Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 05 lipca 2025 napisz DONOS@

Lipiec najlepszym miesiącem do przejścia na emeryturę

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Moment przejścia na emeryturę ma wpływ na świadczenie i zdaniem ZUS-u najlepiej do tego nadaje się lipiec. Można wówczas skorzystać z rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne, która za rok 2024 wyniosła 114,41 proc. i dodatkowo za pierwszy kwartał w wysokości 111,60 proc.

- Prawo do nowej emerytury zależy wyłącznie od ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz udowodnienia jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Wniosek o emeryturę można już złożyć na 30 dni przed osiągnięciem wieku. Warto jednak pamiętać, że moment przejścia na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Moment przejścia na emeryturę może mieć wpływ na wysokość świadczenia.  W przypadku wątpliwości ZUS radzi porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy  symulację wysokości świadczenia w kalkulatorze emerytalnym, lecz także wskaże o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy pracować dłużej. Z usług doradcy emerytalnego można skorzystać w każdej placówce ZUS-u, w trakcie e-wizyty, czyli wideorozmowy z pracownikiem Zakładu.

- Dlatego przed ustaleniem daty dotyczącej wyboru miesiąca, w którym zamierzamy  przejścia na emeryturę warto, aby jeszcze raz ustalić przewidywaną wysokość przyszłego świadczenia. Mamy również możliwość samodzielnego wyliczenia emerytury w kalkulatorze emerytalnym na naszym profilu na PUE/eZUS – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

 

Kiedy złożyć wniosek?

Jeśli wiek emerytalny zastał osiągnięty  jakiś czas temu (nie w tym miesiącu, w którym składamy wniosek o świadczenie)  i zdecydujemy się zakończyć naszą aktywność zawodową, by przejść na emeryturę,  to warto rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas otrzymamy za ten miesiąc nie tylko wynagrodzenie, ale i całą emeryturę, niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony 1., 15., czy 20. dnia miesiąca. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę czyli już od kolejnego miejąca .

Składając wniosek o emeryturę, warto przemyśleć nie tylko miesiąc, ale i dzień, w którym zdecydujemy się dopełnić formalności by skorzystać z przysługujących uprawnień. Osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o świadczenie w późniejszym czasie tj. w wybranym kolejnych miesięcy po osiągnięciu wieku powszechnego warto, aby formularz złożyły po dacie urodzenia. Wówczas  średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze o ten jeden miesiąc,  a to ma znaczenie przy obliczeniu wysokości emerytury. Na przykład, jeżeli urodziliśmy się 20 maja i chcemy na emeryturę przejść od lipca, to chcąc skorzystać z tej możliwości wniosek należy złożyć po 20 lipca.

- Obliczenia emerytury dokonuje się w bardzo prostym działaniu. W liczniku wstawiamy sumę zwaloryzowanych składek emerytalnych zgromadzonych na koncie w ZUS-ie (od stycznia 1999 r.) i zwaloryzowanego kapitału początkowego (za okres do 31 grudnia 1998 r.), a w mianowniku  wynikające z danych GUS tzw. średnie dalsze trwania życia, czyli dalszą przeciętną długość życia na emeryturze. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tym kwota emerytury, będzie wyższa. Każdy sam musi podjąć decyzję, jaki wariant jest dla niego najkorzystniejszy - podsumowuje rzeczniczka.

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę