Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńska Noc Muzeów już jutro

Ponad 20 łomżyńskich instytucji kultury i nie tylko, zaprasza w sobotę 13 maja na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów. Prym wiodą tu placówki muzealne, z Muzeum Północno-Mazowieckim na czele, ale wiele będzie też działo się w Galerii Pod Arkadami MDK-DŚT, Hali Kultury czy Teatrze Lalki i Aktora. Wśród wydarzeń muzycznych na plan pierwszy wysuwają się aż dwa koncerty Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego oraz występ pochodzącego z Łomży Vincenta; nie zabraknie też atrakcji dla miłośników malarstwa, fotografii i innych dziedzin szeroko rozumianej kultury i sztuki. Udział w muzealnej nocy ułatwi bezpłatna linia specjalna MPK, kursująca już od godziny 14:30.

Jedenasta łomżyńska edycja Nocy Muzeów zapowiada się nad wyraz ciekawie, mimo tego, że w Łomży funkcjonują tylko dwa muzea, a trzecie w pobliskim Drozdowie. Oferta tych placówek muzealnych jest podstawą programu tegorocznej imprezy, a dopełnia ją wiele innych wydarzeń.

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza od godziny 17:00 do północy, oferując możliwość zwiedzania wystaw stałych, w tym słynnej w całej Polsce „Bursztyn z dorzecza Narwi”, wzbogaconej niedawno nowymi eksponatami oraz najnowszej czasowej „Biblia ilustrowana. Klasyka i śmiałość przedstawień” z pracami Rembrandta, Gustave'a Doré i Salvadora Dali. 

W godzinach 20:00-21:00 będzie można oglądać wystawę „Emigracja łomżyńska” Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, połączoną z promocją książek ŁTN im. Wagów, zaś na 22:00 zaplanowano godzinne wydarzenie „Poszukiwacze historii”, czyli zwiedzanie muzeum w ciemnościach – niesamowitą atrakcję dla starszych i młodszych. Wstęp 1 zł od osoby.

Muzealna Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała na Noc Muzeów specjalną wystawę zbiorową „Sztuki moc” ze swoich zbiorów, prezentującą dokonania wielu wybitnych artystów, w tym związanych z Łomżą, takich jak: Edward Dwurnik, Jan Dobkowski, Andrzej Strumiłło, Gyárfás Jenö Lörinczy, Henryk Osicki, Teresa Adamowska, Stanisław Kędzielawski, Przemysław Karwowski, Mieczysław Mazur, Antoni Mieczkowski, Roman Borawski, Andrzej Cwalina, Grzegorz Gwizdon czy Zenon Zbigniew Kruszewski. Wernisaż zaplanowano na 17:00, galeria będzie czynna do 23:00. Wstęp 1 zł od osoby.

Muzeum Diecezjalne będzie czynne w godzinach 18:00-22:00. Można w nim zwiedzać wystawy stałe, w tym „Rzeźba między Ziemią a Niebem”, podzieloną na części z zabytkami sztuki cerkiewnej, gotyckiej, portretu szlacheckiego oraz późnego baroku i sztuki XIX wieku oraz dotyczącej łomżyńskiej katedry oraz czasowe: „Prymas Zwycięzca”, dotyczącą kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego związków z Łomżą oraz „Łomżyńskie ikony”. Nie zabraknie też muzyki, koncertu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży, zwycięzców i laureatów prestiżowych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.

Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza w godzinach 17:00-22:00 nie tylko do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale również na pokaz tańca z chorągwiami grupy Strażnicy Herbów Śniadowo (17:00), kiszenie podagrycznika pospolitego (18:00), karmienie ryb akwariowych (19:00), czytanie drozdowskich legend (20:00) oraz pokaz filmów przyrodniczych (21:00). Wstęp 1 zł od osoby.

 

Rozkład specjalnej, bezpłatnej linii MPK uruchamianej w Noc Muzeów.

 

Galeria Pod Arkadami na Starym Rynku skupi w tym roku działania przygotowane z okazji Nocy Muzeów przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych. Poza możliwością obejrzenia eksponowanej tam wystawy malarstwa Julii Słoneckiej „Śniadanie, obiad, kolacja” będzie też można posłuchać między 19:00-20:00 duetu Bieniak.com: wokalisty Zbigniewa Bieniaka (Oddział Zamknięty, Jary OZ, Rezerwat) i gitarzysty Piotra Treli (Trawnik). O godzinie 20:00 na przyrodnicze wędrówki pod hasłem„Żubr duma Podlasia” oraz wystawę zaprasza fotograf Jarosław Jakóbczak, a finałem będzie godzinny recital Magdy Sinoff o godzinie 21:00.

Pobliska Hala Kultury o godzinie 18:00 zaprasza na koncert Vincenta, czyli pochodzącego z Łomży wokalisty i kompozytora Marcina Wincenciaka, promujący jego debiutancki album „Stany“. 

Kolejne wydarzenie w tej miejskiej placówce będzie również muzyczne, ponieważ o 21:00 program „Jak dwie krople czystej wody“, przygotowany z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, zaprezentuje tam Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego p/d Jana Miłosza Zarzyckiego oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży. Jako soliści wystąpią skrzypkowie Piotr Sawicki i Katarzyna Prusiel oraz oboistka Magdalena Goc, wiersze będą czytać utalentowani podopieczni Doroty Przestrzelskiej: Amelia Andrychowska, Natalia Bieniek, Szymon Głodkowski, Paulina Krupa, Marta Muzyk, Aleksandra Wojsław i Eryk Wojtkowski. Wcześniej, bo o godzinie 19:30, orkiestra Filharmonii Kameralnej wykona muzykę z epoki baroku, m.in. arcydzieła Jana Sebastiana Bacha czy Antonio Vivaldiego, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Wąskiej.

Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej „Domek Pastora” od godziny 18:00 do 22:00 umożliwi obejrzenie wystawy „Drewniane kościoły kurpiowskie” fotografa z Ostrołęki Bogdana Białczaka.

Znajdujący się nieopodal klasztor kapucynów zaprasza w godzinach 19:00-23:00 na zwiedzanie XVIII-wiecznego kościoła i katakumb, zaś o ponad dwa wieki starsza katedra pw. św. Michała Archanioła w tych samych godzinach umożliwia zwiedzanie świątyni i krypt pod prezbiterium.

Miejska Biblioteka Publiczna jest partnerem koncertu Filharmonii Kameralnej w Hali Kultury oraz organizuje między 14:00 a 20:00 kiermasz książkowy. 

Mieszczące się w tej samej kamienicy przy ul. Długiej 13 Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zaprasza w godzinach 19:00-23:00 na konsultacje onomastyczno-genealogiczne oraz zwiedzanie gabinetu prof. Piotra Bańkowskiego.

Restauracja na Farnej oferuje w Noc Muzeów również prezentację multimedialną „Łomża w starej fotografii”, która będzie prezentowana w godzinach 18:00-23:00. 

Sąd Okręgowy w Łomży między 17:00 a 22:00 przygotował symulacje rozpraw sądowych, wystawę strojów urzędowych i materiałów archiwalnych. Umożliwi też zwiedzanie budynku oraz zapowiada inne atrakcje.

Teatr Lalki i Aktora zaprasza nietypowo, bo w samo południe, na spektakl „Skrzaty domowe” Teatru Lalek Rabcio z Rabki-Zdroju, zaś po przedstawieniu o godzinie 13:00 odbędą się warsztaty teatralne z aktorami „Skrzaty budują dom”.

Autorska galeria Iwo Świątkowskiego (ul. Polowa 16, lok. 23, II piętro) zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej gospodarza „Biało na Czarnym” - będzie można ją oglądać w godzinach 16:00-21:00.

W siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej o godzinie 16:00 Maria Tocka wygłosi  prelekcję o modzie kobiecej w PRL-u „Nie mam co na siebie włożyć”, a do godziny 22:00 będzie można oglądać pokonkursową wystawę fotograficzną „Załomżenie”.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka od 19:00 do 22:00 organizuje pod hasłem „Noc w Plastyku” kiermasz prac uczniowskich.

Położona tuż obok Biblioteka Pedagogiczna CEN w Łomży umożliwia w godzinach 19:00-23:00 obejrzenie wystawy malarstwa Bożeny Kozłowskiej, a do tego pokazu japońskiego teatru Kamishibai i przygotowała familijne rozrywki, np. gry planszowe.

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży zaprasza w godzinach 17:00-23:00 do obejrzenia wystawy dotyczącej powstania styczniowego na ziemi łomżyńskiej, a w godzinach 17:00, 18:30, 20:00, 21:30 i 23:00 na projekcje filmu „Rok 1863”. 

Kolejną placówką edukacyjną uczestniczącą w tegorocznej Nocy Muzeów jest Zespół Szkół Specjalnych, który zapewnia dwugodzinny (18:00-20:00) „Powrót do przeszłości”: wystawę „Szkoła z dawnych lat”, pokaz zabytkowych aut „Królowie szos”czy „Bufet PRL”, ale też zajęcia z arteterapii i alpakoterapii oraz prezentację sprzętu terapeutycznego dla dzieci i młodzieży. 

Wszystkie powyższe wydarzenia znajdują się w oficjalnym programie imprezy, ale w tegoroczną odsłonę muzealnej nocy włączyły się również inne instytucje i podmioty. 

Komis i antykwariat Kazimierza Szczechury na ul. Farnej zaprasza od 16:30 do 20:00 miłośników starych i nowszych książek oraz wszelkiej maści kolekcjonerów, w tym płyt winylowych, kompaktowych i kaset magnetofonowych. 

Autorska galeria i pracownia oprawy obrazów Grzegorza Gwizdona (Rządowa 9A) będzie otwarta w sobotę od godziny 15:00 do 23:00, oferując prace jej właściciela, w tym akwarele, grafiki i pamiątki z Łomży oraz jej okolic.

Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich zaprasza do oglądania fotograficznej wystawy plenerowej, powstałej podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej 2021 „9. OFFO '21”. Składają się na nią prace twórców nie tylko z Polski, w tym członków Związku Polskich Artystow Fotografików, ale też z Argentyny, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych.  

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji uruchomiło na Noc Muzeów bezpłatną linię specjalną, kursującą w godzinach 14:30 - 23:30 na trasie: ul. Rządowa, Plac Kościuszki al. Legionów, ul. Piłsudskiego, ul. Zawadzka, ul. Sikorskiego, Szosa Zambrowska, ul. Giełczyńska.

 

Rozkład specjalnej, bezpłatnej linii MPK uruchamianej w Noc Muzeów.

 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę