Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ponad tysiąc maturzystów odebrało świadectwa w Łomży

Główne zdjęcie
I LO

- Naprawdę fajnie mi się spędziło te cztery lata: dużo ciekawych osób poznałem, moich najlepszych znajomych, a z nauczycieli w pamięć najbardziej zapadnie moja wychowawczyni Joanna Charubin i matematyczka Irena Ramotowska – mówi Paweł Koziej, maturzysta z II LO, który jest jednym z 1028 abiturientów w Łomży, przystępujących po raz pierwszy do matury po majówce. W szkołach średnich odbierali świadectwa i dziękowali swoim profesorom. - Ciekawych wydarzeń było wiele, aż ciężko spamiętać, ale miło spędziłem czas w II LO. Sporo się rozwinąłem naukowo i jako osoba.

Paweł Koziej to jeden ze 125 abiturientów 5 klas II LO. Śpiewał na zakończeniu roku „Pokolenie” Kombii. Lubi występować i zabawiać ludzi, lecz teraz tekst skłaniał do refleksji: „Każde pokolenie ma własny czas..., chce zmienić świat..., odejdzie w cień - a nasze nie. Każde pokolenie ma własny głos..., chce wierzyć w coś..., rozwieje się - a nasze nie”. Jedna osoba ze 125 wycofała deklarację i nie przystąpi do egzaminów maturalnych. Dr Agnieszka Muzyk, dyrektor OKE w Łomży, wyjaśnia, że liczba zdających od 4. maja maturzystów faktycznie będzie troszeczkę wyższa, ponieważ szkoły przyjmą na egzaminach uczniów, którzy przed rokiem nie zdawali, nie zdali lub poprawiają wyniki.

- 28 osób miało w naszym Liceum średnią 4,75 i wyższą, w tym 15 osób ze średnią 5 i powyżej – opowiada z dumą wicedyrektor II LO Konrad Haponik, którego aktywności z poprzednim dyr. J. Przybylskim II LO zawdzięcza nowoczesną halę sportową. Obecna dyrektor Jolanta Kossakowska życzyła powodzenia na maturze. Przypomniała 19-latkom, że podjęte decyzje mają wpływ na życie. Pedagodzy zauważyli, że po latach pandemii, izolacji i nauki online młodzież uczestniczyła o wiele chętniej w imprezach: Dni Kultury Uczniowskiej, Dnia Sportu, 3. Dnia Kapelusza Hanki Bielickiej, dyskotekach, pieczeniu kiełbasek na grillu. Na wyróżnienie szczególne zasłużyła Gabriela Surowik, która wypracowała średnią ocen aż 5,25.

- Wzruszyłem się, ale bardzo dobrze to ukryłem... – mówi Pan Haponik. Wywołały to spontaniczne zachowania 4-klasistów, śpiewy, empatia i bliskość w auli Szkoły przy placu Tadeusza Kościuszki, entuzjastyczne reakcje, ogromna serdeczność publiczności. 

100 procent frekwencji przez 4 lata
130 maturzystów z 4 klas odebrało świadectwa w III LO przy ul. Senatorskiej. Dyrektor Katarzyna Życzkowska gratulowała ukończenia Szkoły, gdzie spędzili wspólnie wiele radosnych chwil. Dwie uczennice miały najwyższą średnią ocen świadectwa z biało-czerwonym paskiem: 4,89 - Patrycja Chylińska i 4,79 Martyna Pietraszewska, która osiągnęła to, co chyba mało kto w całej Łomży: 100 procent frekwencji na lekcjach w III LO przez 4 lata nauki, niezależnie od pogody i samopoczucia. Dyrektor podtrzymała abiturientów na duchu, że są dobrze przygotowani i życzyła sukcesu w maju, w optymistycznym tonie wypowiadała się przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Chojnowska. Dorośli docenili młodzież również za wyniki sportowe, działalność społeczną i akcje charytatywne. 

W „Katoliku” przy Sadowej dyrektor Bożena Śliwowska zakłada, że do matur zapewne przystąpi w czwartek 35 abiturientów (OKE podaje 41, zaś dla III LO – 132). Odebrali świadectwa ukończenia Szkoły oraz nagrody za osiągnięcia edukacyjne, działalność na rzecz społeczności szkolnej, 100% frekwencji przez 4 lata nauki. Laureatów olimpiad przedmiotowych, niestety nie było. W klasie 4A najwyższa średnią ocen miała Paulina Obrycka, a w klasie 4B – Alicja Piórkowska. Zebrały oklaski. 

Na maturę pójdą z podniesionym czołem 
Taka sytuacja ma miejsce w „Mechaniaku”, gdzie OKE podaje 140 uczniów zgłoszonych do matury po raz pierwszy, w starej formule 2015. Jednak dyrektor ZSMiO nr 5 Jacek Kocoń ma zgłoszonych więcej, bo 154 maturzystów, z których: 141 zdaje język polski, 148 – matematykę, 145 – angielski. Podobnie „kosmetycznych” różnic liczbowych można spodziewać się w innych szkołach. Podczas uroczystości wręczenia świadectw, nagród, dyplomów i statuetek Zespołu przy ul. Przykoszarowej wielki podziw wzbudzili abiturienci, mający średnią co najmniej ocen 4,75 i zachowanie wzorowe: Krystian Zieja, Maciej Papież, Piotr Zakrzewski i Damian Pietruszewski. Pan Kocoń w przemowie do techników zacytował A. de Saint – Exupery'ego, zastanawiając się, czy ludzie rozproszeni przez życie po ukończeniu szkoły mogą być pewni, że się jeszcze kiedyś zobaczą...? Życzył maturzystom z „Mechaniaka”, żeby nie tracili wiary, nigdy się nie poddawali i kroczyli z podniesionym czołem. 

W I LO „na każdego czeka wiele możliwości” 
Uczniowie klasy 4d i 4f stworzyli rapowany utwór o 4 latach w „Bernacie”. Autorami songu o I LO są: Hubert Kowalewski, Jakub Trawiński, Maciej Antoniak, Jakub Chojnowski i Konrad Wałkuski.

https://soundcloud.com/user-958871279/2023-cenz?ref=clipboard&p=a&c=1&si=390a3a23fbf3450f9146c2865e336013&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Maturzystka Alicja Skowrońska przy ul. Bernatowicza przypomniała rówieśnikom, jak „niedawno staliśmy w auli z niepewnymi uśmiechami, wypowiadając rotę przysięgi, by zostać pełnoprawnymi uczniami I Liceum”. Uśmiechy były zabarwione smutkiem i łezką w oku, bo stali ostatni raz razem tu, gdzie były ślubowanie, otrzęsiny, rozpoczęcia i zakończenia roku, Tadeuszki, studniówka. „Tutaj po raz ostatni jako uczniowie żegnamy się”. Egzamin dojrzałości wzbudzał wiele emocji, wydawał się odległy, ale szybko minęły miesiące i tygodnie i „za kilka dni, elegancko ubrani, zasiądziemy w ławkach, by ostatecznie sprawdzić swoją wiedzę. Zestresowani, ale dobrze przygotowani, damy z siebie wszystko”.

Rada Pedagogiczna usłyszała podziękowania za trud, włożony w wykształcenie, za  pomoc i podpowiedzi oraz za ukształtowanie wiedzy i zainteresowań.

- Byliście Państwo dla nas zawsze autorytetami, a Wasze dobre rady i anegdotki pozostaną z nami na długo -  zapewniła Alicja w krainie wiedzy. - Jesteśmy wdzięczni za poświęcony czas w szkole, na wycieczkach, wyjazdach i w chwilach, gdy potrzebowaliśmy indywidualnej pomocy. Dziękujemy pracownikom za dobre słowo, uśmiech i za dbanie o bezpieczeństwo, gdy chcieliśmy wyjść w trakcie zajęć. W imieniu samorządu i uczniów dziękuję profesor Katarzynie Lipskiej jako opiekunowi przedsięwzięć. Pamiętajcie, że na każdego z Was czeka wiele możliwości – gwarantowanych przez wysoki wynik z matury i zupełnie z nim niezwiązanych. Pamiętajcie o planach i marzeniach! Nie cofajcie się, ale nie zapominajcie o tych, którzy Was ukształtowali! Te cztery lata zapiszą się na zawsze w pamięci jako wspaniały czas.

Według OKE, w I LO może zdawać maturę 173 uczniów w nowej formule 2023 i 24 osoby w LMS.

IMG_0314.JPG
II LO

 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Maturzyści I LO w Łomży otrzymali świadectwa

Foto: I LO
Foto: II LO

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę