czwartek, 25 sierpnia 2016 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Jeleń na miarę Łomży...

pt, 15 lipca 2011 13:50

„Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny(...)”
A w Łomży będziemy mieć jelenia. Ma być z brązu i ma stanąć przy bulwarach, których jeszcze nie mamy, ale mamy mieć...
- Jeleń jest dla nas. On nie ma nic udowodnić – mówi Jerzy Lipiński, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Łomżyńska”, który jest jednym z pomysłodawców budowy pomnika jelenia. Dwa jego projekty (do wyboru) dziś w ratuszu zaprezentował Michał Selerowski, artysta rzeźbiarz, który wykonał m.in. pomnik ławkę Haki Bielickiej.


Dzieci ranne w wypadku na drodze do Mężenina

pt, 15 lipca 2011 11:59

Cztery osoby, w tym troje dzieci zostało rannych w wypadku jaki wczoraj po południu wydarzył się w pobliżu miejscowości Siemień-Rowy na drodze Gać – Łomża. Jadący w kierunku Łomży volkswagen golf w pewnym monecie, zjechał na prawe pobocze, następnie wjechał do rowu i z dużą siłą uderzył w przydrożne drzewo. Jak podaje podkom. Sławomir Dąbrowski, oficer prasowy KMP w Łomży, ranne dzieci najpierw trafiły do szpitala w Łomży, a następnie zostały przewiezione do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.


Poślizg na ulicach...

pt, 15 lipca 2011 11:29

Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży to największa z miejskich inwestycji dofinansowanych z środków europejskich. Za około 38 mln zł ma zostać wyremontowanych w sumie niemal 7 km głównych ulic miasta: Spokojna, Piłsudskiego i Legionów oraz wybudowany nowy odcinek - niemal kilometr – ulicy Spokojnej. Prace ruszyły „pełną parą” jeszcze w lipcu ubiegłego roku i zgodnie z planami mają zakończyć się w październiku tego roku, tyle tylko, ale już chyba nikt nie wierzy w to, że w tym terminie uda się wszystko zrobić. Ratusz szacuje, że na całości projektu zaawansowanie prac na 1 lipca wynosiło około 63%.


Jeździć będzie coraz trudniej...

pt, 15 lipca 2011 09:16

W tej chwili drogowcy pracują na Legionów, Piłsudskiego, za chwilę wejdą na Poznańską i jak się okazuje także na drogę do Mężenina pomiędzy Zawadami a skrzyżowaniem z drogą krajową nr 63 Łomża – Zambrów. Jak wynika z odpowiedzi jaką od władz województwa uzyskał radny sejmiku Marek Olbryś remont tego czterokilometrowego odcinak drogi realizowany będzie od sierpnia.


Rolnicy niewłaściwie organizują sobie pracę...

cz, 14 lipca 2011 15:49

W województwie podlaskim w ubiegłym roku 2214 rolników (na ponad 100 tysięcy osób ubezpieczonych w KRUS) zgłosiło wypadki przy pracy rolniczej. Największą grupę stanowią upadki osób (42%), wypadki podczas pracy ze zwierzętami (23%) oraz przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych (11%).
Z analizy przeprowadzonej przez KRUS wynika, że niemal 73% wypadków było spowodowanych niewłaściwą organizacją pracy w gospodarstwie rolnym, szczególnie – niewłaściwa organizacja stanowiska pracy oraz niewłaściwa obsługa i warunki bytowe zwierząt.


Mogą być burze, nawet z gradem

cz, 14 lipca 2011 15:37

Wiesław Winnicki dyżurny synoptyk białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW PIB ostrzega przed niebezpieczeństwem wystąpienia, dziś wieczorem i w nocy, burz wraz z opadami gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje na 80%.


Niepełnosprawni na wózku wreszcie wjadą głównym wejściem do ratusza...!

cz, 14 lipca 2011 15:25

Wydawało się to niemożliwe, a okazuje się, że można... i wcale nie tak drogo. Przez ponad 10 lat – odkąd oddano do użytku „nowy” budynek Urzędu Miasta przy Starym Rynku w Łomży - niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich aby tam się dostać musieli wjeżdżać tylnym wejściem - nota bene od strony ul. Zatylnej. Czasami samo dojechanie do tamtego wejścia wymagało wiele wysiłku. Po niedzieli to się zmieni i niepełnosprawni będą nawet dla mogli wjechać do ratusza głównym wejściem, bo urząd kupił specjalnego schodołaza.


Niebezpieczne drogi. Ponad trzy razy więcej zabitych

fot archiwum
cz, 14 lipca 2011 15:02

Prawdziwie tragicznie przedstawia się bilans wypadków drogowych w Łomży i na terenie okolicznych gmin. W pierwszym półroczu w wypadkach zginęło aż 10 osób. W ubiegłym roku po pierwszych sześciu miesiącach były tylko 3 śmiertelne ofiary zdarzeń drogowych.
W sumie od stycznia do końca czerwca na trenie Łomży i powiatu łomżyńskiego odnotowano 626 wypadków i kolizji drogowych w których 10 osób zginęło, a 57 zostało rannych.


Fundusz Pożyczkowo - Poręczeniowy dla przedsiębiorstw społecznych

Krzysztof Kozicki
cz, 14 lipca 2011 10:15

Ponad dwa miliony złotych wynosi wartość projektu: „Fundusz Pożyczkowo - Poręczeniowy jako narzędzie zapewnienia trwałości instytucji ekonomii społecznej”. Przy wsparciu środkami z Kapitału Ludzkiego prowadzą go Starostwo Powiatowe w Łomży oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku i Federazione Trentina Della Cooperazione z Włoch.
- Głównym założeniem projektu jest opracowanie koncepcji funduszu pożyczkowo - poręczeniowego dla instytucji ekonomii społecznej oraz udzielenie wsparcia dla tych podmiotów – mówi Krzysztof Kozicki wicestarosta łomżyński.


Naród ofiar...

cz, 14 lipca 2011 08:30

Wydarzenia II wojny światowej odcisnęły trwały ślad nie tylko w historii ale i pamięci polskiego społeczeństwa. Wpływ na to miały zarówno okupacja sowiecka z towarzyszącymi jej aresztowaniami, deportacjami i współpracą części osób z okupantem, jak też lata 1941-1944 i działalność niemiecka. W tym drugim przypadku ginęli razem ci, którzy wspierali wcześniej przyniesiony po 17 września 1939 r. komunizm, ci którzy z nim walczyli oraz zupełnie przypadkowe osoby, nie angażujące się czynnie w działalność konspiracyjną. Lepiej udokumentowany i znany terror hitlerowski dotknął tych, którzy przetrwali eksterminacyjną politykę sowiecką. Niestety, wraz z upływem czasu, dla coraz mniejszego grona osób, takie określenia jak: Sławiec, Giełczyn, czy Jeziorko znaczą coś więcej niż tylko nazwy miejscowości.


Utrudnienia na Szosie Zambrowskiej

śr, 13 lipca 2011 15:52

„W związku z osuwiskiem przy Szosie Zambrowskiej, na odcinku pomiędzy stacją telewizyjną a granicą miasta, została wprowadzona awaryjna organizacja ruchu polegająca na obustronnym zwężeniu jezdni i ograniczeniu prędkości” - podaje Łukasz Czech z ratusza.
Drogowcy ustawili tu sygnalizację świetlną, która teraz steruje ruchem.


1% w Łomży = 889 tysięcy 842 złote

śr, 13 lipca 2011 14:56

O ponad milion złotych więcej niż przed rokiem dostaną Organizacje Pożytku Publicznego dzięki rozliczającym się z ubiegłorocznych dochodów mieszkańcom województwa podlaskiego. Na ich konta trafi łącznie ponad 9,5 mln zł. Tylko ci, którzy rozliczali się w łomżyńskim Urzędzie Skarbowym przekazali na konta OPP niemal 890 tys zł. To 81 proc., kwoty którą organizacje te mogły tu zebrać.


Kolejne zabójstwo w Łomży

śr, 13 lipca 2011 12:12

31-letni mężczyzna został brutalnie zabity w Łomży. Dwóch innych mężczyzn uderzało go w głowę i klatkę piersiową cegłami i pięściami.
- Nie miał szans na przeżycie – mówi Maria Kudyba, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łomży opisując obrażenia jakich doznała ofiara.
Obaj napastnicy zostali już zatrzymani i usłyszeli zarzut działania w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia, a na wniosek Prokuratora Rejonowego w Łomży Sąd Rejonowy w Łomży zastosował wobec nich areszty tymczasowe na okres po 3 miesiące.


Błędy w konstrukcji drogi doprowadziły do wypadku...

2 lutego 2011 roku po godzinie 5:00 w miejscowości Wola Zambrowska na drodze krajowej numer 66 jadący od strony Wysokiego Mazowieckiego bus w pewnym momencie zjechał na przeciwległy pas ruchu ustawiając się bokiem do kierunku jazdy. Od strony Zambrowa w tym czasie jechała ciężarowa scania z przyczepą, która wbiła się w opla spychając auto do przydrożnego rowu. Wszystkie jadące vivaro osoby - 6 mężczyzn w wieku od 24 do 33 lat - zginęły na miejscu. (fot. podlaska.policja.gov.pl)
śr, 13 lipca 2011 11:34

Oczyszczalnia przydomowa wybudowana niezgodnie z prawem, a także błędy konstrukcyjne drogi i pobocza - to, zdaniem biegłych, przyczyny wypadku drogowego w Wolic Zambrowskiej, w który w lutym zginęło sześciu młodych mężczyzn. Opel, którym jechali mężczyźni wpadł w poślizg, zjechał na przeciwny pas drogi, stanął w poprzek jezdni i wówczas uderzyła w niego ciężarowa scania jadąca w przeciwną stronę.


Sierpień – tradycyjny miesiąc abstynencji

ks. bp Tadeusz Bronakowski
śr, 13 lipca 2011 10:42

- Kościół prosi wszystkich Polaków o świadectwo abstynencji z motywów religijno - moralnych, wychowawczych i patriotycznych – czytamy w podpisanym przez ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego apelu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości na sierpień 2011r.
Biskupi Bronakowski, biskup pomocniczy w Łomży, jest przewodniczącym tego zespołu. W apelu daje się wczytać także nawiązanie do niedawnej w Łomży żywej dyskusji odnośnie zwiększenia dostępności alkoholu. Biskupi napisali, że troska o trzeźwość jest zadaniem rządzących także w samorządach.
- Niestety widzimy, że działania podejmowane w tym obszarze są sprzeczne z duchem prawa. Z niepokojem obserwujemy decyzje kolejnych samorządów o zwiększeniu liczby punktów sprzedaży i zmniejszeniu odległości od szkół czy świątyń – czytamy w apelu.


Były prezes Pepees-u naczelnikiem w ratuszu

śr, 13 lipca 2011 09:59

Andrzej Kiełczewski, były prezes Pepees-u, wygrał konkurs na stanowisko Naczelnika Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych w UM w Łomży.
„Podczas przeprowadzonej rozmowy kwalifikacyjnej wykazał się dobrą znajomością zagadnień związanych z opracowywaniem strategii rozwoju Miasta, pozyskiwaniem zewnętrznych środków finansowych, zarządzania projektami unijnymi. Wykształcenie kierunkowe oraz doświadczenie zawodowe w pełni kwalifikują Pana Andrzeja Kiełczewskiego na powyższe stanowisko” - czytamy w uzasadnieniu wyboru.


Droga Nowogórd – Kuzie wypadła z planów wojewódzkich? Czekamy na decyzje MRR – mówi wicemarszałek

śr, 13 lipca 2011 09:20

Droga wojewódzka 645 to prawdopodobnie miejscami droga o najgorszej nawierzchni w regionie. Od blisko ćwierć wieku czeka na modernizację i chyba jej się szybko nie doczeka. Choć jej remont od kilku lat jest ujęty w programie Rozwój Polski Wschodniej w dalszym ciągu jest na liście rezerwowej i dopóki nie przeskoczy na listę podstawową nie ma szans na jej dofinansowanie. Szansą mogłyby być pieniądze z RPOWP zarezerwowane na lotnisko regionalnego, którego władze samorządowe teraz i tak nie wykonają. Okazuj się jednak, iż wczoraj decydując o podziale pieniędzy z lotniska akurat tej inwestycji nie uwzględniono...


GDDKiA chce pozwolenia na budowę obwodnic Stawisk i Szczuczyna

Obwodnica Stawisk
wt, 12 lipca 2011 14:14

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do Wojewody Podlaskiego wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (czyli innymi słowy pozwolenia na budowę) na obwodnicę Stawisk (6,49 km) i obwodnicę Szczuczyna (8,03km).
- Jeśli wszystkie kwestie proceduralne, a potem przetargowe - przebiegną pomyślnie, rozpoczęcie budowy planujemy na II kwartał przyszłego roku (2012), dwa lata później - możliwe nawet że pod koniec 2013r - obie obwodnice powinny być gotowe - mówi Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA, dodając, że będą to pierwsze odcinki drogi ekspresowej S61.


Mleczny limit wykorzystany na 95%

wt, 12 lipca 2011 13:04

Według danych przekazywanych przez podmioty skupujące do oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego, w zakończonym roku kwotowym 2010/2011 (to jest od 1.04.2010 r. do 31.03.2011 r.) skupiono około 9,11 mld kg mleka w przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu.
„Wstępny stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym w roku kwotowym 2010/2011 wyniósł 95% - podała Agencja.


Drogowcy, którzy remontują Piłsudskiego i Legionów mają remontować także Poznańską...

fot. archiwum
wt, 12 lipca 2011 10:34

Prawie cztery miliony złotych będzie kosztował remont niemal 800-metrowego odcinak ulicy Poznańskiej od Poligonowej do Alei Legionów. Najkorzystniejszą ofertę na remont drogi złożyło Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego sp. z o.o. w Łomży. Ta firma dziś już prowadzi największe od lat remonty ulic Piłsudskiego i Legionów, oraz buduje nowy kawałek ul. Spokojnej.


« · «« · 348 · 349 · 350 · 351 · 352 · 353 · 354 · 355 · 356 · 357 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0