Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 26 maja 2025 napisz DONOS@

Noc Otwartych Sądów w Łomży

- 23. maja to dzień symboliczny, kiedy przypominamy o niezłomności i niezależności sędziów w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości – wyjaśnia sędzia Ewa Kłapeć – Kalinowska, prezes Sądu Rejonowego w Łomży, gdzie po raz pierwszy w piątek zorganizowano Noc Otwartych Sądów. Z tej okazji w instytucji przy ulicy Polowej można było wieczorem zobaczyć togi urzędowe prawników, pokój zatrzymań - celę więzienną, pokój niebieski do składania wyjaśnień przez dzieci. Studenci z koła naukowego Wydziału Prawa Akademii Łomżyńskiej inscenizowali rozprawę o zniesławienie.

Noc Otwartych Sądów to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma uświetnić Międzynarodowy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości, przypadający na 23. maja. Ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci w 1992 r. sędziego Giovanni Falcone, zabitego z żoną przez zabójców z mafii sycylijskiej. Autostradę w północnej Sycylii rozsadziło pół tony dynamitu. To była zemsta mafiosa Cosa Nostra,  bo od 1986 r. w stan oskarżenia postawiono 475 przestępców, a ponad 300 skazano. O skali terroru w Palermo i Sycylii może świadczyć fakt, że rozprawy przeprowadzano w podziemnym bunkrze...

Na scenie i za kulisami z Temidą

Łomżyński Sąd Rejonowy dysponuje obecnie etatami: 20 sędziów (dwa nieobsadzone), 2 asesorów (1 czeka na obsadę) i 6 referendarzy. Prawnicy w imieniu Sądy w 2024 roku rozpoznawali ponad 32 tysiące spraw: gospodarczych, karnych, cywilnych, ksiąg wieczystych, z zakresu pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnych i nieletnich. Podczas Nocy Otwartych Sądów goście mogli wejść do sal rozpraw, szczególnie, jeśli do tej pory nigdy w żadnej sprawie nie uczestniczyli. W sali numer 8 na 1. piętrze wystawiono togi różnych zawodów prawniczych: sędziego, radcy prawnego, adwokata, prokuratora. Studenci poprowadzili inscenizację rozprawy z art. 212 kodeksu karnego o zniesławienie, m.in., z udziałem odegranego w aktorski sposób strażnika miejskiego.

Zainteresowanie budził pokój zatrzymań, w którym personel z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze urządził przykładową celę więzienną. Trzeba wiedzieć, że na rozprawy do Sądu Rejonowego w Łomży dowożeni są zatrzymani pozbawieni wolności z wielu miejsc, którzy nie mogą swobodnie poruszać się po korytarzach budynku, dlatego są odizolowani w pokoju zatrzymań z poziomu minus 1 z odrębnym wjazdem i wejściem do gmachu. Zupełnie odmienny charakter ma pokój, w którym są przesłuchiwane dzieci do 15. roku życia, co w roku przydarza się ok. 30  / 40 razy. Zazwyczaj jako pokrzywdzone w procesach karnych i cywilnych mogą być przesłuchiwane praktycznie tylko raz, zaś ich zeznania są nagrywane, żeby można było je odtworzyć w sali sądowej. Sędzia prowadzi rozmowę bez togi i łańcucha z orłem RP jako atrybutu władzy sądowniczej, z udziałem psychologa. Pokój ma stolik, kanapę, w wystroju przypomina swojski pokój dziecięcy, żeby nie stresować. 

W podziemiu Sądu Rejonowego znajduje się biuro obsługi interesantów / BOI, dzięki czemu po np. informacje na temat stanu sprawy, terminu rozpraw, złożonych dokumentów, odpisu orzeczenia nie trzeba przechodzić do sekretariatów 5 wydziałów, gdyż wszystko jest w jednym miejscu. Jednak BOI nie ma dostępu do ksiąg wieczystych, dlatego ten wydział ma odrębne biuro podawcze. W BOI można w czytelni przejrzeć akta sprawy, nawet z użyciem specjalnego czytnika alfabetu Louisa Braille'a (systemu czytania opartego na 6 punktach, jak w kostce do gry, stworzonego w 1824 r.).

Oddzielny kącik mieli kuratorzy rodzinni i kuratorzy dla dorosłych - wykonują orzeczenia wydane przez Sąd oraz prowadzą wywiady środowiskowe. Prawnik i historyk sztuki Akademii Łomżyńskiej profesor doktor hab. Maciej Jońca przedstawił wizerunek wymiaru sprawiedliwości na przestrzeni wieków. Ukazał oblicza Temidy – jako kobiety i mężczyzny - w ujęciu obrazowym od starożytności po współczesne memy. Praktyczną lekcję podatkową, dlaczego warto płacić, prowadzili pracownicy  Urzędu Skarbowego w Łomży, Podlaska Akademia Podatkowa KAS. Piątkowe wydarzenie w godz. 17. - 21. odbyło się w Łomży w ramach Forum Edukacji Prawnej - Domena Prawa. Zainteresowani problematyką i działaniami wymiaru sprawiedliwości odwiedzili na zewnątrz stoiska Policji z KMP w Łomży i punkt informacyjno-promocyjny z więźniarką z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę