Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

PARK KRAJOBRAZOWY

„Obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju”

Łojewek
Łojewek

W Parkach Krajobrazowych odbywa się normalna działalność gospodarcza, ale z pewnymi ograniczeniami i zakazami np. dokonywania zmian stosunków wodnych, pozyskiwania do celów gospodarczych skał, w tym torfu oraz skamieniałości, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu.
Wokół Parku Krajobrazowego może być utworzona otulina (strefa ochronna) zabezpieczająca park przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Utworzenia Parku Krajobrazowego lub jego powiększenie następuje w drodze rozporządzenia Wojewody, które określa jego nazwę, obszar, przebieg granicy i otulinę jeśli została wyznaczona oraz szczególne cele ochrony. Likwidacja lub zmniejszenie obszaru następuje w drodze rozporządzenia Wojewody, po uzgodnieniu z właściwymi miejscowo radami gmin z powodu bezpowrotnej utraty wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych oraz walorów krajobrazowych na obszarach projektowanych do  wyłączenia spod ochrony.
Podstawą prawidłowego zarządzania parkiem, narzędziem umożliwiającym realizację idei zrównoważonego rozwoju jest plan ochrony, sporządzany przez Dyrektora Parku lub Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych, a ustanawiany jest w drodze rozporządzenia Wojewody, po uzgodnieniu z Ministrem Środowiska. Plan ochrony ustanawia się w terminie 5 lat od dnia utworzenia Parku, a sporządzany jest na okres 20 lat.

Parki Krajobrazowe Województwa Podlaskiego:


Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi 
rok utworzenia: 1994 
powierzchnia: 19 664ha

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej 
rok utworzenia: 1988 
126 702 

Suwalski Park Krajobrazowy 
rok utworzenia: 1976 
powierzchnia: 6284ha; Najstarszy Park Krajobrazowy w Polsce

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę