Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 09 maja 2021 napisz DONOS@

czwartek 14.12.2006

Gazeta Współczesna - 1981 rok: kaci z SB Gazeta Współczesna - Trwamy mocni w wierze w Boga Gazeta Współczesna - Jedenastka na ławie Kurier Poranny - Grosze od Giertycha Kurier Poranny - Putra straszy ABW

Gazeta Współczesna - 1981 rok: kaci z SB
Po raz pierwszy Instytut Pamięci Narodowej ujawnił twarze i nazwiska wysokich funkcjonariuszy SB z naszego regionu, którzy w czasie stanu wojennego decydowali o losach działaczy opozycji.
Część z nich prawdopodobnie jeszcze żyje. Niektórzy nadal mieszkają w Białymstoku, Łomży czy Suwałkach. Dotychczas ich dane osobowe nigdy nie były ujawniane. Teraz, z okazji 25. rocznicy stanu wojennego, białostocki oddział IPN zdecydował się pokazać, kim byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa - kaci i szpiedzy ówczesnej opozycji. To oni są odpowiedzialni za śledzenie, podsłuchiwanie, werbowanie, przesłuchiwanie, trzymanie w więzieniach. To oni o tym decydowali!
więcej: Gazeta Współczesna - 1981 rok: kaci z SB

Gazeta Współczesna - Trwamy mocni w wierze w Boga
Jesteśmy w 99 proc. katolikami, wierzymy w Boga, chodzimy na msze św. i staramy się zachowywać przykazania - wynika z badań. Na 12 diecezji w religijności ustępujemy tylko Diecezji Tarnowskiej.
- Systematycznie chodzimy do kościoła cała rodziną i nie wstydzimy się swojej wiary - podkreśla Alicja Cichocka z parafii Miłosierdzia Bożego w Łomży. - Tak zostałam wychowana, tak wychowałam córkę.
Z wiarą za Oceanem
Halina i Edward Rybka z parafii pw. Podniesienia Krzyża Św. w Małym Płocku zamówili wczoraj w Łomży mszę św. dziękczynną.
- Panu Bogu dziękujemy, że dał nam wnuki - mówią dziadkowie na dziedzińcu przed kościołem Ojców Kapucynów. - Czekaliśmy na to kilka lat.
Państwo Rybka z radością przyjęli informację, że w Diecezji Łomżyńskiej żyją najreligijniejsi Polacy. Jak oni.
- Nasza rodzina jest katolicka z dziada pradziada - podkreślają państwo Rybka, małżeństwo od 32 lat. - Zawsze chodziliśmy na mszę, do spowiedzi i przyjmowaliśmy komunię świetą.
Ich córka od sześciu lat jest w USA, a syn od czterech. Tam założyli rodziny, tam też urodziły się ich dzieci. Mąż córki jest luteraninem.
- Ale wzięli ślub katolicki i w tej wierze wychowają naszego wnuka Ramse Augusta - cieszą się.
Jaka religijność takie życie
Prowadzone przez Insytut Statystyki Kościoła Katolickiego badania religijności wykazały, że przed nami są tylko wierni Diecezji Tarnowskiej. Badacze przez osiem lat interesowali się, m.in. uczestnictwem we mszy św., przystępowaniem do komunii i codzienną modlitwą.
więcej: Gazeta Współczesna - Trwamy mocni w wierze w Boga

Gazeta Współczesna - Jedenastka na ławie
Dziś przed Sądem Okręgowym w Łomży rozpoczyna się proces oskarżonych w suwalskiej aferze korupcyjnej.
Jedenaście osób zasiądzie na ławie oskarżonych. Listę otwiera Grażyna Zielińska, była przewodnicząca wydziału karnego i wiceprezes Sądu Okręgowego w Suwałkach. Towarzyszą jej adwokaci Władysław H. i Jerzy Sz., psychiatra Eugeniusz W., były policjant Mirosław B. oraz podejrzani o wręczanie łapówek przemytnicy papierosów.
– Na czwartek przewidziano odczytanie aktu oskarżenia – informuje Janusz Wyszyński, rzecznik Sądu Okręgowego w Łomży. – Pierwsi świadkowie zostaną przesłuchani w poniedziałek i wtorek.
Kupowanie wyroków
O aferze w suwalskim wymiarze sprawiedliwości opinia publiczna dowiedziała się po raz pierwszy we wrześniu ub.r. Prokuratura Apelacyjna w Białymstoku poinformowała wówczas prezesa suwalskiego sądu, że wystąpi o uchylenie immunitetu sędziowskiego Grażynie Zielińskiej i Lucynie Ł., jej podwładnej.
Z materiałów dowodowych wynikało, że obie brały łapówki w zamian za orzekanie łagodniejszych wyroków. „Kontrahentami” byli głównie przemytnicy papierosów.
więcej: Gazeta Współczesna - Jedenastka na ławie 

Kurier Poranny - Grosze od Giertycha
Nauczycielskie podwyżki: Dla stażysty - 5 złotych, dla dyplomowanego - 12. - To jałmużna - skarżą się nauczyciele.
Minister edukacji Roman Giertych nie dotrzymał słowa. Zamiast stu, dostaliśmy od kilku do kilkunastu złotych podwyżki. To kpina - denerwują się nauczyciele.
I trudno się dziwić ich irytacji. Przez kilka miesięcy byli zapewniani o nawet siedmioprocentowym wzroście pensji.
- Takie deklaracje usłyszeliśmy w maju. Minister edukacji obiecywał uzyskać z budżetu dodatkowe 1,7 mld zł na podwyżki. We wrześniu była już mowa o 1 mld i pięcioprocentowym wzroście płac - przypomina Iraida Tarasiewicz, prezes podlaskiego ZNP.
Miesiąc temu okazało się, że z tego samego miliarda trzeba będzie opłacić odprawy emerytalne dla kilku tysięcy nauczycieli i awanse zawodowe. Podwyżka została więc zmniejszona do ponad 2 proc.
- Inflacja w 2007 roku ma wynieść 1,9 procent. To ma być podwyżka? To będą grosze - dodaje Tarasiewicz.
więcej: Kurier Poranny - Grosze od Giertycha

Kurier Poranny - Putra straszy ABW
W rozbijanie PiS zaangażował się pan Strzałkowski. Rozmawiałem już o tym z ABW, powiadomię też CBA - zapowiedział Krzysztof Putra. - To bzdura - odpiera zarzut Strzałkowski.
Od kilku dni w kuluarach huczało, że wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra ma powiadomić Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, że Wojciech Strzał-kowski, znany białostocki biznesmen, próbował namówić kilku radnych Prawa i Sprawiedliwości, by przeszli na stronę Platformy Obywatelskiej. Wczoraj Putra ogłosił to na konferencji prasowej.
Nie zajmują się polityką
Wicemarszałek zaczął od Platformy: - PO próbowała przeciągnąć na swoją stronę trzech naszych radnych: Jacka Żalka, Lecha Rutkowskiego i Karola Tylendę - stwierdził Putra.
Ale nie skończył swoich oskarżeń na kolegach z opozycji.
- Chcę powiedzieć o rzeczy bardzo niebezpiecznej. W rozbijanie Prawa i Sprawiedliwości zaangażował się wpływowy przedsiębiorca, pan Strzałkowski. Chciał przejąć naszych radnych i stworzyć z nimi Podlaski Klub Samorządowy. Ja już w tej sprawie rozmawiałem z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dzisiaj zadzwonię do Centralnego Biura Antykorupcyjnego - zapowiedział wicemarszałek. - Do rozstrzygnięcia tych kwestii są odpowiednie instytucje.
więcej: Kurier Poranny - Putra straszy ABW

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę