Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 maja 2025 napisz DONOS@

Tablica w hołdzie Pułkownikowi Zalewskiemu

W wejściu do budynku strzelnicy Fortu III w Piątnicy odsłonięto tablicę ku pamięci Podpułkownika Ludwika Zalewskiego (1954 – 2025), dowódcy w latach 1996 - 2003 I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, wchodzącego w skład Garnizonu Łomża. Podpułkownik w 2004 roku na na terenie Fortu III stworzył Muzeum Fort z elementami uzbrojenia i pamiątkami wojennymi i współtworzył Stowarzyszenie Klub Fort, którego drugim prezesem był od 2010 r. do końca swego życia. Tablica z czarnego granitu przedstawia portret Pułkownika z sumiastym wąsem, zaś jej krawędzie nawiązują symbolicznie do odznaki pamiątkowej I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego: po lewej stronie u góry zarys skrzydła orła polskiego, a poniżej - część koła zębatego, jak w sprzęcie wojskowym. Tę inicjatywę upamiętnienia Dowódcy, znawcy historii i kolekcjonera militariów wsparli Przyjaciele.

W lewym dolnym rogu tablicy widzimy tarczę strzelecką z okręgami punktów od 1 do 10 w środku, w której ukośnie umocowano autentyczny granat moździerzowy (ze zbiorów) z II wojny światowej.

Inicjatywę ufundowania tablicy w hołdzie Pułkownikowi Zalewskiemu przedstawił Zarząd Klubu Fort podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego 18. marca 2025 r., gdy nowym prezesem został ppłk Ryszard Matuszewski (pierwszym był od 2004 do 2010 r. ppłk Tadeusz Warec, który wyjechał z Łomży). Pomysł spodobał się środowiskom wojskowym, cywilnym, rodzinie, przyjaciołom, więc szybko zebrano potrzebne na realizację fundusze. Autor projektu to Tadeusz Babiel, m.in., znany z projektu tablicy Sybiraków, wywożonych z dworca kolejowego podczas II wojny światowej. Obiekt z płyty kamienia o rozmiarach: 110 cm w najszerszym miejscu pionowo i 85 cm poziomo wykonała Pracownia Kamieniarska Jerzego Lewandowskiego z Łomży. Odsłonięcie tablicy z biało-czerwoną wstęgą nastąpiło po uroczystościach Apelu Pamięci przy Głazie Żołnierzy 33. Pułku Piechoty przed kościołem piątnickim i po otwarciu Turnieju Strzeleckiego Samorządowców Ziemi Łomżyńskiej, z udziałem 12 czteroosobowych drużyn. Do odsłonięcia byli zaproszeni: dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka, małżonka Halina i syn Paweł oraz przyjaciel Piotr Klima.

O Pułkowniku

Prezes Klubu ppłk Ryszard Matuszewski podziękował tym, którzy przyczynili się do upamiętnienia pamięci ppłk Zalewskiego, żołnierza, przyjaciela i kolegi, entuzjasty i zapaleńca, oraz zapowiedział, że otrzymają pisemne podziękowanie. - Ludwik był mi służbowo najbliższym przyjacielem, kolegą, współpracownikiem, z którym dogadywaliśmy się błyskawicznie od ponad 30 lat, gdy kierowałem Klubem Garnizonowym – opowiada ppłk Matuszewski. - Był człowiekiem serdecznym, aktywnym,

życzliwym i sympatycznym, skromnym, nietworzącym wokół siebie barier. Taką miał osobowość i zjednywał ludzi, a jego sposób bycia i zachowania i umiejętność przekazywania wiedzy budowały

autorytet. Autorytet pozwalał na nawiązywanie kontaktu z każdym człowiekiem i grupą społeczną, bez względu na poglądy, wiedzę, pochodzenie, wykształcenie, stanowisko. Był uczynny i pomocny,  w miarę możliwości chciał każdemu pomóc w potrzebie. Ludwik Zalewski urodził się 20. kwietnia 1954 r. w Grądach koło Nowogrodu w rodzinie o tradycjach patriotycznych: matka Janina, więzień obozów w Majdanku i Ravensbruk; ojciec, żołnierz 33 Pułku Piechoty, walczący we wrześniu 1939 r. w obronie Nowogrodu, skąd trafił do stalagu jako jeniec. Po szkole podstawowej i zdaniu matury w 1974 r. w Technikum Samochodowym w Olsztynie Ludwik rozpoczął studia i służbę na wydziale mechanicznym WAT w Warszawie. Służył w jednostkach w Giżycku i Łomży, gdzie doprowadził, m.in., do wybudowania pomnika Żołnierzom 33 pp z fragmentów schronu bojowego ze wsi Szablak koło Nowogrodu. Zmobilizował społeczność do ufundowania sztandaru 1 Batalionu Remontowego.

Aktywny emeryt

Po 29 latach służby wojskowej zdjął mundur i odszedł do rezerwy w 2003 r. Jako emeryt wojskowy wykupił starą strzelnicę LOK-owską w Piątnicy, rozbudował i urządził nową strzelnicę wyposażoną w tunel strzelecki i pawilon strzelecki, gdzie zorganizował Muzeum Forteczne i sklep z akcesoriami myśliwskimi. Zrealizował wydarzenia patriotyczne, zawody strzeleckie, pikniki historyczne, rauty forteczne, spotkania historyczno-militarne, rekonstrukcje walk i podróże wojskowo-historyczne. W 2003 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W 2005 z listy Ligi Polskich Rodzin został Senatorem RP VI kadencji, zdobywając 70 tysięcy głosów. W 2010 r. ppłk Ludwik Zalewski był wyróżniony przez ministra MON Medalem Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego. W 2011 r. marszałek przyznał nagrodę Podlaska Marka Roku, a w 2014 r. prezydent Miasta Łomża nagrodę w dziedzinie kultury. Miernikiem popularności Fortu III, strzelnicy, muzeum były i są tysiące odwiedzających to miejsce. Ppłk Zalewski jest autorem i był inicjatorem opracowania książek o historii wojskowości i militariów. Szczególnie dumni byli ze wspólnego albumu „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej”. 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę