Podlaski finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
11 czteroosobowych drużyn dzieci z klas 4. i 5. szkół podstawowych wystartowało w 47. Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Na terenie Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży, na pobliskim boisku i w miasteczku ruchu drogowego na Skate Parku odbył się finał wojewódzki. Reprezentację gospodarzy tworzyli: 2 uczennice i 2 uczniów SP nr 9, których opiekunem był nauczyciel techniki i geografii Arkadiusz Bałazy. Zwycięzcą turnieju została drużyna z SP nr 2 w Sokółce. Łomżyniacy zajęli 5. miejsce, zaś Franciszek Duchnowski otrzymał za wyniki puchar dyrektor SP nr 9 w Łomży.
Drużyna „Dziewiątki”, jako zwycięzca turnieju powiatowego 24. kwietnia w siedzibie WORD przy ul. Zjazd, reprezentowała Miasto Łomża w etapie wojewódzkim. W pogodny i słoneczny piątek, 15. maja, do rywalizacji z wiedzy BRD i umiejętności bezpiecznej jazdy rowerem przystąpiła czwórka ambitnych 5-klasistów w składzie: Franciszek Duchnowski, Stanislav Fedoras, Lena Soboń i Hanna Skiepko. Najpierw uczestniczące w turnieju dzieci miały do rozwiązania test, składający się z pytań na tematy, np., znaków drogowych i przykładowych schematów sytuacji na drogach. Uczestniczące drużyny poruszały się rowerami po miasteczku ruchu drogowego na Skate Parku przed SP nr 9 i na torze przeszkód, jaki rozstawiono na boisku w pobliżu miasteczka, np. żmijka – omijanie krążków; przenoszenie klocka ze słupka na słupek; przejazd przez bramkę; zatrzymanie przed poprzeczką etc.
Oprócz tego, w budynku Szkoły trzeba było wykazywać się znajomością i umiejętnością udzielania 1. pomocy, gdy np. ranna dziewczynka potrzebowała zatamowania krwi z kończyn, obandażowania i wezwania karetki Pogotowia Ratunkowego. - Atmosfera podczas turnieju była bardzo przyjazna, a rywalizacja na zasadzie respektowania fair play – ocenia przebieg zawodów Arkadiusz Bałazy. Bo z perspektywy opiekunów drużyn, to najważniejsze okazało się, że dzieci wcześniej przygotowały się do jazdy zgodnej z przepisami ruchu drogowego i poruszania bezpiecznie w przestrzeni publicznej.

Po ulicach mkną jak szalone dzieci bez kasków
Głównym organizatorem finału wojewódzkiego XLVII Turnieju BRD był PZMot w Białymstoku, z prezesem Jerzym Poznańskim na czele, m.in., we współpracy z ośrodkami WORD w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Sędzią głównym zawodów była aspirant sztabowy Magdalena Szwatro z KWP w Białymstoku. Pomocnymi podczas przebiegu konkurencji turnieju brd okazali się wolontariusze z Samorządu Szkolnego, Szkolnego Koła PCK, Grupy Ratowniczej Miłosierdzie. Finałowa impreza trwała długo: rejestracja uczestniczek i uczestników zaczęła się od godz. 8.30 do 10. Następnie w małej sali gimnastycznej, zwanej patio, dokonano otwarcia XLVII Turniej BRD. Dyrektor SP nr 9 Aneta Olszak powitała najlepszych z najlepszych, obiecała trzymać kciuki za wszystkich, życzyła udanej zabawy i zwycięstw. Zaśpiewał chór szkolny pod kierunkiem Martyny Chylińskiej. W takim turnieju zwycięstwem było samo zdobycie wiedzy o tym, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, czego w zbyt małym stopniu rodzice (nie) uczą dzieci. Na ulicach i chodnikach Łomży często mkną jak szalone dzieci bez kasków na rowerze i hulajnodze. W 4lomza.pl wciąż piszemy o wypadkach...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146








