Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 maja 2025 napisz DONOS@

Teatr w drodze i świat w walizce na łomżyńskim festiwalu

Już jutro rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Będzie trwać cztery dni, obejmując szereg wydarzeń. W konkursie zaprezentuje się 13 teatrów z całego świata. W offowym nurcie „Moje miasto” odbędzie się aż dziewięć spektakli plenerowych, w tym przygotowane z myślą o dzieciach. Tegoroczny festiwal jest wyjątkowy również pod tym względem, że znalazł się w krajowym programie kulturalnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. – To zaszczyt dla Łomży i teatru, ponieważ tych imprez jest zaledwie kilkanaście – podkreśla dyrektor festiwalu i organizującego go Teatru Lalki i Aktora Jarosław Antoniuk, dodając, że festiwal został wytypowany przez ministerstwo kultury.

Tegoroczny festiwal Walizka odbywa się pod hasłem „Teatr w drodze. Świat w walizce”. W części konkursowej zaprezentuje się 13 teatrów z Armenii, Czech, Hiszpanii, Holandii, Meksyku, Polski, Słowacji i Szwecji, wybranych spośród ponad 150 zgłoszeń. 

Większość z nich wystąpi w Łomży po raz pierwszy. Będzie je oceniać jury w składzie: Aleksandra Rembowska, Zbigniew Niecikowski, Bożena Sawicka, Marek b. Chodaczyński i Jan Polívka, a pula nagród wynosi 22 tysiące złotych. – W tym roku do konkursu zaprosiłem 13 teatrów – mówił Jarosław Antoniuk podczas piątkowej konferencji prasowej. – Są to spektakle bardzo zróżnicowane tematycznie, ponieważ mówią nie tylko o sprawach obecnych, ale również podejmują bardzo ważne tematy, tematy dotyczące dzieci, wychowania, ekologii. W przypadku spektakli dla widzów dorosłych mówimy o tożsamości, o poszukiwaniu relacji rodzinnych, ale są również spektakle polityczne.

Równolegle będą odbywać się w różnych punktach Łomży spektakle plenerowe w nurcie „Moje miasto”, adresowane do szerszego grona odbiorców. Będą to zarówno duże widowiska z „Don Kichotem” tyskiego Teatru HoM na czele, jak też spektakle polskich i włoskich teatrów adresowane do dzieci, w tym odbywające się 1 czerwca w ramach miejskich obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. – Siłą tego festiwalu jest jego różnorodność, bo nie organizujemy tego wydarzenia dla siebie, tylko wyłącznie z myślą o mieszkańcach naszego miasta, o dzieciach oraz osobach dorosłych – zauważał Jarosław Antoniuk. –  Stąd biorą się dwa nurty festiwalu: jeden to spektakle konkursowe, ale mamy również od wielu lat nurt pod nazwą „Moje miasto”. To nurt offowy, cieszący się ogromnym powodzeniem wśród widzów. Można powiedzieć, że na dobrą sprawę organizujemy dwa festiwale, gdzie jeden jest zamknięty w przestrzeniach Hali Kultury i w teatrze,  a drugi odbywa się w przestrzeniach miejskich, bo mamy i ulicę Długą, i Stary Rynek, i plac katedralny.

Tradycyjnie poza konkursem wystąpią też gospodarze, to jest Teatr Lalki i Aktora, prezentując w swojej siedzibie spektakl „Calineczka”. Zostanie też otwarta wystawa  scenografii  Jana Polívki „Światło, forma, filozofia” w Galerii Pod Arkadami. 

Współorganizatorem tegorocznej Walizki jest Narodowe Centrum Kultury, ponieważ festiwal znalazł się w krajowym programie kulturalnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, obok 15 innych wydarzeń tego typu, jak choćby Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Krakowski Festiwal Filmowy i Malta Festiwal. Dlatego wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe, w tym spektakle konkursowe, jest wolny, ale obowiązują zaproszenia i bezpłatne wejściówki. 

– Myślę, że tych kilka dni wypełni Łomżę sztuką, teatrem, dobrą energią i czymś, co pozostaje nie tylko w pamięci mieszkańców naszego miasta, ale również naszych gości – podsumowywał dyrektor Antoniuk, zapraszając wszystkich do udziału w festiwalu, prawdziwym święcie teatru. 

 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę