Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Ogrzewanie do łazienki – jakie rozwiązanie wybrać?

Każdego dnia korzystamy z domowych łazienek. Muszą być one zatem funkcjonalne, przytulne i przede wszystkim naprawdę dobrze ogrzane. Do tego celu używa się rozmaitych urządzeń, które mają zapewnić komfort dla wszystkich osób przebywających we wnętrzach.

Jakie produkty grzewcze najlepiej wybrać do zapewnienia ciepła w łazienkach? Czym się kierować podczas poszukiwań? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Jak właściwie dobrać moc grzejnika do łazienki?

Zgodnie z ogólnymi założeniami w łazienkach powinno być nieco cieplej niż w pozostałych pomieszczeniach. Przebywamy w nich często w niekompletnym stroju, a mokra skóra tuż po wyjściu z wanny lub spod prysznica jest bardziej wrażliwa na różnice temperatur. Z tych też względów w łazienkach najlepiej utrzymywać około 24 stopnie Celsjusza. Do tego celu potrzeba dobrego grzejnika, o odpowiednio dobranej mocy.

Jak ją dopasować? Na początku trzeba obliczyć objętość pomieszczenia. Szacuje się, że na każdy metr sześcienny potrzeba ok. 93 watów, by uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli zatem nasza łazienka ma 30 metrów sześciennych, wówczas do jej ogrzania potrzeba urządzenia o mocy co najmniej 2790 watów. Nie zapominajmy też, by uwzględnić ewentualne straty ciepła, wynikające z braku szczelności okien i drzwi oraz niewłaściwego zabezpieczenia ścian. Przy słabej termoizolacji warto wybrać model grzejnika o mocy nawet o 15% większej.

Centralne systemy grzewcze i grzejniki ścienne do łazienki

Czym ogrzać łazienkowe wnętrze? Wiele osób decyduje się na podłączenie również tego pomieszczenia do centralnej instalacji grzewczej. Zamiast klasycznego kaloryfera montuje się jednak zazwyczaj modele drabinkowe. Dlaczego? Zajmują stosunkowo niewiele miejsca (warianty pionowe), a także przydają się do szybkiego podsuszenia ręczników czy drobnych elementów odzieży.

Podobną formę przyjmują również niezależne grzejniki elektryczne – też w wersji z drabinkami, ale wymagające wyłącznie podłączenia do sieci energetycznej. Są proste w montażu i niejednokrotnie wyróżniają się naprawdę ciekawym designem, wpisując się w rozmaite aranżacje łazienkowe.

Ogrzewanie podłogowe w łazience – największe zalety

Innym sposobem na skuteczne ogrzanie łazienki są produkty podłogowe. Można wybrać model wodny, podłączony do pompy ciepła, lub warianty elektryczne (przewody i maty grzewcze), jak choćby te, które oferuje sklep z grzejnikami Econovli.pl.

Jakie korzyści przynosi ogrzewanie podłogowe w łazience? Przede wszystkim nadaje się ono jako główne źródło ciepła lub rozwiązanie wspomagające. Dzięki niemu zyskujemy komfort ciepłej posadzki (płytki ceramiczne dobrze przewodzą ciepło), co bywa szczególnie pożądane na przykład tuż po wyjściu spod prysznica. Wysoka bezwładność cieplna, cechująca ogrzewanie podłogowe, sprawia, że łatwo utrzymać we wnętrzu odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas, nawet po wyłączeniu urządzenia grzewczego.

Co więcej, ciepło, wypromieniowywane powierzchniowo przez podłogę, pomaga szybko i skutecznie wysuszyć zalaną wodą posadzkę, o co naprawdę nie trudno w czasie przyjemnej kąpieli.

Dodatkowe źródła ciepła – sposób na dogrzanie wnętrza

Zdarza się, że w łazienkach niekiedy trzeba okazjonalnie nieco podnieść temperaturę. Wówczas warto zdecydować się na grzejniki przenośne. Najczęściej bywają to niewielkie i praktyczne urządzenia elektryczne – termowentylatory, promienniki czy modele olejowe. Pomagają poprawić warunki termiczne w wybranej części pomieszczenia, są lekkie i wygodne w obsłudze, zapewniając łatwą regulację intensywności działania.

Dzięki nim da się ogrzać łazienkę tuż przed kąpielą małego dziecka lub poprawić warunki we wnętrzu w szczególnie chłodnych okresach lub w miesiącach przejściowych, gdy uruchomienie głównego źródła ciepła bywa po prostu nieopłacalne, bądź nie można jeszcze liczyć na ciepło sieciowe.

Ciepła i nastrojowa łazienka a nowoczesne grzejniki

Odpowiednie warunki termiczne w łazience wpływają na komfort i zdrowie wszystkich domowników. Warto zatem dobrze dobrać typ i moc urządzenia grzewczego, by łazienka stała się jeszcze przyjaźniejsza dla użytkowników. Mamy nadzieję, że zaprezentowane powyżej wskazówki pomogą Wam dobrać optymalne rozwiązanie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę