100 lat kobiet w polskiej Policji
Kobiety dadzą sobie radę wszędzie, a czym mówi popularne powiedzenie. Statystycznie są lepiej wykształcone, i co ważne w służbach mundurowych, lepiej od mężczyzn potrafią słuchać, współczuć i bywają mniej ryzykowne. Choć mają o wiele więcej zalet to w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży pracuje ich zaledwie 22 procent.
„Wnoszą nie tylko kompetencje, ale i odwagę cywilną, empatie i nową jakość w relacjach społecznych. Są specjalistkami, dowódcami, rzecznikami, policyjnymi negocjatorkami, ekspertkami w sprawach, gdzie liczy się nie tylko siła fizyczna ale przede wszystkim siła charakteru” - mówiło „swoich” podwładnych inspektor Adam Chodziutko Komendant Miejski Policji w Łomży.
W tym roku przypada jubileusz 100-lecia Kobiet w Policji Państwowej Il RP. „W tym roku przypadają obchody 100-lecia Kobiet w Policji Państwowej Il RP. To wyjątkowe wydarzenie stanowi okazje do uczczenia historycznej roli kobiet w szeregach Policji, ich odwagi, profesjonalizmu oraz nieocenionego wkładu w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego” - przypomina KMP Łomży. Aby uczcić ten jubileusz, łomżyńskie policjantki przy wsparciu Łomżyńskiej Rady Kobiet zorganizowały "Łomżyńskie Policyjne Forum Kobiet. Razem dla bezpieczeństwa".
W łomżyńskiej komendzie Policji na 231 funkcjonariuszy, służy 51 policjantek, a realizują zadania takie jak mężczyźni. To także pracownice cywilne, których w jednostce jest 39, a odbierają telefony, dbają o właściwy obieg dokumentacji, zajmują się kwestiami skargowymi i kadrowymi. Często niezastąpione w swoim profesjonalizmie.
„Jubileusz ten jest doskonałym momentem, by wspólnie przypomnieć sobie o pionierkach, które przecierały szlaki, jak również podziękować wszystkim współczesnym funkcjonariuszkom za ich codzienną służbę”. Z tą ideą doskonale korespondowało wystąpienie nadinspektor w stanie spoczynku Ireny Doroszkiewicz - pierwszej w historii Polskiej Policji kobiety w stopniu generała. Białostoczanka przypomniała historię swojego życia, od początków służby w 1990 roku jako sekretarki w komisariacie drugim do obecnie wykładowczyni w Wyższej Szkole Policji.. „Kobiety to takie uparte są, do samego końca, do krwi, do kości białej” - tłumaczyła słuchaczom. Z kolei Marek Gajewski z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przedstawił rys historyczny lokalnej Policji. „Nasze Forum miało także charakter edukacyjny i społeczny – dotknęliśmy trudnych, ale ważnych tematów: hejtu oraz przemocy domowej. Dyskutowaliśmy, jak chronić siebie i innych – bo bezpieczeństwo nie zna płci – to wspólna sprawa” - relacjonuje aspirant sztabowy Karolina Wojciekian oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Łomży.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich oraz podmiotów, służb i instytucji na co dzień współpracujących z Policją. Przede wszystkim na widowni licznie zasiadły kobiety łomżyńskiej Policji, ale też mieszkanki Łomży i okolic. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu Łomżyńskiej Rady Kobiet, dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich w Łomży oraz Banku Pekao S.A. w Łomży.
Wydarzenie zakończyło się podziękowaniami dla wszystkich funkcjonariuszek, które przez dekady służyły z oddaniem i pasją. Łomżyńskie obchody 100-lecia Policji Kobiecej były hołdem dla przeszłości, inspiracją na przyszłość i dowodem na to, że Policja jest Kobietą – odważną, profesjonalną i niezastąpioną w służbie społeczeństwu. Prezentem niespodzianką dla zgromadzonych był występ wokalno - muzyczny młodych i utalentowanych.
źródło: KMP Łomża