90. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Mało jest we współczesnej i nowożytnej historii Polski, i to od kilkuset lat, cenionych polityków, którzy zaskarbiliby sobie niemal powszechny szacunek i wdzięczność pokoleń rodaczek i rodaków za odwagę, mądrość i poświęcenie życia dla Niepodległej, suwerennej i samodzielnej Ojczyzny. Taką świetlaną postacią, otoczoną nimbem czci stawał się w miarę upływu lat i dekad Marszałek Józef Piłsudski (1867 - 1935), którego 90. rocznica śmierci w Warszawie przypada 12. maja. „Marszałek Józef Piłsudski (…) w tym domu przebywał”
Dla upamiętnienia 90. rocznicy odejścia jednego z Ojców Niepodległości Rzeczpospolitej publikujemy nasz tekst sprzed 10 lat, kiedy na Domku Pastora przy ulicy Krzywe Koło odsłonięto tablicę Marszałka. Inicjatorem wmurowania tablicy w 2015 r. był łomżyniak Jerzy Wnorowski. Marszałek jest także patronem alei równoległej do Alei Legionów i Zespołu Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 w Łomży. Ma tablicę pamięci w „Mechaniaku” i wielki mural na bloku przy Placu Niepodległości.
Konwersja Piłsudskiego w 1899 r. w Łomży
Coraz więcej mieszkańców Łomży wie, że Piłsudski bywał w naszym mieście, z racji przyjaźni z pastorem Kacprem Mikulskim (1840 – 1935) - stąd nazwa plebanii, piętrowego domku na skarpie nad Muszlą, między istniejącym kościołem Ojców Kapucynów a Hotelem Gromada. Inny kościół (kolejno: jezuicki, pijarski, ewangelicki) przy ulicy Rządowej obok Krótkiej wysadzili uciekający przed Rosjanami Niemcy we wrześniu 1944 r. Konspirator niepodległościowy Piłsudski z miłości zmienił w maju 1899 r. w Łomży wyznanie, żeby móc poślubić (rozwiedzioną) wybrankę serca...
Przypomnijmy, że pastor ks. Kacper Mikulski podpisał tamże akt przejścia przyszłego Marszałka Rzeczpospolitej z katolicyzmu na ewangelicyzm, w nieistniejącym już dziś kościele w Łomży. W akcie tym, podpisanym przez Józefa Piłsudskiego w obecności dwóch świadków, czytamy, że 31-letni kawaler „po dostatecznym przygotowaniu i pełnym wewnętrznym przekonaniu przeszedł z wyznania Rzymsko-Katolickiego na Ewangelicko-Augsburskie (...)”.
-
Film o wolności i tablica z Piłsudskim na 100-lecie
-
Piłsudski tablicy w Łomży nie chciał – to ma
-
„Dziadek Piłsudski uczył, żeby nie dać się zastraszyć złemu”
-
Ukochane kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego
-
Jak Piłsudski z miłości zmienił wyznanie...
-
Kwiaty i mural Marszałka na koniu w Święto Wojska Polskiego