czwartek, 24 lipca 2014 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

Będą przymrozki

pt, 01 maja 2009 19:03

Barbara Jakubowska, dyżurny synoptyk z białostockiego Biura Prognoz IMiGW ostrzega przed przymrozkami, które o poranku mogą spowodować straty w uprawach rolnych, sadach i ogrodach. Jak przewiduje w sobotę 2 maja temperatura przy gruncie miejscami może spaść do minus 3 stopni Celsjusza.


Nadleśnictwo Łomża apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach.

cz, 30 kwietnia 2009 22:16

Obecną wilgotność ściółki można porównać do wilgotności mebli w naszych mieszkaniach, czy też wilgotności kartki papieru. W lasach wokół Łomży, tak jak i całej Polski, obowiązuje III – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Aktualnie w skali kraju okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest 49 z 430 nadleśnictw. W tej grupie są także lasy z sąsiedniego Nadleśnictwa Ostrołęka.


Majówkowe imprezy prawie dla każdego

cz, 30 kwietnia 2009 19:31

Wprawdzie majowy weekend w Łomży nie będzie obfitował w wydarzenia kulturalne, sportowe czy rekreacyjne, ale organizatorzy życia łomżyńskiej społeczności zaplanowali, chociaż skromnie, prawie dla każdego coś miłego.
Mimo, że majówka zaczyna się w piątek tego dnia będzie można nawet grillować, bo biskup łomżyński ks. Stanisław Stefanek TChr udzielił dyspensy od powstrzymania się od pokarmów mięsnych wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.
- Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności – napisał biskup w dekrecie.


Kolej to rozwój...

Wójt Józef Zajkowski - inicjator przywrócenia ruchu kolejowego na trasie Łapy - Śniadowo - Łomża
cz, 30 kwietnia 2009 15:30

- Chcemy kolei – zgodnym chórem mówią samorządowcy, którzy w czwartek spotkali się w starostwie powiatowym w Łomży. Chcą aby ich głos usłyszał marszałek Jarosław Dworzański i radni sejmiku wojewódzkiego, bo to oni musieliby zgodzić się na to, aby kolej pasażerska do Łomży ponownie dojeżdżała.
- Jeśli samorząd województwa dotuje przewozy kolejowe w rejonie białostockim i suwalskim, to łaskawym okiem powinien spojrzeć także na region łomżyński – mówi Krzysztof Kozicki starosta łomżyński.
Jeśli samorząd województwa „zgodziłby się” pasażerskie przewozy kolejowe z Łomży mogłyby ruszyć jeszcze w 2009 roku.


Jak to z 1 Maja bywało...

cz, 30 kwietnia 2009 14:20

1 Maja Święto Pracy obchodzone było corocznie od 1890 r. Wprowadziła je rok wcześniej II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce święto obchodzone było od samego początku istnienia, a dla robotników stanowiło wyraz ich walki o poprawę warunków życia i pracy.
Sytuacja uległa zmianie po II wojnie światowej, kiedy to na ziemiach polskich siłą ustanowiono system komunistyczny. Chociaż początkowo nie nagłaśniano tego święta propagandowo (słabość władzy), to starano się wykorzystać robotników i głoszone przez nich hasła socjalne do legitymizowania nowych rządów. Od początku problemem była też bliskość Święta 3 Maja, kojarzącego się z Polską międzywojenną, w której panował inny ustrój.


Dla domu, ogrodu, mieszkania...

cz, 30 kwietnia 2009 14:16

Od środowego poranka mieszkańcy Łomży i regionu mogą już robić zakupy w nowym – jak do tej pory - największym w mieście markecie budowlanym. To coś więcej niż zwykły sklep, a nawet hurtownia. Pod jednym dachem zgromadzono ponad 60 tysięcy produktów począwszy od zwykłej chemii gospodarczej, przez oświetlenie, elektronarzędzia, ceramika budowlana, panele podłogowe, drzwi, farby, kleje i tynki...
- Wszystko oczywiście w konkurencyjnych cenach, tak aby każdemu opłacało się właśnie u nas robić zakupy – mówi Jacek Martela, współwłaściciel rodzinnej firmy z Ciechanowa, która otworzyła market „Dla domu, ogrodu, mieszkania” przy Alei Legionów w Łomży.


Listy kandydatów do PE

cz, 30 kwietnia 2009 10:11

45-letni mężczyzna – to uśredniony kandydat do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała listy wyborcze kandydatów, którzy 7 czerwca będą u nas walczyli o mandaty w Brukseli. Ze 110 kandydatów, na 11 lisach wyborczych, 86 to mężczyźni, a tylko 24 kobiety. Średni wiek kandydata to 45 lat - przy czym najmłodszy ma 21, a najstarszy 77 lat. Średnio kandydujący mężczyźni są o 6 lat starsi od kandydujących kobiet.


Za szybko...

cz, 30 kwietnia 2009 07:47

Kolejny wypadek z udziałem motocyklisty. Tym razem doszło do niego około północy na drodze Grajewo – Szczuczyn. Jak podają policjanci 22-latek z Grajewa jadąc motorem marki honda, na łuku drogi, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożną skarpę.


Ostatnia chwila na złożenie PIT-ów

cz, 30 kwietnia 2009 06:23

Za spóźnienie się możemy zapłacić nawet 25520 zł grzywny. Tyle samo, plus odsetki, grozi tym wszystkim, którzy do północy nie przeleją na konta fiskusa należnych mu pieniędzy – czyli dopłaty do podatku dochodowego za ubiegły rok. Dziś 30 kwietnia, a więc ostatni dzień kampanii PIT-owej. Z danych Urzędu Skarbowego w Łomży wynikało, że na początku tygodnia, brakowało tu jeszcze około tysiąca rozliczeń.


Mleczne potęgi

śr, 29 kwietnia 2009 22:48

Wysokomazowiecka Mlekovita, grajewski Mlekpol i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy to nasze firmy na opublikowanej przez dziennik Rzeczpospolita „liście 500” największych firm w kraju. I choć OSM Piątnica jest dopiero w połowie trzeciej setki, to jednak imponujący jest jej skok. Jeszcze na ubiegłorocznej „liście 500” znajdowała się na końcu stawki.


Karambol

fot. podlaska.policja.gov.pl
śr, 29 kwietnia 2009 22:13

Pięć samochodów - w tym trzy tiry – uczestniczyły w wypadku jaki wczoraj wydarzył się na trasie Czyżew – Ciechanowiec. Mimo, że całe zdarzenie wyglądało bardzo groźnie szczęśliwie jednak nic poważnego się nie stało. Tylko jedna lekko ranna osoba trafiła do szpitala.


Absolutoryjna (absurdalna) sesja Rady Miasta

Prezydent Jerzy Brzeziński odczytuje sprawozdanie z wykonania budżetu za 2008 rok.
śr, 29 kwietnia 2009 14:39

Straszenia i połajanki trwały blisko dwie godziny... po czym radni miasta niemal jednomyślnie udzielili prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Radni przyznawali że „w słupkach wszystko się zgadza” ale jednak podkreślali „nie są zadowoleni”, „są powody by prezydenta krytykować”, „łomżanie wykonali swoje zadanie, a prezydent nie”, po czym „na kredyt” i „mimo niedoróbek” 19 głosami „za”, przy 2 „wstrzymujących się” i 1 „przeciw” przyjęli uchwałę udzielająca prezydentowi absolutorium.


Topielec

śr, 29 kwietnia 2009 09:45

Ciało mężczyzny wyciągnęli z rzeki Ruż łomżyńscy strażacy. To 31-letni mieszkaniec wsi Zaruzie w gminie Miastkowo. Zaginął 27 lutego. Od tamtej pory był poszukiwany.


Wypadkowe popołudnie

śr, 29 kwietnia 2009 07:51

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło wieczorem - około godziny 18.20 - w miejscowości Chojane Gorczany w powiecie wysokomazowieckim. Samochód osobowy marki renault megan bokiem uderzył w słup elektryczny. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon kierującego 57-letniego mężczyzny.
Więcej szczęścia miał 19-letni motocyklista z Łomży, który wczoraj – około godziny 15.00 – został potrącony przez daewoo espero w Starych Kupiskach na krajowej 61. Chłopak z licznymi złamaniami nogi – w tym złamaniem otwartym - został przewieziony do szpitala.


Zabraknie na modernizację gospodarstw rolnych

śr, 29 kwietnia 2009 07:38

Już wiadomo, że nie wszyscy rolnicy, którzy złożyli wnioski o pomoc finansową z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, dostaną pieniądze. Wczoraj minął tygodniowy termin ich składania. Choć w województwie podlaskim do podziału jest ponad 180 mln zł, to tylko te wnioski które do wczoraj do godziny 16.15 dotarły do Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży przekraczają ten limit o blisko 40 %. Konkurencja może być jeszcze większa, bo wnioski można było przesyłać także pocztą.


Chcą być europosłami

śr, 29 kwietnia 2009 06:59

Łącznie 110 kandydatów będzie walczyło o mandaty w parlamencie Europejskim w okręgu wyborczym obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. O północy minął termin rejestracji przez komitety wyborcze list kandydatów. Do Okręgowej Komisji Wyborczej w Olsztynie takie listy zgłosiło 11 komitetów. Na każdej jest 10 nazwisk.


Mistrzyni Ortografii Miasta Łomża 2009

Dyktando w SP nr 10 poprowadziła Joanna Szkop z ODN w Łomży
śr, 29 kwietnia 2009 06:12

- Z roku na rok coraz bardziej ten konkurs przeżywam i coraz bardziej jestem zestresowany – wyznał osiemnaściorgu finalistom VI Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Ortografii Miasta Łomża prezydent Jerzy Brzeziński, który rokrocznie pokonuje stres i jednak zasiada w ławce szkolnej Szkoły Podstawowej nr 10. - Niestety, umysł już nie ten jak przed laty...
Intuicja prezydenta nie zawiodła - zrobił więcej błędów w dyktandzie niż Paulina Barwikowska, ambitna i pracowita uczennica klasy VI a SP nr 10 i wychowanka znakomitej polonistki Wiesławy Domalewskiej. Paulina popełniła tylko jeden drobny błąd i od dziś nosi zaszczytny tytuł Mistrzyni Ortografii Miasta Łomża 2009.


Wśród imion i zabytków sprzed wieków

Anna Obrycka
wt, 28 kwietnia 2009 16:05

Autorka pracy magisterskiej Anna Obrycka i autor pracy inżynierskiej Marcin Filipkowski podzielili się główną nagrodą w siódmej edycji konkursu na najlepsze prace naukowe o tematyce łomżyńskiej. Oboje zdobyli pierwsze miejsce i otrzymali po 1000 zł w konkursie, który pod patronatem prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.


Nastolatek z Łomży okradł rodziców

wt, 28 kwietnia 2009 12:57

Tego niewielu by się spodziewało... a już na pewno nie jego rodzice. 15-latek z Łomży okradał własny dom i własnych rodziców. Wyniósł biżuterię wartą 2700 złotych i sprzedał ją w lombardzie. Jak tłumaczył pieniądze przeznaczył na pizze i chipsy.


Zabił go ogień i... alkohol

wt, 28 kwietnia 2009 09:48

Przyczyną śmierci mężczyzny, którego nadpalone ciało znaleziono w niedzielę po południu przy Szosie Zambrowskiej w Łomży, mogła być mieszanka alkoholu i tlenku węgla z płonących traw - wynika z sekcji zwłok przeprowadzonej wczoraj po południu w Zakładzie Medycyny Sądowej w Białymstoku. Jak podkreśla prokurator Tomasz Wilk, szef Prokuratury rejonowej w Łomży, sekcja ostatecznie wykluczyła udział osób trzecich w spowodowaniu śmierci mężczyzny.
Wstępnie ustalono także personalia denata. Prawdopodobnie to 58-letni mieszkaniec Łomży.


« · «« · 348 · 349 · 350 · 351 · 352 · 353 · 354 · 355 · 356 · 357 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0