Łomżyńska Rada Kobiet zachęca do udziału w wyborach
Do nieoddawania wyborów walkowerem apelowały w poniedziałek 5 maja rano przedstawicielki Łomżyńskiej Rady Kobiet stojąc na centralnym placu miasta. „18.maja droga łomżynianko nie szukaj wymówek, Twój głos naprawdę ma znaczenie” - mówiła jej przewodnicząca Marlena Siok.
Już za niecałe dwa tygodnie obywatele Rzeczypospolitej będą wybierać „swojego” prezydenta. Przy ostrych podziałach funkcjonujących w kraju, i dość wyrównanych „obozach”, każdy głos może mieć znaczenie. Stąd też przedstawicielki Łomżyńskiej Rady Kobiet postanowiły zaapelować do łomżynianek o aktywny udział w procesie głosowania. Zorganizowaną na Starym Rynku konferencję rozpoczęła przewodnicząca ŁRK Marlena Siok, która nawiązując do rozpoczętych dzisiaj matur pytała „Czy jesteśmy gotowi do naszego egzaminu dojrzałości, który odbędzie się 18. maja w dniu wyborów prezydenckich”. Zachęcała by nie szukać wymówek, ponieważ „Twój głos naprawdę ma znaczenie”.
Marlena Siok porównując frekwencję wyborów parlamentarnych z 2023 roku z samorządowymi z 2024 roku, kiedy to w pierwszym przypadku w Łomży do urn wyborczych poszło jak podawała około 70 %, a w drugim przypadku około 45%, co jej zdaniem „pokazuje, że mieszkanki Łomży świadomie oddały swój wybór”. Podkreślała, że prawa wyborcze, obok prawa do edukacji, były dla emancypantek polem walki. „Jesteśmy tutaj by zachęcić mieszkanki Łomży do udziału w wyborach 18. maja. Nie jesteśmy tu po to, aby agitować, ale zwrócić uwagę na odpowiedzialność i na odwagę obywatelską”. W jej ocenie celujące zdanie obywatelskiej matury to udział w głosowaniu. „Zachęcamy mieszkanki Łomży do udziału w wyborach, byśmy nie oddawały prawa głosu, o które walczyły nasze babki, prababki, byśmy 18. maja tłumnie stawiły się przy urnach”.
Głosowanie zdaniem posłanki Alicji Łepkowskiej – Gołaś to nie opcja, to siła „ i tę siłę pokażmy”. W ocenie posłanki 15 października 2023 roku „prawdopodobnie zmieniłyśmy bieg wydarzeń. My kobiety dokonałyśmy wyboru, dokonałyśmy wyborów zgodnie ze swoją hierarchią wartości. Zróbmy to również teraz 18. maja. Idźmy do urn, idźmy pokazać jaką mamy siłę koleżanki, dziewuchy, siostry, matki ”. Mówiła, że w społeczeństwie na 100 mężczyzn przypada 107 kobiet, które nie często korzystają z prawa wyborczego wywalczonego w 1918 roku. „Mamy swoje prawa, ale też wykorzystujmy swoje obowiązki by pokazać, jakiego świata chcemy”.
Zdaniem radnej Mileny Siok (bratowej Marleny) głosowanie jest obowiązkiem, który wiąże się z realnym wpływem na to jak będzie wyglądała przyszłość i kto będzie reprezentantem. „Świadome wyborczynie tworzą silne wspólnoty lokalne” - mówiła radna, w której ocenie kobiety w łomżyńskiej Radzie Miejskiej są ciągle niedoreprezentowane i ich „głos nie wybrzmiewa tak mocno jak powinien”.
Tym, którzy nie wiedzą na kogo głosować, przewodniczący ŁRK radziła oglądać debaty kandydatów, czy też skorzystanie z latarnika wyborczego. „Warto sprawdzić, który z kandydatów ma najbardziej zbieżne poglądy z naszymi, i na podstawie takiego testu dokonać wyboru”.
Konferencja prasowa odbyła się przy ławeczce Hanki Bielickiej, a tło przemawiającym paniom dawały członkinie Łomżyńskiej Rady Kobiet trzymając w rękach hasła zachęcające do udziału w wyborach.