Spotkanie „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni” w Łomży
Kwiecień był miesiącem autyzmu. W Łomży odbyły się zorganizowane przez Fundację DR OTIS obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, będące źródłem wiedzy na temat spektrum oraz lekcją tolerancji względem osób z wyzwaniami rozwojowymi. Na tym jednak nie koniec organizowanych wydarzeń. Już 31 maja w Parku Przemysłowym (ul. Sikorskiego 166) odbędzie się spotkanie pt. „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni”, podczas którego wystąpią samorzecznicy i eksperci w dziedzinie spektrum.
Wydarzenie rozpocznie się 31 maja 2025 o godz. 11:00 w sali konferencyjnej w łomżyńskim Parku Przemysłowym. W roli prelegentów wystąpią: pan Bartosz Jakubowski oraz pan Jan Gawroński.
Prelegenci – osoby z autyzmem
Pan Bartosz ma 35 lat, diagnozę spektrum autyzmu od drugiego roku życia oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Na co dzień pracuje w gastronomii jako pomoc do utrzymania porządku. Od ponad trzech lat jest samorzecznikiem i rzecznikiem osób z autyzmem. Interesuje się sztuką (głównie malarstwem), muzyką oraz montażem audio-wideo. Tematem wystąpienia będzie zagadnienie „Dlaczego osoba z autyzmem nie ma szans na rynku i dlaczego to musi się zmienić?”. Zagadnienie jest bliskie panu Bartoszowi i towarzyszy mu od kiedy zaczął zarabiać własne pieniądze, czyli od 16 lat.
Z kolei pan Jan to dziewiętnastolatek w spektrum, samorzecznik, społecznik, działa w Fundacji Autism Team, Inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” oraz Inicjatywie „Nasz Rzecznik”. Ekspert - Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka – Moniki Horna-Cieślak. Pomysłodawca i organizator Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza młodzież w spektrum autyzmu. Jest także koordynatorem akcji społecznej Jestem-Mogę-Będę, której celem jest promocja samorzecznictwa dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz inicjatorem Lekcji Różnorodności. Jak mówi: „Najlepiej czuje się w działaniu”.
Tematyka spotkania
Goście podczas spotkania poruszą tematy związane z codziennością życia w spektrum autyzmu. Porozmawiamy o trudnościach i wyzwaniach, z jakimi się mierzą, ale także o osiągnięciach i rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie. Słuchacze będą mieli okazję poznać punkt widzenia osoby z ASD w wielu kwestiach. To właśnie relacje z pierwszej ręki są najbardziej wiarygodne, a na takich właśnie opierać się będzie nasze spotkanie. Podczas wydarzenia nie zabraknie czasu na panel dyskusyjny, podczas którego słuchacze będą mogli zadawać pytania gościom.
Program wydarzenia „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni”
11:00-11:10 – otwarcie konferencji
11:10-11:15 – prezentacja Fundacji DR OTIS
11:15-12:00 – wystąpienie p. Bartosza Jakubowskiego
12:00-12:15 – przerwa kawowa
12:15-13:00 – wystąpienie p. Jana Gawrońskiego
13:00-13:30 – panel dyskusyjny (pytania od publiczności)
13:30 – zamknięcie konferencji
Zapisy na wydarzenie
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na spotkanie obowiązują zapisy w formie elektronicznej na e-maila: ap.drotis@gmail.com. Wiadomość należy zatytułować „Autyzm”, a w treści podać imię i nazwisko uczestnika. Możliwe są zbiorowe zgłoszenia. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.
Zapraszamy
Spotkanie „Autyzm – nadzwyczajnie zwyczajni” będzie doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy o autyzmie w oparciu o przykłady z życia wzięte. Zapraszamy nauczycieli i specjalistów, ale także rodziców dzieci z niepełnosprawnościami i nie tylko. Mile widziana będzie każda osoba, której na sercu leży tematyka autyzmu i sytuacji osób z niepełnosprawnościami.