Kurpianka, koronka i czaple na muralach
Przez 8 dni gościli w Nowogrodzie nad Narwią i malowali na ścianach budynków artyści, tworzący w stylu street art dzieła sztuki, funkcjonujące w przestrzeni publicznej, widziane na ulicach i z ulic. Przyjechali na wzgórze nad rzeką z inicjatywy Katarzyny Chętnik, prawnuczki oraz prezeski Fundacji Adama Chętnika (1885 – 1967), etnografa i twórcy Skansenu Kurpiowskiego. Staropolskiej gościny udzieliła twórcom Agroturystyka u Agi, by mogli spokojnie namalować 6 nowych i ładnych murali.
Festiwal na wzgórzu nad rzeką sprawił, że do Nowogrodu przyjechało pięcioro artystów street artu, ażeby stworzyć w przestrzeni miasta murale, inspirowane folklorem, kulturą kurpiowską i postacią Adama Chętniki. Z racji 140-tych urodzin Zacnego Muzealnika, który ma poświęcony sobie mural na ścianie budynku przy dziedzińcu Muzeum w Łomży (jakie zorganizował w 1948 r.) została teraz wydany reprint jego książki z 1915 r. pt. „Chata kurpiowska” z rysunkami Autora, uświetniając Rok Adama Chętnika w województwie podlaskim. Malowanie murali na ścianach domów na wzgórzu nad Narwią odbyło się po raz trzeci. Podczas corocznych edycji festiwalu w Nowogrodzie powstało 15 murali: 7 w 2023 roku, 2 w 2024 roku, 6 w 2025 roku. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Adama Chętnika; zaprosiła do współpracy artystów i instytucje, m.in., samorząd Gminy Nowogród.
Założyciel Skansenu ze skrzypcami i Jadwigą
W minionym tygodniu pogoda do malowania 6 dużych obrazów na ścianach w Nowogrodzie była sprzyjająca: ciepło, słoneczko, nieupalnie, czasem lekki, przelotny deszcz dla ochłody, odpoczynku, przerw w pracy. Dwa nowe murale, inspirowane widokiem chaty kurpiowskiej, powstały na ścianie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury – autorem jest Someart, który gościł też i tworzył na festiwalu w 2023 r. Budynek Zespołu Szkół Samorządowych w Nowogrodzie ozdobiła koronka kurpiowska, stworzona przez NeSpoon, która również po 2 latach powróciła na wzgórze nad rzeką. Mona Tusz jako jedyna uczestniczyła w trzech dotychczasowych edycjach: nad wejściem do biblioteki królują błękitne fali Pisy i Narwi, na tle których pełnią warte dwie dzikie, dumne czaple – oto dopełnienie całości cyklu, tryptyku, albowiem po obu stronach widnieją kilka razy większe pejzaże w błękicie, m.in., z bobrami, łosiami i sową wysoko na drzewie. Jakub Bitka namalował mural na budynku ze sklepami przy rondzie w Nowogrodzie, przedstawiając Adama Chętnika ze skrzypcami i małżonką Jadwigą. Dom przy ulicy Koziej 6 zyskał portret starszej kobiety w efektownym stroju - Kurpianki Michaliny Dębowskiej z Myszyńca, którą uwiecznił Mgr Mors. Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji spotkania artystów ze wzgórza nad rzeką tworzył też Michał Mroczka: po drugiej stronie M-GOK w Nowogrodzie namalował mężczyznę łowiącego ryby, z delikatną sugestią, że to Zbawiciel.
Muzeum Skansen Kurpiowski imienia Adama Chętnika, dzięki pomysłowej inicjatywie ozdabiania miasteczka muralami o charakterze folklorystyczno-przyrodniczym, pozyskało cennego sojusznika. Dolina Narwi i Pisy, zabudowa wiejska i murale ludowe - to atrakcje dla turystów z Polski i świata.
W poniższym linku sprzed 2 lat o przybywaniu murali w Łomży i powiecie łomżyńskim pisałem o upiększaniu ścian w miastach i gminach. Jeżeli murali przybyło, proszę o kontakt: mrd@4lomza.pl.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146