Troska Czytelnika o uczciwość wyborów
Dlaczego Miasto Łomża płaci za wynajęcie pomieszczeń pod lokal wyborczy, skoro obok ma swoją nieruchomość. Czy w ten sposób sponsoruje wybory prezydenckie? - zapytał Czytelnik po pierwszej turze i na dowód przesłał zdjęcia. „Lokale na potrzeby wyborów udostępnione są nieodpłatnie” - odpowiada Ratusz.
W wyborach na Prezydenta RP w Łomży utworzone są 32 Obwodowe Komisje Wyborcze, w tym 31 obwodów stałych i 1 odrębny w Szpitalu Wojewódzkim – informuje Urząd Miejski. Ich lokalizację wyznaczał Prezydent Miasta, na którego wniosek Komisarz Wyborczy zatwierdzał ich listę. Ogólnie rzecz biorąc pomieszczenia te mają wszystkim obywatelom gwarantować dostępność.
Zwykle są to nieruchomości miejskie, np. szkoły, ale siedem z nich znajduje się w budynkach, którymi nie zarządza samorząd lokalny. To: Przedszkole „Mały Artysta” , ul. Wojska Polskiego 29A; Przedszkole TWP „PINOKIO”, ul. Studencka 11; Akademia Łomżyńska, ul. Akademicka 14; Świetlica SM „Perspektywa”, ul. Kazańska 1; SM „Perspektywa”, ul. Kazańska 1; Świetlica SM „Perspektywa”, ul. Kazańska 1; Szpital Wojewódzki, ul. Piłsudskiego 11.
Czytelnik 4lomza.pl po pierwszej turze wyborów wskazał na pewną, jego zdaniem dziwną sytuację. Na ul. Studenckiej obok siebie znajdują się dwa przedszkola, publiczne i prywatne. Przedszkole Publiczne nr 8 zlokalizowane jest pod numerem 13, a „Pinokio” prowadzone jest przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, pod numerem 11.
Obwodową Komisje Wyborczą nr 11 w Łomży umiejscowiono nie w miejskiej nieruchomości, a w zarządzanej przez prywatną organizację. Czytelnik nazwał to „sponsorowaniem prezydenckich wyborów”.
„Konieczność utworzenia obwodu głosowania w danej lokalizacji związana jest z geografią wyborczą wynikającą z przepisów Kodeksu Wyborczego. Samorząd nie posiada budynku spełniającego kryteria lokalu wyborczego w tych rejonach miast - wyjaśnia Ratusz. - Ponadto każda ewentualna zmiana siedziby OKW budzi niezadowolenie mieszkańców przyzwyczajonych do danej lokalizacji”. Rzeczywiście, lokalizacja OKW pod numerem 11 jest od wielu lat i sięga czasów zanim ten budynek trafił pod zarząd TWP. W przesłanej odpowiedzi urzędnicy dodają, że „wszystkie lokale na potrzeby wyborów udostępnione są nieodpłatnie”.
Czytelnik wskazał na jeszcze jeden aspekt aktu wyborczego. Zgodnie z prawem lokal wyborczy powinien być wolny od agitacji wyborczej. To oznacza m.in. przestrzeń wolną od plakatów wyborczych. Na zdjęciach przesłanych przez Czytelnika widać, jak na ogrodzeniu placu zabaw przedszkola, w którym znajduje się lokal wyborczy, rozwieszone są plakaty wyborcze niektórych kandydatów.
Art. 107. par.2 kodeksu wyborczego mówi, że „Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona”. Oznacza to, że plakat wyborczy na ogrodzeniu takiej nieruchomości może być dopuszczalny. Państwowa Komisja Wyborcza w swoich propozycjach zmian procesu wyborczego, dostrzega pewna niekonsekwencje i postuluje, aby ogrodzenie objąć zakazem wieszania materiałów wyborczych.
Komenda Miejska Policji w Łomży nie odnotowała żadnych zgłoszeń o przeszkadzających materiałach wyborczych na ogrodzeniach obwodowych komisji wyborczych w mieście.