Noc Muzeów w Łomży, Drozdowie i Nowogrodzie
Aż 20 łomżyńskich placówek i instytucji kultury przygotowało bardzo bogatą ofertę na Noc Muzeów 2026. Muzeum Północno-Mazowieckie oraz Muzeum Diecezjalne udostępniają wystawy stałe oraz specjalne. W Galerii Sztuki Współczesnej zostanie otwarta wystawa Radosława Jastrzębskiego. W Hali Kultury zaśpiewa Wojciech Cugowski, a Filharmonia Kameralna zagra aż dwa koncerty. Noc Muzeów odbędzie się również w Drozdowie i w Nowogrodzie, a MPK Łomża uruchomiło z tej okazji na terenie miasta i do Drozdowa dwie bezpłatne linie autobusowe.
Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza w godzinach 17:00-23:00. Będzie tam można zwiedzać wystawy stałe, w tym słynną bursztynu z dorzecza Narwi oraz czasową „Tkaniny i stroje afrykańskie. Tradycja i współczesność” – to ostatni dzień jej prezentacji. Wstęp na wystawy 1 zł. Na muzealnym dziedzińcu będzie można obejrzeć zabytkowe maszyny rolnicze z lat 1900-1939, z kolekcji Andrzeja Jankowskiego. O 18:30 odbędzie się otwarcie wystawy dawnej prasy (XVIII-początki XX wieku) ze zbiorów Andrzeja Jankowskiego oraz prelekcja dr Marii Bauchrowicz-Tockiej „Łomża w lustrze prasy. Prasa łomżyńska w okresie międzywojennym”. O 20:00 zaplanowano pokazy zdjęć „Sacrum” Zbigniewa Walczuka, „Wrażliwość i wyobraźnia Adama Czarniewicza” i „Moje światy” Przemysława Wojewody w sali edukacyjnej, a o 21:30 oraz 22:15 plenerowy pokaz fotografii Zygmunta i Tadeusza Dudo „Między ulicami”.
W Galerii Sztuki Współczesnej będzie można oglądać nową wystawę czasową „Kurpie” malarza z Ostrołęki Radosława Jastrzębskiego. Wstęp 1 zł.
Muzeum Diecezjalne będzie czynne o godzinę dłużej, bo do północy, mając w programie, poza możliwością obejrzenia ekspozycji stałych, również wystawy „Szklane impresje” Justyny Kowalskiej-Patejuk oraz „Organy piszczałkowe od średniowiecza do współczesności”, a do tego dwa koncerty: o 18:00 uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, a o 22:00 Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży p/d Jana Miłosza Zarzyckiego, z solistami-oboistami Pauliną Sochaj i Arkadiuszem Krupą. Ten sam program orkiestra wykona o 20:30 w kościele kapucynów.
Hala Kultury na Starym Rynku proponuje wystawę malarstwa „Bez filtra” uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomż oraz o 18:00 zaprasza na koncert „… i dla siebie zacznij żyć” Wojtka Cugowskiego.
Nie zabraknie też różnorodnych wystaw w mniejszych galeriach.
Galeria Sztuki Iwo Świątkowski (Polowa 16, lokal 23 na drugim piętrze), zaprasza w godzinach 16:00-21:00, na wystawę malarstwa Moniki Pieńkowskiej-Adamczak i z oprawą muzyczną gitarzysty Rafała Pawła Adamczaka.
Galeria Evera IvaylaArt Ivayli Żivkowej- Roszak (Stary Rynek 21), czynna do 22:00, zaprasza na 16:00, na wernisaż wystawy „Kobiece ogrody”: Ewa Wojewoda –fotografia, Agnieszka Najmoła – malarstwo, Joanna Grabowiecka-Świerszcz – malarstwo i Ewa Gąsiorowska – biżuteria artystyczna.
Galeria autorska malarza, rysownika i fotografika Grzegorza Gwizdona (Rządowa 9) w godzinach 15:00-20:00 zaprasza na wystawę grafik i fotografii „Polska z natury”.
W siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej (Sienkiewicza 8) w godzinach 18:00-22:00 będzie można oglądać wystawę fotografii Gabora Lörinczego „In omnibus Christus”, przygotowaną z okazji 90. rocznicy urodzin śp. biskupa Stanisława Stefanka. Odbędzie się również spotkanie z autorem wystawy.
Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży (al. Legionów 36) w godzinach 18:00-23:00 umożliwia zwiedzanie wystawy „Stara fotografia w zasobie Łomżyńskiego Oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku”, a o 19:00 i 21:00 zaprasza na wykład „Uchwycone w błysku magnezji, czyli dawni łomżyńscy fotograficy”.

Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na Noc Muzeów w godzinach 16:00-22:00. W programie zwiedzanie wystaw, o 18:00 spektakl grupy młodzieżowej GOK-u Piątnica „Spotkanie u Lutosławskich” w reżyserii Julii Sacharczuk, a od 19:00 do 20:00 karmienie piranii i innych ryb. Bilety 3 zł.
Na terenie miasta i do Drozdowa będzie można skorzystać z bezpłatnych linii autobusowych MPK. Linia miejska nr 1 będzie kursować w godzinach 14:30- 23:32, linia nr 2 (trasa Stary Rynek-Drozdowo) w godzinach 16:30-22:00.
Noc Muzeów odbędzie się również w nowogrodzkim skansenie. Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika zaprasza na spotkanie z Jolantą Święszkowską i Robertem Sokołowskim, autorami artbooka „Kurpie” (13:00), warsztaty „Soboty i niedziele z Twórcami Ludowymi. Reaktywacja rękodzieła kurpiowskiego w przestrzeni Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie” (14:00-17:00), koncert Jakuba Wysmułka i Pawła Walendziewskiego (17:30) oraz nocny spacerze po skansenie (20:00).

Wojciech Chamryk
Pełny program łomżyńskiej Nocy Muzeów można znaleźć tutaj



