Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 02 lipca 2025 napisz DONOS@

Chałupa z kartonu to temat narady w Ratuszu

Główne zdjęcie
Ulica Rządowa

- Powiedziałam prezydentowi Chrzanowskiemu przy pięciu świadkach, żeby przestali zamiatać tę sprawę pod dywan i pociągnęli do odpowiedzialności wykonawców fuszerki na poddaszach sprzed kilkunastu lat i tych, którzy lokale z dziurami w ścianach i dachu dopuścili do użytku – mówiła po ponad godzinnym spotkaniu Magdalena Święczkowska, która walczy o zamianę mieszkania, gdzie 13 lat w kuchni, łazience i pokoju jest „zimno jak w kostnicy”. Remonty zaadaptowanego poddasza nie przyniosły skutku, więc łomżynianka od ponad 7 lat walczy z urzędnikami Ratusza i MPGKiM na pisma. 4 miesiące temu poprosiła Radę Miejską Łomży o pomoc. Co z tego spotkania wynikło?

- Z mojej perspektywy nic nie wynikło – ocenia Magdalena Święczkowska, mieszkająca z rodziną w budynku komunalnym przy ul. Pocztarskiej 1, w zarządzie MPGKiM w Łomży. 17 lat temu była na społecznej liście osób uprawnionych do zawarcia umowy umowy najmu lokalu mieszkalnego na 2008 r. Po wielu perypetiach ze staraniami o dach nad głową dla siebie i rodziny w połowie 2012 r. dostała lokal komunalny, który okazał się „chałupą z kartonu”, gdzie pękał sufit i ściany, na których  panowały zacieki i pleśń, a wiatr wył i hulał między szparami. Szczegółowo opisywaliśmy fuszerkę projektowo-wykonawczo-odbiorczą w tekście z marca 2023 r. - link poniżej. 7 lat temu w kwietniu 2018 r. Pani Magdalena poprosiła o interwencję prezydenta Mariusza Chrzanowskiego. Pisma dalej krążyły między nią a urzędnikami, a lokatorka cierpiała, że jest przeokropnie zimno. „Przemarzają ściany, jest wilgoć i wentylacja jest okropna, do mieszkania wdmuchuje, nie ma wyciągu. Nawiewa futrynami i wokół listew podłogi. Za ścianą słychać awantury, libacje i bijatyki...” W czerwcu 2025 r. opinie o stanie technicznym mieszkania wydali: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łomży Krzysztof Święcki i Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Białymstoku Andrzej Golonko. Obaj inspektorzy budowlani zauważyli, np., niewłaściwą wentylację i problemy wadliwej więźby dachowej, na której pokrycie pianką montażową dla ukrycia felerów skarżyła się lokatorka.  Sprawę skierowali do wszczętego odrębnego postępowania administracyjnego. A co do wentylacji i pianki stwierdzili „zasadność wniesionej przez Panią skargi  całości”. Co z tego konkretnie wynika? 

„Zagadkowa fuszerka” wykonawców poddaszy

We wtorkowym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Łomży, 1. lipca 2025 r., brali udział: prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, wiceprezydent Piotr Serdyński, dyrektor MPGKiM w Łomży Marek Olbryś, kierownik ZGM w MPGKiM Marek Borawski, radny Adrian Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała. Co z takiego spotkania dla łomżynianki wynika? - zapytaliśmy przewodniczącego RMŁ. - Nie będę wypowiadać się w tej kwestii – zastrzega Wiesław Grzymała, nie chcąc komentować zawiłej faktograficznie i proceduralnie sprawy. Przypomnijmy: Magdalena Święczkowska wysyłała pismo ze skargami i zażaleniami do różnych instytucji, m.in., Prokuratury Rejonowej w Łomży, którą 17. lutego 2025 r. zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników: Ratusza, MPGKiM i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z Łomży. 

 

Jej argumentacja w poczuciu bezsilności powtarza się za każdym razem, że woda płynie po ścianie przy gniazdku z prądem, zimno jest jak w chłodni, a wiatr hula przez szpary wykuszu na 3. piętrze.

- Rada Miasta nie przyznaje ani nie remontuje mieszkań komunalnych – wyjaśnia przewodniczący RMŁ Wiesław Grzymała. - Skargę lokatorki przekazaliśmy do organu wykonawczego w Ratuszu... W międzyczasie tą sprawą zainteresowali się trzej radni: Adrian Gołaszewski, Marek Kisiel i Karol Sztejno, ale dalsze procedowanie przełożono do 11. lipca, kiedy ma powstać ekspertyza budowlana.

- Powiedziałam głośno i wyraźnie przy uczestnikach spotkania, że poszło na marne 13 lat mojego oczekiwania na mieszkanie, a drugie 13 lat na walkę o godne warunki, bezpieczne i spokojne życie, bo do tej pory nic się nie zmieniło – podsumowuje Magdalena Święczkowska, która przewidująco zawiadomiła o takiej „zagadkowej fuszerce”, m.in., Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie oraz Prokuraturę Regionalną w Białymstoku i Prokuraturę Krajową w Warszawie.   

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę