Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

To może być próba oszustwa

Główne zdjęcie
Formularz w Łomży zdaniem czytelnika wyglądał podobnie Źródło: http://nowa.pzg.wroclaw.pl/

Przed wyłudzeniami pieniędzy na nieistniejące stowarzyszenia ostrzega Czytelnik 4lomza.pl. Mężczyzna wychodząc w poniedziałek ze sklepu został zaczepiony przez osobę podającą się za głuchą, która zapisując na formularzu zbierała datki. W internecie znalazł, że osoba posługująca się takim samym drukiem, okazała się oszustem.

„W dn. 05.06 zostałem zaczepiony w jednym z łomżyńskich dyskontów  spożywczych przez kobietę podającą się za osobę głuchoniemą, zbierająca datki na rzecz Polskiego Związku Głuchych – pisze do redakcji Czytelnik 4lomza.pl. - Okazuje się, że jest to proceder oszustwa na terenie całego kraju. Kobieta miała przy sobie składaną kartkę w której zbierała podpisy i  kwoty wręczane przez darczyńców” - relacjonuje. 

Rzeczywiście we Wrocławiu i w Warszawie miały miejsce zbiórki na nieistniejące stowarzyszenie głuchych. W policyjnym archiwum można znaleźć notkę z Bemowa w Warszawie, gdzie policjanci zatrzymali kobietę i dwóch mężczyzn podejrzanych o takie oszustwo.

Czytelnika zaczepiła około 35-letnia kobieta, która gestem pokazywała, że jest głuchoniema. Miała formularz podobny jak ten we Wrocławiu, na którym zapisane były imię i nazwisko, kod pocztowy, miasto i kwotę.

- Zapisane były datki po 100 zł i 50 zł – mówi łomżyniak. 

Czy to odzwierciedlało wysokość wpłat, czy raczej miało skłonić zaczepioną osobę do ofiarniejszego gestu - nie wiemy. Trudno spodziewać się, że osoba wychodząca ze sklepu wpłaca komuś na ulicy 100 zł, podając swoje dane. Łatwiej da 1, 2 czy 5 zł i odejdzie. 

Administrator Parku Handlowego Łomża przy al. Piłsudskiego w Łomży mówi, że tygodniowo z terenu obiektu wyprasza średnio 3 zbiórki na jakieś cele czy okazyjne sprzedaże. Przyznaje, że w ciągu 7 lat, od kiedy administruje centrum, żadne stowarzyszenie nie głosiło się do niego, by legalnie kwestować. Pozostają tylko ulotki, które trzeba sprzątać. 

Odróżnić legalną zbiórkę od oszustwa nie jest łatwo. Czy sprawdzenie w internecie coś wyjaśni? Trudno też z góry zakładać, że każda osoba potrzebująca pomocy jest oszustem. Perfidia przestępców objawia się w tym, że do wszystkich tracimy zaufanie. 

Łomżyńska policja w ostatnich dniach nie miała żadnego zgłoszenia o oszustwie na zbieranie datków. Osoby, które uznają, że wspomniana działalność może być nielegalna, mogą zadzwonić na numer 112 i to zgłosić. 

 

http://nowa.pzg.wroclaw.pl/kolejne-proby-wyludzenia-pieniedzy/


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę