Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 maja 2025 napisz DONOS@

Muzyka, śpiew i gwara w Dobrym Lesie i Nowogrodzie

Od kilku lat w amfiteatrze w Dobrym Lesie odbywał się Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych. Tegoroczna edycja Zbójna – Dobry Las 2025 została zorganizowana 17. maja w sobotę, ale w Szkole Podstawowej, ponieważ organizatorzy przewidzieli kaprysy majowej pogody. Od popołudnia do wieczora rozbrzmiewały dźwięki muzyki kurpiowskiej, głosy solistów i zespołów śpiewaczych oraz gawędziarzy ludowych. A w niedzielę w Nowogrodzie Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego miał być w Skansenie, jednak był w hali Szkoły Podstawowej. Na szczęście, przeniesienie obu imprez spod nieba pod dach nie obniżyło poziomu.

W obu przypadkach do zmiany lokalizacji przyczyniła się zimna, wietrzna pogoda, zaledwie około 6 / 7 stopni Celsjusza, zapowiadana w prognozach meteorologicznych. Regionalny Przegląd Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych początkowo, czyli od ponad 20 lat, odbywał się na stadionie w Zbójnej, a kilka lat temu temu został przeniesiony do Dobrego Lasu, gdzie powstało zadaszenie z drewna, stylizowane na ludowo, w kameralnym amfiteatrze. Jednakże w tym roku artyści ludowi – około 50 podmiotów wykonawczych – znaleźli dach nad głową do występów w bardziej dogodnych warunkach, w ciepłej sali, bez wiatru i deszczu. Całość zorganizowali we współpracy: Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży z dyrektorem Jarosławem Cholewickim i Gmina Zbójna z wójt Elżbietą Parzych.

Uczestników oceniała komisja w składzie: prof. dr hab. Piotr Dahlig jako przewodniczący, śpiewaczka ludowa Apolonia Nowak i redaktor programów folklorystycznych w Polskim Radiu 2 Anna Szotkowska. Na Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich, odbywający się podczas  XXXII Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie 14. czerwca 2025 roku, jurorzy zakwalifikowali laureatów I i II miejsc w 9-u kategoriach, pod warunkiem przygotowania programu opartego na folklorze kurpiowskim. Natomiast na 59. Ogólnopolski Festiwal Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym, zaplanowany od 26. do 29. czerwca, komisja zakwalifikowała:

Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu i harmonistę ludowego Ryszarda Maniurskiego z Turośli. Dyrektor ROK podziękował za pomoc w organizacji: wójt Zbójnej, dyrekcji SP i GOK w Zbójnej. Pula nagród w sumie dla zdobywców pierwszych miejsc wynosiła 4 tysiące zł z dotacji od MKiDN.

 

Nagrody i wyróżnienia w Dobrym Lesie

W kategorii soliści śpiewacy ludowi – dorośli:

I miejsce:       Hanna Ksepka z Kuzi

I miejsce:       Sylwia Kobrzyńska ze Zbójnej

II miejsce:      Maja Wronowska z Łomży, I LO

II miejsce:      Katarzyna Kobylińska z Nowogrodu 

III miejsce:     Sylwester Krajewski ze Zbójnej

W kategorii soliści instrumentaliści – dorośli:

I miejsce:        Ryszard Maniurski z Turośli

II miejsce:       Rafał Sendrowski z Nowogrodu

II miejsce:       Daniel Cwalina z Nowogrodu 

 

W kategorii soliści instrumentaliści – dzieci i młodzież szkolna:

I miejsce:        Julia Lemańska z Turośli 

I miejsce:        Karolina Nicewicz z Turośli 

II miejsce:       Michał Maniurski z Turośli  

II miejsce:       Marcin Maniurski z Turośli 

II miejsce:       Kornelia Bielska z Turośli 

II miejsce:       Katarzyna Marczyk z Nowogrodu 

II miejsce:       Maja Maniurska z Turośli 

III miejsce:      Wiktor Serafin z Dobrego Lasu 

W kategorii gawędziarze ludowi – dzieci i młodzież szkolna:

I miejsce:         nie przyznano

II miejsce:        Hanna Świętochowska z Konarzyc 

II miejsce:        Magdalena Krysiak z Łomży, I LO 

II miejsce:        Anna Sendrowska z Łomży, I LO 

II miejsce:        Marcelina Żebrowska z Nowogrodu 

II miejsce:        Natalia Kowalczyk z Kuzi 

 

W kategorii zespoły folklorystyczne – dorośli:

Wyróżnienie:     Integracyjny Zespół Folklorystyczny Szansa z Zambrowa

Wyróżnienie:     Zespół Zamberwsi z Zambrowa

W kategorii kapele ludowe – dorośli:

I miejsce:           Kapela Na Dwa i Na Trzy z Nowogrodu

 

W kategorii zespoły śpiewacze – dorośli:

I miejsce:           Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej 

I miejsce:           Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu 

II miejsce:          Zespół Śpiewaczy z Turośli 

II miejsce:          Męski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej 

II miejsce:          Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Kuzi 

III miejsce:         Młode Duchem z Miastkowa 

Wyróżnienie:       Męski Zespół Śpiewaczy Szansa z Zambrowa 

 

 

W kategorii zespoły śpiewacze – dzieci i młodzież szkolna:

I miejsce:            Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Turośli 

I miejsce:            Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu 

II miejsce:           Jegódki z Nowogrodu 

III miejsce:          Miastkowskie Nutki z Miastkowa 

W kategorii gawędziarze ludowi – dorośli:

I miejsce:             nie przyznano

II miejsce:            Hanna Horoszewska z Łomży, I LO

II miejsce:            Elżbieta Skopek z Kuzi 

 

W kategorii śpiewacy ludowi – dzieci i młodzież szkolna:

I miejsce:             Dominika Florczyk z Nowogrodu

II miejsce:            Anastazja Sikorska 

II miejsce:            Konrad Franciszek Korytkowski z Miastkowa 

III miejsce:           Zuzanna Poreda z Nowogrodu

Przegląd Kapel i Śpiewaków w Nowogrodzie

Podlaski Instytut Kultury organizuje przeglądy w różnych regionach województwa, zaś tegoroczna edycja odbywała się w Muzeum Skansenie Kurpiowskim imienia Adama Chętnika w Nowogrodzie, głównie z racji na 140. rocznicę urodzin etnografa, kolekcjonera i piewcy piękna Kurpiowszczyzny, założyciela Skansenu Kurpiowskiego, pochodzącego także z Nowogrodu. Ażeby uniknąć kłopotów technicznych i nie narażać uczestników i gości na przemoczenie i przeziębienie, imprezę sprawnie zorganizowano w hali sportowej Zespołu Szkół Samorządowych. Na scenie zaprezentowało się tam około 30 wykonawców, m.in., śpiewak Sylwester Krajewski, jako solista i w grupie, Hanna Ksepka z Kuzi w Gminie Zbójna, kobiecy zespół z Nowogrodu oraz zespoły z Sejn i Klepaczy. Wśród gości przeglądu byli, np., burmistrz Gminy Nowogród Grzegorz Palka, poseł Alicja Łepkowska – Gołaś i członek Jacek Piorunek z Zarządu Urzędu Marszałkowskiego. Jak podał portal UM, samorządowiec ocenił, że to „znakomity czas na zaprezentowanie tożsamości, tradycji kulturowych, nawiązania do odwiecznych zwyczajów i znakomicie zainwestowane pieniądze w odkrywanie talentów młodszych i starszych artystów”. Zapowiedział „doprowadzenie do renowacji Skansenu”, który jest placówką przekazaną przez Urząd Miasta Łomża Urzędowi Marszałkowskiemu w Białymstoku. Jury oceniało uczestniczących w składzie: dr Artur Robert Gaweł – etnograf, Teresa Pardo – folklorystka, Justyna Wieruszewska-Biniek – animator kultury, reprezentująca Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Grają, śpiewają i awansują do Kazimierza

W kategorii śpiewacy ludowi pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kobrzyńska; drugie Hanna Ksepka; trzecie Katarzyna Kobylińska; wyróżnienia: Urszula Kalinowska, Sylwester Krajewski. Najlepsi soliści instrumentaliści: 1. m. Marcin Drabik, 2. m. Katarzyna Marczyk; 3. m. - nie przyznano; wyróżnienie Rafał Sendrowski. W kategorii mistrz – uczeń: pierwsze miejsce zajął Marcin Drabik i Kornelia Bielska; 2. m. Marcin Drabik i Karolina Nicewicz; 3. m. Marcin Drabik i Julia Lemańska. W kategorii zespoły śpiewacze triumfowały: równorzędne pierwsze miejsca - Dobryna i Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej; równorzędne drugie miejsca - Nachodne z Sejn i Zespół Śpiewaczy z Turośli; równorzędne trzecie miejsca - Modry Len i Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu. Na 59. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zakwalifikowały się 4 podmioty wykonawcze: śpiewacy ludowi - Sylwia Kobrzyńska; mistrz - uczeń: Marcin Drabik i Kornelia Bielska; zespoły śpiewacze - Dobryna i Kobiecy Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej. Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego to – jak podaje komunikat PIK - „ważne dla kultury ludowej wydarzenie, które od wielu lat realizuje najważniejsze cele: przegląd, ochronę i dokumentację tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu. To niewątpliwie spotkanie ludzi, dla których ważna jest popularyzacja i ożywianie tradycji muzycznych”. 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Czytaj również:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę