Urszula Kozioł (+ 94) lubiła eklerki Cukierni Łomżanka
- Razem przy ladzie śmialiśmy się nieraz, że jesteśmy krajanami, że nasze rodziny pochodzą z tych samych stron – wspomina Poetkę Urszulę Kozioł (1931 – 2025) Paweł Wojczyński, prowadzący z bratem Michałem Wojczyńskim Cukiernię Łomżanka. - Wybitna poetka, laureatka Nagrody Nike i Honorowa Obywatelka Wrocławia była również - co jest dla nas zaszczytem - klientką Łomżanki.
- „Witam moją kochaną cukierenkę” - tymi słowami już od progu witała nas Pani Urszula Kozioł, która odeszła w ostatnią niedzielę 20. lipca 2025 roku - opowiada Michał Wojczyński. - Przy ladzie śmiała się, że ona też może o sobie mówić „łomżanka”. Znała dobrze Łomżę, tam miała rodzinę, tam też na starym cmentarzu, na którym spoczywają nasi Dziadkowie, spoczywa brat poetki Lech.
Kontekst historyczny do dziejów obu Rodzin
Przypomnijmy, że Bracia Wojczyńscy prowadzą w pobliżu Rynku we Wrocławiu przy ulicy Ruskiej 10 Cukiernię Łomżanka - założoną w Łomży przed II wojną światową w 1935 r. przez ich dziadka Leona Chalamońskiego (1908 - 1960). Po wojnie cukiernia ruszyła we Wrocławiu w 1946 r., gdzie od 1953 r. mieści się przy ul. Ruskiej 10. Natomiast wspomnianym „bratem Lechem” jest mecenas Lech Kozioł (1939 – 2016), doradca prawny „Solidarności” z lat 80. i senator Ziemi Łomżyńskiej. Z okazji Nagrody Literackiej Nike w 2024 r. dla Urszuli Kozioł opowiadał o spotkaniach z Ciocią mecenas Jacek Kozioł (syn mecenasa Lecha Kozioła i młodszy brat poety Jakuba Kozioła (1960 – 2010). Czytelniczki i Czytelnicy, zainteresowani szczegółami z dawnych dziejów przodków: Poetki i Cukierników, znajdą je w artykułach, jakie opublikowaliśmy w Portalu 4lomza.pl (linki poniżej).
„Pyszne eklerki z Pani ulubionym kremem kawowym”
- Pani Urszula Kozioł w naszej cukierni szczególnie upodobała sobie eklery kawowe – wspomina Michał Wojczyński. - Dziesięć sztuk to zawsze było minimum, bo albo szła na spotkanie, albo musiała poczęstować nimi sąsiadów, którzy wyświadczyli Jej jakąś przysługę... Mimo poważnego wieku, zachwycała bystrością umysłu i kondycją, a potrafiła wybrać się do nas po eklerki nawet w najbardziej paskudną pogodę. Zawsze uśmiechnięta i zawsze lubiąca chwilkę z nami zagadać. Można też powiedzieć, że była równolatką Łomżanki, bo przecież nasza firma liczy sobie w tym roku 90 lat. Chyba nie przesadzimy, twierdząc, że ostatnimi laty była najstarszą klientką, odwiedzającą cukiernię przy Ruskiej 10... Jej twórczość skupiona była teraz na przemijaniu, którego sama coraz mocniej doświadczała... Pisała: „z niczym tu przyszłam i odejdę z niczym i wkrótce będzie jakby mnie nie było”. Otóż nie. Będzie Pani. W naszej pamięci i w przejmujących wierszach, które poruszą każdego, kto się z nimi zetknie. I żeby w tym lepszym świecie też ktoś potrafił upiec takie same pyszne eklerki z Pani ulubionym kremem kawowym...
Chętnie odwiedzała Rodzinę Koziołów w Łomży
Urszula Kozioł otrzymała Nagrodę Nike w 2024 r. za tom „Raptularz”. Radosław Romaniuk, który poświęcił Poetce 50. odcinek podcastu „Pełnia literatury”, nazwał jej wiersze „bezkompromisową egzystencjalnie poezją”. W latach 70. i 80. XX wieku prof. Danuta Zawadzka, wielce wymagająca polonistka LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży, tak wysoko oceniała poezję Urszuli Kozioł, że stawiała jej talent obok Wisławy Szymborskiej, Ewy Lipskiej, Erny Rosenstein. Urszula Kozioł była Honorową Obywatelką Wrocławia, Laureatką Nagrody Silesius i Nagrody Kościelskich, miała także doktorat honorowy Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1981 r. odwiedziła Łomżę i Nowogród z okazji wizyty noblisty Czesława Miłosza. Przynajmniej raz w roku odwiedzała Rodzinę Koziołów.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146