Noc Muzeów w Łomży, Piątnicy, Drozdowie, Nowogrodzie
Na tegoroczną Noc Muzeów najwięcej atrakcji przygotowały oba łomżyńskie oraz drozdowskie muzeum. W tę ogólnopolską, a szerzej europejską, inicjatywę włączyło się też jednak aż 17 innych placówek kulturalnych i instytucji, dzięki czemu w Łomży, Piątnicy i Drozdowie odbędzie się szereg imprez i wydarzeń, w tym kilka przygotowanych specjalnie z tej okazji. Będzie można dojechać na nie dwiema bezpłatnymi liniami MPK.
Jak co roku najwięcej zwiedzających przyciągają w Noc Muzeów wystawy. W Muzeum Północno-Mazowieckim za symboliczną złotówkę będzie można obejrzeć aż sześć ekspozycji. Ta premierowa to wystawa „Podarowane Muzeum”, na której udostępniono obiekty podarowane do muzealnych zbiorów, w tym sporo unikatów: od bursztynu z różnych stron świata, przez XVI-wieczną rzeźbę Chrystusa aż po skarb srebrnych monet z XV i XVI wieku. Dochodzą do tego wystawy stałe, w tym jedna z najpiękniejszych kolekcji lamp naftowych w polskich zasobach muzealnych oraz jedyna w swoim rodzaju ;Bursztyn w dorzeczu Narwi”. W muzealnym oddziale, Galerii Sztuki Współczesnej można będzie z kolei obejrzeć wystawa malarstwa oraz ilustracji książkowej Elżbiety i Mariana Murawskich, szczególnie znanych z ponadczasowych ilustracji do klasycznych bajek i baśni.
Muzeum Diecezjalne zaprasza na swoje wystawy stałe: „Skarbiec”, złożoną z licznych kielichów, monstrancji i tego typu obiektów ze srebra i złota, wykonanych w ostatnich 500 latach, „Na plebanii”, ukazującą jej wygląd typowy dla przełomu XIX i XX stulecia i „Rzeźba między Ziemią a Niebem”, podzieloną na części z zabytkami sztuki cerkiewnej, gotyckiej, portretu szlacheckiego oraz późnego baroku i sztuki XIX wieku oraz dotyczącej łomżyńskiej katedry. Są na niej prezentowane najciekawsze zabytki sakralne ze zbiorów muzeum, w tym rzeźby z XV-XX wieku, z cennymi okazami z pracowni Wita Stwosza włącznie, obrazy oraz sztuka cerkiewna. Zostanie też otwarta wystawa czasowa, rzeźby Rafała Namioty. Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie również zaprasza na wystawy stałe i czasowe, w tym „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi”, „Gabinet pamięci Romana Dmowskiego” oraz „Podwodny świat pięciu kontynentów”.
Nie zabraknie też koncertów. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży p/d Jana Miłosza Zarzyckiego wystąpi dwukrotnie, w kościele kapucynów oraz w Muzeum Diecezjalnym. W programie: J.S. Bach - Aria z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068, H. Czyż - Canzona di barocco, A. Vivaldi - Sinfonia do opery Armida al campo d’Egitto RV 699 oraz J.S. Bach - Koncert na 2 skrzypiec d-moll BWV 1043. Solistami będą znakomici skrzypkowie, koncertmistrzyni Izabela Bławat-Leofreddi oraz jej zastępca Piotr Sawicki.
W galerii Iwo Świątkowskiego będzie rozbrzmiewać jazz, w Galerii Ceramiczneja IWAart zaśpiewa Magdalena Dobrzańska, a w Hali Kultury Tomasz Makowiecki, promujący najnowszy album „Bailando”. Odbędzie się też koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży, którzy zagrają w Muzeum Diecezjalnym oraz występy młodych wokalistów ze Studia Wokalnego eMDeK i Studia Piosenki Pop Art MDK-DŚT na Starym Rynku. Nie zabraknie wystaw w licznych galeriach, w tym premierowych: uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży (Hala Kultury), Iwo Świątkowskiego „Mój SOPOT” oraz plakacistki i ilustratorki Natalii Tońskiej (IWAart).
Warto również odwiedzić Galerię Pod Arkadami MDK-DŚT na Starym Rynku, gdzie można będzie obejrzeć najnowszą wystawę czasową fotografii Mariusza Tomczuka „Żywot krzesła – niebanalna oczywistość” oraz pokaz fotografii „Wrażliwość i wyobraźnia” Adama Czarniewicza. Zaplanowano również performing artystyczny studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, zatytułowany „Życie, śmierć – kwiat”.
Na te wszystkie oraz wiele innych wydarzeń, których dokładny wykaz znajduje się poniżej, będzie można dojechać również dwiema bezpłatnymi liniami MPK: kursującą w granicach miasta w godzinach 14:30-23:32 oraz do Piątnicy i Drozdowa w godzinach 16:30-1:12.
Poza oficjalnym programem Nocy Muzeów odbędą się również wydarzenia w Muzeum – Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Placówka do 15:00 będzie dostępna na normalnych zasadach, po czym przez kolejne pięć godzin w ramach Nocy Muzeów, gdzie bilety będą kosztować złotówkę. W programie, między innymi: warsztaty wycinankarskie Wiesławy Bogdańskiej oraz pokaz kowalski.
Wojciech Chamryk
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Łomży, Piątnicy i Drozdowie:
Muzeum Północno-Mazowieckie, ul. Dworna 22 c (wstęp: 1 zł)
17:00-23:00 – zwiedzanie wystaw stałych oraz wystawy czasowej „Podarowane Muzeum”.
Galeria Sztuki Współczesnej , ul. Długa 13
16:00-18:00 – warsztaty plastyczne dla dzieci (wstęp: 22 zł)
18:00 – spotkanie z Marią Bauchrowicz-Tocką, autorką książki „Łomżyńskie historie prawdziwe. Ludzie, miejsca, zdarzenia” z udziałem Magdy Sinoff
18:00-23:00 – wystawa malarstwa oraz ilustracji książkowej Elżbiety i Mariana Murawskich (wstęp: 1 zł).
Muzeum Diecezjalne, ul. Giełczyńska 20 A (17:00-24:00)
17:30 – wystawa pamiątek biskupa Romualda Jałbrzykowskiego
17:30 – wystawa rzeźby Rafała Namioty
18:00 – prezentacja książki o kościele i parafii Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej; 18:30 – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Łomży;
22:00 – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Soliści: Izabela Bławat-Leofreddi – skrzypce, Piotr Sawicki – skrzypce; Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent. W programie m.in.: Jan S. Bach, Antonio L. Vivaldi.
Wystawa zabytkowych pojazdów.
Hala Kultury, Stary Rynek 6
14:00-16:00 – warsztaty fotograficzne „TAKE A PHOTO” dla młodzieży, dorosłych i seniorów, bez limitu miejsc, obowiązują zapisy: tel. 86 215 68 87
17:00 – wernisaż wystawy prac uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Kossaka w Łomży
18:00 – koncert Tomasza Makowieckiego.
Galeria Pod Arkadami, Stary Rynek
18:00, 19:00, 20:00 – „Żywot krzesła – niebanalna oczywistość” – zwiedzanie wystawy fotografii Mariusza Tomczuka
20:00 – Studio eMDeK i Pop Art MDK-DŚT
21:00 – „Wrażliwość i wyobraźnia” – pokaz filmowy prac Adama Czarniewicza.
STARY RYNEK: 17:00-20:00 – „Życie, śmierć – kwiat” – performing artystyczny studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Długa 13
14:00-20:00 – „Kiermasz wieczorową porą” – sprzedaż książek przed siedzibą biblioteki.
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów, ul. Długa 13
16:00-20:00 – prezentacja jedynego XIX-wiecznego portretu olejnego Jakuba Ignacego Wagi oraz zwiedzanie Gabinetu Janiny i Piotra Bańkowskich
18:00-19:00 – „Poznaj coś za ziółko” – konsultacje genealogiczne połączone z warsztatami przyrodniczymi (zapisy: tel. 86 216 32 56).
Teatr Lalki i Aktora, pl. Niepodległości 14
16:00-18:00 – warsztaty twórcze „Zrób sobie lalkę”
17:00 – spektakl „Mały książę” w reżyserii Jarosława Antoniuka
18:30 – czytanie performatywne sztuki Magdy Durdy „O orle nielocie, który miał lęk wysokości”.
Galeria Sztuki Iwo Świątkowski, ul. Polowa 16, lok. 23, II p.
16:00-20:30 – wystawa Iwo Świątkowskiego „Mój SOPOT", w ramach wieczoru wystąpi Duet Gitar Jazzowych.
Galeria autorska Grzegorz Gwizdon, ul. Rządowa 9 a
16:00-20:00 – „Polska z natury” – prezentacja grafik i fotografii.
Galeria Ceramiczna IWAart, ul. Radziecka 1
13:00, 14:00, 15:00 – warsztaty dla dzieci, obowiązują zapisy, tel. 601 711 418
17:00 – wernisaż plakacistki i ilustratorki Natalii Tońskiej
20:00 – recital Magdaleny Dobrzańskiej.
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
19ºº-22ºº – „Noc w Plastyku” – kiermasz prac uczniowskich
Kościół pw. Matki Bożej Bolesnej w Łomży (oo. Kapucyni), ul. Krzywe Koło 3
19:00-23:00 – zwiedzanie katakumb
20:30 – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Soliści: Izabela Bławat-Leofreddi – skrzypce, Piotr Sawicki – skrzypce; Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent. W programie m.in.: Jan S. Bach, Antonio L. Vivaldi.
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska
16:30 – przejście podziemnym korytarzem fortu w Piątnicy TWIERDZY ŁOMŻA; 18:00 – udział w spacerze historycznym z przewodnikiem po łomżyńskiej Starówce. Rezerwacja miejsc, wyłącznie osobiście, w siedzibie Punktu Informacji Turystycznej w Hali Kultury przy Starym Rynku 6. Zamknięcie rezerwacji: 16 maja, tel. kontaktowy: 660 163 846.
CEN w Łomży Biblioteka Pedagogiczna (19:00-22:00)
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1
19:00 – kamishibai: japoński teatr obrazkowy dla dzieci
20:00 – przedstawienie „Królewna Śnieżka” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Kuziach
21:00 – „Kurpsioskie bajanie” – występ laureatów Konkursu Gadki Kurpiowskiej
Restauracja na Farnej, ul. Farna 9
17:00-23:00 – „Łomża w starej fotografii” – pokaz slajdów
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, ul. Sienkiewicza 8
16.30 – W MIEŚCIE CO BYŁO MI RAJEM – prezentacje laureatów X edycji konkursu i tort w dobrym Towarzystwie
Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży, al. Legionów 36
17:00-23:00 – zwiedzanie wystawy „Łomżyniacy – Ofiary Zbrodni Katyńskiej”; oraz magazynów Oddziału.
17:30, 19:30 – prelekcja na temat Zbrodni Katyńskiej i pomordowanych Łomżyniaków.
Piątnica , ul. Jedwabieńska 29, twierdzalomza.pl
18:00-01:00 – zwiedzanie Fortów, w tym trzech podziemnych tuneli (jeden jest zalany, zaleca się zabranie obuwia gumowego do kolan i latarek); dostępna sala kominkowa; oferta gastronomiczna: kawa, herbata, grzaniec, dania z grilla, ognisko, muzyka; Stajnia Zielony Zakątek zaprasza na nocne spotkanie z końmi
Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie (wstęp: 3 zł)
Drozdowo, ul. Główna 38
17:00-22:00 – wystawy stałe i czasowe
17:00 – prelekcje „Adam Chętnik – działacz społeczny i narodowy”
18:00 – „Ulubione przyprawy Kurpiów według Adama Chętnika”
19:00 – karmienie piranii i innych ryb akwariowych.