niedziela, 05 lipca 2015 napisz DONOS@
Wyszukiwarka
Wczytanie

373 tys zł na ochronę zabytków

pt, 16 kwietnia 2010 10:12

Dziesięć przedsięwzięć związanych z ochroną zabytków na terenie Łomży i regionu może zostać dofinansowanych ze środków samorządu województwa podlaskiego. Na liście przyjętej przez zarząd województwa są przede wszystkim przedsięwzięcia podejmowane przez parafie: Katedralna, ojców Kapucynów, w Piątnicy, Dobrzyjałowie, Kolnie i Lachowie, ale także np. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży na renowacje elewacji zabytkowej kamienicy przy Długiej – siedziby biblioteki. W sumie rozdzielono 1,4 mln zł, a „do nas” z tej kwoty ma trafić 373 tys zł.


Prezydent Brzeziński nie dostanie absolutorium?

pt, 16 kwietnia 2010 06:38

Komisja Rewizyjna Rady Miasta Łomża będzie wnioskowała o nieudzielenie prezydentowi Jerzemu Brzezińskiemu absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Tak się stanie ponieważ podczas wczorajszego posiedzenia Komisji wniosek o udzielenie absolutorium poparło dwóch radnych – P. Grabani i J. Kleczyński, a dwóch innych – M. Borysewicz i M. Chrzanowski - było przeciw. W ocenie prawników oznacza to, że Komisja nie przyjęła wniosku o udzielenie, a zatem musi wnioskować do Rady o nieudzielenie absolutorium Brzezińskiemu.


Wniosek o Venedę do końca czerwca

Koncepcja architektoniczna Galerii Veneda powstała w warszawskiej pracownia projektowej Mąka Sojka Architekci
cz, 15 kwietnia 2010 23:01

Do końca II kwartału 2010 r. Echo Investment chce złożyć wniosek o pozwolenie na budowę Galerii Veneda w Łomży. Na działce u zbiegu ulic Zawadzkiej i Sikorskiego ma zostać zrealizowane centrum handlowe z hipermarketem o powierzchni ok. 39 tys. mkw. Poza hipermarketem spożywczo-przemysłowym, znajdować tu ma sie także galeria z około 90 sklepami, foodcourt, kawiarnie i punkty usługowe, a także 5-salowe kino sieci Multikino.Ostatnia droga...

śp. Krzysztof Putra (fot. senat.gov.pl)
cz, 15 kwietnia 2010 12:48

Trumna z ciałem tragicznie zmarłego wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Putry (1957-2010) w sobotę zostanie wystawiona w Łomży. Szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie podlaskim, zginął 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pozostawił żonę i ośmioro dzieci.
Krzysztof Putra był doświadczonym parlamentarzystą (poseł X kadencji - Sejm „kontraktowy”, poseł I kadencji, senator VI kadencji, poseł VI kadencji). W 1990 roku był wśród założycieli Porozumienia Centrum, a w 2001 roku uczestniczył w tworzeniu PiS.


Kiepskie tempo wypłat dotacji z RPO

cz, 15 kwietnia 2010 07:56

Niespełna 42 mln zł, wypłaciło województwo podlaskie w pierwszym kwartale roku w ramach dotacji z funduszy unijnych. To najmniej w skali kraju i zaledwie ¼ planowanych do wypłacenia w tym czasie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego.


„Niezwykły symbol”

Jedna z tablic pomnika Sybiraków (fot. Marek Maliszewski/4lomza.pl)
śr, 14 kwietnia 2010 18:31

Prezydent Łomży chce rozbudowy znajdującego się w Łomżyńskiej Dolinie Miłosierdzia pomnik łomżyńskich Sybiraków. Jerzy Brzeziński proponuje by do istniejących już tu czterech metalowych tablic z datami i miejscami do których sowieci (w latach 1940-1941) wywozili m.in. mieszkańców Łomży i regionu dołączyć także piątą tablicę, poświęconą ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej w lasach koło Smoleńska. Brzeziński zapowiada także podjęcie starań „by zdobyć jeszcze element wraku samolotu i wmontować go w korpus tego pomnika”


„Dobrze wiedzieć, co się wtedy działo z Polakami...”

śr, 14 kwietnia 2010 18:04

- W łapankach hitlerowskich podczas okupacji niemieckiej aresztowano przypadkowych ludzi, a w czasie czterech deportacji sowieckich do łagrów na Syberię wywożono Polaków, którzy walczyli z bolszewikami w 1920 roku, działali w partiach politycznych II Rzeczpospolitej i byli zaangażowani w działalność społeczną – mówił historyk dr Krzysztof Sychowicz do ok. 300 łomżyńskich maturzystów, którzy przyszli na jego wykład w III LO. - Celem Sowietów było uczynić z naszego narodu bierną masę i pozbawić kraj liderów, którzy poprowadziliby społeczeństwo do wolności.


„Dobro mieszkańców” to za mało aby zmieniać obwody do głosowania w gminie

śr, 14 kwietnia 2010 15:39

Wojewoda Podlaski stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy Radziłów w sprawie zmian w podziale gminy na stałe obwody głosowania. Radni zwiększyli o trzy liczbę obwodów głosowania, bo kierowali się „dobrem mieszkańców oraz zapewnieniem bliskości i możliwie najbardziej dogodnego dostępu dla mieszkańców do lokalu wyborczego”. W ocenie prawników wojewody to jednak niewystarczająca przesłanka do zmian...


„Kryzysowe” dopłaty dla mleczarzy

śr, 14 kwietnia 2010 09:19

Tylko do końca miesiąca producenci mleka mogą starać się o finansową pomoc przyznaną Polsce przez Komisję Europejską. Do rozdysponowania jest ok. 20 mln euro. Pieniądze mają trafić na konta rolników do końca czerwca.
Potencjalnie uprawnionych jest do dopłat 93 tys. rolników. Gdyby wnioski wpłynęły od wszystkich producentów, to dopłata do 1 kg mleka wyniesie wtedy 1,5 gr.


„Nasza” Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej – SSPW

Wizualizacja przebiegu sieci szkieletowej i dystrybucyjnej w powiecie łomżyńskim
śr, 14 kwietnia 2010 07:17

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przekazało marszałkom województw Polski Wschodniej studia wykonalności dla projektu „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej.
Celem projektu na poziomie województwa podlaskiego jest zapewnienie do końca 2014 roku dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% mieszkańców i 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców na terenie województwa podlaskiego. Szacowana wartość projektu na terenie województwa to około 250 mln zł.


Stacja paliw 60 metrów od bloków mieszkalnych

wt, 13 kwietnia 2010 16:40

„Nadzwyczajne zagrożenia środowiska są rzadkie, ale nieprzewidywalne i dlatego niebezpieczne” - stwierdza raport o oddziaływaniu na środowisko stacji paliw, która ma powstać u zbiegu ulic Zawadzkiej i Katyńskiej Łomży, w sąsiedztwie planowanego hipermarketu Echo-Veneda. Najbliższy stacji paliw budynek wielorodzinny znajduje się już w odległości 60 m. Właśnie rozpoczęła się procedura wydania przez Prezydenta Łomży decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji...


Policjant z Kolna prawdopodobnie zastrzelił się na służbie

wt, 13 kwietnia 2010 15:33

Do tragicznego wypadku doszło przed południem w Komendzie Powiatowej Policji w Kolnie. W jednym z pokoi znaleziono martwego funkcjonariusza z najprawdopodobniej raną postrzałową głowy. Podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, podaje, że ze wstępnych ustaleń wynika, iż funkcjonariusz mógł targnąć się na swoje życie.


Na basenie nie można utonąć...?

wt, 13 kwietnia 2010 14:26

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie piątkowego wypadku na basenie przy ul. Niemcewicza w Łomży. Ciało niespełna 17-letniej dziewczyny dostrzeżono na dnie basenu. Ratownicy wydobyli je z wody, rozpoczęli reanimację i wezwali pogotowie ratunkowe. Ratownikom udało się przywrócić akcję serca nastolatki, a następnie przewieziono ją do szpitala. Niestety, choć od wypadku minęło kilka dni jej stan wciąż jest bardzo ciężki.


„W katastrofie w Smoleńsku zginęli moi przyjaciele”

Wicemarszałek Krzysztof Putra, prezydent RP Lech Kaczyński, poseł Lech Antoni Kołakowski
wt, 13 kwietnia 2010 10:31

Znałem wielu z tych ludzi, a w jednej chwili wszyscy odeszli... - mówi poseł Lech Antoni Kołakowski. Gdy w sobotę rano wydarzyła się katastrofa lotnicza w pobliżu Smoleńska, poseł wraz z kilkuset osobami oczekiwał na Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i całą delegację w Lesie Katyńskim. Na uroczystości 70. rocznicy Mordu Katyńskiego parlamentarzysta pojechał pociągiem, razem z rodzinami pomordowanych.


Co siać...

źródło: pirol.pl
wt, 13 kwietnia 2010 09:52

Listę zalecanych do uprawy odmian na obszarze województwa podlaskiego na rok 2010 opublikowano na stronach internetowych Podlaskiej Izby Rolnicze. Znajduje się na niej po kilka gatunków pszenicy, jęczmienia, owsa, pszenżyta i żyta zarówno odmian jarych jak i ozimych.
- Informacja ta powinna ułatwić rolnikom dokonanie wyboru odmian najbardziej dostosowanych do lokalnych warunków gospodarowania – podają autorzy opracowania.


13 kwietnia 1940 roku

wt, 13 kwietnia 2010 07:35

W nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku NKWD rozpoczęło drugą masową deportację Polaków w głąb ZSRS. W jej ramach zostały wysiedlono rodziny „wrogów ustroju komunistycznego” w tym także rodziny jeńców z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, mordowanych w kwietniu i maju przez NKWD w Katyniu, Charkowie i Twerze, które w tym czasie zamieszkiwały na terenach Polski okupowanych przez ZSRS. Wśród wywiezionych do Związku Sowieckiego większość - niemalże 80 procent - stanowiły kobiety i dzieci.


Pożar na Kierzkowej

Fot. Damian Komorowski
wt, 13 kwietnia 2010 06:08

Trzy zastępy straży pożarnej – dwa z Łomży i jeden z Piątnicy - brały udział w wieczornej akcji gaszenia pożaru domu przy ul. Kierzkowej w Łomży. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał, a straty materialne też nie są duże.


Śmieci z Łomży i regionu będą sortowane

pon, 12 kwietnia 2010 15:51

W Miastkowie zaczyna się budowa Zakładu Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów dla Miasta Łomży i okolicznych gmin. Pod koniec ubiegłego tygodnia przedstawiciele miasta i konsorcjum, które ma zrealizować inwestycję podpisali umowę. Wartość podpisanej umowy wynosi 8 mln 194 tys 784,51 zł netto, a termin jej realizacji to 30.09.2010r.


Księga Kondolencyjna w ratuszu

pon, 12 kwietnia 2010 13:33

„Miejsce to uświęcone krwią Polaków przed 70-ciu laty, także dziś staje się symbolem Polski” - napisali radni Łomży w Księdze Kondolencyjnej, którą w południe, podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta, wyłożono w holu głównym ratusza. Do niej wpisali się także prezydent Łomży Jerzy Brzeziński, biskup łomżyński Stanisław Stefanek, urzędnicy... Swój wpis może złożyć w niej także każdy mieszkaniec Łomży.


Część Łomży bez ciepła z MPEC

pon, 12 kwietnia 2010 11:53

Do nocy z czwartku na piątek część Łomży pozbawiona będzie ciepła. Dotyczy to obiektów położonych od linii ul Sikorskiego w kierunku Centrum Łomży tj. między innymi położone przy ul. Al. Legionów (od skrzyżowania z ul. Sikorskiego), Dmowskiego, Kopernika, Wojska Polskiego, Polowa, Dworna, Stary Rynek, Giełczyńska, Rządowa, Piękna, Bernatowicza, Stacha Konwy i inne w tym obszarze miasta.
Przyczyną przerwy jest awaria magistralnej sieci ciepłowniczej w rejonie Targowiska Miejskiego – poinformował Ryszard Fiedorowicz wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży.


« · «« · 348 · 349 · 350 · 351 · 352 · 353 · 354 · 355 · 356 · 357 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0