Konfraternia Sztuki w Łomży
Zbiorową wystawę malarstwa członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki - Kolonii Artystycznej otwarto w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego. To ogrom prac, technik i inspiracji, ale tą najważniejszą jest twórcza atmosfera urokliwego Kazimierza Dolnego, malowniczo położonego nad Wisłą i zachwycającego artystów od lat. Jest wśród nich również Włodzimierz Dąbkowski z Zambrowa, znany już w Łomży z wystaw indywidualnych.
Wakacyjna wystawa w świętującej 50-lecie Galerii Sztuki Współczesnej to barwna i bardzo różnorodna ekspozycja, prezentująca prace aż 49. malarzy i malarek. Doszło do niej dzięki inicjatywie Włodzimierza Dąbkowskiego. Ten absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, znany w Łomży z wystaw indywidualnych w Muzeum Diecezjalnym podczas Nocy Muzeów 2013 i w Galerii Pod Arkadami pięć lat później, jest również od roku 2007 członkiem znanej w kraju i w świecie, istniejącej od 25 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – Kolonii Artystycznej, którą współtworzy z 70. innych twórców.
– W Konfraterni jest mnóstwo osób i każda z nich ma inne spojrzenie na sztukę – podkreślał Włodzimierz Dąbkowski. – Każdy jest na innym etapie, nierzadko mieszka w innym mieście, w okolicy Kazimierza i w dalszych miejscowościach, tak jak ja w Zambrowie. Jesteśmy grupą znajomych i przyjaciół, można powiedzieć jaki mamy program i co chcemy twórczo robić, a do tego sławić Kazimierz w innych miejscach w Polsce. – Kolonia artystyczna, ponieważ miasto Kazimierz Dolny należy do związku europejskich kolonii artystycznych – przybliżał prezes Roman Gruszecki. – Najstarszą taką kolonią jest Worpswede w Niemczech i jakiś czas temu również mieliśmy tam wystawę. Pokazujemy tutaj obrazy wielu naszych członków, dlatego trudno się doszukiwać w tej wystawie jakiejś tematycznej jednolitości.
Podobnie jest z wystawą prezentowaną w Łomży, w której uczestniczą Marek Andała, Marta Andała, Anna Borkowska, Magdalena Brauze, Magdalena Brennenstuhl, Zbigniew Bury, Damian Czerwiński, Włodzimierz Dąbkowski, Izabella Edeńska, Agnieszka Gadzińska-Kita, Klara Gałuszka, Beata Giza-Kwiecień, Krystyna Głowniak, Agnieszka Gruszecka, Roman Gruszecki, Ilona Irmina Iwańska, Mieczysława Izdebska-Łazorek, Jacek Piotr Jarosz, Adam Kita, Jagoda Halina Kołodziejska, Hanna Korzeniowska, Jacek Kośmiński, Anna Król, Jerzy Krzysztoporski, Konrad Kucza-Kuczyński, Jacek Kwiatkowski, Grzegorz Kwiecień, Maria Lipiec, Marek Łoś, Sylwia Łyczko-Zielony, Jan Michalak, Janusz Michalak, Agnieszka Michalska, Krzysztof Michalski, Bartłomiej Michałowski, Leszek Niewiadomski, Dorota Opolska- Maksym, Jolanta Opolska, Dorota Otulska, Renata Owczaruk, Jacek Pokrak, Krzysztof Raczyński (Krzyr), Krystyna Rakowska, Anna Serafinowicz-Kuszneruk, Michał Smółka, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński, Elwira Woźniak i Małgorzata Wzorek.
Prezentują prace z lat 2000-2025, opiewając nie tylko uroki różnych zakątków Kazimierza Dolnego i jego okolic, ale też dając dowody fascynacji martwą naturą, scenami rodzajowymi, a do tego innymi regionami świata, od Europy po Stany Zjednoczone. Wszystko to można oglądać w salach wystawowych galerii aż do 28 sierpnia.
– Kazimierska Konfraternia Sztuki jako kolonia artystyczna stanowi żywą kontynuację bogatej tradycji, która rozkwitła w Kazimierzu Dolnym w latach 20. ubiegłego wieku – podsumowuje kierownik galerii Karolina Skłodowska. – Miasteczko jest dla członków stowarzyszenia, podobnie jak przed laty dla Tadeusza Pruszkowskiego oraz jego studentów i zaprzyjaźnionych artystów, duchową ostoją i nieustannym źródłem inspiracji. Malownicza, renesansowa i barokowa architektura, meandrująca Wisła, głębokie lessowe wąwozy oraz urokliwa atmosfera miejscowości tworzą niepowtarzalny genius loci, który od 25 lat przenika twórczość artystów Konfraterni i znajduje odzwierciedlenie w niezliczonych pejzażach, martwych naturach, kompozycjach kwiatowych oraz studiach nastroju, koloru i światła. Skupieni w stowarzyszeniu malarze, rzeźbiarze, graficy i przedstawiciele innych dziedzin sztuki tworzą zbiorowość emanującą twórczą energią zrodzoną z sympatii do miasta oraz pasji i artystycznej wrażliwości.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Grzegorz Gwizdon/Galeria Sztuki Współczesnej