Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Podoficerowie i szeregowcy w Podlaskiej Brygadzie OT

Prawie 30 szeregowych żołnierzy OT po kursie SONDA otrzymało w Białymstoku promocję na pierwszy stopień podoficerski. Poza tym ponad 100 ochotników rozpoczęło szkolenia podstawowe w 1PBOT. Terytorialsi zapraszają na "Ferie z WOT", czyli szkolenie kandydatów podczas ferii zimowych.

W sobotę w Białymstoku prawie 30 żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, po kursie SONDA  otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski. Obejmą przede wszystkim stanowiska dowódców sekcji lekkiej piechoty, które są podstawowym elementem bojowym WOT. Sekcję tworzy dwunastu terytorialsów o określonych specjalnościach (m.in. dowódca, ratownik pola walki, strzelec wyborowy, radiotelefonista, saper). 

Podoficer znajduje się na średnim szczeblu hierarchii wojskowej pomiędzy szeregowymi a korpusem oficerów. Najczęściej pełni funkcję dowódcy pododdziału niższego szczebla np. drużyny czy wychowawcy szeregowca. Z kolei SONDA (akronim od nazwy, powstałej w 1944 roku, Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej) jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT. Oprócz doświadczeń Szkoły Niższych Dowódców AK, łączy także model kształcenia podoficerskiego z USA, polskie doświadczenia oraz obecne potrzeby Wojska Polskiego. Kurs został opracowany zgodnie z obowiązującymi od 2019 r. standardami kształcenia podoficerów w Siłach Zbrojnych RP. Kandydaci na podoficerów muszą posiadać wykształcenie średnie, być niekarani, ukończyć szkolenie podstawowe lub wyrównawcze, zaliczyć test sprawności fizycznej oraz posiadać pozytywną opinię służbową. Dodatkowe punkty można uzyskać za wyróżnienia zdobyte podczas służby lub działalność społeczną. 

- Jestem pewny, że posiadane przez Was umiejętności pozwolą Wam efektywnie szkolić, dowodzić, motywować i inspirować swoich podwładnych. Nie zapominajcie jednak, że to pokora i samodyscyplina podkreślają Waszą wartość jako dowódców. Pokora jest kluczem do zachowania równowagi między zaufaniem do swoich umiejętności, a gotowością do nauki od innych. Umiejętność samodyscypliny pozwoli Wam kontrolować siebie, wyznaczać cele i konsekwentnie dążyć do ich realizacji nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wszystkie te cechy będą Waszymi sprzymierzeńcami, gdy przyjdzie czas próby (...) - mówił do podoficerów zastępca dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Z kolei  piątek 17 listopada w 1PBOT szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczęło ponad 100 ochotników. Jak przekazuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1PBOT, średnia wieku w tej grupie wynosi około 30 lat, a kobiety stanowią blisko 30%. Szkolenie podstawowe zakończy się 2 grudnia przysięgą wojskową. Wśród nowo powołanych niemal 40 ochotników to żołnierze rezerwy, w tym byli żołnierze zawodowi.

Trwa nabór na szkolenie w ramach projektu „Ferie z WOT”, którego celem jest zapewnienie balansu pomiędzy służbą wojskową a życiem prywatnym. Pierwsi ochotnicy przekroczą bramę jednostki 16 grudnia, a dalszą część szkolenia przejdą podczas ferii zimowych w województwie podlaskim. 

Chętni dołączenia się do podlaskich terytorialsów mogą skorzystać z pomocy rekrutera WOT (szczegóły na https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/) lub skontaktować się z Wojskowym Centrum Rekrutacji.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie Moczydły) oraz trzech samodzielnych kompani. Brygadą dowodzi płk Mieczysław Gurgielewicz.

źródło: 1PBOT

 

Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę