Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 maja 2025 napisz DONOS@

Ciekawe ścieżki przyrodnicze w Parku Doliny Narwi

Główne zdjęcie
Mapa ścieżek Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi

- Dolina Narwi od Piątnicy i Łomży przez Drozdowo do Bronowa to miejsce, gdzie natura i historia splatają się w harmonijną całość – opowiada Elżbieta Baczewska, główny specjalista ds. turystyki i rekreacji w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Rzeka i żyjący wzdłuż jej brzegów ludzie stworzyli unikalny ekosystem, rzadki w skali Polski i Europy. Praktycznie zawsze, o każdej porze roku, Dolina Narwi zachwyca autentycznością łagodnego ukształtowania terenu, roślinnością i fauną, którą można obserwować i poznać podczas spacerów na pięciu ścieżkach przyrodniczych.

- To idealne miejsce dla osób, poszukujących wytchnienia od zgiełku codzienności, pragnących na nowo odkryć piękno natury i docenić jej nieskażony urok – twierdzi Pani Elżbieta. - Dolina Narwi oferuje niezapomniane chwile spokoju i kontemplacji. Warto zaplanować wolny czas na majówkę.

łoś.jpg

Nadnarwiańskie Górki

Ścieżka przyrodnicza Nadnarwiańskie Górki ma długość 3,  3 km. To skarb dla miłośników natury i ładnych krajobrazów. Trasa biegnie wzdłuż wysoczyzn prawego brzegu Narwi między Kalinowem i Piątnicą, skąd rozciąga się widok na dolinę rzeki i podziwiać można polodowcowe ukształtowanie terenu. Wąska w tym miejscu dolina Narwi została uformowana przez lodowiec, który „przeciął” górotwór, i ma od około półtora do 2 kilometrów szerokości. Najwyższe okoliczne wzgórza sięgają 153 metrów n.p.m. - Ta część ścieżki to idealne miejsce na odpoczynek i podziwianie krajobrazu - zapewnia Pani Elżbieta. - Stąd widoczna jest panorama Łomży i Piątnicy, z charakterystycznymi budowlami: wieżą ciśnień w Łomży, zabytkowym kościołem i spółdzielnią mleczarską w Piątnicy. Ścieżka zaczyna się przy przystanku autobusowym w Kalinowie, a kończy się za wałem fortecznym nr 1 w Piątnicy Włościańskiej, części Twierdzy Łomża. Przetrwały trzy forty betonowe (od zachodu na wschód nr III, II i I), budowane w okresie caratu w latach 1902  –  1909, by chroniły strategiczną przeprawę przez Narew. Wzniesione na wzgórzach, imponują do dzisiaj monumentalną konstrukcją.

Mapa_ulotka NADNARWIAŃSKIE GÓRKI.jpg

Rezerwat Kalinowo

- Leśna oaza spokoju i edukacji – opisuje specjalistka. - Rezerwat Kalinowo łączy historię z naturą. Dawniej, za panowania rodu Lutosławskich, pełnił funkcję parku spacerowego, ulubionego miejsca wypoczynku łomżan. Obecnie to oaza dzikiej przyrody, chroniona ze względu na bogactwo flory i unikalne siedliska. Wzdłuż 1-kilometrowej ścieżki przyrodniczej podziwiamy okazałe lipy i dęby, schronienie dla dziuplaków (dzięciołów, kowalików, puszczyków). W dolnej części rezerwatu rosną geofity wiosenne: przylaszczki, zawilce, złocie żółte, kwitnące przed rozwojem liści, by skorzystać z wczesnowiosennego światła. Polany i obrzeża lasu porastają rośliny, lubiące silne nasłonecznienie - kserotermiczne. Ścieżka prowadzi do strumienia, którego źródło bije w sercu rezerwatu. Bogata w minerały woda zasila lokalną faunę i florę. Rezerwat to centrum edukacji ekologicznej. Łomżyński Park Doliny Narwi organizuje zielone lekcje, leśne podchody, gry terenowe, obserwacje nietoperzy - korzysta z tablic i bliskości siedziby. Początek trasy od strony Drozdowa przy żółtych barierkach.

ŚCIEŻKA  KALINOWO.jpg

Narwiańskie Safari 

Ścieżka przyrodnicza Niewodowo – Drozdowo, o długości 5,  5 km, prowadzi przez najpiękniejsze przyrodniczo miejsca w Dolinie Narwi, ukazując zróżnicowane środowiska naturalne. Starorzecze Narwica, pełne bagiennych roślin i trzcinowisk, jest domem dla wielu dzikich zwierząt. Niewielki fragment akwenu wiosną staje się miejscem gniazdowania gęsi gęgaw, które żerują z młodymi na podmokłych łąkach, mając zapewniony spokój i ochronę. Z rozległych trzcinowisk dobiega basowy głos bąka,  ptaka o maskującym ubarwieniu, które utrudnia dostrzeżenie. Na niebie można zobaczyć błotniaka stawowego: drapieżnik ma doskonały wzrok i zwinny lot, polując na ssaki, ptaki i płazy. Na szlaku znajduje się starorzecze Nieciecz i roślinność wodna i amfibiotyczna (osoka aloesowata, grzybień biały, grążel żółty, sitowie). To miejsce lęgowe dla 4-ech gatunków rybitw: białoczelnej, białowąsej, białoskrzydłej, czarnej. Na mokradłach można spotkać czajki i rycyki, lecące z południa Europy. Początek ścieżki przy sklepie w Niewodowie, zaś koniec przy gospodarstwie ogrodniczym.

MAPA Drozdowo-Niewodowo.jpg

Tajemnice narwiańskich łąk

Ścieżka przyrodnicza Koty – Bronowo wiedzie na dystansie 9 km i pozwala miłośnikom przyrody obserwować ptaki wodno-błotne i mieszkające tu ssaki. Trasa biegnie drogą gruntową wzdłuż rzeki Gać do ujścia do Narwi i skręca na wschód w stronę mostu w Bronowie. Jeśli łąki są z zalewiskiem, widać stada ptaków podczas wiosennych migracji, gęsi i batalionów, które zachwycają wyglądem i zachowaniem. Wiosną samce prezentują barwne pióra, tworzące kryzy o unikalnych kolorach. Lęgi poprzedzają widowiskowe toki, podczas których samce puszą pióra, wypinają pierś i tańczą, często pozorując bójki, od których pochodzi druga nazwa – bojowniki. Spotkać można łabędzie krzykliwe, biegusy zmienne i rdzawe, rycyki, kuliki wielkie, krwawodzioby, świstuny, rożeńce, cyranki, orliki krzykliwe i bieliki, gągoły, płaskonosy, czernice, bociany czarne. Miejsce to ma szczególny urok w porze kwitnienia kaczeńców, których łany ciągną się po horyzont, lecz to wymaga rozlewisk. Wjazd na ścieżkę w Kotach w kierunku rzeki Gać, a wyjazd w Bronowie nowym 150-metrowym mostem.  

MAPA KOTY BRONOWO.jpg

Ornitologiczny raj nad Narwią 

Ścieżka Pniewo Utrata – Pniewo Dziedziniec, o długości 8 km, prowadzi przez malowniczą Dolinę Narwi, ukazując bogactwo fauny i flory lewego brzegu. Trasa leży na szlaku migracyjnym ptaków, które od lutego do końca maja zalatują na pniewskie łąki. Spotkać tu można stada gęsi zbożowych, gęgaw, białoczelnych, kaczki (krzyżówki, świstuny, rożeńce, cyranki, rdzawogłowe, gągoły i tracze bielaczki). Na łąkach tokują bataliony, bekasy i rycyki. Gniazdują tu także czajki, symbol wiosny i logo Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Wprawni obserwatorzy dostrzegą latem rzadkie ptaki, m.in., bociany czarne, orliki krzykliwe i bieliki. Podczas wędrówki podziwiać można roślinność wodną i łąkową. Wjazd na ścieżkę w Pniewie Utrata oznaczony jest kierunkowskazami i oznaczeniami, malowanymi na drzewach i słupkach, natomiast wyjazd leży w Pniewie Dziedziniec.

MAPA PNIEWO.jpg

 

Od wejścia do wyjścia

NADNARWIAŃSKIE GÓRKI –  wjazd Kalinowo 54a przy przystanku autobusowym, wyjazd Piątnica Włościańska 60, za wałem fortecznym nr 1. REZERWAT KALINOWO –  wejście przy żółtych barierkach na początku rezerwatu, wyjście przy strumyku wypływającym z rezerwatu. NIEWODOWO – DROZDOWO - wejście przy sklepie spożywczym 28 A, wyjście przy gospodarstwie „Ogrodnictwo” Kotowscy, ul. Główna 8. KOTY - BRONOWO – wejście w Kotach przy domu nr 4, wyjście nowy most w Bronowie. PNIEWO UTRATA – PNIEWO DZIEDZINIEC -  wjazd od strony Łomży, kierunkowskaz prowadzący na ścieżkę, niedaleko domu nr 90, wyjazd Pniewo Dziedziniec dom nr 36. Poniżej publikujemy mapki, orientujące w przebiegu ścieżek. 

 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

zdj. Zdzisław Folga, Marcin Ogrocki

Foto: Mapa ścieżek Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi
Foto: Batalion
Foto: Czernice
Foto: Gęgawy
Foto: Łoś
Foto: Drozdowo-Niewodowo
Foto: Koty-Bronowo
Foto: Pniewo
Foto: Nadnarwiańskie górki
Foto: Orlik krzykliwy
Foto: Kalinowo
Foto: Wodniczka

 
Zobacz także
MUZEUM ROLNICTWA im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Agroturystyka Biebrza - Mamuciadolina.pl
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę