych Braci Mniejszych.

MRD WJP

P.s. Dżdżownica na czczo przeżuwała tajemnicę podziemnej zagadki... "Światełko w tunelu" - to był jej kaganek... (cdn.)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Taaak jest :D "Forumyśliciele"...!!! JEDNOCZCIE SIE!!! ;)

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Chyba nie rozumiesz tego Ingardena bo zwrot:
..."ponieważ ordynarne, wulgarne, agresywne i obraźliwe określenia, wyrażenia, zwroty czy frazy niwelują intelektualną przestrzeń, w której może swobodnie poruszać się Wolna Myśl." ...
jest paralelne do praktykowanej -nie tylko werbalnie -cenzury stosowanej w odniesieniu do dodychotomicznych kryteriów przez cenzorów PRL-u kiedy to ograniczano twórcom "intelektualną przestrzeń" wyrażania twórczego ducha, a powodem były głównie względy utylitarno-polityczne. Howg!

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Bogu niech będą dzięki, że oprócz Czytelników znajduję wśród Forumologów również uważnych krytyków, przywołujących moje słowa (moje!, nie Ingardena).

Ordynarność (itd.), na której destrukcyjne działanie zwróciłem uwagę Forumniaków, nie jest paralelna do praktyk cenzury, bowiem ta ingerowała w immanentną strukturę dzieła sztuki (np. literatury, teatru czy filmu, ale nie tylko, a te posługują się znakiem w innej funkcji niż komunikacja w prostych sytuacjach, jak internetowe pogawędki).

Moja opinia brała się z obawy, że wolna przestrzeń Wolnej Myśli na Forum będzie ograniczana nie tylko tematami czy pomysłami "zawyżania" poziomu, ale i przesunięciem akcentów: z radości myślenia i dzielenia się tym z partnerami na smutek lub gorycz urażonego, obrażonego, ośmieszonego, upokorzonego (itede) przeciwnika.

Zatem - Panie i Panowie, także Ci z Mrs, Mr or Miss - jednoczmy się w grzeczności i szacunku dla drugiego człowieka; to wymaga wysiłku, ale równieżsprawia, że trwa nie tylko łomżyńska katedra od pięciu wieków...

MRD

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Cenzura miała znacznie większe zadania niż "ingerowanie w immanentną strukturę dzieła sztuki". Ona ograniczała właśnie przestrzeń Wolnej Myśli tak jak ją ograniczają "ordynarne, wulgarne, agresywne i obraźliwe określenia". Stąd ta paralela!
Co do:"jednoczmy się w grzeczności i szacunku dla drugiego człowieka; to wymaga wysiłku, ale również sprawia, że trwa nie tylko łomżyńska katedra od pięciu wieków..." to popieram w całej rozciągłości dosłownych i kontekstowych znaczeń w całym strumieniu świadomości forumowiczów!

Zbych

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

OJ tak czytać mi sie nie chciało to powiem krutko walcie sie !!!!!!!!!!!!!

PEJA I NIE ZMIENIA SIE NIC.......

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Zbych, powiem krócej: wreszcie.

MRD

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Peja ty jesteś gorszy i wulgarniejszy niż bumboks i bartez, PEJA ty poprostu jesteś zwykłym robolem !!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

AMiK ma racje....z reszta zawsze ma racje! :P tak jak ja! :D i jeszcze jeden mada faka ! Peja ty wulgarny chlopcze jak mozesz!

Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Mnijsza polowa pewnie nie rozumie ;) Moze sie czepiam, ale takie przyzwyczajenie ze szkoly ze sa rowne polowy:)



Odpowiedz na tę wiadomość
 
Re: Ingarden na Forum

Większa połowa rozumie: wreszcie.

MRD

Odpowiedz na tę wiadomość
 Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 


 Logowanie użytkownika
 Imię (nazwa) użytkownika:
 Hasło:
 Pamiętaj mnie:
   
Nie masz konta? - Zarejestruj się
 Nie pamiętasz hasła?
Podaj Twój e-mail albo nazwę użytkownika poniżej a nowe hasło zostanie wysłane na e-mail skojarzony z Twoim profilem.


Posty, których jedynym celem jest kopiowanie artykułów prasowych lub reklama - będą kasowane

Ogłoszenia płatne


Formatowanie tekstu
Za treść wpisów odpowiedzialność ponoszą ich autorzy.
phorum.org