Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 01 lipca 2025 napisz DONOS@

Dyrektor Kossakowska dziękuje za dobrą współpracę

Główne zdjęcie
Jolanta Kossakowska

Po 10 latach dyrektorowania w II Liceum Ogólnokształcącym Jolanta Kossakowska pożegnała się z z młodzieżą klas 1., 2., 3, nauczycielami, personelem i rodzicami, ponieważ zakończy kadencję na stanowisku dyrektora II LO w Łomży. Następczyni dyrektora II LO Józefa Przybylskiego otrzymała w podzięce za dekadę kierowania „Drugim”: kwiaty, list gratulacyjny, obrazek damy w kapelusiku i sukieneczce i niebieską bluzę dresową z kapturem - od Samorządu Uczniowskiego. Rada Rodziców w prezencie ofiarowała jej symboliczną Złotą Tarczę, jako znak uznania społeczności za zasługi dla II LO. Po uroczystości końca roku dyrektor Jolantę Kossakowską odwiedził Mirosław Derewońko.

Portal Regionalny 4lomza.pl poprosił dyrektor II LO w Łomży Jolantę Kossakowską o udzielenie wywiadu, w którym podsumuje 10 lat pracy dla cenionej Szkoły przy placu Tadeusza Kościuszki i opowie o sobie. Jakie uczucia przeżywała, prowadząc w piątek jako dyrektor ostatnią uroczystość zakończenia roku szkolnego...? Odczuwała wzruszenie i spokój. - Od roku wiedziałam, że zakończę kadencję dyrektora i odejdę na emeryturę nauczyciela – mówi z uśmiechem Jolanta Kossakowska. - Prowadziłam wcześniej inne, ważne w życiu Szkoły uroczystości: ostatnią studniówkę w styczniu, ostatnie pożegnanie klas 4. w kwietniu, ostatnie pożegnanie klas 1., 2., 3 w czerwcu. Przede mną w sierpniu są 2 ostatnie Rady Pedagogiczne: podsumowanie roku szkolnego i rozpoczęcie nowego.

„Stałam się łomżynianką z wyboru 40 lat temu” 

Szczupła, elegancka sylwetka Jolanty Kossakowskiej wpisała się tak trwale w pejzaże łomżyńskiej oświaty, że wiele osób pomyśli, że jest ona „łomżynianką od pokoleń”. Tymczasem nasza bohaterka pochodzi z Dolnego Śląska – Ziębice to jej miasto rodzinne (na południe od Wrocławia ok. 61 km), gdzie ukończyła szkołę podstawową i klasę biologiczno-chemiczną w LO (dziś nieistniejącym). Na studia wybrała się do Wyższej Szkoły Pedagogicznej (teraz UO) w Opolu. Zdała egzaminy wstępne do opolskiej WSP, ale okazało się po latach, że to była potrójnie dobra decyzja, bowiem ukończyła wydział matematyczno-fizyczno-chemiczny jako mgr chemii, a mogła nauczać trzech przedmiotów szkolnych i poznała przyszłego małżonka. Znajomość studencka z pierwszego roku przerodziła się na trzecim roku w sympatię tak wielką, że po 5 latach studiów i obronie pracy dyplomowej Jolanta zamieszkała w 1985 r. w Łomży. - 25. lipca 2025 roku minie 40 lat, odkąd stałam się łomżynianką z wyboru – opowiada w przestronnym i gustownie urządzonym gabinecie dyrektorskim w II LO. Rok później zaczęła pracę jako wychowawczyni w Bursie Szkolnej nr 1 (obok „Ekonomika”). W 1989 r. została matematyczką w SP nr 9, za kadencji dyrektora Tadeusza Tomaszewskiego, gdzie uczyła 9 lat - z czasem także chemii. Do II LO przeszła w 1996 r., żeby uczyć licealistki i licealistów chemii. Była od 2010 r. do 2015 r. wicedyrektorem w II LO, w epoce dyrektora J. Przybylskiego. W 2015 r. została dyrektorem „Drugiego”. Od tamtych chwil minęło pracowicie, acz niepostrzeżenie aż 10 lat.

Wysoki poziom nauki i przyjazna atmosfera

Jolanta Kossakowska wysoko ceni znakomitą współpracę, jaką zdołała nawiązać z nauczycielami II LO, personelem, rodzicami i – przede wszystkim – z uczennicami i uczniami Szkoły, dzięki czemu w „Drugim” panuje dobra, życzliwa atmosfera społeczności szkolnej, i osiągnięto porządny poziom nauczania, co znalazło wyraz w 100-procentowej zdawalności matur oraz przyznaniu w rankingach tytułu: Brązowej Szkoły i Srebrnej Szkoły. Dyrektor dumna jest z podniesienia poprzeczki w II LO w nauce, przy utrzymaniu opinii o Szkole przyjaznej młodzieży. Dobra atmosfera, wyrozumiałość i cierpliwość liczyła się tym bardziej, że wiele razy podejmowano rozmaite, trudne prace remontowe podczas roku szkolnego. Do największych i najważniejszych sukcesów inwestycyjnych dyrektor II LO zalicza osuszenie budynku, zabytkowego, który teraz kończy 125 lat. W tym celu gruntownie, i dosłownie, na pół metra w głąb, zostało wymienione podłoże w podziemiu Szkoły, zwanym niskim parterem. Po osuszeniu wyremontowano: sale lekcyjne, bibliotekę, kawiarenkę, szatnie z szafkami. Powstała sala muzealna II LO, w starodawnym stylu, ze ścianami z czerwonej cegły, otwarta 2 lata temu. Przy urządzaniu tej sali do wspomnień i umacniania tożsamości pomogli nauczyciele historii: Mariusz Małkowski i Tomasz Chajęcki oraz znany fotograf łomżyński Mirosław Kucisz. Poprawiły się warunki sanitarne i komfort przebywania w okazałym gmachu, pobudowanym w czasach zaboru rosyjskiego. Przebudowano łazienki na niskim parterze, parterze i 1. piętrze, wymieniono instalacje c.o. w całym budynku, wyremontowano sale lekcyjne na parterze numer 11 i nr 12, zaś rozsuwana ściana pozwala pomieścić podczas obrad Rady Pedagogicznej i innych wydarzeń znacznie ponad 50 osób. Doczekała się remontu sąsiednia sala biologiczna nr 13, a na piętrze sala informatyczna nr 31, gdzie ściana popękana i z wgnieceniami  okazała się zbudowana ze starych ławek, prawdopodobnie w czasach, kiedy po wojnie mieściło się w gmachu Liceum Pedagogiczne, a później „Budowlanka” i filia WSP. Odwiedzający II LO goście i absolwenci z przyjemnością idą po kamiennych płytach na chodniku i na dziedzińcu, z którego zniknęły auta (parkingi przeniesiono za II LO i halę sportową).

Wychowankowie zostali nauczycielami w Łomży

Do przynoszących codziennie radość osiągnięć pedagogicznych dyrektor Jolanta Kossakowska jako nauczyciel może też dołączyć fakt, że kilkanaścioro wychowanków II LO zostało nauczycielami w łomżyńskich szkołach, w tym czworo w „Drugim”: biologia - Renata Bajkiewicz, wf - Aleksandra Chodorowska, język polski – Agnieszka Kruszewska, chemia – Iwona Kossakowska (zbieżność nazwisk przypadkowa), zaś polonistka w II LO Agnieszka Szymańska jest wychowanką z SP nr 9. Dyrektor Jolanta Kossakowska przygotowała kilka lat temu projekt techniczny poprawiania stanu zabytku – z czego powyżej opisana część prac remontowych została wykona. Remontu wymagają, m.in.: parter z holem wejściowym, podłoga sceny i część z balkonem w auli na 1. piętrze, posadzki w korytarzach. Odnowienia wymagają również pozostałe sale lekcyjne. Elewacje 125-latka czekają na swoją kolej, tak jak doczekała się fasada I LO. Jolanta Kossakowska żegna się ze stanowiskiem dyrektora II LO w Łomży, lecz w Szkole pragnie pozostać jako nauczyciel chemii, na kilka godzin, żeby przygotować młodzież do egzaminu maturalnego z chemii na poziomie rozszerzonym. - Praca w tej Szkole to odpowiedzialność, żeby wychowankowie mieli w sobie poczucie obowiązku, chęci do udzielania sobie nawzajem pomocy i podejmowania odpowiednich decyzji w dorosłym życiu – podsumowuje Jolanta Kossakowska, która przed powołaniem na dyrektora jako nauczycielka była laureatką trzech nagród Marysieniek. - Dziękuję każdemu za współpracę i wsparcie podczas pracy.  

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę