Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Na weekend nie tylko Walizka

Trwa 36 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka, ale w Łomży nie brakuje również innych wydarzeń. W sobotę lider tabeli, Łomżyński Klub Sportowy 1926, podejmie na własnym boisku Wissę Szczuczyn. Spośród wydarzeń kulturalnych najciekawiej zapowiada się niedzielna wystawa „Abakanowicz” w Muzeum Północno-Mazowieckim, prezentująca prace znanej na całym świecie rzeźbiarki Magdaleny Abakanowicz. Tego samego dnia wystawę, historyczną ekspozycję o rodzinie Lutosławskich, przygotowało również Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie, a na koncertowej muszli przy ul. Zjazd odbędzie się festiwal „Polska od kuchni”, połączony z telewizyjnym koncertem w ramach cyklu „Roztańczona Polska”.

Oprócz piątkowych i sobotnich, konkursowych i plenerowych, spektakli w ramach Walizki, w weekend sporo dzieje się nie tylko w Łomży, ale też w Konarzycach i w Drozdowie. 

W piątek Szkole Podstawowej w Drozdowie zostanie nadane imię rodziny Lutosławskich. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:00 mszą świętą i poświęceniem sztandaru w parafialnym kościele, o 11:00 odbędzie się nadanie szkole imienia rodziny Lutosławskich, a o 13:00 w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich odbędzie się spotkanie z potomkami rodu Lutosławskich.

W sobotę najwcześniej, bo mszą świętą  o godzinie 7:00 w kościele Krzyża Świętego, rozpocznie się konferencja „Ku trzeźwości narodu – wezwani do działania”, zorganizowana przez    Stowarzyszenie Diakonia Ruchu Światło-Życie pod honorowym patronatem biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Część wykładowa rozpocznie się o godzinie 9:30 w Uczelni Jańskiego, ul. Krzywe Koło 9, obejmując cztery prelekcje: „Jakie relacje w rodzinie umacniają trzeźwość?” (mgr Wioletta Wiśniewska), „Narodowy Program Trzeźwości w parafii” (ks. dr hab. Piotr Kulbacki), „Odpowiedzialność samorządu lokalnego za trzeźwość” (mgr Jolanta Terlikowska) oraz „Zadania i działania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w środowisku lokalnym” (gen. Andrzej Kowalski).

„Do udziału w konferencji zapraszamy każdego, komu przyświeca ideał trzeźwości, pokonania plagi alkoholizmu i innych nałogów w naszej Ojczyźnie, dla kogo ważna jest godność i wolność człowieka oraz nie jest obojętny los naszych rodzin, społeczności lokalnych oraz całego narodu” –zachęcają organizatorzy. Wstęp i udział są wolne, kontakt w sprawie zapisów: tel. 608 400 989 lub e-mail: klimaszewski.artur@wp.pl

O godzinie 10:00 na placu przy szkole podstawowej w Konarzycach wystartuje „Odlotowy Gminny Dzień Dziecka z Centralnym Portem Komunikacyjnym”, zorganizowany przez gminę Łomża i Centralny Port Komunikacyjny. „Wśród atrakcji rodzinnego festynu są m.in. symulator lotu, który pozwoli poczuć się jak za sterami największych samolotów czy żyroskop, który pokaże jak wygląda wasza odporność na przeciążenia, jak dobrze orientujecie się w trójwymiarowej przestrzeni. Na zainteresowanych będzie czekać także eurobungee, połączenie popularnych trampolin z elastycznymi gumami zamontowanymi na wysuniętych ramionach. Dzięki takiej konfiguracji urządzenie daje możliwość wzbicia się wysoko w powietrze i bezpiecznego wykonywania widowiskowych akrobacji” – informują organizatorzy. Będą też „dmuchańce, gry i zabawy, malowanie twarzy, pociągu i latawców, występy zespołów dziecięcych, zajęcia sportowe, oraz napoje i przekąski, także na słodko”. Wstęp wolny, a organizatorzy proszą o przybycie na teren imprezy rowerami. 

Również o 10:00, ale na Placu Niepodległości w Łomży, odbędzie się uroczysta przysięga Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, zorganizowana przez dowódcę 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. 

O 15:00 rozpocznie się na stadionie przy ul. Zjazd mecz o mistrzostwo IV ligi Łomżyński Klub Sportowy 1926 – Wissa Szczuczyn. Aktualny lider, mający dwa punkty przewagi nad Turem Bielsk Podlaski, podejmie szóstą w tabeli Wissę. Ewentualne zwycięstwo umocni łomżyńską drużynę na szczycie tabeli, ale będzie miała ona trudniejsze zadanie od wicelidera, grającego ze znacznie słabszą, zajmującą 14 miejsce, Krypnianką Krypno. Klub zapewnia podczas spotkania stoisko cateringowe, grilla i napoje oraz stoisko z klubowymi gadżetami. Bilety w cenie: ulgowy 5 zł, normalny 10 zł, VIP 70 zł; piłkarze drużyny młodzieżowej ŁKS i wszystkie dzieci do lat 12 wstęp wolny. 

W niedzielę wszystkie imprezy skumulują się o godzinie 13:00. Na koncertowej muszli przy ul. Zjazd rozpocznie się trwająca z nich najdłużej, festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od kuchni”. „To sentymentalna podróż przez smaki dzieciństwa, zapach babcinego rosołu, kolory strojów regionalnych i wszystkiego, co w Polsce najpiękniejsze. Pozwoli ona zagłębić się w zakamarki polskiej kuchni, odkrywać najpiękniejsze rękodzieło, doceniać talent i zaangażowanie, a wszystko to przy akompaniamencie muzyki i wtórze tańca” czytamy w zapowiedzi. Zaplanowano również część artystyczną, obejmującą nie tylko występy zespołów członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, ale też  wybory miss wdzięku czy warsztaty kulinarne Kuby Steuermarka oraz Kasi Gubały, a do tego  strefę relaksu, loterię z nagrodami oraz poczęstunek. Część koncertowa, jedna z 16 imprez Telewizji Polskiej w ramach letniej trasy „Roztańczona Polska”, rozpocznie się o godzinie 20:00. Na scenie zaprezentują się: Boys, Dagmara Bryzek, Kapitan Folk, Łobuzy, Andrzej Rybiński, Topky i inni wykonawcy, a impreza będzie też transmitowana na żywo w TVP3. Wstęp wolny.

 

Również na 13:00 Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na otwarcie wystawy „Piękno pracowitego życia – dzieje i dokonania rodziny Lutosławskich”. Wstęp 1 zł. 

Z kolei o tej samej godzinie w Muzeum Północno-Mazowieckim zostanie otwarta wystawa „Abakanowicz”, prezentująca prace jednej z najwybitniejszych polskich artystek Magdaleny Abakanowicz (1930-2017), rzeźbiarki znanej na całym świecie. „Na wystawie w Muzeum Północno-Mazowieckim nie zobaczą Państwo ani abakanów, ani zwielokrotnionych figur, tak charakterystycznych dla twórczości Abakanowicz – informuje Joanna Chludzińska z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Północno-Mazowieckiego. Zapoznamy Państwa z pracami mniej powielanymi medialnie, które były tworzone jako pojedyncze lub w cyklu. W minimalistycznej aranżacji będą Państwo mieli szansę na uważny i kontemplacyjny odbiór rzeźb, sygnujących kolejne etapy twórcze Abakanowicz, z których najstarsza powstała w 1975 roku, a najnowsza w 2005 roku. Żyjemy w kulturze nadmiaru, przebodźcowania i presji ciągłego wzrostu, dlatego uważamy, że czasami mniej znaczy więcej. Ekspozycję dopełnia film dokumentalny „Magdalena Abakanowicz. Wracanie do siebie” (1994), wyświetlany w ostatniej sali wystawowej na zapętleniu. Jest on niepowtarzalną okazją, by usłyszeć głos Abakanowicz, zobaczyć ją w wymiarze zarówno osobistym, jak i twórczym, podczas nieustającej pracy”. Muzeum przygotowało tę wystawę dzięki współpracy z Kolekcją Rytel oraz Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego. Wstęp 1 zł. 

Wojciech Chamryk

 

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę