Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 maja 2025 napisz DONOS@

Patriotyczne śpiewanie z orkiestrą dętą

Koncerty Łomżyńskiej Orkiestry Dętej pod batutą Waldemara Borusiewicza i sopranistki Zuzanny Szary zakończyły miejskie obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zainteresowanie było tak duże, że trzeba było zorganizować w Hali Kultury aż dwa koncerty, żeby wszyscy chętni mogli posłuchać młodych artystów, a do tego zaśpiewać wspólnie polskie pieśni patriotyczne, wojskowe i partyzanckie. Familijny wymiar imprezy podkreślało zróżnicowanie wiekowe publiczności, od kilkuletnich dzieci do seniorów.

Tradycja majowych koncertów patriotycznych sięga roku 2018. Początkowo Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych organizował je na Starym Rynku, ale w momencie oddania do użytku nowoczesnej i funkcjonalnej Hali Kultury odbywają się już tam, ku zadowoleniu i wykonawców, i publiczności. A ta dopisuje od początku – w pierwszych koncertach uczestniczyło 400-500 osób, tak więc 150 miejsc siedzących w Hali Kultury to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego w tym roku MDK-DŚT pokusił się o eksperyment, organizując w niedzielne popołudnie 4 maja aż dwa koncerty, o 17:00 i 19:00. 

Bezpłatne wejściówki  rozeszły się w kilka godzin, podobnie jak  w dniu koncertów 250 egzemplarzy okazjonalnego śpiewnika, który organizatorzy zawsze przygotowują z tej okazji, podobnie zresztą, jak na koncerty listopadowe. Wśród publiczności nie brakowało uczestników deklarujących, że mają już komplet dziesięciu starannie wydanych, dopracowanych również od strony edytorskiej śpiewników, bo to nie tylko pamiątka z danego wydarzenia, ale też publikacja, którą warto zachować, również z myślą o młodszym pokoleniu. Dzieci w różnym wieku nie brakowało również na widowni; przyprowadzonych przez rodziców lub dziadków, śpiewających z przejęciem hymn, „Rotę” i inne pieśni.

Identyfikację z wykonawcami tym najmłodszym uczestnikom koncertu ułatwiał fakt, że w 27-osobowym składzie orkiestry nie brakowało ich rówieśników, z 9-letnim trębaczem Franciszkiem Langowskim na czele. Młodziutki uczeń Waldemara Borusiewicza niedawno zajął II miejsce podczas międzynarodowego konkursu „Wind Stars 2025” na Łotwie, gdzie rok wcześniej był najlepszy w swojej kategorii wiekowej. W Łomżyńskiej Orkiestrze Dętej gra też wielu innych utalentowanych instrumentalistek i instrumentalistów, w większości uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, tak więc istniejący od roku 2007 zespół prezentuje solidny poziom wykonawczy i interpretacyjny, zaś Waldemar Borusiewicz dba o dobór repertuaru i urozmaicone aranżacje. Do tego w ŁOD od początku jej istnienia grają też profesjonalni, wykształceni muzycy, trębacz Kamil Borusiewicz i tubista Michał Knapkiewicz, od pewnego czasu wspierani też przez ojców, którzy muzykują wspólnie z synami, którzy po nich odziedziczyli pasję do gry na konkretnym instrumencie.

Perkusyjny i napędzający poszczególne utwory perkusyjny duet tworzą więc Paweł i Jakub Warchołowie, zaś na waltorniach grają Nataniel i Mateusz Gocowie, gdzie tego drugiego publiczność kojarzy jako muzyka Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Do orkiestry wróciła też trębaczka Natalia Ceran, tak więc z takim wsparciem młodzi muzycy bez trudu zagrali aż dwa, wymagające przecież sporego nakładu sił, koncerty. Program każdego z nich objął aż 16 utworów, a finałem pierwszego był jeszcze bis. Poza obowiązkowym „Mazurkiem Dąbrowskiego” i „Rotą” nie zabrakło przekrojowego zestawu z  kanonu popularnych pieśni wojskowych i patriotycznych. Od legionowych, z „Pierwszą brygadą” na czele, przez powstałą jeszcze w XIX wieku „Warszawiankę” aż do utworów z okresu międzywojnia. Publiczność chętnie je podchwytywała, śpiewając z ponowne goszczącą w Łomży Zuzanną Szary, szczególnie te z okresu II wojny światowej, jak: „Teraz jest wojna”, „Marsz I Korpusu” i „Oka”. Dyrektor MDK-DŚT Krzysztof Zemło przybliżał kulisy powstania poszczególnych pieśni, a do tego naświetlił genezę genezy oraz uchwalenia w roku 1791 Konstytucji 3 maja, tak więc oba koncerty miały też wymiar edukacyjny. W ich programie nie zabrakło też instrumentalnej, efektownej wiązanki pieśni wojskowych, a na finał zabrzmiał „Walc Barbary” z „Nocy i dni”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych tematów w historii naszej kinematografii. Nic więc dziwnego, że publiczność nie kryła zachwytu, a niestrudzony Waldemar Borusiewicz już zapowiada kolejne koncerty, z muzyką rozrywkową i patriotyczny na 11 listopada. 

 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Jerzy Chaberek/MDK-DŚT

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę