Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Szukają ławników sądowych

Główne zdjęcie
Sala rozpraw Sądu Okręgowego w Łomży

Ponad 50 ławników sądowych należy wybrać, by w 2024 roku prawidłowo mogły funkcjonować łomżyńskie sądy. Z końcem roku kończy się bowiem kadencja dotychczasowych i Prezes Sądu Okręgowego w Łomży zwrócił się do Rady Miasta o dokonanie naboru nowych.

Najogólniej mówiąc, ławnik to przedstawiciel społeczeństwa, który bierze udział w wydawaniu wyroków przez sąd. W Łomży, jak wynika z opublikowanego komunikatu, w Sądzie Okręgowym potrzeba 39 ławników, w tym 2 do orzekania z zakresu prawa pracy i w Sądzie Rejonowym 13, w tym 10 do prawa pracy. 

Ławnikiem wybrany może zostać osoba, która posiada polskie obywatelstwo i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich. Ukończyła 30 lat, ale nie więcej niż 70, ma nieskazitelny charakter i pracuje (etat lub działalność) lub mieszka w miejscu kandydowania, co najmniej od roku.

Osoby zawodowo zajmujące się prawem, duchowni, policjanci, żołnierze czy funkcjonariusze Służy Więziennej zostali wykluczeni w ubiegania się o to stanowisko. Nie oznacza to, że każdy „z ulicy” może wejść i zgłosić swoją lub kogoś innego kandydaturę. Może to zrobić pod warunkiem, że ma co najmniej 50 podpisów obywateli zamieszkujących właściwą gminę i czynne prawo wyborcze. Mogą zrobić to także prezesi sądów, organizacje i stowarzyszenia społeczne czy zawodowe z wyłączeniem partii politycznych. 

Dokumenty można składać do 30 czerwca 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Łomży.

 

Szczegóły opublikowane na stronie BIP.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę